Weglauftendenz to skłonność osób chorych na demencję do niespodziewanego opuszczenia domu, skłonność do ucieczek. W języku niemieckim używa się również określenia Bewegungsdrang (przymus ruchu). Powody, dla których tak się dzieje, mogą być różne. Można wyróżnić kilka przyczyn takiego zachowania:

  • chory zapomniał już prawie o wszystkim z wyjątkiem domu rodzinnego, nie rozpoznaje otoczenia w którym mieszka już nawet 50-60 lat, dla niego dom to to miejsce gdzie spędził najwcześniejsze lata życia, wychodzi szukać „swojego” domu

  • chory nie ma celu, „napędzają” go do wyjścia z domu skutki uboczne podawanych leków

  • chory odczuwa bliżej nieokreśloną obcość otoczenia, szuka miejsca w którym poczuje się dobrze

  • chory wychodzi bo wydaje mu się, że coś zgubił, że musi czegoś poszukać

  • chory chce wypełniać obowiązki, które były dla niego szczególnie ważne, np. wychodzi w przekonaniu, że nie może spóźnić się do pracy albo musi odebrać dzieci z przedszkola, mamę z dworca

  • chory wychodzi bez celu, coś go „pcha”, ruch rozładowuje w nim poczucie niepewności i zagubienia.

W praktyce pracy z ludźmi cierpiącymi na demencję ze skłonnością do ucieczek (Weglauftendenz) dla opiekunki osób starszych najważniejsze jest oczywiście zapewnienie choremu bezpieczeństwa ale również spokojne wykonanie niezbędnych prac domowych i znalezienie czasu na własny wypoczynek, na pozbycie się poczucia ciągłej odpowiedzialności.

Rzadko zdarza się taka komfortowa sytuacja, że na miejscu jest dyspozycyjny, czujny i rozumiejący istotę skłonności do ucieczek współmałżonek czy córka lub wnuczka. Najczęściej opiekunka jest po prostu sama w domu i obojętnie co robi – czy gotuje, sprząta czy idzie do siebie do pokoju porozmawiać przez telefon czy Skype ze swoją rodziną, czuje napięcie związane z niepewnością czy podopieczny nie wyszedł w samych kapciach i pidżamie gdzieś na ulicę.

Jakie środki można przedsięwziąć w domu, żeby z jednej strony odwrócić uwagę chorych na demencję od potrzeby wyjścia z domu a z drugiej strony uzyskać dla siebie chociaż odrobinę odprężenia?

Jak zawsze trzeba ustalić z rodziną niemiecką jakie mają podejście do sytuacji. W Niemczech w ostatnich latach sporo mówi się o ograniczaniu wolności ludzi cierpiących na otępienie starcze, że nie można tego robić, że to nie służy tym osobom tylko daje poczucie bezpieczeństwa i dobrze spełnionego obowiązku rodzinie i opiekunom.

Najprostszym wyjściem wydaje się pozamykanie drzwi na klucz i odebranie kluczy osobie starszej. Takie rozwiązanie może jednak spowodować wzrost agresji u chorych. Będą się domagali oddania klucza, posądzali opiekunkę o zgubienie klucza, dzwonili na policję z oskarżeniami o uwięzienie.

Jeżeli stanowisko rodziny chorego jest takie, że mama/tata mają mieć klucze a krewni rozumieją tym samym, że może się zdarzyć, że chorzy opuszczą niezauważalnie dla opiekuna dom (w końcu trzeba się kiedyś umyć czy chociażby skorzystać z toalety), trzeba taką decyzję uszanować.

Nie do końca jesteśmy jednak bezradni. Bardzo prostym i niedrogim rozwiązaniem technicznym może być czujnik ruchu, zainstalowany przy wszystkich wyjściach z domu. Po niemiecku nazywa się to Bewegungsmelder. Jest to niewielkie urządzenie, które po prostu wkłada się bezpośrednio do gniazdka z prądem. Za każdym razem, kiedy chory przekroczy linię czujników rozlega się sygnał dźwiękowy (różny w zależności od rodzaju urządzenia). Jest to najprostsze rozwiązanie dla opiekunki osoby starszej. Nie musimy co chwila wybiegać z kuchni czy swojego pokoju, żeby sprawdzić, czy babcia faktycznie drzemie na fotelu czy wybrała się zimą w kapciach i szlafroku w poszukiwaniu swojego celu, możemy spokojnie zająć się zaplanowanymi czynnościami. Bewegungsmelder da nam znać, jeżeli osoba starsza opuści dom. Koszt takiego urządzenia w zależności od marki, producenta i specjalistycznych funkcji to od ok. 20 do 50 Euro. W zależności od zastosowanego rozwiązania, sygnał będzie słyszalny np. tylko w kuchni albo i w kuchni i w pokoju opiekunki. Można oczywiście kupić też droższe urządzenia, jeżeli ktoś ma takie życzenie … Istnieje możliwość sfinansowania zakupu przez kasę chorych.

Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest umieszczenie przy drzwiach wyjściowych jakiegokolwiek sygnału dźwiękowego np. chińskich dzwoneczków wietrznych.

Jeżeli rodzina osoby chorej na demencję rozumie obawy opiekunki przez niekontrolowanym opuszczeniem przez podopiecznego domu ale nie chce odebrać kluczy w obawie przed wystąpieniem agresji czy poczucia dyskomfortu, można zastosować inne rozwiązanie, nie związane z żadnymi kosztami. Można zaproponować przełożenie klamek od drzwi wyjściowych w ten sposób, aby otwierały drzwi nie przez naciśnięcie na klamkę w dół ale przez podniesienie jej do góry.Nie wymaga to żadnych nakładów, wystarczy śrubokręt. Podopieczny nie otworzy samodzielnie drzwi. Nasze przyzwyczajenia decydują o naszych zachowaniach tak bardzo, że nawet dla osoby w pełni zdrowej jedynym rozwiązaniem na otworzenie drzwi jest naciśnięcie klamki w dół. Jeżeli się nie poruszy wychodzimy z założenia, że coś się zacięło, popsuło i nie próbujemy otwierać drzwi podnosząc klamkę do góry. Z doświadczeń rodzina osób chorych na demencję z syndromem Weglauftendenz wynika, że podopieczny prawdopodobnie przyjmie do wiadomości, że klamka się popsuła, że wezwiemy ślusarza (niem. der Schlosser) i w takim razie można zagrać w międzyczasie w „Chińczyka”. Dobrodziejstwem demencji w takim przypadku jest to, że nawet wielokrotne powtórzenie się takiej sytuacji nie pozostanie w pamięci osoby chorej.

Cd….

Druga część artykułu ukaże się w pierwszym tygodniu listopada 2015

Polecamy inne artykuły o demencji:

http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opiece/309,krotki-leksykon-demencji.html

http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opiece/358,demencja-ja-chce-isc-do-domu-ich-will-nach-hause-gehen.htmlhttp

Zdjęcia pochodzą z serwisów:

http://www.fragdenstein.de/wie-kann-ich-einen-bewegungsmelder-installieren/

http://pl.freeimages.com/photo/door-handle-1220036

http://pl.freeimages.com/photo/going-going-gone-1-1529768

3
Dodaj komentarz

avatar
500
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
arbeitlandiakrystynaopiekunka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
opiekunka
Gość
opiekunka

chorzy z demencją są dosyć sprytni i potrafią manewrować klamką, zamkiem ,aż uda się im otworzyć.Przy ogromnej potrzebie ruchu można z nimi wędrować po mieszkaniu z balkonikiem, albo przy wsparciu jeśli nie jest to osoba ciężka, w trudnych przypadkach nadmierny ruch jest łagodzony lekami.

krystyna
Gość
krystyna

Też dostaję Weglaufentendenz jak muszę siedzieć z panią,która nie rusza się z domu chodzi za mną i kontroluje każdy ruch.O 18 godzinie w całym mieszkanu automatycznie opadają rolety i klucz od drzwi wejścowych pani wiesza sobie na szyję.Wytrzymałam 2 tygodnie.Ijadę do pani z Weglaufentendenz będziemy obie zwiedzać zakątki Hamburga autobusem lub metrem.Przeraża mnie tylko pogoda.Byłam latem było super .Jechałyśmy na cmentarz do męża a znajdowałyśmy się w kawiarni na lodach.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Bywa i tak :-))))

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej