Od 1 kwietnia 2013 roku ( i nie jest to wiadomość na Prima Aprilis) weszła w życie nowelizacja niemieckich przepisów ruchu drogowego (Straßenverkehrsordnung, w skrócie StVO) w części dotyczącej rowerzystów.

http://www.sxc.hu/assets/182980/1829794275/bicycle-riders-this-way-1401237-m.jpg

Przy tej okazji chcielibyśmy przybliżyć zasady poruszania się po terenie Niemiec na rowerze. Czym jest rower dla opiekunki pracującej w Niemczech nie trzeba może przypominać ale warto.
Opiekunka osób starszych rowerem jeździ po zakupy – obojętnie czy ma pracę w małym czy dużym mieście czy też na wsi w Niemczech, do koleżanek opiekunek na kawę i ploteczki, na wycieczki po okolicy dla odprężenia. Wsiadając na rower nie czujemy się tak mocno zobligowani do zapoznania się z przepisami ruchu drogowego jak np. opiekunki osób starszych które jeżdżą w pracy w Niemczech samochodem, jest jednak kilka rzeczy, które warto wiedzieć.

Pierwsza i podstawowa informacja dla każdej opiekunki osób starszych jeżdżącej na rowerze – teoretycznie prawo w Niemczech pozwala jechać na rowerze po alkoholu – można mieć małą ilość alkoholu we krwi ale jeżeli nawet z tą małą ilością dozwoloną prawem spowodujemy wypadek albo będziemy jego uczestnikiem – grożą nam zarówno mandaty (Bußgeld) jak i szersze konsekwencje karne.
Celowo nie podajemy jak ilość alkoholu w promilach jest akceptowana w niemieckim prawie o ruchu drogowym, żeby nie pobudzać opiekunek osób starszych pracujących w Niemczech do spekulacji czy można jechać po szklance piwa czy po butelce, czy po lampce wina czy po dwóch. Naszym zdaniem nie tylko opiekunki osób starszych w Niemczech, ale nikt w ogóle i w żadnym kraju po jakiejkolwiek ilości alkoholu nie powinien prowadzić ani samochodu ani roweru.

http://www.sxc.hu/assets/183157/1831563784/gears-1428393-m.jpg

Przepisy w Niemczech generalnie nie pozwalają rowerzystom jeździć jeden obok drugiego, można jechać w ten sposób wyłącznie wtedy, jeżeli nie zakłóca to ruchu drogowego.

Obowiązuje zasada jazdy po prawej stronie drogi rowerowej za wyjątkiem dróg, gdzie wyraźnie pod znakiem jest napis „ Radverkehr frei”.

Poza drogą rowerową możemy jeździć po lewej stronie tylko tam, gdzie nie będzie to narażało pieszych na niebezpieczeństwo. Należy przestrzegać przepisów tzw. 30 Zone czyli stref z ograniczeniem prędkości pojazdów do max. 30 km/h a takowym również jest rower.

http://commons.wikimedia.or/wiki/File:Zeichen_239_mit_Zusatzzeichen_10-2210.svg

Dziecko możemy przewozić na rowerze wyłącznie wtedy, jeżeli rower posiada zabezpieczenie przed dostaniem się nóżek pomiędzy szprychy.

Tam gdzie nie ma specjalnych świateł drogowych wyłącznie dla rowerów, należy uwzględniać zarówno światła dla rowerów jak i dla pieszych (ta zasada została obecnie zmieniona na rzecz uwzględniania świateł dla samochodów, ale są dopiero uchwalone przepisy przejściowe do 2016 roku).

Opiekunka jadąca na rowerze musi przestrzegać znaków drogowych ogólnych oraz znaków specjalnych. W zależności od tego czy znak jest przekreślony, jest pozwolenie lub zakaz. Jeżeli opiekunka zobaczy okrągły niebieski znak, podzielony na pół pionową kreską po jednej stronie z sylwetką kobiety z dzieckiem, a po drugiej symbolem roweru, oznacza to, że są wyraźnie oddzielone drogi dla pieszych i rowerzystów (Zeichen 247, Getrennter Rad- und Gehweg).

http://www.sxc.hu/assets/182980/1829794275/pedestrians-and-bikers-1428080-m.jpg

Jeżeli z kolei taki okrągły niebieski znak będzie podzielony poziomą kreską, na górze sylwetka kobiety z dzieckiem, na dole symbol roweru oznacza to wspólną drogę dla pieszych i dla rowerzystów (Zeichen 240, Gemeinsamer Geh- und Radweg). Obrazki jak wyglądają te i pozostałe znaki dotyczące rowerzystów można z łatwością znaleźć za pomocą przeglądu grafiki w wyszukiwarce np. Google.

Za co opiekunka osób starszych może zostać ukarana jadąc na rowerze w Niemczech i w jakiej wysokości możemy zapłacić mandat? Niemieckie przepisy ruchu drogowego nie wydzielają osobnego katalogu kar tylko dla rowerzystów. Częściowo kary pokrywają się z karami dla pieszych a cześciowo dla prowadzących samochody. Dla przykładu podajemy że np. za ominięcie zamkniętej bariery przejazdu kolejowego możemy zapłacić 350 Euro, za rozmowę przez telefon komórkowy bez słuchawek 25 Euro a za jazdę rowerzystów obok siebie od 15 do 25 Euro, za jazdę tzw. „bez trzymanki” 5 Euro. Oprócz mandatu można zarobić także punkty karne, które zostaną wpisane do rejestru i mogą dla opiekunek osób starszych w zależności od tego czy jesteśmy czy też nie zameldowane w Niemczech prowadzić do odebrania prawa jazdy lub zakazu prowadzenia pojazdów ( w tym roweru) na terenie Niemiec.

Jeżeli któraś z opiekunek osób starszych jest zainteresowana szerszymi informacjami dotyczącymi przepisów, zasad i kar dotyczących uczestnictwa w ruchu drogowym w Niemczech, polecamy stronę niemieckiego urzędu do spraw nadzoru ruchu drogowego (KBA – Kraftfahrt-Budesamt) – www.kba.de

5
Dodaj komentarz

avatar
500
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ewaklos2karolinaarbeitlandiapiotropiekunka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
opiekunka
Gość
opiekunka

rower w Niemczech to moje wybawienie, rozrywka, wszystko. Uwielbiam jeżdzić zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Wybieram drogi, na których wiem jak się poruszać, jeżeli nie jestem pewna, to po prostu przejdę z rowerem.Niemieckie ścieżki rowerowe są super, na szczęście u nas też już są. Tylko gdzie to lato? Pozdrowienia dla ;zroweryzowanych; opiekunek..

piotr
Gość
piotr

witam mam ptanie 😉 ostatnio słyszałem ale nie jestem pewien czy w niemczech od tego roku jest obowiązek jazdy rowerem w kasku ?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Nie, nie ma takiego obowiązku o ile pojazd otwarty nie jest konstrukcyjnie przystosowany do przekraczania prędkości powyżej 20km/h.
Rower z reguły nie jest 🙂
W niektórych przypadkach w kaskach muszą jeździć osoby wykorzystujące rower w celu wykonywania zawodu i dzieci do 12 roku życia.

ewaklos2
Gość
ewaklos2

Sprostowanie co do kasku na rowerze ,owszem jest takowy obowiazek tak mnie jak i moja kolezanke zatrzymała policja i kazała zakupic kask i zgłosic ze juz go mam inaczej zapłacimy mandat wiec wasze informacje co do kasku na rowerze nie sa scisłe

karolina
Gość
karolina

Chciałabym się dowiedzieć tak ogólnie o rowerach i rowerzystach w Niemczech. Jaka jest polityka miast, czy korzystna dla rowerzystów? Czy rowery są w Niemczech popularne i dlaczego? Czy rower oznacza tylko szybki środek komunikacji czy może styl życia? Są obchodzone jakieś święta, dni rowera?
pozdrawiam 😉

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej