Czym jest praca w opiece? Jakie są najczęstsze problemy opiekunek? Co pomogłoby opiekunom w wykonywaniu ich trudnej pracy? Jak osoby opiekujące się seniorami w Niemczech oceniają swoje przygotowanie do realizacji obowiązków? Ruszył właśnie ważny projekt badawczy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania i Evangelische Hochschule Nürnberg, który ma na celu ustalenie potrzeb szkoleniowych opiekunów osób starszych w Niemczech. Dzięki udziałowi w ankiecie można wnieść swój własny wkład w uniwersyteckie badania naukowe.

Standardy pracy w opiece

Mimo, że w Niemczech pracuje ok. 200 tys. opiekunów z Polski, to praca ta nie jest uznawana jako wykonywanie zawodu. W związku z tym, niestety nie funkcjonują żadne sformalizowane standardy i nie określono poziomu umiejętności, który świadczyłby o przygotowaniu do pracy w opiece. Bez wątpienia zarówno doświadczenie, jak i wiedza są tu bardzo istotne. Pozwalają na lepsze i bezpieczniejsze wykonywanie obowiązków, ale brakuje do tego dobrze przygotowanego, kompleksowego systemu kształcenia.

Potrzeba szkolenia

Aktualnie coraz więcej opiekunów, nie tylko tych młodych i zaczynających pracę, korzysta np. z kursów pierwszej pomocy, aplikacji do nauki języka niemieckiego, czyta artykuły dotyczące np. chorób demencyjnych, ogląda filmy instruktażowe albo uczestniczy w e-szkoleniach, co świadczy o potrzebie dodatkowego kształcenia. Konieczność budowy standardów i podjęcia działań na rzecz edukacji opiekunów zaczynają zauważać również poważne instytucje w Polsce i w Niemczech. Właśnie dlatego zaczęto przeprowadzić szereg badań, co w przyszłości ma pomóc stworzyć m.in. program szkoleń ułatwiający pracę opiekunów osób starszych w Niemczech. Jeżeli powstanie jednolity poziom wymaganych kwalifikacji, opiekunki osób starszych mogą stać się jednolitą grupą zawodową i pojawi się szansa na zbudowanie standardów dla domowej opiekunki w Niemczech.

Zaproszenie do badania

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania i Evangelische Hochschule Nürnberg rozpoczęli właśnie projekt badawczy. Ankieta dotyczy potrzeb szkoleniowych i jest skierowana do wszystkich osób zajmujących się opieką nad osobami starszymi w Niemczech.

Link do ankiety (bezpieczne połączenie!)

Opiekunko, opiekunie – pozwól się poznać! Warto poświęcić swój czas i podzielić się swoimi opiniami, ocenami i odczuciami na swojej temat pracy. Zachęcamy do udziału w badaniu! Ankietę (badanie dla opiekunów osób starszych w Niemczech) można otworzyć i wypełnić tylko raz: https://evhn.datacoll.net/24-godzinna_opieka

Dodaj komentarz

avatar
500
  Subscribe  
Powiadom o

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej