Wydawałoby się, że upadki osób starszych to tylko smutna rzeczywistość wynikająca z osłabienia i zniedołężnienia. Okazuje się, że bardzo często przewracają się także opiekunki. Są dużo młodsze, więc mają mniej urazów ze skutkami typowymi dla osób starszych (złamania w obrębie biodra) ale też cierpią. Uszkadzają barki, łamią sobie ręce i nogi, cierpią z powodu siniaków i stłuczeń. Przewrócenie się jest sytuacją losową, a na los nie końca mamy wpływ. Czy na pewno? Nie do końca – to nie oznacza, że wcale. Przyjrzyjmy się temu, co możemy zrobić.

Upadki mają „przyjaciół”

U opiekunek najczęstszą przyczyną upadków jest pośpiech. Zbędny pośpiech to nasz wróg i sprzymierzeniec upadków. Dzwonek do drzwi, sygnał telefonu, wołanie osoby starszej sprawiają, że nagle przyśpieszamy. Podbiegamy do drzwi, lecimy biegiem do telefonu, szybko idziemy do wołającego.

Powoli! Grafika: Clker-Free-Vector-Images

Ania (47 lat) schodziła właśnie po schodach na dół do podopiecznej, kiedy usłyszała, że dzwoni jej komórka. Zorientowała się, że zostawiła telefon w kieszeni kurtki na dole w przedpokoju. Nie czekała na żadne pilne wiadomości ale jakoś tak zaczęła nagle wręcz zbiegać ze schodów. Nie trafiła dobrze stopą na przedostatni stopień. Upadła tak  pechowo, że połamała sobie palce i kości stopy. Przeszła kilka skomplikowanych operacji, ponad półtora roku nie mogła pracować. Dlaczego biegła do telefonu? Nie wie.

Bogusia (61 lat) czekała ze śniadaniem na podopiecznego, który zawsze rano wychodził z pieskiem. Chciała zrobić mu dobrą jajecznicę na maśle. Miała już rozgrzany tłuszcz, kiedy starszy pan zadzwonił do drzwi. Zamiast odstawić patelnię na chwilę na bok, wręcz pobiegła otworzyć i tak samo biegła z powrotem do kuchni. Nie pamięta momentu, kiedy się przewróciła ale pamięta koszmarny ból. Upadając, wybiła sobie bark a to jest naprawdę bolesne doświadczenie. Tak ocenia sytuację: „zachowałam się po prostu głupio”.

To domy są tym miejscem, w którym czujemy się szczególnie swobodnie. Tracimy czujność, którą nieświadomie utrzymujemy za zewnątrz i w mało znanym nam otoczeniu. Dla osób starszych ich dom jest bezpiecznym azylem. Nie biorą jednak pod uwagę, że nawet jeżeli w domu nic się nie zmieniło, to oni się zmienili. My jednak powinniśmy być zawsze uważni!

Dywany i dywaniki a upadki osób starszych i nasze

Opiekunki pracujące w Niemczech wiedzą doskonale, jak wyglądają wnętrza w tamtejszych domach. Są tam często piękne podłogi, luksusowe dywany i wykładziny. No i jest normą wnętrzarską, że w miejscach najbardziej narażonych na zniszczenie leżą dywaniki i dywaniczki. O ile osoby młode, w pełni sił, chodząc podnosząc wyraźnie nogi, u staruszków jest inaczej. Ograniczenia zdrowotne (wylewy, osłabienie mięśni, problemy neurologiczne, słabszy wzrok) powodują, że zaczynają bardziej szurać niż chodzić.

Uważaj! Louise Dav z Pixabay

Brzeg dywanu czy chodniczka, wysoki zwykle na zaledwie kilka – kilkanaście milimetrów staje się częsta przyczyną upadków. W każdym domu warto sprawdzić, czy nie da się usunąć niepotrzebnych dywanów. Jeżeli się nie da (przyzwyczajenia nie zawsze idą w parze z rozsądkiem osób starszych i ich rodzin), warto podłożyć pod małe elementy specjalne maty antypoślizgowe lub przykleić brzegi do podłogi taśmą dwustronną.

To na pewno spowoduje, że upadki osób starszych ale i opiekunek będą mniej prawdopodobne.

Laura (53 lata) złamała rękę, gdy jej podopieczna, która trzymała ją pod rękę, zahaczyła się o dywanik w łazience. Podopieczna nie upadła ale Laura tak. Do złamania ręki doszło silne stłuczenie kolana i potężny siniak pod okiem. Laura jest zła na siebie, że nie pomyślała wcześniej o tym, że sama też się o niego potykała. Stało się jak się stało – 7 miesięcy bez pracy.

Niewłaściwe obuwie domowe

Kapcie, papcie, laczki (tak mówią opiekunki z Wielkopolski) nie musza być piękne. Dla wykonujących pracę w opiece, powinny mieć dobrą podeszwę. Jaka jest dobra? Taka, która utrzymuje przyczepność na różnych powierzchniach. Inny jest współczynnik tarcia na wykładzinie dywanowej, inny na panelach a jeszcze inny na kaflach podłogowych.

W handlu można znaleźć bardzo ładne modele kapci. Jeżeli zajrzymy pod spód rozczulającego urodą i fasonem paputka, często zobaczymy zupełnie gładką powierzchnię podeszwy. To jest dobre obuwie domowe na wyjście z sypialni z miękkimi dywanami na leniwą kawę na tarasie w pałacu. W pracy opiekunki osób starszych bardziej sprawdzi  się może nie zawsze zachwycające wzornictwem ale praktyczne obuwie na odpowiednio elastycznych, rfylowanych (niejednorodnych) podeszwach.

Obuwie przyczyną upadków

Dobierz obuwie! Clker-Free-Vector-Images

Oprócz tego, że obuwie domowe musi mieć odpowiednią podeszwę, dobrze jest aby „trzymało się” pięty. Zalecane jest wybieranie modeli z szerokim noskiem.  Dla osób starszych zaleca się obuwie wsuwane, całkiem zabudowane, takie które nie zsunie się przypadkiem z niezbyt sprawnej stopy. Dla bezpieczeństwa opiekunek wystarczy, że z tyłu będzie pasek podtrzymujący na piętę.

Hanka (39 lat) trafiła do pracy w opiece trochę przez sytuację losową – duże problemy z mężem nałogowcem. Zostawiła w Polsce pracę, w której musiała bardzo dbać o wygląd zewnętrzny. Postanowiła sobie, że nawet z „pieluchą w ręku”, będzie elegancka. Poza domem i w domu zawsze nosiła obuwie na obcasie. Ekskluzywne pantofelki z różowym pomponikiem nie sprawdziły się niestety w przedpokoju, kiedy na kafle poleciało trochę wody z parasola. Broniąc się przed upadkiem chwyciła się szafki. Upadek zamortyzowała ale boleśnie nadwyrężyła nadgarstek i zdarła sobie dwa paznokcie u prawej ręki.

Upadki osób starszych – zabezpieczenie bioder

Poza oczywista ochroną przed upadkami jakim są różnego rodzaju pomoce, których opis znajdziesz w naszym almanachu urządzeń pomocniczych w poruszaniu się,almanachu urządzeń pomocniczych w poruszaniu się, istnieją również rozwiązania dedykowane … sportowcom.

Pisaliśmy już o tym, że rozwiązania technologiczne ze świata sportu służą również seniorom (np. Urinkondom). Sportowcy różnych dyscyplin, amatorzy jazdy motocyklem, kolarze i rowerzyści – amatorzy, świetnie znają sposoby ochrony wrażliwych partii ciała. Kaski – ochraniają głowę, nakolanniki – kolana. Są także ochraniacze na łokcie i biodra. I to właśnie ochraniacze na biodra są najczęściej wykorzystywanym produktem w zmniejszeniu konsekwencji upadku u osób starszych.

Hüftschutzhosen – Fot. www.amazon.de

 

Jeżeli nasi bliscy w Polsce czy nasi podopieczni w Niemczech, są kruchymi staruszkami, chorują na osteoporozę – warto pomyśleć o ochraniaczach. Handel oferuje całe mnóstwo rozwiązań – od zwykłych wkładek do bielizny po specjalne majtki z wszystkimi ochraniaczami. Ba, są nawet modele z wbudowaną poduszką powietrzną! W Niemczech używa się ogólnej nazwy Hüftschutzhosen, Protektorenhosen. Można znaleźć modele wyposażone dodatkowo w zabezpieczenie przed skutkami upadku kości ogonowej (Steißbein).

Podsumowanie

Upadki osób starszych są dosyć szeroko omawiany i w literaturze fachowej i na branżowych portalach doradczych. Poruszyliśmy tylko kilka najważniejszych aspektów i zachęcamy do samodzielnego buszowania w Internecie. Jest naprawdę dużo ciekawych informacji na ten temat!

Może więc tylko jedno zdanie do opiekunek osób starszych – dbaj o siebie, uważaj również na siebie. I pamiętaj – pośpiech jest złym doradcą opiekunki!

Obraz przed artykułem:  Gerd Altmann z Pixabay 

1
Dodaj komentarz

avatar
500
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jana Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jana
Gość
Jana

Trzeba patrzeć pod nogi jak się wchodzi do pokoju. Moja babcia zastawa pułapki z kuli 🙂

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej