Prowadzenie Gewerbe (pot. praca na Gewerbe), własnej działalności gospodarczej w Niemczech cieszy się wciąż popularnością w zakresie świadczenia usług opiekuńczych. Niestety, pomimo dramatycznej sytuacji osób starszych w Niemczech, przedsiębiorcze opiekunki i opiekunowie nadal muszą bardzo uważać. To ważne, aby nie spotkać się np. z zarzutem pozornego samozatrudnienia (Scheinselbständigkeit). Trzeba również zwracać baczną uwagę na przepisy podatkowe i śledzić jakie mamy do zapłacenia podatki w Niemczech. Należy znać wartości tzw. korzyści nieodpłatnych i wiedzieć jak je rozliczyć. Opiekunowie, którzy prowadzą lub zamierzają wykonywać pracę na Gewerbe w Niemczech, powinni poznać kilka istotnych wskaźników podatkowych na 2019 rok.

Praca na Gewerbe -Einkommensteuer – podatek dochodowy

Kwota wolna od podatku dochodowego jest wartością, która w Niemczech zmienia się w Einkomensteuergesetz (EstG). EstG jest to niemiecka ustawa o podatku dochodowym. Dla opiekunek i opiekunów osób starszych wykonujących legalną pracę jako jednoosobowe podmioty gospodarcze na Gewerbe, najważniejsze zapisy znajdują się w § 32a.

Bardzo istotna jest odmienność ogólnego systemu wyliczania podatku dochodowego, ponieważ myślenie według polskich przepisów może zaszkodzić. W Polsce płacimy podatek od dochodów już uzyskanych. W Niemczech pracujący na Gewerbe mogą otrzymać decyzję o konieczności wniesienia zaliczkowo podatków na poczet przyszłych dochodów.

Do pełnej treści ustawy Bundesministerium der Finanzen odsyła na portal prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości – możemy tam znaleźć wszystkie niemieckie przepisy prawne. Fragment ustawy o podatku dochodowym ze wskaźnikami  interesującymi tych,  którzy usługi w opiece wykonują jako pracę na Gewerbe,  można znaleźć na stronie prowadzonej przez niemieckie Ministerstwo Sprawiedliwości 

Na 2019 rok przewidziano w Niemczech następującą skalę podatkową:

Grundfreibetrag -kwota przychodów zwolniona z podatku dochodowego wynosi 9 000 Euro.

Co to oznacza? Jeżeli dla opiekunki czy opiekuna osób starszych w 2019 r jednym przychodem będzie przychód z pracy na Gewerbe w Niemczech i nie będzie to więcej niż 9 000 Euro – nie zapłaci za 2019 rok ani eurocenta podatku. Nie oznacza to, że państwo niemieckie w nadziei na rozwój przedsiębiorstwa, nie zdecyduje na początku 2020 r o konieczności wnoszenia kwartalnie zaliczki….

  1. Następny próg podatkowy w Niemczech w 2019 r to przychody pomiędzy 13 997 euro do 54 949 euro

 

  1. Kolejny próg w niemieckiej skali podatkowej to przychód pomiędzy 54 950 euro a 260 532 euro

 

  1. Ostatni próg to przychód powyżej 260 533 euro (szczerze życzymy każdemu takich rocznych przychodów w 2019r !)

Jak się wylicza podatki po przekroczeniu kwoty wolnej (Grundfreibetrag)? Zasady wyliczania wartości podatku po przekroczeniu kwoty wolnej 9 000 euro przedstawiliśmy tu. Należy pamiętać o zamianie wartości z 2017 r na limity obowiązujące w 2019 r

Solidaritätzuschlag – podatek od lepiej zarabiających

Od zjednoczenia NRD i RFN upłynęło już trochę czasu, nadal jednak obowiązuje (rodzaj podatku – Solidaritätzuschlag (pot. Soll). Jest jednym z najbardziej społecznie dyskutowanych podatków w Niemczech.

http://www.freepik.com">Designed by Aranjuezmedina / Freepik</a>

http://www.freepik.com”>Designed by Aranjuezmedina / Freepik

Tłumacząc dosłownie jest to dodatek solidarnościowy, merytorycznie – rodzaj podatku przeznaczonego na wyrównanie poziomu życia pomiędzy starymi (pot. Wessi od zachód) i nowymi (Ossi od wschód) landami w Niemczech. Do odprowadzania tego podatku zobowiązane są osoby fizyczne i firmy, które osiągną w ciągu roku podatkowego przychody z drugiego progu podatkowego i wyższe, a więc w 2019 więcej niż 13 997 euro.

Sposób wyliczania Solidaritätzuschlag zależy nie tylko od osiągniętych przychodów. Występują również od inne czynniki, dlatego jego wyliczenie lepiej powierzyć fachowcom.

Przykładowe dane dla orientacji. Przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej z pracy na Gewerbe wyniosły 14 300 euro. Solidaritätzuschlag wyniesie niecałe 54 euro.

W odróżnieniu od Kirchensteuer, czyli podatku kościelnego, który stanowi procent wyliczonej kwoty podatku do zapłaty a więc zmienia się tylko miejsce w budżecie, do którego trafią nasze pieniądze, Solidaritätzuschlag jest sumą, którą musimy zapłacić dodatkowo.

Mehrwersteuer, Umsatzsteuer – podatek VAT

W Niemczech tak jak w Polsce małe przedsiębiorstwa nie zawsze muszą płacić podatek VAT. Wystarczy, że przedsiębiorstwo rocznie nie przekroczy pewnego poziomu obrotów. Po niemiecku takie zwolnienie z VAT w pracy na Gewerbe prowadzonych przez opiekunki i opiekunów osób starszych nazywa się Mehrwersteuerbefreiung für Kleinunternehmer . Zwolnienie z podatku VAT dla małych przedsiębiorstw. Kwota ta nie zmieniła się  od 2017 roku i na 2019 rok wynosi nadal 17 500 euro. Powoduje to w Niemczech wyraźne  niezadowolenia niewielkich firm,

Sachbezüge – świadczenia w naturze podnoszą podstawę przychodów do opodatkowania!

System podatkowy w wielu państwach zakłada pobieranie podatków od tzw. świadczeń w naturze.  Także niemiecki fiskus rozlicza z korzyści nieodpłatnych. Nie tylko jeżeli pracujesz jako opiekunka czy opiekun osób starszych na Gewerbe.  W każdej formie zatrudnienia jeśli otrzymuje się od pracodawcy (w tym przypadku podopiecznego) bezpłatnie coś, za co zwykle trzeba zapłacić. W pracy w opiece takimi świadczeniami jest przeważnie bezpłatne zakwaterowanie i bezpłatne wyżywienie. I ich wartość podatkową dolicza się to do przychodów.  Wartości przyjęte w rozliczeniach podatkowych z tytułu uzyskania korzyści nieodpłatnych nie są równoznaczne z wyznaczeniem jednoznacznego obowiązku finansowego dla strony dającej taką korzyść. Trzeba to właściwe rozumieć.

Aktualne wartości na 2019 rok zostały przyjęte przez Bundesrat.  Izba niższa niemieckiego parlamentu na 971 posiedzeniu w dniu 19.10.2018, wprowadziła jak zawsze zmiany do Sozialversicherungsentgeltverordnung.

A więc z tytułu korzystania z bezpłatnego wyżywienia (freie Verpflegung) do przychodu doliczona powinna być miesięcznie kwota 251 euro. W przypadku, gdy występują rozliczeniach dzienne, kwota ta wyniesie 8.37 euro. Z kolei korzystanie z bezpłatnego zakwaterowania podniesie przychód w zależności od tego, gdzie jesteśmy zakwaterowani. Jeżeli bezpośrednio u pracodawcy to o 196,35 euro miesięcznie (rozliczenie dzienne – 6,55 euro). Jeżeli nie  bezpośrednio u niego to  231 euro miesięcznie (dziennie 7,70 euro).

Gdy  umowę na Gewerbe zawrzemy z córką podopiecznego, która ma inny adres niż podopieczny, będzie więc obowiązywać 231 euro. Jeżeli umowa będzie zawarta z podopiecznym i wykonywana w jego mieszkaniu – 196,35 euro.

Inaczej będzie, jeżeli nie będziemy jedyną osobą zatrudnioną w ramach danego gospodarstwa domowego. Kwoty ulegną wówczas zmianie. Po szczegóły zapraszamy na niemiecką stronę, gdzie dokładnie opisano z jakimi obciążeniami wiąże się w pracy na Gewerbe bezpłatne zakwaterowanie

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
BuchalterkaBożenaBarbaraJanuszarbeitlandia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ryś12
Gość
ryś12

W Niemczech 9000 euro, a w Polsce 8000 zł…

JOSCHKA
Gość
JOSCHKA

dzięki za info Wiem że ten Steuer System jest okropny i można się ładnie wpakowac Pozdrawiam

Janusz
Gość
Janusz

Pytanie: Jestem obywatelm Polski, ale mieszka (jestem na stałe zameldowanym) w Niemczech.

Od kilku miesięcy mam w Niemczech zarejestrowaną GEWERBĘ.

W Polsce pobieram w ZUS-ie emeryturę.

Słyszałem, że ( być może, że źle interpretuję) mam obowiązek wnoszenia podatku zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Chciałbym wiedzieć jak to jest faktycznie.

W Niemczech odprowadzam podatek dochodowy, więc jak to ma się do kwestii podwójnego opodatkowania.

Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź.

Janusz.

arbeitlandia
Gość
Janusz
Gość
Janusz

Dziękuję za odpowiedź, ale prawdopodobnie istniej jakoś nowa ustawa w kwestii poruszanej przezemnie.
Pozdrawiam
Janusz .

Barbara
Gość
Barbara

Witam i proszę o pomoc. Firma na początku września 2018 r założyła na mnie Gewerbe, z adresem Biura / Siedziby tejże Firmy. Zaraz rozpoczęłam pracę jako opiekunka. Jestem na drugim zleceniu obecnie. W listopadzie, po zameldowaniu Gewerby, otrzymałam pismo z Finanzamt że nie mogę rozliczać się w Niemczech, ponieważ moja Gewerbe jest zgłoszona pod adresem gdzie nie stwierdza się żadnego zakładu . Przesyłają informację do Polski i w Polsce mam się rozliczać z podatku. Zrozumiałam że założoną mam Gewerbe a tak właściwie to jest chyba nielegalnie poprowadzone przez tą Firmę pośrednictwa. Za 2018 r. nie wiem gdzie mam się rozliczyć,… Czytaj więcej »

Bożena
Gość
Bożena

Witam i proszę o pomoc. Firma na początku września 2018 r założyła na mnie Gewerbe, z adresem Biura / Siedziby tejże Firmy. Zaraz rozpoczęłam pracę jako opiekunka. Jestem na drugim zleceniu obecnie. W listopadzie, po zameldowaniu Gewerby, otrzymałam pismo z Finanzamt że nie mogę rozliczać się w Niemczech, ponieważ moja Gewerbe jest zgłoszona pod adresem gdzie nie stwierdza się żadnego zakładu . Przesyłają informację do Polski i w Polsce mam się rozliczać z podatku. Zrozumiałam że założoną mam Gewerbe a tak właściwie to jest chyba nielegalnie poprowadzone przez tą Firmę pośrednictwa. Za 2018 r. nie wiem gdzie mam się rozliczyć,… Czytaj więcej »

Buchalterka
Gość
Buchalterka

Uzupełnienie informacji o podatkach w Niemczech – w tym Gewerbe znajdziecie również na moim blogu: https://buchalterka.eu/gewerbesteuer-czyli-podatek-od-dzialalnosci-gospodarczej/

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej