Zbliżają się Święta Wielkanocne – składamy oczywiście serdeczne życzenia – ale przede wszystkim chcielibyśmy przy tej okazji przybliżyć krótko opiekunkom osób starszych tradycje polskie i niemieckie, niezbyt znane po obu stronach granicy. W Niemczech opiekunki osób starszych spotkają się więc z praktycznie zanikłą w Polsce tradycją Osterfeuer, natomiast dla Niemców nieznaną częścią świętowania Wielkanocy będzie Śmigus Dyngus.

http://www.sxc.hu/assets/57/565765/lots-of-easter-eggs-1383853-m.jpg

Osterfeuer – jak podaje niemiecka Wikipedia nie ma udokumentowanej historii. Jest to zwyczaj palenia w Wielką Sobotę ognisk. Zywczaj jest szeroko rozpowszechniony w całych Niemczech i opiekunki osób starszych pracujące w różnych regionach kraju potwierdziły nam to. Napiękniejsze są ponoć ogniska palone u podnóża Alp.
Warunki geograficzne pozwalają tam na budowanie prawdziwych kompozycji z ognia, które oglądane wieczorem tworzą niespotykane widowisko. W miastach ze względu m.in. na przepisy przeciwpożarowe duże ogniska są rzadko spotykane, przed wieloma domami można jednak zobaczyć bezpieczne, malutkie ogniska skonstruowane na podobieństwo … grilla, które mają uczynić zadość tradycji.

Palenie ognisk w Wielką Sobotę praktykuje się w Polsce tylko w niewielu miejscach, głównie na wsiach na wschodzie Polski. Jest tu więc pewna analogia pomiędzy obchodami Świąt Wielkanocnych w Polsce i w Niemczech. Za to nasz Śmigus Dyngus jest niespotykany w Niemczech, jest to nasz polski zwyczaj i przestrzegamy opiekunki osób starszych przed opryskiwaniem wodą podopiecznych bez wyjaśnienia. Co ciekawe, polska Wikipedia podaje, że druga część nazwy tego czysto polskiego obyczaju, czyli Dyngus wywodzi się z niemieckiego słowa „dingen”.

Po szersze informacje zapraszamy opiekunki osób starszych do polskiej i niemieckiej Wikipedii.

Chcielibyśmy również przypomnieć wszystkim opiekunkom osób starszych, które pracują w czasie tych świąt w opiece w Niemczech, że w tym kraju już piątek 29 marca 2013 (niem. der Karfreitag – Tag an dem Kreuzigung Christi gedacht war) jest dniem ustawowo wolnym od pracy!

http://www.sxc.hu/assets/183013/1830128557/floral-eastern-eggs-1-1383564-m.jpg

Z okazji Świąt Wielkanocnych jeszcze raz serdecznie życzymy wszystkim opiekunkom osób starszych wszystkiego najlepszego i jak najszybszego przyjścia WIOSNY.

Dodaj komentarz

avatar
500
  Subscribe  
Powiadom o

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej