Zdarza się to często – tracimy miejsca pracy w opiece, bo ktoś „idzie do Heimu”.  Dom opieki po niemiecku to Pflegeheim. W skrócie mówi się jednak Heim. Heim może oznaczać także własny dom, własne mieszkanie, ale również dom wypoczynkowy, poprawczak, akademik czy przytułek. Mało kto planuje, że swoją starość spędzi w domu opieki. Nasi podopieczni, tak samo jak opiekunki osób starszych mają swoją wizję starości – w domu, wśród bliskich. Nie zawsze się to udaje. Kilka prawdziwych historii, dlaczego nasi podopieczni trafiają do Heimu.

Rita

Fotolia  XS

Rita ze Stuttgartu była mądra. Starannie zaplanowała swoją starość, zgromadziła środki finansowe na opiekę, znalazła sympatyczne i dobre opiekunki z Polski. Nie przewidziała tylko jednego, – że jej późna starość to będą żałosne demencyjne jęki po nocach. Nie dlatego, że coś bolało. Dlatego, że chory umysł tak chciał – krzyczeć, zawodzić, wołać „halo, halo”. Nie podobało się to jej sąsiadom. Wykazywali dużo zrozumienia, przychodzili, sprawdzali czy nie dzieje się jakaś krzywda, że babcia tak krzyczy. Młodzi ludzie potrzebowali wypoczynku po pracy.

Opiekunki osób starszych z Polski bardzo się starały – dbały o nią, miała świetną opiekę lekarską. Najlepsze leki nie pomagały na ukojenie zawodzenia, zwłaszcza w nocy. Kilka razy w nocy przyjechała policja i sąd wydał nakaz umieszczenia Rity w specjalistycznym ośrodku opiekuńczym, tzw. Heimie. Opiekunki nie mogły w tej sytuacji nic zrobić dla swojej podopiecznej. Tylko płakać. Dwie opiekunki, które pracowały na zmianę u Rity 6 lat, nie mogą się z tym pogodzić. Obiecały jej, kiedy jeszcze był z nią dobry kontakt, że zostaną z nią do końca jej dni. I taki był plan Rity – umrzeć we własnym łóżku. Nie udało się, zmarła w „hajmie” kilka tygodni po decyzji sądu. Samiuteńka, bez nikogo znanego koło siebie. Pozostaje mieć nadzieję, że tak bardzo żyła już w swoim wewnętrznym świecie, że nie wiedziała, gdzie jest. I tyle o Ricie.

Gerard

Opiekunka osób starszych Niemcy problemy z odwodnienie mu osób starszychGerarda z Dortmundu zawiodła córka. Historia tak banalna, że aż nie chce się o niej pisać. Opiekunki z Polski były dla niej zbyt absorbujące. Ciągle dzwoniły, domagały się czegoś dla taty, nie, ona nie miała czasu na to. Ona była zajęta swoją wielką inwestycją. Ten typ człowieka, który próbuje wszystko załatwić pieniędzmi. Po to wynajęła ludzi, żeby nie zajmować się osobiście ojcem. Niestety w wielu sytuacjach opiekunkom osób starszych i ich podopiecznym potrzebne jest jednak wsparcie rodziny niemieckiej. Są decyzje, które pozostają w gestii bliskich. I jest tęsknota podopiecznego za najbliższą rodziną, pytania, dlaczego córka od tygodni nie przyjeżdża i nie dzwoni.

Dom opieki (Heim) stał się dla córki lepszym wyjściem. Tam nikt nie miał tak osobistego stosunku do pacjenta, żeby się martwić o to, czy rodzina się nim interesuje. Gerard na początku miał jeszcze telefon w pokoju i próbował sam dzwonić do córki. Potem dobrze znany staroświecki telefon stacjonarny zniknął, a on dostał na urodziny nowoczesnego smartfona. Oczywiście pocztą, córka nie miała czasu przyjechać. Pomimo życzliwej pomocy młodego niemieckiego opiekuna z Heimu, Gerard nie potrafił nauczyć się obsługi tego telefonu. Zamknął się w swoim świecie, złożonym z niego i telewizora. I to telewizor towarzyszył mu przy ostatnim oddechu.

Uschi

Uschi (zdrobienie od niem. Ursula) z małego miasteczka pod Hamburgiem to całkiem inna historia. Bardzo jasny umysł, bez żadnych objawów zdziecinnienia starczego czy demencji. Tylko nogi jej nie słuchały – cierpiała na rzadkie schorzenie neurologiczne. Po kilku próbach współpracy z opiekunkami osób starszych z Polski i Bułgarii, sama zdecydowała o przeprowadzce do Heimu.

Fotolia.pl

Jako podopieczna o zdrowym umyśle była bardzo nieszczęśliwa z opiekunkami. Myślała, że to będzie tak, że przyjedzie do niej do pracy ktoś, kto będzie jej pomagał w tym, czego sama nie może. Pomagał czyli według niej robił to o co ona poprosi. Jej wyobrażenia szybko runęły w gruzach. Nie mogła wstawać o tej godzinie, kiedy chciała – musiała się dostosować do rytmu danej opiekunki. Jedna wolała wstawać o 6 rano, a inna o 8. A ona, Uschi całe życie marzyła o tym, żeby wstawać i kłaść się spać wtedy, kiedy jej się zachce. Nie na określoną godzinę, nie pod obowiązki, tylko po własne życzenia. Mówi, że od dziecka musiała wstawać – tak jak większość z nas – na dzwonek. Do szkoły, do pracy. I teraz na starość znowu musiała dopasować się do „dzwonka”. Tyle tylko, że ten dzwonek ustawiali jej pracownicy. To samo było z wyborem jedzenia, z określeniem, o której ma spać, kiedy ma wyjść na spacer itp. itd.

Powiedziała sobie – czym w takim razie różni się dom opieki (Heim) od mojego własnego domu? O niczym nie mogę decydować, muszę poddać się prawie całkiem woli osób, od pomocy których jestem zależna. I przeniosła się do Heimu. O dziwo, czuje się tam bardzo dobrze. Ma swój pokój, swoje ulubione meble. Śpi, do której chce. Poznała nowych ludzi, nie ma problemu ze znalezieniem partnerów do swoich ulubionych gier planszowych, którzy grają z pasją, a nie z obowiązku. Tak, dla Uschi Heim był lepszym wyjściem niż zatrudnianie opiekunki osób starszych z Polski.

Franz

hands  mFranza z okolic Berlina do domu opieki (Heimu) wygnała choroba żony i rachunki. Nie mają dzieci, od 60 lat mają tylko siebie. I od kilku lat opiekunki osób starszych z Polski. Franz jest obłożnie chory, po wylewie stał się osobą leżącą i prawie bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Opiekowała się nim żona, oczywiście z pomocą Polek – opiekunek i niemieckich służb medycznych. Żona bardzo dbała o niego, cieszyła się z każdego przejawu prób kontaktu ze strony Franza – czasami lekko ścisnął jej dłoń, a kiedy nie spał i ją widział, w jego oczach pojawiała się iskierka rozpoznania. Tylko ktoś, kto przeżył tyle wspólnych, dobrych lat wie, jakie to ważne. Dla obu stron. W końcu małżeństwem jest się na dobre i na złe. I jeszcze jedno powiedzenie – nieszczęścia chodzą parami. Żona spadła ze schodka tak nieszczęśliwie, że złamała szyjkę kości udowej. Sama stała się podopieczną zależną od pomocy innych.

Okazało się, że nie stać ich finansowo na opiekę w domu. Niemieckie służby medyczne do dwóch osób, do tego opiekunka z Polski, która po prostu nie dawała sobie rady. Na następną opiekunkę nie było ich stać. Żonę zabrała do siebie daleka kuzynka. Otoczyła ją naprawdę dobrą opieką, w zamian za darowiznę domu. Dom został na razie wynajęty i przychody z najmu pomagają w finansowaniu opieki (Heimu) dla Franza. Kuzynka i żona odwiedzają go codziennie. Ma w Heimie naprawdę profesjonalną i staranną pod każdym względem opieką. Tylko żona nie może już złapać tych iskierek w oczach…

Jest jeszcze inne powiedzenie: Starość się Panu Bogu nie udała…

17
Dodaj komentarz

avatar
500
11 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
PaolaZbyszekJaninaDANIELarbeitlandia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marianna
Gość
Marianna

pracowałam u takiego pana jak Gerard, historia do bólu prawdziwa, tylko tam syn nie miał czasu dla taty

Margita
Gość
Margita

a ja pracowałam w takiej rodzinie,gdzie podopieczna była znienawidzonan przez rodzinę i automatyczne opiekunka jesli tylko przejawiała sympatię i litość do podopiecznej.Więc nie rozumiem dlaczego nie oddadzą jej do Haimu?zaznaczam ,ze rodzina ustawiona materialnie.

Marianna
Gość
Marianna

może straciliby spadek…

ela
Gość
ela

Powinniśmy żyć tak jak myślimy, inaczej dochodzi do tego.że myślimy tak jak żyjemy. Paul Boeroet

Irena
Gość
Irena

Ja obecnie pracuje u takiego dziadka dla ktorego jedyny syn nie ma czasu. Mieszka w tej samej wsi , czesto widuje jak spaceruje sobie ale do ojca nie ma czasu wejsc. Dziadek mczeka , czeka i tlumaczy go przedemna ze On jest taki zapracowany. Strasznie to jest przykre

Tereesa
Gość
Tereesa

Przeczytalam wszystkie opowiesci i wlasciwie nie wiem co myslec. Moj maz zachorowal majac 60 lat. Nie chcial sie leczyc i po wielkich trudach kiedy udalo mi sie Go namowic na leczenie wszystko skonczylo sie dla Niego w paru sekundach.Dostal wylwu w domu , drugi po trzech dniach w szpitalu.Stal sie ” roslinka”, lekarze namawiali mnie abym zostawila Go w szpitalu , poniewaz mysleli ze nie dam sobie rady w domu z Nim. dalam rade sama sie nim opiekowalam mialam w domu maly szpital, nie bede opisywac o tych wszystkich latach ciezkiej pracy przy nim ..mialam rozne sytuacje ale utrzymalam Go… Czytaj więcej »

Janina
Gość
Janina

Panie Tereso ! Jest Pani bardzo dzielną , cierpliwą , kochaną , wspaniałą KOBIETĄ ! życzę Pani dużo zdrowia i serdecznie pozdrawiam . Anna

urszula
Gość
urszula

tak tylko starosc sie Panu Bogu nie udala

Zofii
Gość
Zofii

Kochani a ja i te rodziny próbuje zrozumieć. Sama jestem opiekunka i chcialabym spisac notarialnie aby w razie demencji nie leczyć mnie na siłę. Jestem w 10 domu. Zawsze spotykam się z miłym traktowaniem że strony rodzinny. Z czasem wychodzi na jaw że ten biedny dziadek na wózeczku był za młodu sadystą. Mamusia która obwinia opiekunkę o wszystko co najgorsze w domu w młodości była nie do zniesienia. Czasami pęka skorupa i syn czy córka odwzajemnia to co przeszedł. Gdyby w Polsce nie było takiej nagonki że nie wypada oddać rodzica do heimow. To co 10 byłby w nim. Spotykam… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

Haim nie jest taki zły, wiadomo że nie zastąpi domu, i nie zajmą się tak podopiecznym jak opiekunka w domu, ale są też różne przypadki.Niektórzy wymagają specjalistycznej opieki, można też w haimie tylko przez noc przebywać, albo dzień. Różne są rodziny podopiecznych tak samo jak podopieczni. Znaleźć na prawdę dobre miejsce pracy nie jest łatwo. Nie wiadomo jacy my będziemy na starość…

Anna
Gość
Anna

Ja mam teraz na prawdę nie łatwą pracę. Podopieczna z cieżką demencją, prawie nie mówi, nie chodzi, jest jak dziecko, ale b.spokojna i miła. Mieszka z córką, która ma na prawdę bzika. Babcia siedzi na wózku, i cały czas robią się jej odleżyny. Śpi na plecach, mówiłam córce żeby kupiła materac przeciwodleżynowy, najlepiej ciśnieniowy, poduszkę przeciwodleżynową do siedzenia, mówiłam że mama potrzebuje kranken gimnastik i wiele innych rzeczy. Już się nie mogę.na to wszystko patrzeć, córka ma wszystko w dupie, chyba chce jak najszybciej matkę wykończyć, smarowałam kremem tyłek żeby szybciej się goił to córka zabrania, na ranę powinna specjalny… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Przykre 🙁

DANIEL
Gość
DANIEL

Zgłoś to na policję ,albo do agencji dla której pracujesz…jeśli coś się stanie niedobrego ,to zwróć uwagę że Ty za to bekniesz ,a nie jej wałszywa córa

Janina
Gość
Janina

TAK , TO ISTNY KOSZMAR . ALE CO Z TYM ZROBIĆ . JAK TO ZMIENIĆ ?

Janina
Gość
Janina

Witam serdecznie ! Pracuję w rodzinie p. W. w Niemczech w Samerberg .Opiekuję się Panią Merlies . To koszmar co się tutaj dzieje . Syn i synowa od rana do nocy harują w oborze , przy krowach . Dodatkowo synowa jeździ do pracy do miasta . Od samego początku mojego pobytu tutaj , Pani z pokoju woła po imieniu syna i wnuczka . Jednak nikt do niej nawet nie zajrzy , nie powie dzień dobry ( gdy leżała chora w łóżku ). Wszyscy się kręcą po domu , nikt nie porozmawia z ta kobietą tak naprawdę czule i nie wysłucha… Czytaj więcej »

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Co się nie udało Panu Bogu tylko i wyłącznie ludzie.którzy mają chore umysły od urodzenia a choroby są wynikiem fatalnej diety złożonej z rafinowanego cukru smażonych potraw i białego pieczywa tak samo starość jest wynikiem akumulacyjne tych zjawisk
Do tego dochodzi jeszcze teraz i prymitywna religia

Paola
Gość
Paola

To prawda, ludzie są źli z natury…

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej