Mówią o nas i my same / sami mówimy o sobie „opiekunki, opiekunowie osób starszych w Niemczech”. Opiekunki czyli kto? Krótkie recherche na temat zawodów i szkół jakie ukończyliśmy zanim staliśmy się członkami olbrzymiej grupy pracowników – opiekunami osób starszych (podobno jest nas Polek i Polaków – opiekunek i opiekunów w Niemczech około 180.000).

Swój zawód wyuczony wyjawiło nam 100 pań i panów, opiekunek i opiekunów osób starszych.

Zacznijmy może od mniej typowych, rzadko spotykanych profesji. Tak więc w pytanej przez nas grupie znalazła się pani technik geodeta, brakarka odzieży, nastawniczy, pani kuśnierz, technik architektury krajobrazu, tylfoinformatyk, instruktorka nauki jazdy. Zdecydowanie przodują takie zawody jak sprzedawca (22 opiekunki), fryzjer (15 opiekunek), nauczyciel (21 opiekunek i opiekunów), technik ekonomista (19 opiekunek), pedagog (11 opiekunek i opiekunów), kosmetyczka (5 opiekunek). Pięć zapytanych przez nas pań nie miało żadnego wyuczonego zawodu i nie pracowało nigdy zawodowo a więc zalicza się do grupy gospodyń domowych. Przodują więc osoby z wykształceniem wyższym i średnim.

O ile nie zaskakuje obecność nauczycieli i pedagogów to trochę nas zdziwiło, że nie natrafiliśmy na żadną pielęgniarkę. Zawód pielęgniarki automatycznie kojarzy się z opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Być może panie i panowie z zawodem pielęgniarki/pielęgniarza znajdują łatwiej w Niemczech pracę w instytucjach i placówkach medycznych i dlatego nie interesują się opieką w domach prywatnych a być może zadaliśmy pytanie o zawód zbyt małej grupie osób.

Ciekawą informacją zdobytą przy okazji zadanego przez nas pytania jest fakt, że 18 osób z naszej grupy respondentów już ukończyło albo jest w trakcie nauki w kierunku zdobycia zawodu opiekuna medycznego w Polsce. Jak już pisaliśmy, program nauczania nie jest niestety porównywalny z wymaganiami dla grupy zawodów związanych z opieką nad osobami starszymi w Niemczech ale świadczy o zdolności przewidywania, że powoli w Polsce będzie można znaleźć pracę w tej dziedzinie. Jest to również informacja ciekawa dlatego, że większość naszych rozmówców (81 osób) było w wieku ponad 50 lat i jest to też bardzo pozytywna informacja – na naukę i wiedzę nigdy nie jest za późno!

Zdecydowana większość badanych opiekunów i opiekunek pracujących w Niemczech zdecydowała się na wykonywanie tej pracy ze względu na słabe zarobki w swoim zawodzie lub ograniczoną możliwość uzyskania pracy w zawodzie w miejscu zamieszkania (77 osób), 10 osób było długotrwałe bezrobotnych i nauczyło się podstaw języka niemieckiego oraz ukończyło szkolenie w zakresie opieki nad osobami starszymi na kursach w pośrednictwie pracy.

Ciekawostka a być może żart z ankietera – 4 osoby podały, że są zbyt leniwe aby pracować systematycznie, więc odpowiada im system pracy „wahadłowej” w opiece – kilka tygodni wytężonej pracy w Niemczech ale potem taka sama ilość tygodni odpoczynku i swobodnego dysponowania swoim czasem.

Najważniejszą naszym zdaniem informacją zdobytą przy okazji sporządzania ankiety na temat zawodów wyuczonych opiekunów jest to, że 89 osób zdecydowało się na pracę w opiece również dlatego, że pielęgnowało i opiekowało się członkami najbliższej rodziny. My, opiekunowie osób starszych nie pracujemy w opiece tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Jesteśmy grupą różnych ludzi, z różnym wykształceniem, z różnym stażem zawodowym ale łączy nas szacunek i współczucie dla innych, ponieważ zrozumienia dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych nauczył nas najlepszy nauczyciel – życie. I tak to jest – dla chorego staruszka nie ma znaczenia jakie wykształcenie i zawód wykonywał on sam a tym bardziej kim z zawodu jesteśmy my, opiekunowie. Ważne, że jesteśmy ….

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
JolaMaryOlaKrystynaIzabela Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ela10
Gość
ela10

Od 9 lat pracuję jako opiekunka. W Polsce zawód – etnograf. Zero szans na pracę w zawodzie, z której można się normalnie utrzymać.

Maria
Gość
Maria

OD DWUDZIESTU PONAD LAT PRACUJĘ JAKO OPIEKUNKA, LUBIĘ POMAGAĆ LUDZIOM STARSZYM I CHORYM, ZAWSZE MARZYŁAM O ZAWODZIE PIELĘGNIARKI ALE NIE BYŁAM MOCNA W MATEMATYCE, KIEDYŚ LICEUM MEDYCZNE TO BYŁA” CIĘŻKA” SZKOŁA,I TAK POSTANOWIŁAM BYĆ OPIEKUNKĄ BY POMAGAĆ LUDZIOM, MOJE MARZENIA SIĘ SPEŁNIŁY.

Iva
Gość
Iva

raczej nikt nie żartował z ankietera, pracuję w opiece od 7 lat bo właśnie to mi odpowiada ze 2-3miesiące robię na maksa ale potem 2-3 miesiące luzu. uwielbiam to 🙂

Mary
Gość
Mary

Jestem po 2 kierunkach studiów (nauczyciel i ekonomista).Od 3 lat jestem opiekunką. W tym czasie ukończyłam policealne studium opiekuna osób starszych i wszystkie etapy j.niemieckiego w ESKK. W tej pracy odnalazłam spokój, satysfakcję i radość z niesienia pomocy.Zamierzam podjąć pracę w domu starców w Niemczech,ale się waham ze względu na dużą ilość osób do opieki i nie zawsze można należycie się nimi zająć, co wiem z relacji osób już tam pracujących,zarówno Polaków jak i Niemców.Najczęściej jestem 2 m-ce i 4 tyg w domu. Do emerytury jeszcze 10 lat,ale i tak się boję,co ja zrobię,gdy trzeba będzie odejść,choćby ze względu na… Czytaj więcej »

Izabela
Gość
Izabela

Bardzo ciekawy temat 🙂 Ja prace jako opiekunka rozpoczelam 2 lata temu i jestem bardzo zadowolona, sprawia mi ona duzo satysfakcji.Wczesniej przez ponad 20 lat pracowalam w roznych bankach,sytuacja w kraju i w miejcu pracy zmusila mnie do wyjazdu.Ale nie zaluje decyzji-poznaje inny kraj,ludzi,do tego ucze sie jezyka i przy okazji zwiedzam.Pozdrawiam wszystkie opiekunki i opiekunow 🙂

Krystyna
Gość
Krystyna

Tylko człowiek szczęśliwy może uszczęśliwić drugiego człowieka.

Ola
Gość
Ola

„program nauczania nie jest niestety porównywalny z wymaganiami dla grupy zawodów związanych z opieką nad osobami starszymi w Niemczech”

Ukończyłam policealną szkołę w zawodzie opiekun medyczny ,więc dlaczego nie mogę pracować w Niemczech w Domu Opieki ,jako pełnoprawny wykwalifikowany opiekun? W szkołe zapewniali ,że świadectwo jest honorowane we wszystkich krajach UE !!! jestem bardzo zawiedziona !!!!!

Mary
Gość
Mary

Tak to prawda. Ja i mój mąż również ukończylismy policealne studium medyczne i Niemcy tego nie honorują.Jednak jak się dobrze poszuka, to można znaleźć pracę w domu opieki jako wykwalifikowany opiekun z tym dyplomem,ale na wsi, gdzie potrzeba ludzi do pracy,a nie ma chętnych. Jednak w trakcie pracy trzeba podnosić kwalifikacje i awansować.Nie ma co ukrywać,że dostanie się pracę przy osobach bardzo chorych np.agresywna demencja itp.Proszę szukać,ale najlepiej bezpośrednio w Niemczech przez strony internetowe,a nie przez nasze agencje, bo one mówią krótko-3 lata nauki i żaden inny dyplom nie interesuje.Przerabialiśmy to.Życzę powodzenia i szczęścia.Do nas się już to uśmiechnęło.

Jola
Gość
Jola

W Polsce również pracowałam jako opiekunka,ukończyłam szkołę medyczną o profilu ” Opiekun Osoby Starszej”

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej