Zbliża się kolejny ustawowo wolny dzień od pracy w Niemczech – Święto Pokuty i Modlitwy (niem. Buß- und Bettag), ale obecnie jest to w pełni wolny dzień jedynie w … Saskonii (niem. Sachsen). Co to za święto? Jest to ruchome święto w kościele protestanckim, w Niemczech przypadające pomiędzy 16 a 22 listopada (w 2013 roku obchodzone 20 listopada).

Dzień w którym świętowano Buß- und Bettag do 1994 roku był ustawowo wolnym dniem od pracy w całych Niemczech, nie tylko w Saksonii. Zmieniono to od 1995 roku, ostatni raz całe Niemcy świętowały w 1994 roku. Powodem, dla którego zamieniono dzień świąteczny na zwykły dzień pracy było wprowadzenie obowiązkowej składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung), dzięki której obecnie wiele rodzin niemieckich może pozwolić sobie na zatrudnienie opiekunki z Polski.

http://www.sxc.hu/photo/1236392


Niemcy jak zawsze praktyczni obliczyli, że aby zniwelować straty jakie poniosą przedsiębiorcy poprzez obciążenie ich dodatkowym obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wystarczy „dołożyć” w ciągu roku jeden dzień pracy, a więc zlikwidować jakieś państwowe święto. Wybrano właśnie Buß- und Bettag m.in. dlatego, iż jest to święto protestanckie a nie wszystkie landy w Niemczech mają przewagę mieszkańców tego wyznania. Rząd Saksonii (Sachsen) nie zgodził się na likwidację tego święta, ale za to podniesiono tam – dla wyrównania strat – składkę na ubezpieczenie pielęgnacyjne o 0,5%. Składkę podniesiono jednak nie pracodawcom ale niektórym pracownikom….

Z tego powodu opiekunki i inni pracownicy zatrudnieni w Saksonii zarabiają w przypadku umowy o pracę zawartej bezpośrednio z pracodawcą niemieckim troszkę mniej netto niż przy analogicznej pensji brutto w innych landach. Mało znane u nas protestanckie święto Buß- und Bettag oprócz tego, że jego likwidacja jako dnia wolnego od pracy wiąże się częściowo z możliwościami finansowania zatrudnienia opiekunek osób starszych w Niemczech, może skomplikować codzienną pracę w opiece.

Wieloletnia tradycja spowodowała, że w różnych landach i miastach są lokalne przepisy związane z tym świętem. Opiekunki pracujące w Niemczech, zwłaszcza w Bawarii (Bayern) muszą liczyć się z tym, że np. będą zamknięte przedszkola i szkoły. Rodzice zmuszeni są więc w ten dzień brać urlop i często z tego powodu małe, lokalne sklepiki czy punkty usługowe będą zamknięte a z kolei w większych centrach handlowych będzie wzmożony ruch.

Może również okazać się, że nie odbędą się zaplanowane wizyty fizjoterapeuty, kosmetyczki, ogrodnika, pani do pomocy w sprzątaniu. Jeżeli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, na Bawarii (Bayern) pamiętaj również o tym, że środki komunikacji miejskiej jeżdżą w ten dzień przeważnie według świątecznego rozkładu jazdy!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Onulostenia57 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stenia57
Gość
stenia57

moja babcia (pracuje kolo Monachium) psioczy caly czas na rzad, ze jej to swito zabrali :-))))

Onulo
Gość
Onulo

Pie***le to świeto!!!!!!!!!!

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej