W pracy w opiece w Niemczech nie lubimy wielu rzeczy.  Zapewne pracownicy każdej branży potrafią wskazać wspólną dla siebie cechę pracy, która ich najbardziej drażni. Praca w opiece jest specyficzna ponieważ – jak wielokrotnie podkreślamy – każdy dom, każdy podopieczny i każdy opiekun są inni. Są miejsca pracy oceniane przez jednych opiekunów jako straszne i fatalne a przez innych jako najlepsze. Jest jednak kilka wspólnych czynników o których opiekunowie gremialnie mówią, że tego nie lubią. Co to jest? Oto wyniki naszej ankiety. Wzięło w niej udział 100 osób pracujących w opiece w Niemczech. Można było podać trzy sytuacje, których nie lubimy w pracy w opiece. A oto liderzy naszej ankiety:

Wspólne gotowanie z podopiecznym

A raczej wtrącanie się podopiecznych do NASZYCH garnków. Okazuje się, że nic tak nie złości w pracy w opiece jak konieczność dzielenia terytorium w kuchni.  Tego nie lubi ponad 80% ankietowanych. Odpowiedzi były różnorodne, ale kategoryzując je, zdecydowanie to jest najmniej lubiana sytuacja w tej pracy. Przyczyn jest co najmniej kilka.

Drażni nas, że osoba starsza robi uwagi do sposobu przygotowywania posiłków. Zadaje pytania – dlaczego obierasz tyle marchewki, po co ten czwarty ziemniak. Krytykuje czynności – jak ty trzymasz ten nóż, dlaczego przecięłaś najpierw wzdłuż a nie w poprzek, postaw sobie lepiej garnek z drugiej strony. Doradza jak  nierozgarniętemu dziecku – żeby ugotować jajko musisz mieć jajko, garnek z wodą. Jajko wyjmij z lodówki a garnek z szafki, woda jest w kranie. I to jajko włóż do garnka z wodą itp. itd. Instrukcja krok po kroku.

https://pl.fotolia.com/id/88698451

Próbuje przygotowywanych potraw łyżką, oblizuje ją i ponownie zanurza w garnku (to odpowiedź lider w naszej ankiecie).

Najgorzej jest z osobami chorymi na demencję – dokładają dziwne składniki do potraw, próbują pomóc odcedzając makaron prosto do zlewu, pojawiają się znikąd akurat w tym miejscu, gdzie my chcemy stanąć. Trzeba obiektywnie przyznać, że jest to rzeczywiście frustrujące  i nie ma co się dziwić, że ta część pracy w opiece jest tak bardzo nielubiana. Nie darmo popularne jest przysłowie „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść” (niem. Viele Köche verderben den Brei).

Zresztą  nie chodzi tylko o wtrącanie się osób starszych ale także o zachowanie bezpieczeństwa. Tylko ktoś kto pracuje w opiece potrafi zrozumieć jak niesamowitą pomysłowością w robieniu dziwnych i ryzykownych rzeczy w kuchni wykazują się chorzy z demencją. Niestety nie ma dla nich różnicy pomiędzy butelką z olejem a butelką z płynem do mycia naczyń, zapominają, że coś jest gorące albo ostre. I czasami wystarczy odwrócić się dosłownie na kilka sekund a cały posiłek nie nadaje się do odratowania

Brak wpływu na wybór jedzenia

Okazuje się, że w pracy w opiece domowej nad osobami problemem nie jest  dźwiganie, nie konieczność wymiany pieluszek czy wykonywania niełatwej higieny osobistej w łóżku ale jedzenie. Pisaliśmy o tym już nie raz, że jest to często zarzewie problemów  w pracy w  opiece w Niemczech. Do standardów opieki domowej nad osobami starszymi należy wspólne żywienie opiekunki czy opiekuna w gospodarstwie domowym podopiecznych. Z punktu widzenia osób starszych i ich rodzin najczęściej polega to na zwiększeniu porcji posiłków ale zachowaniu dotychczasowych przyzwyczajeń domowników. Czyli jeżeli starsza osoba od kilkudziesięciu lat na śniadanie zjada dwie kromeczki chleba z marmoladą, opiekunka otrzymuje taki sam posiłek.

Praca w opiece wiąże się jednak z dużo większym wydatkiem energetycznym niż się wydaje. Biegamy pod domu sprzątając, przychodząc na życzenie podopiecznego, dźwigamy nie tylko samych chorych ale i zakupy, mamy przeważnie zwiększoną ilość prania. Osoby starsze nie zawsze to rozumieją. Uważają, że jeżeli ktoś u nich pracuje, powinien dostosować się do warunków panujących w danym gospodarstwie domowym.

jedzenie

https://pl.fotolia.com/id/99712885

W pracy w opiece w Niemczech przeszkadza nam nie tylko zbyt mała ilość jedzenia ale również jego monotonność. Podopieczni mają niejednokrotnie żelazne przyzwyczajenia żywieniowe, wiedzą co im smakuje, nie chcą próbować nowych smaków.  Wiele osób starszych ze względu na problemy  gastryczne nie je świeżych owoców i warzyw. A dla nas dzień bez zjedzenia choćby jabłuszka to dzień stracony.

Opiekunki osób starszych również mają swoje przyzwyczajenia żywieniowe oczekują, że będą one w Niemczech respektowane. Dotyczy to nie tylko podstawowego jedzenia ale również tzw. używek. Chcą mieć swój ulubiony gatunek kawy czy herbaty. Stosują własne diety i chcą mieć zapewnione składniki do jej stosowania.

Nie lubimy więc w pracy w opiece, jeżeli nie możemy sami wybrać co chcemy zjeść. Nasi ankietowani często wskazywali na ten problem także pod kątem słabej jakości jedzenia, kupowania wyłącznie żywności na pograniczu terminu ważności oraz spożywania mrożonych zapasów mających po kilka lat

Częste wizyty rodziny osób starszych

I zdecydowanie w tej odpowiedzi z naszej ankiety o tym, czego nie lubimy w pracy w opiece są odwiedziny córek osób starszych. Tego nie lubi ponad 40% ankietowanych. Jak to napisała jedna z opiekunek „mają dla matki czas raz w tygodniu przez dwie godziny a uważają, że wiedzą najlepiej co potrzebuje”. Rywalizacja pomiędzy rodzonymi córkami a „brakującymi córkami” przybiera różny wymiar. Z jednej strony nie lubimy, kiedy córka robi obchód domu, szukając powodów, żeby się do czegoś przyczepić. Z drugiej strony nie znosimy też, kiedy córki traktują nas jak służące i oczekują obsługiwania.

No właśnie, oczekiwania do bycia obsłużonym przez członków rodziny osób starszych to jest nieprzyjemny punkt. A te oczekiwania bywają wręcz niegrzeczne. Przywożenie własnych brudów do prania do skrajna postać efektów wizyt rodzin osób starszych. Nie po to podejmujemy się pracy w opiece aby wysługiwało się nami całe otoczenie osoby starszej. Oj, bardzo tego nie lubimy.

Od czasu do czasu chyba każda opiekunka chętnie przygotuje obiad czy kolację dla rodziny starszej pani czy pana, choćby po to aby usłyszeć pochwały za nasze zwykle perfekcyjne przygotowanie potraw i nakrycie stołu. Jeżeli staje się to jednak dodatkowym ciągłym obowiązkiem, którego się od nas wymaga – to już tego nie lubimy.

https://pl.fotolia.com/id/142997821

Inną zupełnie stroną tego, że  nie lubimy w pracy w opiece częstych wizyt rodziny jest wybijanie się z codziennego rytmu osób starszych chorych na demencję. Inaczej jest, jeżeli córka czy syn czy wnuki systematycznie odwiedzają podopiecznego a inaczej gdy wpadają nagle całą watahą na kilka godzin. Nadmiar emocji, hałas, dużo twarzy i rozmów, wysiłek podopiecznych z demencją wkładany w zorientowanie się w sytuacji – to wszystko odbija się potem na opiekunkach. Osoby starsze mają problemy z zasypianiem, stają się nadmiernie pobudliwe, czasami po takich wizytach występuje nawet agresja.

Czego jeszcze nie lubimy w pracy w opiece?

Powielające się odpowiedzi naszych ankietowanych, oprócz tych trzech wyżej wymienionych kategorii dotyczyły również:

– zabiegów pielęgnacyjno – higienicznych u  osób z przewlekłą obstrukcją (7% odpowiedzi)

– wyjmowania, zakładania i czyszczenia protez zębowych podopiecznych (5%)

– pracy w opiece u małżeństw (6%)

– samotnych wieczorów (6%)

– pozostawiania podopiecznych samych gdy mamy wolne (8%)

– dźwigania i transferu chorych (8%)

– wspólnego spożywania posiłków (9%)

agresji słownej (8%).

Pojedyncze odpowiedzi  (poniżej 3%) dotyczyły m. in. takich nielubianych aspektów pracy w opiece jak spacery z wózkiem inwalidzkim, babyfon w pokoju, pracy w opiece nach chorymi na Alzheimera, spożywania alkoholu przez podopiecznych, zauważalnej niechęci do naszej narodowości, współpracy z niemieckimi służbami medycznymi.

A Ty – czego najbardziej nie lubisz w pracy w opiece?

14
Dodaj komentarz

avatar
500
10 Comment threads
4 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
IwonaGosiaMelaniaBarbaraAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miłosz
Gość
Miłosz

testowy komentarz

stella
Gość
stella

wspólne gotowanie – to zdecydowanie hit!

ela
Gość
ela

1,Zdecydowanie wspólne gotowanie i oblizywanie łyżki.
2,Wydmuchiwanie nosa podczas posiłków i odkładanie chusteczki na stole.
3,Niespodziewane naloty o różnej porze dnia rodziny w celu kontroli.
4.praca u małżeństw.
5, Wspólne oglądanie telewizji, ciągłego towarzystwa ,gry planszowe,puzzle
6.Brak uregulowanego czasu wolnego.
7.Wstawanie w nocy,

Renata-Zofia
Gość
Renata-Zofia

Oszukiwania co do stanu zdrowia pacjenta,np…na ewidentny Alzheimer twierdzą,że to jest Parkinson!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! …a to jest kolosalna różnica i wysokość wynagrodzenia powinna się zaczynać od 2 500 do 30 000,zależnie od stopnia zaawansowania choroby.Rola opiekunki może być aktywizująca lub tylko asekuracyjna,a to też winno być uwzględnione ,a nie przemilczane przy podpisywaniu umowy-zlecenia.Jest różnica w ocenie stanu zdrowia i opiekunki nie są personelem medycznym,a najczęściej podejmują pracę którą w Niemczech rozłożona jest na kilka etatów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

julitka
Gość
julitka

uwielbiam takie amatorki medycyny, które potrafią na jeden rzut oka zdiagnozować chorobę staruszka. A po czym mądralo poznałaś, że to Alzheimer? Podziel się swoją szacowną wiedzą.

Renata-Zofia
Gość
Renata-Zofia

…to bardzo łatwo poznać po objawach,zachowaniu,sposobie mówienia,sposobie chodzenia,że nie rozumieją słowa NIE,(nein,nicht),niektórzy mają tzw.”Weglauftendenz”,czyli napędzają go do wyjścia z domu skutki uboczne podawanych leków,ruch rozładowuje w nim poń motorycznych)czucie niepewności i zagubienia,wydaje mu się że coś zgubił…itp.itd;jeszcze jest Apraxie – utrata umiejętności zaplanowania i wykonania pewnych ruchów(np.zadań motorycznych)….jak tych podstawowych kwestii nie znasz,to co robisz w opiece??????????????? Cieszę się ,że mnie uwielbiasz;))

Anna
Gość
Anna

Dokładnie się zgadzam! Po nieprzespanej nocy przychodzi rodzina i pyta, czy gram z ciocią w grę, czy byłyśmy dziś na spacerze, czy czytała gazetę. Nikt nie spyta o to Pflegedienstu. Zazwyczaj piszą same, że podopieczna jest zmęczona, słaba ,ale że w czasie ich pracy spała- nie napiszą. Ja mam aktywować podopieczną,sprzątać , gotować a kiedy mam spać, skoro podopieczna błądzi w nocy, a przerwa po obiednia to wielka niewiadoma? Panie z PFLEGEDIENSTU nie przejmują się, że w trakcie ich 4 godz pracy, babcia nic nie wypiła i nic nie zjadła. Nie sila się na motywowanie, a narzekają na słaby Internet.… Czytaj więcej »

Jagoda
Gość
Jagoda

Moge sie dołaczyc i postawic kilka plusów ze tak,nie lubie tego czy tamtego,,mam pytanie,,po co komu ta ankieta? skoro i tak ona nam opiekunkom w niczym nie pomoze,,jedynie moze mnie rozłoscic,, ja tylko mam jedno zyczenie niech ta ankiete dostana firmy rekrutujace opiekunki ,dlaczego w wielu kwestiach nie staja w naszej obronie? dlaczego nie rozmawiaja z rodzinami,,nie pomąga nam w tej ciezkiej pracy,,jednie co mamy to to ze otrzymujemy zlecenie i ,,do obowiazków opiekunki nalezy,,,a co nalezy do rodziny? jakie my mamy parwa ? żadnych !!!!!!!!!!!!

urszula
Gość
urszula

Ja w zasadzie lubie gotowanie z moja podopieczna bo traktujemy to jako przyjemne spedzanie czasu potem wspolny posilek a jedyne czego nie moglam zaakceptowac to probowanie potraw i oblizanie lyzki i drugi raz wkladania tej oblizanej lyzki do potrawy ale teraz to ja podaje lyzka potrawe do skosztowania i zaraz ja oplukam , mam to szczescie ze nnnnasza podopieczna jest bez demencji i jest taka chemia miedzy mna i podopieczna tak samo jest miedzy moja zmienniczka i podopieczna. Ja wiem bo nieraz w innych rodzinach bylo roznie ale spokojnie prosilam rodzine aby nie dyktowala mi co mam robic jedna z… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

Nie lubię kiedy Agencja przedstawia inną sytuację niż jest w rzeczywistości! I nie lubię, jak zmienniczka nie sprząta!

Barbara
Gość
Barbara

Proponuję wysłać komentarze i artykuł do wszystkich agencji posredniczących w rekrutacji opiekunów. Dlaczego szanujące się agencje w opisie stanowiska piszą np. 12 !!!! godzin wolnego tygodniowo.Aż mnie trzęsie jak takie coś czytam.Więźniowie mają wiecej wolnego czasu w więzieniach. Paranoja.Kiedy się ktoś zajmie naszymi prawami. Mam to szczęście że rozmawiam płynnie po niemiecku i czasami pertraktuję warunki ale śmiem twierdzić że ankietę przeprowadzono rzetelnie. Najgorzej jest z wolnym czasem, jedzeniem i kontrolami oraz traktowaniem nas jak białych niewolników.Oczywiście są wyjątki.Pracuję w opiece od 1993 roku a zarabiam teraz mniej niż kiedyś. Skoro kogoś nie stać zapłacić opiekunce dodatkowych paru euro za… Czytaj więcej »

Iwona
Gość
Iwona

bzdura kompletna z tym zakresem obowiazkow od rodziny przed wyjazdem. Z kim podpisujesz umowe? z rodzina niemiecka czy z polska firma? To rodzina niemiecka powinna otrzymac, uzgodnione wczesniej warunki zatrudnienia na pismie od polskiej agencji i je przestrzegac. Tylko jak maja te pracownice biur agencji cos takiego zrobic bez tlumaczenia na j. niemiecki? czesto nie znaja tego jezyka na tyle dobrze, by takiemu obowiazkowi sprostac. Niemcy sie smieja z polskich agencji i z tego jak traktuja one swoje opiekunki. Co do naszych praw – mozesz zapomniec ze pracownik agencji w Polsce zrobi cokolwiek dla ciebie w przypadku traktowania cie jak… Czytaj więcej »

Melania
Gość
Melania

Wkurza mnie strasznie: mam pod opieka babcie , ale z nia mieszka niepelnosprawny 50 letni syn .Corka przyjezdza rax na dwa tygodnie i wtedy robimy wieksze zakupy ,w momencie kiefy prosze o wieksza ilosc jakiegos produktu , cora twierdzi , ze wystarczy , ze Oni nie moga duzo jesc.Zostawia mi okolo 20 euro na dodatkowre zakupy w sklepiku ,w osadzie gdzie mieszkamy .Niestety nie ma tu swiezych owocow ani warzyw .Po dwoch-trzech dniach , po owocach ani sladu tudziez ciastka slodycze i chrupki ktore mialy byc na te dwa tygodnie -wyjedzone.Synus wyjada wsztstko wieczorami . Najgorsze jest to, ze przy… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Piszecie o przeprowadzonych ankietach ale czy ktos z Was cos z tym zrobil nieeee malo tego nik sie nie wstawi za opiekunka firmy nie interesuje czy masz co jesc gdzie spac bo brzydko mowiac zdarzaja sie warunki mieszkaniowe krytyczne stare smierdzace materace posciele piwnice bez okien .Mam duze doswiadczenie jako opiekunka i chetnie bym wystapila przed kamerami i opowiedziala cala prawde bo uwazam ze ten temat powinien byc naglosniony.Moze dotarloby do rodzin niemieckich ze my nie spimy w namiotach nie jemy na papierowych talerzach i jestesmy ludzmi ,zostawiajac nasze dzieci rodziny zeby podcierac ich matce czy ojcu tylki.Oczywiscie zmusza nas… Czytaj więcej »

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej