Opiekunka w Niemczech może znaleźć się w takiej sytuacji, że w rejonie w którym przebywa, zostanie zarządzona kwarantanna. Kwarantanna w szerokim rozumieniu oznacza, że należy przebywać przez określoną ilość czasu w miejscu wskazanym przez władze sanitarne. Może to dotyczyć domu, mieszkania, tymczasowego obozu ale również miasta lub większego rejonu. Dla domowej opiekunki w Niemczech, która ma umowę  z niemiecką firmą,  z polską firmą czy też świadczy usługi w ramach własnej Gewerbe, może powstać niekomfortowa sytuacja utraty możliwości zarobkowania. Czy zakaz wykonywania pracy/działalności (Tätigkeitsverbot) chroni nas finansowo?

Opiekunka w Niemczech na niemieckiej umowie o pracę

Podstawowe przepisy w tym zakresie w Niemczech reguluje Infektionsschutzgesetzes (IfSG). Jeżeli pracownik nie może wykonywać swojej pracy, pomimo, że nie jest chory ale podlega kwarantannie,  przysługuje mu rekompensata finansowa. Formalności w tym zakresie dokonuje pracodawca – wypłaca pracownikowi należności przez okres maksymalnie 6 tygodni (chyba, że przepisy taryfowe stanowią inaczej).

Opiekunka w Niemczech

Fot. qimono /Pixabay

Wysokość odszkodowania w tym okresie jest równa utraconym zarobkom. Pracodawca zwraca się następnie do odpowiedniego Landschaftsverband o zwrot tych środków. Od 7 tygodnia przymusowej kwarantanny, rekompensaty wypłaca bezpośrednio poszkodowanym opieka społeczna, w takiej samej wysokości jak przysługiwałby zasiłek chorobowy (Krankengeld). Wniosek o wypłatę tego zasiłku musi złożyć sam pracowniki,  nie później niż w ciągu 3 miesięcy od wystąpienia sytuacji.

Umowa zlecenie / umowa o pracę z polską firmą

Opiekunki w Niemczech, które zostały oddelegowane do pracy w opiece na terenie Niemiec i nie mogą jej wykonywać, ponieważ zostały objęte tam kwarantanną (bez zachorowania), mają prawo do zasiłku chorobowego według prawa polskiego. Obowiązek przebywania w kwarantannie muszą nam potwierdzić niemieckie służby sanitarne.

Również te opiekunki, które nie mogły ze względu na kwarantannę w Polsce wyjechać do Niemiec, mają prawo do takiego zasiłku. Potrzebna jest tak samo decyzja władz sanitarnych lub w niektórych sytuacjach zaświadczenie lekarskie. Wydaje nam się, że w przypadku umowy zlecenia zasiłek otrzymają tylko te osoby, które opłacają dobrowolną składkę chorobową, nie jesteśmy tego jednak pewni. Opiekunki, które nie opłacają składki chorobowej, powinny zwrócić się z zapytaniem do ZUS.

Jeżeli opiekunka sama uzna, że nie podejmie pracy, nie otrzyma świadczeń.  Jeżeli nie będzie miała ani zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje jej  prawo do zasiłku.

Fot. qimono – Arek Socha Pixabay

Obowiązuje w tym zakresie Ustawa z 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi a od  06 marca 2020 roku  nowa Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Inne przepisy wykonawcze to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15.05.1996, rozd. 1 , par.3, pkt.2 . Dowodem usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest „decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydana zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych – w razie odosobnienia pracownika z przyczyn przewidzianych tymi przepisami”.

Warto śledzić bieżące komentarze w Internecie, ponieważ w związku z przyjętą dopiero wczoraj, tj. 06 marca 2020 roku ustawą, mogą pojawić się w tym zakresie nowe przepisy. Bieżące komunikaty znajdziemy na stronie ZUS  w w zakładce Baza wiedzy – bieżące wyjaśnienia merytoryczne.

Opiekunka w Niemczech „na Gewerbe”

Opiekunki, które w Niemczech wykonują usługi w ramach Gewerbe podlegają pod niemieckie przepisy prawne. Opiekunka w Niemczech może wystąpić o wypłacenie zasiłku odszkodowawczego ze środków pomocy społecznej. Identycznie jak pracodawca, w przypadku gdy zostaną objęte kwarantanną (bez zachorowania) i utracą możliwość zarobkowania. Podstawą prawną jest ta sama ustawa, co w przypadku pracodawców i  pracowników – Infektionsschutzgesetzes (IfSG). Wzory wniosków można znaleźć na stronach internetowych niemieckich urzędów. Umieściło je już  większość landów pod hasłem Entschädigungsantrag für Selbständige nach §§ 56 und 57 IfSG.

Życzymy wszystkim aby uzyskana z tego artykułu wiedza była bezużyteczna!

21
Dodaj komentarz

avatar
500
7 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
KatarzynaBeataWIESŁAWAHanneloreAdam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dusia
Gość
Dusia

To wszystko jest nieżyt jasne. Pytanie do firm…. Czy opłaca ie składki chorobowe do ZUS.

Bo z tego co wiem to nie…..
Pytanie jechać czy lepiej nie jechać, bo będzie się przebywało w Niemczech za darmo…

KatarzynaB
Gość
KatarzynaB

Wystarczy zapytać w firmie. Ja mam płacone, jak byłam w szpitalu z babskimi sprawami dostałam całkiem ładne pieniądze.

Mariolaa
Gość
Mariolaa

to jest składka dobrowolna i pracownik musi wyrazic zgode, Firma zawsze pytała czy chcemy ta składkę opłacac

Anna
Gość
Anna

i jeszcze podopieczny będzie co kazał opuścić lokum i nie da jeść

Nie-opiekunka
Gość
Nie-opiekunka

A od podopiecznych, zwłaszcza tych powyżej 80r.z. też można się nabawić różnych chorób zakaźnych, skórnych zwłaszcza. Niemcy jak ognia boją się wody, a co dopiero mydła!

Danuta
Gość
Danuta

Właśnie mam taki przypadek w wielkim Berlinie.Pranie w 40stopniach ,tę czniki i osobiste razem. Takich brudasów nie spotkasz w Europie co w Niemczech.

Agnes
Gość
Agnes

O tak! ja dałam im do zrozumienia, że swoje rzeczy piorę tylko i wyłącznie w misce, bo się pytali do czego mi miska potrzebna:D tak było wszędzie. Raz pytam córkę, czy MOGĘ wyrzucić gąbkę do naczyń do śmieci, a ona: „nie, wrzuć, ale do pralki:…

Małgorzata
Gość
Małgorzata

„Niemcy boja się mydła i wody” ? zadziwiające!..oni sa po prostu oszczędni na granicy skąpstwa.. Widziałaś w Polsce kartki na chleb? Nie, bo nigdy ich nie było a w Niemczech i owszem (polecam wizytę w muzeum historii Niemiec w Kolonii) obejrzyj parę filmów z lat 60tych ubiegłego wieku mówiącej o sytuacji w Niemczech i przemyśl temat pewnie mocno się zdziwisz skad wziął się Badetag..

Hehe
Gość
Hehe

taaa, Niemcy boja się jak ognia, ale…wysokich rachunków! a każdy rachunek, kassenbon jest zu viel und so teuer …

WIESŁAWA
Gość
WIESŁAWA

Nie pisz bzdur . W Polsce kartki były w latach 80 i na chleb i na inne towary Praktycznie przez parę lat wszystko było na kartki. Widać że pisze to osoba młoda nie pamiętająca tamtych czasów. A ty się też doucz, że u nas kartki też były.

Mariola
Gość
Mariola

Jeżdżę tu 18 lat, miałam wiele zleceń i tylko jeden jedyny raz mi się zdarzyło, że podopieczna miała niechęć do mycia. To bardzo niefajne takie rzeczy opowiadać i uogólniać.

Beata
Gość
Beata

Byłam trzy razy, jednak to jest prawda. Oni myją się rzadko. I nie generalnie.
Są to ludzie najczęściej po 65 roku życia. Oszczędzają na wodzie i tego nie potrzebują tak regularnie.

Gabriela
Gość
Gabriela

Firma Cie pytała przy podpisaniu pierwszej umowy czy chcesz opłacać składkę chorobową dobrowolną czy nie, wybór należał do ciebie. Ja opłacam jest potrącane z wynagrodzenia. Pytanie jechac czy lepiej zostać , zadaj sobie, masz wolna wolę. Nikt cie nie zmusza .

Opiekun
Gość
Opiekun

Drogie Panie, wybaczcie ale to co tutaj piszecie jest dyskusją na najniższym poziomie intelektualnym. Wypisujecie tutaj takie bzdury że to aż gryzie w oczy. Ciekawe czy każdy Polak, czy każda z Was jest takim czyściochem w swoich domowych, czterech ścianach …

Mariola
Gość
Mariola

Dokładnie, zgadzam się z tą opinią. Panie chyba zapominają,że często mają pacjentów z demencją i wtedy taki objaw może występować, ale twierdzenie tak o wszystkich to absurd i arogancja

Opiekun
Gość
Opiekun

Jeśli macie aż takie uprzedzenia do pracy w opiece z brudnymi, starymi i chorymi Niemcami, to zostańcie po prostu w domu, znajdzie sobie pracę w Polsce, u czystych, pachnących, zdrowych, kulturalnych i hojnych rodaków i nie obrzydzajcie innym opiekunom wykonywania ich odpowiedzialnej pracy za granicą.

bez komentarza
Gość
bez komentarza

Żeby tak twierdzić, jak państwo powyżej trzeba być folksdojczem! albo niemieckim koordynatorem:D zastanowcie się przez chwile, ile i jakich chorób zakaznych maja starzy ludzie nie leczeni w domach i na co szanowna agencja nas naraza!!

Adam
Gość
Adam

Witam…przeczytalem kilka wypowiedzi opiekunek,sa nie na temat…podobnie spotkalem sie z roznymi sytuacjami ,ale uogulniac pewne zachowania jednostek do ogołu to lekka przesada.Każdy kraj ma takich i innych ludzi .Euro smakuje ,ale opieka nad osoba starsza nie!Chcemy pokazac dume narodowa ,pokazujmy ,ale inaczej ,nie w ten sposób..

Hannelore
Gość
Hannelore

Jeżeli jest gewerbe, a kwarantanna jest w PL to wtedy przysługuje zasiłek?

Hannelore
Gość
Hannelore

Jeśli gewerbe a kwarantanna w PL to należy się tez zasiłek?

Katarzyna
Gość
Katarzyna

mam pytanie czy za czas pracy w okresie kwarantanny opiekunki z Polski mogą liczyć na pomoc że strony niemieckiej na dodatkową place?jeżeli tak to kto to wypłaca i jakie przepisy to regulują? proszę o pomoc to jest dla mnie wazne

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej