Dzisiejszy artykuł był publikowany w tradycyjnym (papierowym) wydaniu kwartalnika Arbeitlandia.Dedykujemy go tym opiekunkom, które wzięły udział w spotkaniu w Opolu w dniu 30.11.2015z Panią Danutą Jazłowiecką, deputowaną do Parlamentu Europejskiego. Dedykujemy wszystkim pracującym za granicą – wielu z pracowników wraca do domu na święta. Warto przeznaczyć krótką chwilę na wizytę w urzędzie!

Masz fajną pracę w Niemczech. Rewelacyjny kontrakt na kilka miesięcy ale nie jesteś pewny/pewna czy deklarowane przez pracodawcę czy zleceniodawcę składki do ZUS są faktycznie odprowadzane. Do tego nagle okazuje się, że musisz pilnie załatwić coś w urzędzie w kraju. Może skończyła się ważność dowodu osobistego, może potrzebna jest metryka urodzenia albo akt zawarcia małżeństwa. Wydaje się, że urzędy dzięki rozwojowi Internetu stały się bardziej przyjazne dla pracujących za granicą i można uniknąć podobnych stresów.

Załatwianie spraw urzędowych, kiedy przebywamy w Polsce wymaga czasami trochę cierpliwości, znalezienia możliwości na "wyskoczenie" z pracy lub wzięcie wolnego dnia aby postać w kolejce i uzyskać potrzebne zaświadczenie czy dokument. Nie wymaga jednak przebycia kilkuset kilometrów a najwyżej kilkunastu.

Dla osób pracujących za granicą, załatwianie spraw urzędowych w kraju jest niestety bardziej skomplikowane. Nie można tak na kilka godzin „wyskoczyć” z innego państwa, żeby złożyć i odebrać potrzebne dokumenty albo upewnić się o stanie rzeczy.

Placówki ZUS i US zostały w pewnym momencie oplakatowane informacjami o idealnym, zdawałoby się rozwiązaniu do kontaktów z urzędami – system ePUAP.

Rozwinięcie skrótu nazwy systemu ePUAP to elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Platforma ułatwia funkcjonowanie organom administracji publicznej we wzajemnych kontaktach ale ma także za zadanie umożliwienie nam, szaraczkom, dostęp do administracji publicznej w każdym czasie i z każdego miejsca drogą elektroniczną. Kontaktowanie się z urzędami poprzez ePUAP, system, którego założenie sfinansowano ze środków unijnych, wydaje się z pozoru idealne dla pracujących za granicą. Jak to często bywa, sprawa zainwestowania olbrzymich pieniędzy w stworzenie tego systemu ma jakieś nie do końca jasne zawiłości, nazwane przez prasę „Infoaferą”. Potencjalne łapówki i korupcja nie zmieniają faktu, że ma być nam łatwiej i pod pewnymi względami jest rzeczywiście łatwiej. Każdy obywatel może stać się użytkownikiem tego systemu, zakładając tzw. Profil Zaufany. Tłumacząc to na bardziej przystępny język i cytując obietnice z opisu systemu, jest to coś co umożliwia załatwianie różnorakich spraw urzędowych drogą elektroniczną przez Internet, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Aby założyć Profil Zaufany (PZ) ułatwiający kontakty z urzędami nie unikniemy … wizyty w urzędzie. Chęć uzyskania PZ możemy zgłosić w bardzo prosty sposób, siedząc wygodnie przed komputerem w Monachium czy nawet Sydney, rejestrując się na stronie epuap.gov.pl. Niestety, rejestrację należy potwierdzić w ciągu 14 dni, stawiając się osobiście z dokumentem tożsamości w wyznaczonych punktach (najczęściej siedziby urzędów skarbowych i oddziałów ZUS) co nieco komplikuje sprawę. Jeżeli poświęcimy czas pełni nadziei, że jedna wizyta w urzędzie umożliwi nam w przyszłości uniknięcie kilkunastu następnych wizyt, czeka nas rozczarowanie ale też kilka niespodzianek. Dzięki założeniu Profilu Zaufanego możemy drogą elektroniczną składać błyskawicznie wnioski w wielu sprawach ale ich realizacja często wymaga osobistego stawiennictwa w urzędzie lub oczekiwania 30 dni na załatwienie sprawy. Pozytywną stroną dla pracujących za granicą w systemie oddelegowania, jest to, że posiadanie Profilu Zaufanego (PZ) umożliwia założenie na jego podstawie osobistego konta dostępnego przez Internet w PUE (pue.zus.pl) czyli Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie na bieżąco czy i w jakiej wysokości wpłynęły na nasze konto składki na ubezpieczenia społeczne ( już bez potrzeby osobistego stawiennictwa). To bardzo ważne narzędzie umożliwiające pracownikom i zleceniobiorcom stwierdzenie rzetelności lub nierzetelności pracodawców kierujących do pracy za granicą.

Odkrywanie innych zalet i braków systemu ePUAP pozostawiamy tym postępowym czytelnikom i czytelniczkom pracującym za granicą, którzy w praktyce wypróbują jego możliwości.

Dodaj komentarz

avatar
500
  Subscribe  
Powiadom o

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej