Czy Pflegegrad podopiecznego pomaga w opiece?

Pflegegrad podopiecznego (do 2016 r Pflegestufe) to ważna informacja dla opiekunki osób starszych, która wybiera pracę w Niemczech. W połączeniu z informacją o schorzeniach, możemy zorientować się, zwłaszcza przed wyborem nowego miejsca pracy, w jakim stanie jest podopieczny. Ale to nie wszystko – dzięki tej informacji, możemy rozwiązać niektóre problemy w komunikacji z rodziną podopiecznego. I ułatwić sobie pracę – na przykład w zakresie własnego bezpieczeństwa higienicznego.

Co to jest Pflegegrad u podopiecznego?

Najprościej mówiąc to określenie stopnia i obszaru, w jakim osoba zdefiniowana jako potrzebująca opieki (Pflegebedürftige wg. Sozialgestzbuch) wymaga wsparcia od otoczenia. Niemieckie kasy chorych mają specjalistyczne komórki, MDK (Medizinischer Dienst der Krankenversicherung) i zatrudniają rzeczoznawców (Gutachter MDK). Rzeczoznawcy odwiedzają osoby starsze czy niesamodzielne w domach i według określonych wytycznych oceniają ich sytuację (więcej na ten temat przeczytasz tu ). Na podstawie przeprowadzonego wywiadu podopieczny może otrzymać jeden z pięciu stopni w skali Pflegegrad (gdzie 1 to osoba w relatywnie dobrym stanie, 5 – najbardziej zależna od otoczenia). Przyznanie takiej grupy opiekuńczej wiąże się z otrzymaniem pomocy od państwa – finansowej i rzeczowej.

W praktyce domowej opieki nad osobami starszymi, najważniejsza jest właśnie wiedza o tym, z jakiej formie pomocy może skorzystać opiekunka. Rodziny osób starszych w Niemczech, tak samo jak my w Polsce, często nie mają wiedzy na ten temat. Przygnębieni sytuacją swoich bliskich a niekiedy po prostu obojętni na problemy opiekunek osób starszych, nie wiedzą jak rozwiązywać problemy.

Kłótnia o rękawiczki jednorazowe i środki dezynfekcyjne

Niestety poziom świadomości otoczenia osób starszych i nich samych w zakresie konieczności używania rękawiczek jednorazowych i środków do dezynfekcji bywa bardzo niski. Zamiast walczyć o zakup tych rzeczy i uzasadniać po co i dla czego, opiekunka może wspomnieć o

           Fot. Pixabay, vesnazajchenko

bezpłatnym pakiecie higienicznym.

W Niemczech istnieje indeks środków i przedmiotów do których dopłaca albo kasa chorych (Krankenkasse) albo kasa opiekuńcza (Pflegekasse). Jeżeli Pflegegrad podopiecznego został przyznany, obojętnie czy 1 czy 5, należy mu się  bezpłatnie pakiet określonych środków pomocowych (Pflegehilfsmittel) o wartości 40 euro. Zgodnie z przepisami, w skład bezpłatnego pakietu mogą wchodzić produkty jednorazowego użytku z indeksu (Pflegehilfsmittelverzeichnis) z grupy 54 czyli:

–  chłonne podkłady na łózko (saugende Bettschutzeinlagen)

– odzież ochronna (Schutzbekleidung), do której zalicza się rękawiczki jednorazowe (Einmalhandschuhe) i ochraniacze na palce (Fingerlingen), maseczki na usta (Mundschutz), jednorazowe fartuszki ochronne (Schutzschürzen) oraz jednorazowe śliniaczki (Einmallätzchen)

– środki dezynfekujące (Desinfektionsmittel).

Jak zdobyć bezpłatny pakiet higieniczny środków jednorazowych?

Dostawa do domu

                                Grafika: Pixabay

Uzyskanie takiego pakietu środków higienicznych jest w Niemczech bardzo łatwe. Wystarczy Pflegegrad podopiecznego. Istnieje cała sieć firm i dostawców, którzy na jeden telefon lub e-mail dostarczą nam zamówienie do domu (trzeba zwracać uwagę, czy nie pobierają opłat za dostawę, większość robi to bezpłatnie!). Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło „kostenlose Pflegehilfsmittel” lub zadzwonić do swojej Pflegekasse. Trzeba wypełnić wniosek do Pflegekasse ale nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie od lekarza. Większość dostawców samodzielnie załatwi całą pozostałą pracę papierkową z rozliczeniami. Zawartość pakietu możemy ustalać dowolnie w zakresie w/w materiałów. Takie pakiety, po zatwierdzeniu wniosku przez Pflegekasse, można odbierać również osobiście w aptece czy w drogerii.

Czego można oczekiwać w wartości 40 euro?

Na co wystarczy 40 euro? Miesięcznie w tej wartości możemy otrzymać bezpłatnie np. zestaw 200 sztuk rękawic jednorazowych, 500 ml środka do dezynfekcji rąk, 500 ml środka do dezynfekcji powierzchni i 25 podkładów jednorazowych (Krankenunterlagen). Albo 300 sztuk rękawic jednorazowych i po 500 ml środka do dezynfekcji rąk i do dezynfekcji powierzchni. Można też zamówić np. same podkłady na łóżko – w wartości 40 euro otrzymamy ok. 100 szt.  Ilość poszczególnych artykułów zależy wyłącznie od tego, jakie zapotrzebowanie zostanie złożone. Można je co miesiąc zmieniać w zależności od potrzeb.

W czym jeszcze może pomóc Pflegegrad podopiecznego?

Podstawowy pakiet higieniczny to tylko malutki kawałeczek w finansowaniu środków pomocowych w opiece. Jest olbrzymia gama produktów, które ułatwiają opiekę nad osobami starszymi w ich domach. I duża skala pomocy finansowej państwa niemieckiego w ich zakupie, przy relatywnie niedużym wkładzie własnym. Dopłaty można dostać do wielu artykułów, które z punktu wiedzenia opiekunki są potrzebne. Nie tylko do środków jednorazowego użytku ale też np. do podkładów na łóżko gumowanych i do technicznych środków pomocowych. Jeżeli jako opiekunki i opiekunowie zauważymy, że jest możliwość polepszenia sytuacji opiekuńczej a rodzina niemiecka waha się ze względu na koszty – warto zasugerować kontakt w tej sprawie z kasą chorych (Krankenkasse) lub kasą opiekuńczą (Pflegekasse). Pełny wykaz możliwych do uzyskania środków pomocniczych można znaleźć w Internecie.

Podsumowując możemy zdecydowanie stwierdzić, że Pflegegrad podopiecznego pomaga w sprawowaniu opieki.

Obraz wyróżniający na Facebook: Pixabay, Gerd Altmann

Dodaj komentarz

avatar
500
  Subscribe  
Powiadom o

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej