Kiedy Ewa przyjechała do pracy do Stuttgartu, jej podopieczna wyszła właśnie ze szpitala. Starsza pani była wymęczona po operacji endoprotezy stawu biodrowego, potem były kłopoty z krążeniem, w sumie spędziła w łóżku ponad 3 tygodnie. Dla 80-latki z początkami demencji to bardzo długo a na dodatek starsza pani popadła w lekką depresję i nic jej się nie chciało. Miała ochotę tylko leżeć w łóżku i drzemać. Ewa włożyła bardzo dużo wysiłku w to, żeby przywrócić starszej pani jak największą samodzielność. Posiłki przy stole, małe spacerki z balkonikiem, samodzielne mycie górnych partii ciała, ubieranie bluzki, czesanie, załatwianie potrzeb fizjologicznych w miarę możliwości w ubikacji. Jej praca opiekunki osoby starszej w połączeniu z fachowym wkładem pracy rehabilitantów i psychologa spowodowały, że podopieczna zaczęła funkcjonować prawie tak samo jak przed szpitalem. Nie było łatwo, często trzeba było długo prosić, czasami okazać stanowczość a nieraz uciekać się do podstępów jak przy małych dzieciach. Pani jednak zaczęła znowu oglądać swoje ulubione seriale, składała prasowanie, była spokojniejsza i pogodniejsza. Po trzech miesiącach Ewa pojechała na miesiąc do domu. Agencja pracy przysłała na zastępstwo bardzo miłą, ciepłą i sympatyczną Teresę. Kiedy Ewa wróciła była przerażona. Starsza pani przytyła przez tak krótki czas ponad 6 kilo, miała obrzęki na nogach, leżała tylko w łóżku, nie jadła sama, była karmiona. Na pięcie pojawiło się niebezpieczne zaczerwienienie. Teresa, osoba pełna współczucia i serdeczności, ale bez doświadczenia w pracy w opiece, myślała, że wyręczając we wszystkim starszą panią działa na jej dobro.

Marlena, z zawodu dietetyk, zebrała bardzo dużo pozytywnych referencji o swojej pracy. Mogła przebierać w ofertach. Była już zmęczona podopiecznymi w ciężkim stanie. Pojechała do chodzącego 90-latka, który jasnością umysłu mógłby zawstydzić niejednego 60-latka. Pan oprócz ogólnej kruchości związanej z wiekiem i lękiem przed upadkiem chorował tylko na cukrzycę starczą. Restrykcyjna dieta jaką w dobrej wierze wprowadziła Marlena spowodowała, że stracił swoje jedyne przyjemności na jakie mógł sobie w tym wieku pozwolić – wypicie małego piwa do obiadu i zjedzenie raz dziennie na podwieczorek kostki czekolady. Rodzina starszego pana była przerażona, że w kilkanaście dni po przyjeździe opiekunki tata stał się tak bardzo osowiały i apatyczny. Pan nie chciał robić nikomu przykrości ale w końcu powiedział, że chciałby zachować swoje drobne przywileje. Marlena wyjechała śmiertelnie obrażona. Przecież chciała dobrze.

Chociaż w świetle niemieckich przepisów opiekunki z Polski są tylko Haushaltshilfe für pflegebedürftige Personen to jednak od nas zależy większość spraw związanych z funkcjonowaniem osób starszych. Jesteśmy wrażliwe, empatyczne, mamy dużo doświadczenia życiowego. Zdarza się jednak, że zapominamy o tym, że nawet najlepsze intencje mogą przynieść osobom starszym szkody a wiedza teoretyczna nie może być ślepo stosowana w praktyce. Starzy ludzie często są całkowicie zależni od nas. To my najczęściej decydujemy o tym, co jedzą, jak spędzają czas, jakie czynności wykonamy za nich a do jakich będziemy ich zachęcać.

Trzeba się czasami zastanowić nad tym, że w opiece nad osobami starszymi jest tak mało czasu na naprawienie błędów….

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane – Der Weg zur Hölle ist mit guten Vorsätzen gepflastert!

Zdjęcie  pochodzi z serwisu:

http://kalender-fur-alle-falle.over-blog.de/article-25842632.html

3
Dodaj komentarz

avatar
500
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
arbeitlandiaama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ama
Gość
ama

My nie jesteśmy lekarzami! Robimy rzeczy podstawowe, to co stoi w umowie, podawanie leków sprzątanie gotowanie,pranie robienie zakupów i ew. karmienie. Do gimnastyki przychodzą terapeuci, a diety dyktują lekarze, ew rodzina i to wszystko. Z 90 latka nie zrobi się 60 latka, nie ma takiej opcji, a jak babcia czy dziadek chcą leżeć, a nie wstawać czy chodzić, to ich wybór , nie ma co na siłę aktywować, bo cudu się nie dokona.Sądzę ze od opiekunek coraz więcej zaczyna się wymagać.

ama
Gość
ama

po co komu nieaktualne oferty pracy pytam się.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Przykro nam, taki jest układ techniczny strony. Popracujemy nad tym!

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej