Każda nowa sztela to wyzwanie i jedna wielka niewiadoma. Dla tych, którzy już długo pracują w opiece w Niemczech i wielokrotnie zmieniali miejsce pracy jest jasne, że w nowym miejscu można zastać wszystko. Dom wypucowany od góry do dołu i super zadbanych podopiecznych. Można też trafić mniej szczęśliwie w miejsce, w którym musimy dopiero sami zaprowadzić odpowiednie warunki higieniczne dla podopiecznego i dla siebie. Nawet w miejscach pracy, gdzie jesteśmy zmienniczką. Niestety nie wszystkie opiekunki zachowują ten sam standard warunków higienicznych wykonywania pracy w opiece. Zdarza się, że zaraz po przyjeździe okazuje się, że brakuje rękawiczek jednorazowych, środków odkażających a korzystanie z toalety czy brodzika wywołuje przerażenie. A zmienniczce to nie przeszkadzało…  Jeżeli wybieramy się na nową dla nas sztelę, warto się zabezpieczyć przed niespodziankami.

Rękawice jednorazowe

Rękawice jednorazowe (niem. Einmalhandschuhe, Einweghandschuhe) to podstawowy sprzymierzeniec opiekunki. W większości domów niemieckich są dostępne ale czasami, kiedy osoba starsza nagle potrzebuje wsparcia przy czynnościach higienicznych, po prostu ich nie ma przez dzień czy dwa. A są niezbędne. Niemieccy seniorzy, którzy mają przyznany Pflegegrad (dawne Pflegestufe) i nie przybywają w placówkach opiekuńczych, mają prawo otrzymać z kasy chorych refinansowany przez państwo pakiet środków pomocniczych o wartości 40 Euro. Zamówienie i dostawa mogą potrwać.

https://www.carework.pl/sklep/produkt/dla-opiekunow-osob-starszych/rekawiczki-nitrylowe-fioletowe/

Bywają niestety klienci i takie nowe sztele, gdzie rodzina osoby starszej chce za wszelką cenę zmieścić się w tej kwocie ze wszystkimi środkami higienicznymi (pieluszki, podkłady, środki odkażające itp.). Zdarza się również, że rękawiczki jednorazowe w nowym miejscu pracy będą dla nas za małe. Na wszelki wypadek każda świadoma opiekunka powinna więc zabezpieczyć się we własnym zakresie w kilka par rękawic jednorazowych. Nie jest to duży koszt a zapewniamy sobie i podopiecznemu potrzebny poziom bezpieczeństwa higienicznego. Rękawiczki jednorazowe są sprzedawane na sztuki lub w kartonikach. Nie ma znaczenia z jakiego materiału wykonane są rękawiczki, o ile nie jesteśmy uczuleni na lateks. W handlu najczęściej można kupić rękawice lateksowe, nitrylowe i winylowe. W zakresie obowiązków polskich opiekunek osób starszych w Niemczech nie leżą czynności medyczne, rękawice nie muszą więc być sterylne. Do zwykłych czynności higienicznych nie jest to potrzebne. Tańszą i wygodniejszą w niektórych okolicznością alternatywą są nakładki na palce (niem. Fingerlinge). Są przydatne, jeżeli musimy np. tylko chwycić coś kciukiem i palcem wskazującym lub posmarować kremem.

Jednorazowe nakładki na deskę sedesową

Nie ma co specjalnie uzasadniać, że jest to rzecz potrzebna już właściwie w podróży na nową sztelę w Niemczech. I w domach, gdzie korzystamy wspólnie z osobami starszymi z sanitariatów. Nie wszędzie są takie warunki bytowe dla opiekunek osób starszych, że można korzystać z łazienki i ubikacji na zasadzie wyłączności.

https://pixabay.com/pl/photos/?q=bakteria&hp=&image_type=all&order=popular&cat=&min_width=&min_height=

Na nowym miejscu pracy w opiece, zanim zorientujemy się jakimi możliwościami odkażania i higienicznego utrzymania czystości dysponujemy, warto mieć kilka jednorazowych nakładek na deskę sedesową (niem. Toilettenauflage, WC Papier Sitze, Toilettenabdeckung). Nie wiadomo, czym nas obdaruje nowa sztela w ubikacji. Nakładki na deskę sedesową nie są drogie, nie zajmują wiele miejsca a mogą nas ustrzec przed nieprzyjemnymi sytuacjami i zakażeniami. Są wykonane z papieru lub cieniutkiej folii. Można kupić duże opakowania lub małe, zawierające kilka sztuk. Takie nakładki to dobre wsparcie także dla opiekunek – mam i babć, które podróżują z małymi dziećmi. Zachowanie bezpieczeństwa higienicznego w toaletach publicznych jest bardzo ważne.

Nowa sztela i jednorazowe klapki

Po zwykle długiej i wyczerpującej podróży i przyjeździe na nowe miejsce pracy w opiece w Niemczech większość z  nas chce się wykąpać. W domach osób starszych, obojętnie czy jest natrysk czy wanna lepiej zabezpieczyć stopy. Tak jak w wyżej opisanych przypadkach, nigdy nie wiemy w jakim stanie higienicznym utrzymana jest nasza nowa sztela. Lepiej tą pierwszą przed wprowadzeniem własnych porządków kąpiel, wykonać zabezpieczając stopy klapkami jednorazowymi (niem. Einmalschuhe, Einwegschuhe). Są one lekkie, łatwe do schowania,  wykonane ze specjalnego materiału lub pianki. Zabezpieczą nasze stopy i paznokcie u stóp przed niespodziankami ze strony mikroorganizmów, które dobrze czują się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki. Nie mylić z tzw. obuwiem jednorazowym, jakiego używa się np. wchodząc do szpitala i zakłada się na buty! Po niemiecku to nie są wtedy Einmalschuhe ale Überschuhe.

Jednorazowa maseczka ochronna.

Przydaje się jeżeli nasz podopieczny jest mocno osłabiony a my na nowe miejsce pracy w opiece przyjedziemy z katarem. I w drugą stronę – jeżeli podopieczny na nowej szteli będzie zaziębiony, lepiej dla nas będzie, jeżeli zabezpieczymy się przed zarażeniem drogą kropelkową.

https://pixabay.com/pl

Maseczki jednorazowe nie są również ciężkie i nie zajmują dużo miejsca. W Polsce nie są zbyt popularnym zabezpieczeniem przez zarażeniem grypą czy anginą a szkoda. Nawet we własnym domu, jeżeli my czy nasz domownik, kichamy i prychamy, warto dla bezpieczeństwa otoczenia stosować maseczki jednorazowe.

Płyny odkażające i antybakteryjne

Najwięcej zarazków przenosimy na rękach. Ręce powinniśmy myć tak często jak to jest możliwe. W opiece nad osobami starszymi w Niemczech nie zawsze jest na to czas. W porannej szamotaninie przy myciu chorego, w ubikacji czy w nagłych sytuacjach warto mieć pod ręką coś do odkażania. W większości domów niemieckich, gdzie są np. osoby cierpiące na nietrzymanie moczu czy stolca, chorzy z demencją lub trudno gojącymi się ranami, znajdziemy zapewne takie środki. W nowym miejscu pracy może być jednak różnie. Warto zaopatrzyć się w jakikolwiek płyn odkażający czy środek myjący i odkażający bez użycia wody. Nawet taki dostępny w popularnych sieciach drogeryjnych. Pamiętajmy, że ręce należy odkazić zarówno przed jak i po zdjęciu rękawic jednorazowych!

Osoby, które zajmują się opieką nad osobami starszymi w Niemczech powinny wymagać bezpiecznych i higinicznych warunków pracy. W nowych miejscach, na nowych sztelach często dopiero my, jako znawcy tematu mówimy rodzinie niemieckiej co powinno znaleźć się w domu. I dlatego, na czas przejściowy warto mieć kilka własnych, ważnych drobiazgów.

Dla tych, którzy nie mają czasu i ochoty samodzielnie kompletować  zabezpieczenia opiekunki a trafiła im się nowa sztela – polecamy gotowy zestaw.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Gosiawimielikopiekunka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
opiekunka
Gość
opiekunka

Wsród wielu ważnych spraw, jakie wypiszesz na liście, na pierwszym miejscu umieśc:
zdrowie osobiste.

wimielik
Gość
wimielik

W swoje rękawiczki faktycznie warto się zaopatrzyć.

Gosia
Gość
Gosia

a co jesli firma zataja istotne informacje przed opiekunka i naraża ją na silny stres a czasem nawet zagrożenie fizyczne ze strony Podopiecznego Ja to przeżyłam bardziej niż bakterie, które umówmy sie sa wszędzie A firma mnie po prostu nieuczciwie potraktowała i jeszcze sie wymiguje!

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej