Nie ma chyba opiekunki osób starszych, która nie spotkałaby się w pracy w opiece z niemieckimi służbami medycznymi i socjalnymi, zajmującymi się dochodzącą pomocą dla osób starszych. W Niemczech działa wiele organizacji i stowarzyszeń, dla których czasami jesteśmy wsparciem i cenionym partnerem w opiece nad osobami starszymi a czasami tanią konkurencją ze Wschodu. My opiekunki również różnie oceniamy pracę niemieckich służb medycznych i socjalnych. Denerwuje nas ich działanie w ściśle określonych ramach czasowych, brak odpowiedniej wyrozumiałości dla naszych podopiecznych a przede wszystkim podświadoma zazdrość o to, że po pracy pójdą do własnego domu. Doceniamy jednak zdjęcie z nas całkowitej odpowiedzialności za stan podopiecznego, za pomoc przy trudnych czynnościach, za to, że dzięki ich obecności możemy uzyskać dla siebie trochę więcej oddechu, za to, że nie musimy się bać, że wykonujemy jakieś czynności, których nam wykonywać nie wolno. Nieraz lubimy przychodzące „pflegerinki” bo większość z nich to tak jak my obcokrajowcy i można fajnie porozmawiać o tym, jak się żyje w obcym kraju. Nieraz drażnią nas okazywaniem nam jakiejś wymyślonej zależności i nieistniejącej hierarchii (polecamy nasz artykuł – rozmowę z niemiecką opiekunką),Czasami dziwimy się, że przychodzi ktoś tylko po to, żeby pośpiewać z babcią czy porozmawiać ze starszym panem o jego młodości.

Nieważne jak jest, ważne, że są częścią naszej pracy w opiece w Niemczech i dobrze wiedzieć chociaż trochę o największych organizacjach zajmujących się opieką dochodzącą w Niemczech. Zaczniemy od najmniej znanej, chociaż opiekunki z Gorzowa Wielkopolskiego na pewno wiedzą o niej sporo!

AWO czyli Die Arbeiterwohlfahrt – jest to stowarzyszenie charytatywne, założone przez urodzoną w Gorzowie Wielkopolskim Marię Juchacz. Nie jest powiązane z organizacjami religijnymi, uważa się, że ideowo zbliżone jest najbardziej do SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschlanda). Nie ma centralnej struktury, opiera się na lokalnych stowarzyszeniach. AWO w 90% finansowane jest przez państwo niemieckie. Zajmuje się nie tylko opieką nad osobami starszymi ale również nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, cudzoziemcami, osobami niezaradnymi życiowo i przejściowo znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej. AWO jest ważnym pracodawcą w sferze społecznej i socjalnej w Niemczech. Zatrudnia ponad 150 000 pracowników etatowych!

DCV – Deutsche Caritasverband (Caritas) – jest organizacją charytatywną przy kościele katolickim. W Niemczech ma status zarejestrowanego stowarzyszenia, jednoczącego małe organizacje lokalne ale ma charakter międzynarodowy. Działalność Caritas zarówno w Polsce jak i w Niemczech nie dotyczy wyłącznie opieki nad osobami starszymi. W zakresie opieki nad osobami starszymi Caritas w Niemczech zajmuje się prowadzeniem domów opieki, prowadzi także usługi dochodzącej opieki nad osobami starszymi. Do zadań Caritasu, podobnie jak w przypadku AWO należy szeroko rozumiana pomoc potrzebującym, niezależnie od religii czy wyznania. Finansowanie działalności wygląda bardzo różnie – organizacje Caritas w poszczególnych miastach mogą prowadzić działalność gospodarczą (zyski muszą być przeznaczone na działalność statutową), otrzymywać dotacje z kościoła katolickiego, prowadzić zbiórki, przyjmować darowizny.

DRK – Deutsches Rotes Kreuz – zgodnie z międzynarodowymi postanowieniami, organizacje krajowe Czerwonego Krzyża muszą być neutralne zarówno wobec polityki jak i religii. Czerwony Krzyż na całym świecie to organizacje charytatywne, zajmujące się niesieniem szeroko pojętej pomocy humanitarnej. Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) specjalizuje się m.in. w organizowaniu służb ratunkowych. Zajmuje się tak jak inne niemieckie organizacje charytatywne pomocą słabym, chorym, niezaradnym, ubogim. Podobnie jak inne niemieckie stowarzyszenia w zakresie opieki nad osobami starszymi prowadzi domy opieki oraz zajmuje się pomocą dochodzącą w domach.

Diakonie – Diakonie Deutschland – jest organizacją charytatywną stowarzyszeń zgromadzonych wokół kościołów ewangelickich w Niemczech (Evangelichen Kirche in Deutschland). Wydaje nam się, że z wszystkich niemieckich organizacji charytatywnych, opiekunki osób starszych w Niemczech najczęściej mogą spotkać niemieckie opiekunki właśnie z Diakonie. Liczne organizacje lokalne stowarzyszenia specjalizują się właśnie w pracy na rzecz osób starszych. Nie jest to oczywiście jedyna działalność Diakonie – tak jak inni zajmują się chorymi, niepełnosprawnymi, trudną młodzieżą, osobami, które znalazły się w złej sytuacji życiowej.

Der Paritätische – Der Deutsche Paritätische Wohlfahrtsverband – Gesamtverband e.V to mało chyba znane polskim opiekunkom stowarzyszenie jednoczące mniejsze organizacje celowe jak np. Deutsche Krebshilfe, Deutsche Blinden und Sehbehindertenverband, Pro Familia. W opiece nad osobami starszymi można spotkać więcej wolontariuszy niż pracowników etatowych ze stowarzyszeń należących do Der Paritätische. Są to grupy ludzi działających wspólnie na rzecz konkretnie ukierunkowanych chorób czy problemów.

Die Johanniter – Die Johanniter – Unfall- Hilfe – jest to stowarzyszenie pomocowe działające przy niemieckim Zakonie Joannitów i skupia wokół siebie wyznawców kościoła luterańskiego, reformowanego i anglikańskiego. Prowadzi działalność charytatywną m.in. w zakresie ratownictwa medycznego, pomocy dzieciom i rodzinom. W zakresie opieki nad osobami starszymi znany jest w Niemczech m.in. z organizowania tzw. Hausnotruf (różnego rodzaju systemy umożliwiające ludziom starszym natychmiastowe wezwanie pomocy, np. bransoletka z elektronicznym alarmem), domów opieki, pomocy dochodzącej jak i dostarczania posiłków do domu (tzw. Essen auf Rädern).

W opiece w Niemczech można spotkać wolontariuszy i pracowników etatowych z wielu innych stowarzyszeń a także firm prywatnych. Ta sfera życia społecznego, jaką jest opieka nad osobami starszymi, rozwija się u naszych zachodnich sąsiadów bardzo dynamicznie – jest to nadzieja na dobre miejsca pracy w RFN dla wielu osób.

Źródła zdjęć w kolejności zamieszczenia:

https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Caritas_logo.svg

http://www.retter.tv/de/drk.html?ereig=-Am-8-Mai-ist-Weltrotkreuztag-&ereignis=24714

http://www.evangelisch-in-leipheim.de/Diakonie

https://www.stiftunglesen.de/ueber-uns/gremien/stiftungsrat/69

http://www.aktion-deutschland-hilft.de/de/hilfsorganisationen/johanniter-unfall-hilfe/

3
Dodaj komentarz

avatar
500
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Piotropopiekunka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
opiekunka
Gość
opiekunka

Witam!
Pierwszy raz podjęłam pracę w Niemczech przy badzo ciężkim przypadku.Pani całkowicie leżąca,sonda,odsysanie,stomia,inkontynnencja,sprachlos,nocne halucynacje,odleżyny.Przyjechałam ze względu na dobry język niemiecki,ale nie miałam żadnego wcześniejszego kontaktu z tak ciężkim przypadkiem.Ale miałam szczęście 3 razy dziennie przychodził Pflegedienst.Nie były to stale te same osoby,ale wszystkie były bardzo serdeczne.Moja rola polegała na współpracyi pomocy.Po 4 miesiącach pobytu zdobyłam chyba najleprzy kurs bo praktyczny,bez teorii.Uważanm,że jeśli opiekunka ma wsparcie osoby profesjonanej,praca nie jest tak stresująca.Chętnie podejmuję się opieki gdzie przychodzi Pflegedienst,albo inna medyczna obsługa.

op
Gość
op

Witam!

Piotr
Gość
Piotr

Wynajelem mieszkanie u pewnej Pani Polki w Niemczech,wyposarzylem je w drogie meble i inne rzeczy,z powodu choroby ojca musiałem pojechać do Polski po powrocie osobą, która mi wynajmowania lokum,zamknęła bramę i zakazana wstępu.Mam w domu dokumenty,telefon,rzeczy osobiste ubrania jak mogę odebrać skradzione rzeczy?Pomoże mi ktoś, gdzie interweniować?Piotr

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej