Gewerbe, czyli własna działalność gospodarcza na terenie Niemiec nie jest w ostatnich latach wiodącą formą legalnej pracy w opiece nad osobami starszymi. Nadal jednak spora grupa opiekunek i opiekunów osób starszych świadczy usługi opiekuńcze w ramach własnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla tych właśnie osób (oraz tych, którzy rozważają założenie własnego przedsiębiorstwa w Niemczech) kilka aktualnych wskaźników podatkowych na 2017 rok.

Podatek dochodowy (Einkommensteuer)

Opieka nad osobami starszymi - zarobkiZacznijmy od tego, co najbardziej kusi i pociąga w niemieckim systemie podatkowym obywateli polskich. Kwota wolna od podatku. Stabilność niemieckich warunków fiskalnych dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych niewielkich i rozpoczynających działalność jest w porównaniu z tym, co otrzymuje polski podatnik zachęcająca. Reguły wyliczania podatku dochodowego z działalności gospodarczej określa Einkommensteuertarif, czyli § 32a Ustawy o podatku dochodowym (Einkommensteuergesetz, w skrócie EstG). W punktach od 1 do 5 tego paragrafu znajdziemy wszystko, co chcemy wiedzieć na temat wysokości podatku dochodowego od przychodów z działalności gospodarczej w Niemczech. Nie oznacza to, że po roku wolności od podatków opiekunowie osób starszych startujący w tym biznesie nie otrzymają decyzji o zapłacaeniu zaliczki na poczet przyszłych dochodów (więcej na ten temat w artykule „Gewerbe w Niemczech – półprawdy i nieprawdy” )

A co jeżeli przekroczymy wolną od podatku kwotę? Korzystając z precyzyjnych wzorów w ustawie możemy samodzielnie skalkulować obciążenia podatkowe od planowanych przychodów. I tak:

  1. W 2017 r podatek dla rocznych przychodów niższych od kwoty 8.820 euro wynosi 0 (to jest właśnie ten najbardziej interesujący nas wskażnik podatkowy).
  2. Należny podatek od przychodów pomiędzy 8.821 a 13.769 euro wyliczymy według wzoru:

Podatek = (1007,27 * y + 1.400) * y, gdzie y = (przychód do opodatkowania minus 8.820)/10.000.

  1. Podatek od przychodów pomiędzy 13.770 a 54.057 euro wyliczymy według następującej reguły matematycznej:

Podatek = (223,76 * z + 2.397) * z +939,57, gdzie z= (przychód do opodatkowania minus 13.769)/10.000.

  1. Podatek od przychodów pomiędzy 54.058 a 256.303 euro wyjdzie z wyliczenia:

Podatek= 0,42 * przychód do opodatkownia minus 8.475,44

  1. Dla porządku podajemy, że wzór na wyliczenie podatku od kwoty przychodów przekraczających 256.303 euro rocznie to 0,45 * przychód do opodatkowania minus 16.164,33. Życzymy z całego serca każdemu osiągnięcia takiego progu opodatkowania z własnej działalności gospodarczej 🙂

Szacując istotne wskaźniki podatkowe dla działalności gospodarczej w ramach Gewerbe w Niemczech nie należy zapomnieć o tym, że przy dochodach w 2017 roku powyżej 13.910 euro zapłacimy jeszcze tzw. Solidaritätzuschlag, a po przekroczeniu obrotów powyżej kwoty 17.500 euro staniemy się płatnikiem podatku VAT.

Świadczenia w naturze (Sachbezüge)

figurkiPracując w tak specyficznej branży jak opieka nad osobami starszymi w Niemczech, nawet jeżeli świadczymy usługi w ramach własnego Gewerbe, korzystamy ze świadczeń w naturze. Korzyści udzielone nam nieodpłatnie w naturze podnoszą podstawę przychodów do opodatkowania. Pisaliśmy już o tym szerzej – w opiece takimi świadczeniami są bezpłatne wyżywienie oraz bezpłatne zakwaterowanie. Przypominamy tylko, że przyjęta do rozliczeń z fiskusem wartość świadczeń w naturze nie jest równoznaczna z wyznaczeniem obowiązku finansowego dla strony dającej taką korzyść. Opiekunki osób starszych często mylą wartości do rozliczeń podatkowych, np. z tytułu nieodpłatnego wyżywienia z pojęciem np. diety. Wartość podatkową świadczeń z tytułu bezpłatnego wyżywienia zatwierdza Bundesrat (izba wyższa parlamentu niemieckiego) na posiedzeniach. Stawki na 2017 rok ustalono podczas 950 posiedzenia Bundesrat w dniu 04.11.2016 w rozporządzeniu „Neunte Verordnung zur Änderung der Sozialversicherungsentgeltverordnung”.

(Przytaczamy pełną nazwę tego dokumentu, ponieważ naszym zdaniem nazwy niemieckich aktów prawnych są doskonałym materiałem na ćwiczenie umiejętności językowych.)

Miesięczna stawka podwyższająca dochód z tytułu nieodpłatnego korzystania przez cały miesiąc kalendarzowy z trzech posiłków dziennie w 2017 roku wynosi 241 euro. Jeżeli podatnik korzysta tylko z części posiłków w ciągu dnia lub korzysta z nich przez niepełny miesiąc kalendarzowy, do wyliczeń należy przyjąć następujące wskaźniki podatkowe:

Sachbezugswerte

FrühstückMittagessenAbendessenGesamt

monatlich

51,00 €95,00 €95,00 €

241,00 €

kalendertäglich1,70 €3,17 €3,17 €

8,03 €

Jeżeli w 2017 roku będziemy korzystali z bezpłatnego zakwaterowania w ramach wykonywania usług opiekuńczych na niemieckich warunkach, np. Gewerbe, stawka miesięczna, o którą podwyższą się nasze przychody do opodatkowania będzie wypadkową maksymalnej kwoty 223 euro miesięcznie. Jej dokładna wysokość zależy od umniejszeń przewidzianych w §2 ust. 3 Sozialversicherungsentgeltverordnung takich, jak m.in. to czy zamieszkujemy u pracodawcy oraz ilość osób i ich wiek. Dokładniejsze wyliczenia w ujęcia tabelarycznym:

Belegung der Unterkunft

ZeitraumUnterkunft allgemein

Arbeitgeberhaushalt

1 Beschäftigten

monatlich223,00 €189,55 €
kalendertäglich7,43 €

6,32 €

2 Beschäftigten

monatlich133,80 €100,35 €
kalendertäglich4,46 €

3,35 €

3 Beschäftigten

monatlich111,50 €78,05 €
kalendertäglich3,72 €

2,60 €

mehr als 3 Beschäftigten

monatlich89,20 €55,75 €
kalendertäglich2,97 €

1,86 €

 

16
Dodaj komentarz

avatar
500
7 Comment threads
9 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
JurekTomekBartekJarekDamian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maria
Gość
maria

Na dwie osoby dostawałam 60 E na tydzien.W tym zawsze kwiaty od 2-3 euro,.gazety 4,20 euro,dla babki Lachs ,bo tylko to jadla- to ok 7 Euro i zawsze cos z chemi ok 5 euro…To zresztą obojętne ,bo tak czy siak ok.241 Euro to było ale na dwie osoby .W artykule jest mowa ,ze na gewerbie mam dodac te 241 euro do dochodu mojego.,ze to niby tyle kosztuje moje wyzywienie na m-c dobre!!!!!!!!Jaki wszedzie jest bałagan .Nikogo to nie interesuje.Niemcy tylko rece zacieraja ,ze maja obsługę 24 h za marne grosze , a rzad polski,ze bezrobocie małe.Kogo to obchodzi!!!

Kinga
Gość
Kinga

Dlatego tak się dzieje że nie nie ma związku zawodowego opiekunów osób starszych w Niemczech żeby miały kontrolę i pilnowały przestrzegania praw pracowniczych . To jest przykre że za tak ciężką i trudną prace traktuje się Polki jak niewolnice.

maria
Gość
maria

Jest niemiecki zwiazek zawodowy dla opiekunek.a polki traktuja jak niewolnice ,bo same sie na to godza.Niemcy traktuja tylko panie ktore maja skonczona niemiecka szkole opiekunek do prawa uzywania nazwy Alteflegerin .Cala reszta to Haushilfe a to juz nie sa opiekunki.

Basia
Gość
Basia

Nie mniej jednak haushaltshilfe odnosnie wyzywienia i godzin pracy ma te sa same prawa co alterpflegerin. Pozatym tak czy siak obowiazuje brak weisungsrecht ze strony rodziny, ktora zatrudnia pracownika oddelagowanego. To czy ktos jest haushaltshilfe czy alterpflegerin ma tylko znaczenie przy zakresoe obowiazkow. Pozatym watpie, ze jest wiele oson, ktore z waznymi dokumentami altenpflegerin pracuka w systemie 24h jesli tak to nie rozumiem dlaczego. Jeszcze pewnie za taka pensje jak haushaltshilfe?

Ewa
Gość
Ewa

Mam Gewerbe w Niemczech,czy ubezpieczenie jest przymocowe,pomimo,ze mam prywatne,czy kasa chorych upomni sie o pieniadze?

Basia
Gość
Basia

Dlatego tak sie dzieje bo opiekunki sa oporne na wiedze. Co tydzien te same pytania- ile na jedzenie i wielkie zdziwienie, ze nasza praca to maksymalnie 40 godzin tygodniowo. Wiekszosc nie przyjmuje wiedzy o weisungsrecht i pozwala niemcowi soba rzadzi. Prawo dokladnie o tym mowi co opielunka ma robic a co nie, ile czadu i za ile. Ale jak ludzie nie szukaja ibformacji, ignoruja te informacje i boja sie powiedziec nie ze strachu, zeznajdzie sie ktos inny na ich miejsce to jest jak jest. A jeszcze po takich osobach swiadome i asettywne opiekunki musza prostowac stelle i maja ogromne problemy… Czytaj więcej »

Jolanta
Gość
Jolanta

Jaki czas ma na zaplacenie klient za swiadczona mu usługe w opiece

Rafał
Gość
Rafał

Witam ja mam takie pytanie pracowałem 4 miesiące w Niemczech miałem gewerbe otwartą nie wstawiłem żadnego rachunku i jestem teraz w pl i ponoć sami zamknęli mi gewerbe czy to prawda i czy muszę zapłacić jakieś koszta dziękuję

KAROLINA
Gość
KAROLINA

WITAM MAM TAKI PROBLEM MĄŻ PRACUJE W NIEMCZECH MA WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GEWERBE CHCIAŁBY JA ZAMKNĄĆ I NIE WIEMY CZY W POLSCE TEŻ SIE JA ZAMKNIE A DRUGA SPRAWA NIE WIEMY JAKA MA STOPE PROCENTOWA MUSI WPISAC TO DO NOWEJ PRACY I NIE WIEMY GDZIE TO ZNALEŻĆ

Magda
Gość
Magda

Gewerbe mozna zamknac rowniez droga listowna.
Trzeba wypelnic formularz Gewerbeabmeldung, zalaczyc Kopie dowodu osobisteglo i najlepiej dolaczyc pismo (2-3 zdania) z prosba o przyslanie potwierdzenia wymeldowania gewerby i wlasnorecznie podpisac.
Wszystko wyslac listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do wlasciwego Gewerbeamt (urzedu gdzie melduje sie gewerby).

Marek
Gość
Marek

Witam, mam pytanie jestem kawalerem zarobiłem 24000 € jaki muszę zapłacić podatek w Niemczech , bo coś mi za dużo wychodzi.

Pozdrawiam

Damian
Gość
Damian

Czyli musisz już przejść na VAT. W następnym roku. Kwota jaka można.zarobic bez waty to 17500 euro

Jarek
Gość
Jarek

Witam. Pracowałem -prowadziłem działalność w Niemczech w 2015 r od 18.10 do końca roku urząd skarbowy niemiecki naliczył ni 146 euro podatku . Nie wiem co z tym fantem zrobić???? Podobno zarobiłem 3950 euro

Bartek
Gość
Bartek

Witam, chcialem zrobic wstepne obliczenie podatku jaki musial bym odprowadzac w niemczech z kwoty 30000 zarobionej w ciągu roku. Kozystajac z tego wzoru Podatek = (223,76 * z + 2.397) * z +939,57, gdzie z= (przychód do opodatkowania minus 13.769)/10.000. Wychodzi mi wynik 5 898 744,062393 wiec chyba cos zle licze. Czy tak powinno to wygladac (223,76×16231+2397)×16231+939,57/10000

Tomek
Gość
Tomek

Źle to policzyłeś. Zacznijmy od wyliczenia „z”, czyli w Twoim przypadku to (30000-13769)/10000 co daje nam wynik 1,6231. Powinno to wyglądać tak: (223,76×1,6231+2397)x1,6231+939,57 = 5419,63

Jurek
Gość
Jurek

Witam serdecznie 😉 pracowałem na papiery 2200 brutto założyłem gewerbe teraz moje pytanie brzmi.
Zrobię około 60000€ rocznie .
Jaki muszę zapłacić podatek roczny ? Chciałbym się co miesiąc rozliczać . Doda też że żona pracuje na 850€ na umowę mamy jedno dziecko .

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej