Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że czasowa emigracja w poszukiwaniu pracy jest codzienną częścią życia Polaków. Opiekunki osób starszych z Polski pracują nie tylko w Niemczech, ale również we Włoszech, w Grecji, w Szwajcarii, w Wielkiej Brytanii, a także w USA.
Te opiekunki, które podjęły legalną pracę za granicą na warunkach prawa tych państw i w tych państwach miały odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne, bardzo często szukają pomocy w uzyskaniu informacji na temat jak będzie naliczona ich emerytura, ile pieniędzy dostaną, w jakiej walucie będzie wypłacane świadczenie za okresy przepracowane za granicą.
http://www.sxc.hu/assets/18/178511/wallet-1319856-m.jpg

Wiele osób pracujących obecnie w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, wcześniej pracowało też np. w przemyśle budowlanym czy włókienniczym na terenie dawnego NRD. Nie da się niestety w prosty i jednoznaczny sposób opisać w przystępnej formie przepisów i zasad, na podstawie których każda z opiekunek osób starszych będzie mogła chociaż w przybliżeniu określić swoją przyszłą emeryturę.

Wysokość świadczenia emerytalnego i wszystkie okoliczności z tym związane zależne są oczywiście od wysokości dochodów i odprowadzonych składek emerytalnych ale również od takich czynników jak:

  • nasz rok urodzenia,
  • w jakich latach pracowaliśmy za granicą,
  • ile czasu przepracowaliśmy za granicą
  • ile czasu przepracowaliśmy w kraju, gdzie będziemy mieszkać gdy przejdziemy na emeryturę.

Z tego powodu radzimy – najlepiej zebrać wszystkie posiadane dokumenty i skontaktować się w tej sprawie z polskim ZUS lub niemieckim DRV ( Deutsche Rentenversicherung ).

http://www.sxc.hu/photo/710064
Polski ZUS wydzielił strukturalnie oddziały, które specjalizują się w udzielaniu informacji na temat emerytur i innych świadczeń z dochodów osiągniętych na terenie innych państw.W sprawach emerytalno – rentowych związanych z dochodami osiąganymi w Niemczech takim wyspecjalizowanym oddziałem ZUS jest bez względu na nasze miejsce zamieszkania ZUS w Opolu przy ul. Wrocławskiej 24 – Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych.
Informacji można zasięgać telefonicznie za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej COT -dzwoniąc z Polski z numeru stacjonarnego pod numer 801 400 987 a z Niemiec i telefonów komórkowych pod numer 22 560 16 00 lub na centralę opolskiego ZUS 77 451 16 00, gdzie połączą nas z właściwą osobą.Informacje na temat emerytur można uzyskać także drogą Email z Niemiec – wystarczy napisać (po polsku) pod adres drv@drv-bund.de. Polski ZUS również oferuje możliwość uzyskania informacji drogą Email. Wystarczy zarejestrować się na stronie e-inspektorat.zus.pl

Opiekunki osób starszych, które chcą uzyskać rzetelną i jasną informację, powinny starannie przygotować się do rozmowy czy korespondencji z ZUS czy DRV. Najlepiej przygotować sobie komplet ułożonych chronologicznie dokumentów związanych z naszych zatrudnieniem zarówno za granicą jak i w kraju i zastanowić się w jakim kraju będziemy przebywać w chwili przejścia na emeryturę i po jej uzyskaniu.Trzeba się również liczyć z tym, że nie otrzymamy prostej odpowiedzi – droga opiekunko osób starszych, Twoja emerytura z Niemiec będzie wynosiła xxxx euro. Jednak im dokładniej przygotujemy się do rozmowy czy korespondencji z organem emerytalno – rentowym, tym dokładniejsze uzyskamy informacje.

Trzeba też liczyć się z tym, że na zapytania dotyczące przyszłości i prognozowanych dochodów (tzn. nie mamy jeszcze żadnej dokumentacji związanej z pracą w opiece w Niemczech a jedynie rozważamy, czy np. opłaci nam się wyjechać do pracy w Niemczech i tam opłacać składki przez kilka lat, żeby poprawić sobie sytuację materialną w okresie emerytalnym) możemy otrzymać odpowiedź bardzo ogólnikową lub zawierającą skomplikowane wywody na temat obowiązujących przepisów.

 

http://www.sxc.hu/assets/27/264800/eat-it-1095355-m.jpg
Na podstawie opinii opiekunek osób starszych, które korzystały już z podanych wyżej kanałów informacyjnych możemy jednak stwierdzić, że urzędnicy bardzo starają się o to aby udzielić informacji w przystępny sposób.
Opiekunkom osób starszych, które pracują lub pracowały w opiece nad osobami starszymi w innych krajach niż Niemcy zalecamy sprawdzenie na stronie ZUS, który z oddziałów ZUS w Polsce specjalizuje się w udzielaniu informacji w sprawie zatrudnienia w danym kraju lub kontakt z COT pod podanymi wyżej numerami.

15
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
KrysiaBarbarapiotraniaJolanta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Włodek
Gość
Włodek

Gdzie otrzymam przetłumaczony formularz z niemieckiego na Polski R120 do przedłużenia Renty?

wlodek
Gość
wlodek

Gdzie otrzymam przetłumaczony formularz z niemieckiego na Polski R120 do przedłużenia Renty?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

To jest wewnętrzny druk urzędu niemieckiego i raczej trzeba go przetłumaczyć po wypełnieniu u tłumacza przysięgłego. Ale proszę podpytać w ZUS w Opolu.

Alina
Gość
Alina

pracuję legalnie u niemieckiej rodziny jako pomoc domowa,już całe 2 lata, mam odprowadzane wszystkie składki rentowe,jestem ubezpieczona i zameldowana,czy to będzie doliczone kiedys do mojej emerytury,teraz mam 58lat,

ania
Gość
ania

droga arbeitlandio czy istnieje mozliwosc opisania przez wasza strone przykladowych skladek ,jakie powinny byc odprowadzane do drv i czy to tam oplaca sie wszystkie skladki tak jak u nas w zus tzn emerytalne ,zdrowotne .wtypadkowe .,na fundusz pracy .fundusz socjalny i ewentualne pozostale . Czy moglibyscie przedstawic wszystkie mozliwe skladki jakie nalezy odprowadzic w de przy umowie o prace na pelny etat ,tak jak przy zatrudnieniu rodowitego niemca . Chodzi mi o to aby byly wymienione skladki w j, niemieckim z tlumaczeniem na polski jestem w tej chwili na niemiecka umowe i nie wiem czy mam oplaca ne wszystkie skladki… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Postaramy się w najbliższym czasie!

Barbara
Gość
Barbara

Ten „najbliższy czas” minął już 3 lata temu.

Grazyna
Gość
Grazyna

Droga arbeitlandio ja pracuje w niemieckiej firmie Plegedinst i jestem betreuung i jestem zatrudniona angestellte ale mam problem jakie prawa ja mam jako angestellte i jak sprawdzic ile szef mnie oplaca na rete a co lepsze to jest dziwne dla mnie ze jak pracuje to mam normalne ubezpieczenie z AOK mam tez karte a jak zjezdzam na urlop to jestem juz nie ubezpieczona co i jak zrobic albo gdzie sie dowiedziec zebym mogla byc caly czas ubezpieczona –Prosze o pomoc–czy ja moglabym sobie tez sama te ubezpieczenie zaplacic jak mam wolne z pracy?dziekuje >Grazyna

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Powinna Pani mieć pisemną umowę o pracę z której wynikają takie sprawy, proszę po prostu poprosić o umowę!

Jolanta
Gość
Jolanta

Witam
Ja jestem nadal zainteresowana gdzie moglabym uzyskac informacje czy w moim przypadku tzn przepracowaniu 4 lat w Niemczech na umowie o prace moge starac sie o zwrot skladek poniewaz obecnie zmienilam kraj a w przyszlosci chce wrocic do Polski. Czy tylko ZUS w Opolu sie tym zajmuje czy to zalezy od miejsca zamieszkania. Bardzo dziekuje za wszelkie informacje. Pozdrawiam.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Bez względu na miejsce zamieszkania informacji udziela ZUS w Opolu

Jolanta
Gość
Jolanta

Arbeitlandia bardzo dziekuje za odpowiedz :))))

ania
Gość
ania

Czy to prawda ,ze aby zliczał się okres niemieckich składek do emerytury po 5 latach trzeba zarabiać minimum 1900euro brutto

piotr
Gość
piotr

ok mam pytanko pracuje w Niemczech i tak przeliczyłem ze będę miał 30 lat pracy przy wynagrodzeniu (ok.3200 brutto m-c)to ile będę miał rety ?
ps. tam dochodzi jakias reta zakladowa vw

Krysia
Gość
Krysia

Właśnie ze względu na emeryturę zrezygnowałam z wyjazdów na czarno. Znalazłam dobra firmę która odprowadza składki od średniej krajowej i jak sprawdzałam w zus robi to regularnie. Z moimi składkami wszystko gra a i zarobki mam bardzo dobre. Jestem zadowolona ze współpracy z goworkiem i mogę śmiało polecić tę firmę.

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej