Tego obawia się prawie każdy opiekun w Niemczech – co będzie, jeżeli okaże się, że źle się czuję. Sam – sama w sobotnią noc z podopiecznym, zdani na siebie w obcym kraju. Jak mamy sobie zorganizować pomoc? Całą Polską wstrząsnęła ostatnio śmierć 39-letniego Krzysztofa z Sosnowca, który czekał 9 godzin na szpitalnej izbie przyjęć na udzielenie pomocy. Przy tej tragicznej okazji chcemy przypomnieć jak można uzyskać pomoc medyczną w Niemczech. Zwłaszcza poza godzinami pracy placówek medycznych, czyli wieczorem, w nocy i w dni wolne od pracy. Tę doraźną i tę w nagłych przypadkach.

Der Ärztliche Bereitschftsdienst: tel. 116 117

Całe Niemcy mają wolne, jest jakieś święto. A ty czujesz jak rośnie temperatura, boli gardło, masz dreszcze. Jesteś w Niemczech i jako opiekun osób starszych odpowiadasz jeszcze za podopiecznego. Wyraźnie czujesz się chory, osłabiony, bezradny w obcym kraju. Jak znaleźć lekarza? Książka telefoniczna – przeżytek. Internet – kilkadziesiąt „wyskakujących” adresów i telefonów do praktyk lekarskich ale wiesz dobrze, że o tej godzinie nikt przecież nie pracuje. Jesteś doświadczonym opiekunem w Niemczech, wiesz, że nie ma potrzeby wzywania pogotowia (tel. 112) czy jechania na szpitalny oddział ratunkowy. Ale jednak źle się czujesz i potrzebujesz pomocy lekarskiej.

https://www.116117.de/html/de/

Pomoc wieczorowa w Niemczech

Zadzwoń na nr 116 117 lub wejdź na stronę informacyjną Ärztliche Bereitschftsdienst: www.116117.de   Zanim zadzwonisz lub wejdziesz na stronę www systemu, pamiętaj o przygotowaniu numeru kodu pocztowego i nazwy miejscowości, w której się znajdujesz!

Jeżeli skorzystasz z telefonu stacjonarnego podopiecznego, system rozpoznawania numerów może przekierować połączenie od razu do najbliższego lekarza.

Kiedy NIE NALEŻY korzystać z systemu 116 117?

– gdy bolą nas zęby (stomatolodzy nie są włączeni do tego systemu
– jeśli występuje zagrożenie życia lub zdrowia (zawał, wylew, wypadek itp.) dzwonimy pod 112
– w dni powszednie w godzinach pracy lekarza rodzinnego i przychodni lekarskich

W jakich wypadkach można skorzystać z pomocy pod numerem 116 117?

* jeżeli potrzebujemy porady lekarskiej poza godzinami pracy lekarza rodzinnego i przychodni lekarskich a uważamy, że czekanie na konsultację lekarską z przykładowo męczącą biegunką czy wysoką temperaturą do otwarcia praktyk lekarskich i przychodni może być niekorzystne dla naszego zdrowie.

We wszystkich krajach unijnych numer 116 117 jest zarezerwowany dla bezpłatnej informacji o pomocy wieczorowej i pomocy doraźnej. Na razie jednak jedynie Niemcy wprowadzili w kwietniu 2012 roku w życie ogólnokrajowy system informacji o dyżurach lekarskich pod numerem 116 117 (Der Ärztliche Bereitschftsdienst: 116 117). Może w Polsce również doczekamy się kiedyś takiej usługi.

Rettungstelle – Notaufnahme im Krankenhaus

Jeżeli opiekun w Niemczech źle się czuje może udać się w każdej chwili (nie tylko po godzinach pracy praktyk lekarza domowego czy w dni świąteczne) na szpitalny oddział ratunkowy. W Niemczech każdy szpital, za wyjątkiem prywatnych klinik i placówek rehabilitacyjnych, jest zobowiązany do udzielenia nam pomocy przez całą dobę. Takie oddziały szpitalne nazywa się die Notaufnahme, Rettungsstelle, RTS, Notfallaufnahme, Notfallambulanz, Notfallstation, Nothilfe lub Erste-Hilfe-Station.

Dla opiekunów z Polski, którzy źle się czują jest to często najprostsze wyjście na uzyskanie pomocy lekarskiej. Ale uwaga – tak jak w Polsce często traktujemy zgłoszenie na szpitalny oddział ratunkowy jako sposób na ominięcie kolejek do lekarzy specjalistów, tak samo postępują Niemcy. Tak jak w Polsce, opiekun w Niemczech otrzyma z pewnością pomoc. Jeżeli nasz przypadek nie będzie nagły, możemy spędzić długie godziny w oczekiwaniu na konsultację lekarską.

Triage – System in der Notaufnahme

Każdy chory, który zgłosi się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy, Notaufnahme) podlega specjalnemu systemowi kategoryzacji, tzw. triagowaniu (triażowaniu) – Triage –System in der Notaufnahme. Doświadczona pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz po wstępnym wywiadzie kwalifikuje nasz przypadek według kryterium pilności. W większości placówek szpitalnych w Niemczech po wstępnym zarejestrowaniu otrzymamy opaskę na rękę. Jej kolor będzie świadczył o tym, jak długo będziemy czekali na udzielenie pomocy.

Image by mcmurryjulie from Pixabay

Czerwona – otrzymamy pomoc natychmiast (sofort)

Pomarańczowa – otrzymamy pomoc w czasie do 10 minut (sehr dringend)

Żółta – otrzymamy pomoc w czasie ok. 30 min (dringend)

Zielona – otrzymamy pomoc w czasie ok. 90 minut (normal)

Niebieska – otrzymamy pomoc w czasie ok. 120 minut (nicht dringend)

Oczywiście może się zdarzyć, że będziemy czekali na udzielenie pomocy dłużej – dotyczy to zwłaszcza kategorii zielonej i niebieskiej, jeżeli przed nami będzie dużo przypadków zakwalifikowanych jako pilniejsze. Systemy oceny stanu zdrowia osoby, która zgłosiła się (lub została przywieziona) na szpitalny oddział ratunkowy wprowadza się  już od wielu lat. Od 2004 roku w Niemczech stosuje się głównie dwa systemy oceny stanu chorego – Manchester Triage System (MTS) lub Emergency Severity Index (ESI).

Te systemy początkowo były opracowywane z myślą o ustalaniu kolejności udzielenia pomocy w przypadku katastrof z dużą ilością poszkodowanych. Realia życiowe przeniosły system na kolejki bezradnych chorych w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Są one również powoli wprowadzane w Polsce.

Jeżeli wczytamy się dokładnie w zasady sortowania zgłoszeń, można wyczytać, że kolor nie zawsze świadczy o dobrym stanie zdrowia. Kolorem niebieskim oznacza się również osoby, którym nie da się już pomóc ….  Taka kwalifikacja dotyczy raczej masowych katastrof a nie zwykłego zgłoszenia się po pomoc, kiedy opiekun źle się czuje.

Notfalldienst: tel. 112

Opiekun w Niemczech wzywa karetkę

Pogotowie wzywamy pod 112

Jak wynika z rozmów z opiekunami osób starszych w Niemczech, praktycznie każda i każdy z nich wie, że w przypadku ciężkich i nagłych wypadków należy dzwonić pod nr 112 (bez żadnych numerów kierunkowych uzyskamy bezpłatne połączenie pod numerem 112).  Potrzebne słownictwo i zwroty, jak wezwać pogotowie ratunkowe (Rettungsdienst rufen) dla podopiecznego ale i dla siebie opublikowaliśmy już kilka lat temu – kliknij tutaj aby przeczytać. O ile w przypadku podopiecznych nie wahamy się z wezwaniem pogotowia to obawiamy się tego dla siebie. Dzieje się tak głównie ze względu na możliwe koszty.  Nie zawsze wieczorem czy w weekend stan naszego zdrowia wymaga przyjazdu pogotowia.

Nie zapominajmy, że pogotowie ratunkowe udziela pomocy w nagłych wypadkach, kiedy o życiu lub śmierci mogą decydować minuty. Katar i gorączka nie są takim wypadkiem. W Niemczech transport medyczny wykonują prywatne firmy i za wezwanie karetki bez wyraźnej potrzeby, zostaniemy obciążeni rachunkiem. Trudno będzie odzyskać pieniądze z NFZ czy niemieckiej kasy chorych, jeżeli wezwiemy pogotowie do przeziębienia.

Kiedy jednak nie powinniśmy się wahać i martwić o koszty i od razu wzywać karetkę przez tel. 112?  Jeżeli jest zagrożenie życia lub zdrowia – zawał, wylew, wypadek. Jeżeli nastąpiło ciężkie oparzenie, są problemy w wysokim ciśnieniem czy oddychaniem – nie ma co czekać. Wzywamy karetkę!

Opiekun w Niemczech – korzystaj z pomocy rodziny niemieckiej i pracodawcy

Status opiekunki osób starszych w Niemczech jest wyjątkowy. Mieszkamy, żyjemy razem z osobą starszą. Jej bliscy całkowicie zdają się na nas w zakresie zapewnienia jej bezpieczeństwa i podjęcia interwencji w razie potrzeby. Nie wahajmy się poprosić o pomoc jeżeli sami jej potrzebujemy. Jeśli źle się czujesz, ale nie znasz dobrze języka niemieckiego lub ogranicza cie lęk, ból czy stres, korzystaj z pomocy rodziny niemieckiej. Nie czujesz się na siłach,  żeby samodzielnie rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, lekarzem dyżurnym z Ärztlicher Bereischaftdienst czy personelem na szpitalnych oddziałach ratunkowych?

Dzwoń pod te numery rodziny podopiecznego, pod które zadzwoniłabyś, gdyby to starsza osoba źle się czuła. Na pewno uzyskasz pomoc w kontakcie z odpowiednią jednostką medyczną. I nie przejmuj się, że  północ z soboty na niedzielę a wiesz, że córka czy syn babci ciężko pracują cały tydzień i ich obudzisz. Ty pracujesz tak samo ciężko. Kiedy opiekun w Niemczech źle się czuje, jest chory, to przecież podopieczny nie otrzyma odpowiedniego wsparcia.

Tak samo warto korzystać z pomocy dyżurów pracodawców poza godzinami pracy firmy. Wiele z osób pracujących w opiece w Niemczech jest oddelegowanych przez polskie firmy opiekuńcze. Opiekunowie w Niemczech korzystają stale  z usług tego samego pośrednictwa. Z tego powodu poważne firmy mają zorganizowane systemy alarmowe. Umożliwiają kontakt z firmą poza godzinami jej pracy. Jeżeli źle się czujesz, to również tam możesz poprosić o pomoc w zorganizowaniu pomocy medycznej. Dyżury alarmowe  firm są  pełnione między innymi z myślą o sytuacji, gdy opiekun w Niemczech źle się czuje.

 

 

3
Dodaj komentarz

avatar
500
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
mariiMariolaarbeitlandia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Bardzo prosimy o opinie opiekunki i opiekunów, którzy mieli potrzebę skorzystania z tel. 116 117 – czy faktycznie łatwo się skontaktować z najbliższym lekarzem?

marii
Gość
marii

Miałam taką potrzebę dzwonienia pod ten nr po godz 22.pękła mi żyła i pomoc przyjechała w ciągu 3 minut.przyjechało 2 lekarzy specjalistów bo moja podopieczna poinformowała ze nie można zatrzymać krwi.po przewozie do szpitala w Dortmundzie lekarz prowadzący powiedział dobrze ze pani tam zadzwoniła to uratowało pani życie .

Mariola
Gość
Mariola

Dziękuję za artykuł, bardzo przydatny

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej