Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń! Taką szansę daje praca w opiece.  Szukamy międzynarodowego duetu – opiekun lub opiekunka z Polski i osoba starsza z Niemiec.  Duet oznacza współdziałanie. Na potrzeby nowego filmu dokumentalnego poświęconego problematyce opieki nad osobami starszymi w Niemczech bierzemy udział w akcji castingowej. Jakiej historii szukamy? Takiej pozytywnej, w której dzięki temu, że ktoś z Polski potrzebował pracy i przyjechał do Niemiec, starszy człowiek mógł – może spełnić swoje marzenia.

„Nigdy nie jest za późno”

Filmu o tym tytule jeszcze nie ma. Ale będzie. To będzie film dokumentalny o pracy w opiece ale w pozytywnym aspekcie. Opiekun osoby starszej to ktoś szczególny w życiu starszego człowieka. Na tyle szczególny, że wzbudza zainteresowanie  mediów, które chcą przekazywać wyjątkowy wizerunek tej pracy.  To chyba pierwszy taki przypadek, że tematem pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech zainteresowali się polscy producenci.

Kto będzie reżyserem?

Cytat z Wikipedii: „Edward jest trójjęzyczny i trójkulturowy: polsko – francusko – angielski”.  Mowa o Edwardzie Porembnym,  znanym reżyserze i producencie filmów dokumentalnych.  Polska część kulturowości reżysera wyraża się przez zainteresowanie problemami rodaków.  Warto wspomnieć o przynajmniej dwóch filmach związanych z naszym krajem – „Już jestem” (Here I am) z 2011 roku o zagadnieniu in vitro w Polsce i „Jestem Kuba” ( I am Kuba)  z 2014 roku o dzieciach, których rodzice musieli wyjechać do pracy za granicą.

https://myspace.com/edwardporembny/mixes/profilemix-146123/photo/6752464

https://myspace.com/edwardporembny/mixes/profilemix-146123/photo/6752464

Polak za granicą to świetny materiał na wiele produkcji filmowych. Wielu z nas emigruje z kraju w poszukiwaniu innego miejsca na własne życie ale też wkraczamy w życie innych. W poszukiwaniu tematów do następnych filmów Pan Edward Porembny skontaktował się z naszą redakcją. Jest pod głębokim wrażeniem roli, jaką pełnią w życiu niemieckich seniorów opiekunki i opiekunowie osób starszych z Polski.

Praca w opiece  w mediach dzisiaj.

Niemieckie media są pełne reportaży i filmów dokumentalnych pokazujących wartościową, trudną pracę opiekunów. Są one z reguły oparte na jednolitej kanwie – schorowani, samotni starsi ludzie, dla których jedyna możliwość ubrania się, zjedzenia posiłku, wyjścia na spacer to zatrudnienie bezrobotnej pani czy pana z Polski. Zawsze jakaś scenka z pomocą przy zakładaniu butów, kapci czy sweterka, posiłek na stole, czasami spacerek z wózkiem inwalidzkim. I oczywiście opiekunka, która opowiada o trudnościach w znalezieniu pracy w kraju. Do tego zaznaczenie nieodłącznego elementu pracy za granicą, jakim jest tęsknota za domem – rozmowa telefoniczna z rodziną w Polsce. Te wszystkie reportaże są naprawdę podobne do siebie.

Inne spojrzenie na pracę w opiece.

Pan reżyser zauważył trochę inny aspekt pracy z osobami starszymi. Starość to nie tylko beznadziejność a opiekun to nie tylko strażnik na czas, który pozostał do ….  Dajemy przecież nadzieję i możliwości. Dajemy ludziom starszym nowe natchnienie na spędzenie starości nie w oczekiwaniu na nieuniknione ale w oczekiwaniu na spełnienie niespełnionego. Każdy z nas ma marzenia. I często na spełnienie tych marzeń nie ma po prostu czasu. A kiedy na starość wytęskniony czas wolny staje się pustką wynikającą z zawodności organizmu, jest beznadziejnie źle. Pojawiają się na szczęście perły i anioły z Polski – opiekunki osób starszych. Ludzie, których zawodowym celem jest po prostu pomóc innym żyć normalnie a nawet spełniać marzenia. Te, na które kiedyś zabrakło czasu. Jesteś taką opiekunką lub opiekunem osoby starszej, która dzięki Tobie może spełnić swoje marzenie?  Pomagasz urzeczywistnić marzenie komuś, kto bez Ciebie nie dałby rady zrealizować planów?  Może warto o tym opowiedzieć. Może warto pokazać, jak bardzo wartościowa jest praca ze starszymi ludźmi.

Jak się zgłosić do castingu?

Pomyśl o sobie i swoim podopiecznym. Marzenia mogą być małe i wielkie. Może nawet nie pomyślałeś o pracy w opiece  w kontekście spełnienia marzeń seniorów a właśnie w tym pomagasz?  Zgłoś się do castingu! Może właśnie historia Twojego podopiecznego to temat który warto utrwalić w  filmie dokumentalnym?

Zgłoszenia można kierować na adres E-mail: info@arbeitlandia.eu lub telefonicznie na nr 602 818 040.

Więcej informacji o reżyserze znajdziesz na stronie: www.porembny.com

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zofiaangel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
angel
Gość
angel

Zapewne jest wiele opiekunek,a mniej opiekunów.Warto jednak nagrać taki dokument o blaskach i cieniach opieki dla seniorów.Jest to temat,który powinien być już dawno nagrany,ponieważ wiele osób,które czynnie pracują w tym rzemiośle,wie,jaki jest nie raz,nie dwa, trud bycia z osobą chorą oraz pomaganie jej w codziennym życiu.Trzeba powiedzieć sobie tę jedną z prawd,że jeśli ktoś źle znosi oddalenie od rodzinnego domu,będzie miał problem,w utrzymaniu w ryzach swoich emocji-do „zobaczenia” w pisaniu.

Zofia
Gość
Zofia

Bardzo dobry pomysl na realizacje takiego filmu na temat pracy opiekunek z mniej lub bardziej ciezkimi przypadkami chorob ,z traktowaniem opiekunek przez rodzine czy samego opiekuna z jakimi ja naprzyklad mialam okazje sie spotkac pracujac ponad 10 lat we Wloszech i jeden miesiac w niemczech , ale zapewniam ze bylby to bardzo smutny film i pelen lez w oczach . Jeden z tych przypadkow opisalam na forum opiekunki 24.pl jaki przezylam pracujac w niemczech przy opiekunie na wozku inwalidzkim . Tak, ze momentow pieknych w okresie tych lat jest bardzo, bardzo malo.

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej