Święta Wielkiej Nocy, kiedy to Zmartwychwstały Jezus daje początek nowemu życiu, wpisują się w szczególny sposób w życiową księgę chrześcijan. Jak zatem spędzają ten wyjątkowy czas nasze podopieczne? Czy wszystko jest takie jak dotąd, a może wspomnienia z przeszłości wprawiają je w zachwyt i radość?

Szukanie jajek w Baden Württemberg nie było łatwe

96-letnia mieszkanka Jesingen, ewangeliczka, na hasło „Ostern” chętnie podzieliła się swoimi przeżyciami z przeszłości, mając przed oczyma wspólną wędrówkę (niem. eine Gemeinsamwanderung), wraz z członkami rodziny, w Wielki Piątek (am Karfreitag)  w poszukiwaniu ukrytych jajek wielkanocnych (versteckter Osterei).

Wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby / Fot. J. Kończak

Wychowywała się ze starszą siostra, która była inicjatorką, chowania kolorowych jaj.  Ten obyczaj wielkanocny (dieser Osterbruch), związany jest oczywiście z zajączkiem wielkanocnym (Osterhase), który u nas pozostawia słodkości. Poszukiwania trwały czasem wiele godzin, co jednocześnie, na pięknym górzystym terenie sprawiało im wielką radość.

Bukiet wielkanocny / Fot. J. Kończak

Bukiet wielkanocny / Fot. M. Sommer

Natomiast w domu nie obyło się bez przygotowania świątecznych dekoracji, a więc tradycyjnych pisanek, bukietu wielkanocnego (Osterstrauss), na którym zawieszano różnobarwne dzieła.

Prócz tego nie zabrakło w sercach myśli o Jezusie. W Wielką Niedzielę (am Osternsonntag), wcześnie rano około godziny 5, trzymając w ręku świecę, podopieczna podążała do kościoła na mszę świętą.

Następnie następowało uroczyste śniadanie, podczas którego kosztowano jaj, serów, wędlin.

Tradycje pielęgnują młodsze pokolenia

Tradycji stało się zadość. Wszelkie obrzędy przekazała swojej córce. Owa wędrówka towarzyszyła i jej. Co roku organizowana u rodziny, dawała możliwość pokonywania różnych pagórków. Po zakończonej wyprawie członkowie rodziny dzielili się swoimi własnoręcznie przygotowanymi serami, przede wszystkim białymi, konsumując przy tym wypieczony świeży chleb.

Wielkanoc w Niemczech/ Fot. M. Sommer

W tym momencie kultywowano symbol dzielenia się, a co za tym idzie wzajemnej życzliwości. Bez wątpienia zachowano post w szacunku i czci do Chrystusa. Natomiast w Wielką Niedzielę i świąteczny poniedziałek –spożywane różnego rodzaju mięsa, faszerowane pieczenie ale też i wypieki. Kuchnia, jaką polecają nasi sąsiedzi w Święta jest dość kaloryczna a zarazem smaczna, podobnie jak u nas w Polsce.

Pisanki z Baden Württemberg / Fot. M. Sommer

Dekoracja w domu nadawała wiosenny przyjemny i wielkanocny klimat. Starsza Pani wraz z córką wykonywała przeróżne pisanki. Ciekawe metody pracy przyczyniały się do różnobarwności, a zarazem łączyły pokolenia. Owe tradycje spoczęły także na rękach wnuczki. Też i ona brała następnie udział w znalezieniu jajek, rodzinnych postnych posiłkach, aranżacji dekoracji świątecznych, uroczystej mszy, a niedzielne śniadanie było punktem kulminacyjnym Świąt. Cała rodzina świętowała, konsumując potrawy, wcześniej wspólnie przygotowane.

Polski akcent od opiekunki

Wszystko pozostało do dziś… Przy dekorowaniu domu wielkanocnymi ozdobami pomogę i ja, tworząc wiosenny bukiet z bazi, drobne stroiki na stoły a także malując kolorowo pisanki. Na drzwiach zawieszę drobny płaski wieniec wielkanocny, co sprawi, iż nabiorą one świątecznego uroku.  Schmücken (ozdabianie) przyczynia się do zaangażowania w przygotowanie do Wielkanocy.

Dla mnie pedagoga będzie to czysta przyjemność. Z chęcią przygotuję tradycyjne ciasto wielkanocne (traditioneller Osterkuchen) dla rodziny oraz polski żurek, by mogła zaczerpnąć odrobinkę naszego zwyczaju.

Podopieczna i w tym roku wybiera się do swojego bratanka, by w miłej atmosferze, w pomieszczeniach w domu odszukać choć jedno jajko. Następnie skosztuje  święconki (geweihtes Ostermahl), powspomina obchody Świąt z dawnych lat. Po czym dalszą część Wielkiej Nocy spędzi w najbliższych gronie rodzinnym we własnym domu, a Mszę Świętą obejrzy w telewizji, siedząc wygodnie na swojej ulubionej sofie.

Wiek nie przeszkadza w świętowaniu

Jak zapewnia swym dialektem moja podopieczna, … am Ostersondich gammer Mogens end Kirch ond no uff da Friedhof ond am Nachmitag feira mer bei Kaffee ond Kucha der Aufestehlungsfeschd, spędzi czas wraz z rodziną w miłej ciepłej atmosferze.

Tego samego życzę wszystkim opiekunkom osób starszych w Niemczech – miłej, ciepłej atmosfery!

Justyna Kończak (pedagog, opiekun osób starszych w firmie CareWork)

Dodaj komentarz

avatar
500
  Subscribe  
Powiadom o

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej