Dzisiaj bardzo krótko – pisaliśmy w 2011 roku reportażu o pracy polskich opiekunek osób starszych, nominowanym do prestiżowej nagrody niemieckiej telewizji. Telewizja Arte udostępniła kilka dni temu reportaż w Internecie – polecamy jego obejrzenie każdej opiekunce osób starszych! Każdą z nas może nagle zaskoczyć starość, choroba …

http://www.sxc.hu/photo/548822

Polska opiekunka osób starszych z reportażu, Pani Bogumiła, powiedziała nam kiedyś w wywiadzie:
"Pani Ilse z naszego reportażu była rzeczywiście bardzo miła i kochana, wcześniej też była kulturalną i inteligentną, lubianą osobą. Ale nasze początki wcale nie były łatwe. Pani Ilse była agresywna i złośliwa. Nie pozwalała się nawet dotknąć; szczypała, drapała, wykręcała mi palce a nawet pluła i wzywała policję.
Ale szybko zorientowałam się jakie są powody jej zachowania. Broniła się. Bała się. Agresja była jej obroną przed naruszaniem jej dystansu osobistego i intymności.” (cały wywiad: http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opiece/126,heute-ist-gestern-und-morgen.html )

Zachęcamy do obejrzenia – cierpliwie do końca – tego niezwykłegoreportażu – przypomina i uświadamia dlaczego praca w opiece nad osobami starszymi ma tak niezwykły wymiar moralny i dlaczego jest tak pełna zwykłych barier i trudności:

http://www.arte.tv/guide/de/043553-000/heute-ist-gestern-und-morgen

2
Dodaj komentarz

avatar
500
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
polkaela Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ela
Gość
ela

Po obejrzeniu filmu jest mi bardzo trudno uwierzyć,że pani Ilse wcześniej była agresywna i złośliwa.

polka
Gość
polka

nie mozna obejrzec filmu,ma ktos jakis namiar na inna strone zeby to obejrzec ?? jestem bardzo ciekawa tego filmu.

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej