Zmienniczki powinny tworzyć zespół, współpracować ze sobą i wspólnie tworzyć wizerunek pracy polskich opiekunek w opiece w Niemczech. Tymczasem ……Złapałaś fajną pracę w opiece w Niemczech (potocznie „miejscówkę”, „stelle”). Rodzina niemiecka wychwala pod niebiosa szczęście jakie spotkało ich mamę-tatę-babcię-dziadka-ich, że to właśnie Ty pracujesz u nich w Niemczech jako opiekunka.

Kiedyś jednak trzeba pojechać do domu, przerwać pracę i wyjechać na wakacje, zobaczyć się z własną rodziną, wydać zarobione w opiece nad osobami starszymi pieniądze. Nieraz kierując się chęcią niesienia pomocy innym proponujesz rodzinie niemieckiej na swoje zastępstwo kogoś znajomego, kto znalazł się w złej sytuacji finansowej i nawet taka krótka praca na Twoje wakacje mu pomoże. Przekonujesz, że ta osoba zna słabo niemiecki, ale Ty wprowadzisz ją dobrze w pracę no i za ten słabszy niemiecki rodzina może tę pracę Twojej zmienniczki taniej wycenić.

Nieraz świadomie sprytnie wybierasz na zmienniczkę znajomą czy sąsiadkę, która mówi po niemiecku dużo gorzej niż Ty, po to, żeby niemiecki pracodawca przez kontrast jeszcze bardziej Cię docenił i już planujesz nawet, że po przerwaniu pracy na miesiąc na wakacje zażądasz podwyżki. Na pożegnanie rodzina niemiecka wciska jeszcze jakąś kopertę z 20-100 euro extra i prosi, żebyś na pewno wróciła. I nagle, kiedy mija Twój urlop i chcesz wrócić dzwoni do Ciebie niemiecki pracodawca i mówi, bardzo Ci dziękujemy za Twoją pracę, byłaś świetna ale opiekunka którą zaproponowałaś dla naszego drogiego seniora na zmienniczkę bardziej przypadła naszej mamie-tacie-babci-dziadkowi do gustu.

http://www.sxc.hu/photo/1186193

Taki scenariusz znają najczęściej opiekunki osób starszych pracujące w Niemczech na czarno, ale również opiekunkom mającym legalną umowę o pracę w Niemczech za pośrednictwem polskich lub niemieckich firm zdarza się, że wypadają z miejsca pracy, bo ktoś okazał się niekoniecznie lepszy, ale bardziej pasujący. Taka sytuacja kiedy po Twoim urlopie lub wakacjach nie masz nagle pracy, którą uważałaś za pewną, powoduje duży dyskomfort. Reakcja – najczęściej opiekunka osób starszych jest zła, że inna opiekunka ją „wygryzła”, czasami płacze, że rodzina niemiecka, którą opiekunka uważała za swojego sprzymierzeńca, jest podła i nielojalna a czasami po prostu opiekunce jest przykro ponieważ ma ogólne poczucie niesprawiedliwości i zawodu.

Nie ma tu reguły, którą można podpowiedzieć opiekunkom osób starszych co zrobić, żeby nie bać się przerwania pracy na wakacje czy urlop. Nie ma, ponieważ w pracy w opiece występuje tzw. czynnik ludzki, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Można jednak pokusić się o wskazanie najczęstszych przyczyn, które powodują, że nasz urlop powoduje utratę dobrej „miejscówki”

  • konkurencja finansowa – jeżeli opiekunka osób starszych pracuje na czarno, jest pierwszą osobą, która pojawiła się w życiu rodziny w Niemczech potrzebującej opieki, jest dla tej rodziny jedynym wyznacznikiem zakresu obowiązków za dane umiejętności i daną cenę. Niemiecki pracodawca jest wdzięczny i przejawia tą wdzięczność chwaląc nas ponieważ nasza praca zawsze zmieni jego sytuację na lepszą. Nasz podopieczny przechodzi niejako pod nasze kompetencje co dla rodziny jest ulgą. Jesteśmy także tą pozytywną forpocztą, która rozwiewa obawy przed obcą osobą w domu. Przy pierwszym kontakcie z opiekunką osób starszych z Polski najwięcej obaw Niemców dotyczy znajomości języka, ponieważ to kryterium uważają za najważniejszy punkt w opiece nad osobami starszymi. Jeżeli na zmianę przyjedzie opiekunka osób starszych ze słabszą znajomością języka niemieckiego i okazuje się, że praca w opiece wykonana jest tako samo dobrze, komunikacja niewerbalna dobrze zastępuje znajomość języka, to wcześniejsze obawy i lęk przed nieznanym zastępuje myślenie – no o czym? Wiadomo, o pieniądzach. Opiekunka ze słabszą znajomością języka niemieckiego będzie pracowała albo za mniejsze pieniądze albo w tej samej kwocie wykona więcej pracy. Taka sytuacja sporadycznie zdarza się to przy legalnej pracy w Niemczech ale przy pracy na czarno często. Rodzina niemiecka, która zatrudnia na czarno chce zaoszczędzić na ubezpieczeniach, podatkach i na wszystkim co się da. Skoro za mniejsze pieniądze mogą mieć i opiekę dla seniora i np. jeszcze wykonanych szereg prac domowych za które musieliby zapłacić albo wykonać sami…. Rachunek jest prosty – dziękujemy pierwsza Polko, byłaś fajna ale Twoja zmienniczka jest fajniejsza bo jest tańsza.

  • tzw. chemia pomiędzy ludźmi – ta przyczyna występuje równie często przy pracy legalnej jak i przy pracy na czarno. Mogą być dwie opiekunki o tych samych kwalifikacjach językowych i opiekuńczych. „Chemia” międzyludzka ma wielowymiarowy aspekt. Bywa tak, że faktycznie osoba starsza z bardzo silną demencją przy zmianie opiekunki reaguje nieoczekiwanie pozytywnie na nową osobę. Jest spokojniejsza, łatwiej można zorganizować jej dzień, nagle ponura, zagubiona w swojej chorobie staruszka zaczyna zmieniać się w pogodną, zdziecinniałą starszą panię. Nikt nie wie dlaczego ale tak się dzieje. I Ty i Twoja następczyni robicie niby wszystko tak samo ale osoba starsza lepiej reagauje na tą opiekunkę – zmienniczkę. Rodzina niemiecka widzi to i logicznym następstwem jest, że nawet jeżeli Ty pracowałaś bardzo dobrze, to celem zatrudnienia opiekunki do osoby starszej było dobro tej osoby a nie Twoje. Niestety, będzie im na pewno nieprzyjemnie, nie przyjdzie im łatwo porozmawiać z Tobą ale będą chcieli, żeby dalszą opiekę sprawowała Twoja zmienniczka. Wielowymiarowość tzw. chemii międzyludzkiej polega czasami też na tym, że Twoja zmienniczka po prostu bardziej przypadnie do gustu np. córce starszej pani, która w Tobie widziała tylko bardzo dobrego pracownika a w Twojej zmienniczce znajdzie jeszcze koleżankę.

W pracy każdej opiekunki osób starszych znalezienie dobrej zmienniczki, obojętnie czy opiekunka musi ją znaleźć sama czy szuka jej niemiecki czy polski pracodawca to naprawdę ważna sprawa. Na szczęście częściej spotykamy w życiu zawodowym w pracy w opiece bardzo miłe koleżanki po fachu, które nie czyhają na nasze miejsce pracy i rodziny niemieckie które doceniają naszą pracę i poświęcenie.

http://www.sxc.hu/photo/996267

Na koniec kilka porad w postaci opinii naszych zaprzyjaźnionych opiekunek – czego nigdy ale to nigdy nie powinny robić sobie nawzajem zmienniczki:

Basia – pracuję w polskiej firmie, w systemie 2 miesiące pracy na 2 miesiące przerwy z tą samą opiekunką od 3 lat. Raz zdarzyła się nam sytuacja, że każda z nas potrzebowała wolne 2 tygodnie w tym samym terminie, firma przysłała więc zmienniczkę. Wprowadzałam ją w pracę. Wydawała się otwarta, doświadczona, normalna. Z kolei po niej przyjeżdżała moja stała zmienniczka. Wiecie co zrobiła ta nasza nowa koleżanka? Poprzestawiała wszystkie meble w pokoju oddanym do dyspozycji opiekunek. Bo ona zawsze ma łóżko tam a szafę tam. Przyjechała na dwa tygodnie! I uważała, że ma prawo zmienić to, co my nawzajem szanowałyśmy przez 3 lata!

Ewa – nie ma co ukrywać, pracuję na czarno ale z pośredniczką. Przyjechałam na cały rok do pracy w opiece w Niemczech, dogadałam tylko, że mogę zjechać na miesiąc, moja córka urodziła wnuczka. Pracowałam 7 miesięcy pod rząd. Do domu w którym opiekuję się osobą starszą przychodził ogrodnik, pani do większych porządków, opiekunki z Caritas do kąpania „mojego” dziadziusia”, nie prałam i nie prasowałam dla jego dzieci, które mieszkają w tym samym domu, codziennie miałam 2 godziny wolnego i zawsze w niedzielę dłuższą przerwę. Była lubiana i dobrze się tam czułam. Kiedy tam wróciłam po tym miesiącu okazało się, że przez moją zmienniczkę stracił pracę ogrodnik, dziewczyna do sprzątania i Caritas. Teraz się boję, że ktoś mnie podkabluje. Nie wspominam już o tym, że straciłam wolne w niedzielę i zasuwam z żelazkiem dla całej rodziny!

Teresa – jestem wręcz pedantyczną osobą, dbam o siebie i moją podopieczną. Pracuję w tym miejscu w opiece na własny rachunek, mam działalność w Polsce. Rodzina starszej pani nie mieszka w Niemczech, rzadko przyjeżdżają. Kontakt z nimi sprowadza się właściwie do rozmów telefonicznych. Moja zmienniczka, która przyjechała na 3 tygodnie w każdej rozmowie z rodziną niemiecką opowiadała jak bardzo jest zmęczona sprzątaniem domu. Dowiedziałam się o tym później w formie delikatnego zarzutu od córki, żebym bardziej zwróciła uwagę na porządek. Ta opiekunka absolutnie nie chciała wygryźć mnie ze stelli, miała swoje stałe miejsce. Zadzwoniłam do niej z pytaniem, o co jej chodziło, dom był przecież czysty i zadbany. Głupio jej było, nie pomyślała, że mnie w ten sposób oczernia. Powiedziała, że myślała po prostu, że jak się będzie skarżyła, to więcej jej zapłacą!

Postaramy się w najbliższym czasie zamieścić kilka porad od doświadczonych opiekunek osób starszych o tym, jak budują dobre relacje ze swoimi zmienniczkami.

37
Dodaj komentarz

avatar
28 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
Irenaopiekunkagabibarbara25Honorata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MAGDALENA
Gość
MAGDALENA

WITAM!!!! MAM PRAKTYKĘ W OPIECE OSÓB STARSZYCH CHORYCH NA NIEMCZECH . ALZHAIMER , DEMENCJA STARCZA, CUKRZYCA,DEPRESJA. OPIEKA W 2012 PRZY MAŁŻEŃSTWIE. SZUKAM PRACY NA ZASTĘPSTWO. JESTEM UCZCIWA,PRACOWITA ,NIEPALĄCA ,PRAWO JAZDY KAT. B. PODEJMĘ PRACĘ OD ZARAZ. MAM 38 LAT. PROSZĘ O POMOC!!!!! POZDRAWIAM

MAGDALENA
Gość
MAGDALENA

JAK MOŻNA KOGOŚ WYGRYŻĆ ZE STELLI ,JAK JADĘ NA ZASTĘPSTWO TO NA TEN OKRES A NIE DŁUŻEJ . NO I KŁANIA SIĘ UCZCIWOŚĆ . NO NIESTETY SĄ TEŻ TACY. JA TEGO NIE POCHWALAM. POZDRAWIAM WSZYSTKICH
MAGDA Z WAŁBRZYCHA

MAGDALENA
Gość
MAGDALENA

PROSZĘ POMÓŻCIE ,STRACIŁAM PRACĘ ,SZUKAM DO OPIEKI DO NIEMCZECH

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę skorzystać z opcji „potrzebuję pracy natychmiast” – w prawym górnym rogu strony, pod kalkulatorem płac.

Margarita35
Gość
Margarita35

tak wiem jak to jest niedawno spotkałam kogos takiego..Pani tak zakręciła Rodziną w Niemczech i agencją (xxxx xxxxx) ze sama ustalała sobie czas pracy i urlop..dla mnie najbardziej BEZCZELNA AROGANCKA I CHAMSKA POLKA (Wioletta z okolic Poznania) jaką spotkałam w całym swoim zyciorysie zawodowym

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Bywa niestety i tak. Nazwa agencji wykasowana.

Ela
Gość
Ela

Witam!
Miałam okazję wymieniać się z dwiema paniami z Rumuni,z panią z Litwy z panią ze Słowacji no i oczywiście z paniami Polkami.
Nigdy nie miałam z żadną problemu.Robiłam po swojemu nie wiem czy gorzej czy lepiej ale trzymam się zasady,, Nie ma ludzi nie zastapionych ,Zarówno opiekunek jak i podopiecznych.
A propo my Polki na tym rynku jesteśmy nie do pobicia.
Pozdrawiam i życzę zdrowych pogodnych Świat Zmartchwystania Pańskiego.

Basia
Gość
Basia

Mam 53 lata,7 letnie doświadczenie w opiece Jezyk w czytaniu ,pisaniu,rozumieniu dobrze, gorzej z konwersacją.Szukam pracy jako zmienniczka poważnej,uczciwej kobiety.Nie zawiodę.Posiadam referencje.Gotowa do wyjazdu od kwietnia.

towarzyszka
Gość
towarzyszka

A co powiecie na opiekunki które okradają rodziny jest mi za nie wstyd bo one wyrabiają nam wizerunek przeszłam 2 zmienniczki jedna oszczędzała na jedzeniu druga stare pościele i inne szmatki wstyd:(

ela
Gość
ela

Towarzyszko ,nie wstdz sie za innych to żle wpływa na samopoczucie.Pracuj na swój wizerunek.Ja nigdy z takimi przypadkami się nie spotkałam,a zmieniałam 14 pań i jednego pana.

towarzyszka
Gość
towarzyszka

Oby nigdy cie to nie spotkało nie wiedziałam jak spojrzeć synowi w oczy gdy zobaczyłam pusta lodówkę a 50e dał na zakupy:(

Krysia
Gość
Krysia

Moje drogie kolezanki ja pracuje juz na tyle długo w tym zawodzie że moge spokojnie powiedziec iz traktowac trzeba podopiecznego tak jak bysmy same chciały być traktowane .tak aby nic nie mieć sobie do zarzucenia .ale to nie znaczy ze ktos kto nas zmieni nie bedzie lepszy od nas poniewaz to co nam wydaje się idealne nie musi byc takie dla innych ..wiec jezeli stracicie prace szukajcie innej nic nie jest na zawsze ta opieka roniez musimy przeciez liczyc się z odejściem naszych podopiecznych ..to tylko praca i trzeba zachowac dystans do niej im wiekszy tym lepsze nasze zdrowie psychiczne… Czytaj więcej »

ewelina
Gość
ewelina

Witam! Szukam pracy w opiece osob starszyc w systemie 2 tygodnie na 2 tygodnie. czy ktoś może mi pomóc w znalezieniu takie pracy?

gocha
Gość
gocha

Ja też byłabym zainteresowana taka formą pracy, gdyż interesują mnie krótkie wyjazdy. Do tej pory jeździłam np. na miesiąc na zastępstwa, tak już od 3 lat. Chyba nie ma takiej możliwości aby agencja chciala kogo posłać do pracy tylko na 2 tygodnie, zapłacić przejazd a potem znaleźć kogoś innego.

skorpion
Gość
skorpion

Bardzo uważnie czytam opinie Pań.Od roku planuję wyjazd do pracy jako opiekunka ale nie mam odwagi.Na różnych forach spotkałam się z różnymi opiniami na temat samej pracy ale również i agencji.Naprawdę trudno się zdecydować.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Z opiniami w internecie to jest tak – i to nie tylko w branży opiekuńczej- że najchętniej wypowiadają się osoby, które mają negatywne doświadczenia niekoniecznie bez swojej winy. Często są to opinie osób którym nie ułożyła się współpraca czy to z rodzinami niemieckimi czy też z polskimi firmami opiekuńczymi. Natura ludzka jest taka, że chętnie dzielimy się tym co nam się nie podoba a mało mówimy o tym co fajne i dobre. Proszę spróbować samemu – cudze doświadczenia to cudze doświadczenia. Jak będzie źle – zawsze można wrócić po prostu do domu 🙂

inna
Gość
inna

To prawda,ale równiez bardzo dobrze uczyć sie na błędach innych jak i swoich.Medal ma dwie strony i nie wolno o tym zapominać.

dulcynea
Gość
dulcynea

witam szanowne Panie…ja też własnie stracilam prace.szkoda ,bo pracowalam w Szwajcarii..wczesniej w kilku miejscach w Niemczech.mój dziadzius zostal oddany do Alteheimu gdyz jego stan zdrowia wymagał fachowej opieki….mial chyba wszystkie możliwe choroby z najgorsza jaka moze byc -rakiem.szukam pracy na 6 tygodni lub 2 mce ,moze byc na zastepstwo.najlepiej od poczatku czerwca… serdecznie pozdrawiam:-)

elka
Gość
elka

Najgorsze są te,bez znajomosci języka niemieckiego,nie mają żadnych skrupułów,aby pozbyć się poprzedniczki.PRZEPRASZAM UCZCIWE OPIEKUNKI I NIKOGO NIE CHCĘ URAZIĆ, ALE Z MOJEGO DOŚWIADCZENIA TAK BYŁO.Moja zmienniczka obniżyła swoją pensję o 200euro.Chociaż byłam tam jednym ciągiem prawie rok i byłam lubiana,to jednak wyleciałam.Odczekali 2tyg, bo nie mieli odwagi w oczy mi tego powiedzieć,bo połaszczyli się na te własnie 200 euro,ale potem…..
Po paru tyg. obniżyli jej jeszcze pensje o następne 200euro i był płacz.
PAMIETAJCIE JAK KUBA BOGU ,TAK BÓG KUBIE.
Nigdy nie dramatyzuję bo z perfekt niemieckim i dobrymi referencjami od razu mam pracę.Co nas nie zabije to nas wzmocni.POZDRAWIAM WYTRWAŁE OPIEKUNKI

MontEngel
Gość
MontEngel

Pilnie poszukuję osób do pracy z dobrym językiem niemieckim i prawem jazdy OD ZARAZ! e-mail: xxxxxxxxxx , tel. xxxxxxxxxxx, można dzwonić o każdej porze

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Dane firmy wykasowane przez administratora. Do rekrutacji służy funkcja „potrzebuję pracy natychmiast”, możemy tam bezpłatnie dodać dane firmy o ile zajmuje się ona pracą w opiece.

Monika
Gość
Monika

Witam szukam pracy jako zmienniczka mam 47 lat i pracuje już w opiece 5 lat pozdrawiam xxxxxxxxxxxxx@tlen.pl

ja
Gość
ja

Poszukuje pilnie zmienniczke do starszej pani w Niemczech wymagana dobra znajomość jezyka niemieckiego bez nalogow

ULAAA
Gość
ULAAA

plinie poszukuje pracy przy opiece osób starszych. wyjezdzam od 5lat. komunikatywny niemiecki.moge zastapic kogos od 4 do 6 tygodni. jestem gotowa od zaraz do pracy prosz o szybki kontakt moj numer xxxxxxxx

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Prosze o wpisanie zgloszenia do opcji „potrzebuje pracy natychmiast” na stronie głównej

marlena
Gość
marlena

szukam pracy jako opiekunka nie znam jezyka i chce pracowac na czarno mam komornika jestem wdowa mam 49 lat moze ktos mi pomoze!!!!!

Beata
Gość
Beata

Moge zastapic na miesiac pazdziernik,jezyk niemiecki dobry.
5 lat w opiece.

wladek
Gość
wladek

witam mam 43 lata mam doswiadczenie 15lat przy rodzicach i rodzinie w tym 4 lata w niemczech sezonowo jezyk słaby komunikatywnie ale jestem na tyle pweny ze daje rade bo pracowałem nad 3 mążczyznami sparalizowanymi,z rakiem nug ,odparzenia,demencja starosci i byłem osobą dobrą dla wszystkich z komunikatywnym i byłem jak przyjaciel ale z powodu posredniczki która pobierała haradz mósiałem zrezygnować mieszkam nie daleko piły ,poznania jesli moze ktos pomuc pilnie na świeta z lekką znajomoscią jezyka jaki posiadam proszę o pilną pomoc i serce , mój kontakt xxxxxxxxxx, meil-xxxxxxxxx.pl nie bądzcie obojetni sytuacji ,chce jakoś godnie żyć pomuzcie moze byc… Czytaj więcej »

władek
Gość
władek

pilnie podejmne prace od zaraz w kwocie 800 euro spanie wyzywienie plus dojazy busa gratis pilnie od zaraz prosze ludzi dobredo serca o pomoc z pracą mój kontakt pilnie podajexxxxxxxxxx, meilxxxxxxxxxxxl czekam pilnie na posredników z taniom opłatą za prace jedno razowo po przepracowaniu , pilnie proszę osoby które mogą mi pomuc dac szanse na długą prace u jednej osoby

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Dane kontaktowe skasowane przez administratora. Proszę skorzystać z funkcji „Potrzebuję pracy natychmiast”.
http://www.arbeitlandia.eu/aplikacja.html

Helenka
Gość
Helenka

zmienniczki z Ełku to trzeba na nie patrzec przez lupę była taka Zofia

Honorata
Gość
Honorata

Witam mam 44 lata podejmę prace o charakterze opiekunki osób starszych,może być osoba niepelnosprawna fizycznie jak i umysłowo, od stycznia2015 na dłuższy okres. Najchętniej Hamburg, Berlin,ale również cale Niemcy. Mam kilkuletnie doświadczenie w opiece nad osobami starszymi w Polsce i Niemczech.Niestety język bardzo slaby,ale dość łatwo przyswajam (pracowałam w rodzinach Polsko-niemieckich).Cechuje mnie cierpliwość ,uczciwość, łagodne usposobienie,prace domowe wykonuje rzetelnie, lubię gotować, prace ze starszymi osobami, łatwo się przywiązuje do osób i domu w, którym pracuje i żyje. Moje hobby przyrodę ,ogród ,zwierzęta długie spacery(nie mam nałogów).Czekam na uczciwa rodzinę, która zechce ,abym opiekowała się jego najbliższymi, pozdraw

opiekunka
Gość
opiekunka

Ze zmienniczkami bywa różnie, teraz wchodzą coraz młodsze osoby na rynek pracy, nieraz ciężko się dograć młodej ze starszą.

barbara25
Gość
barbara25

Szukam pracy jako zmieniczka ostatnio pracowalam oberhalze a le pani starsza zmarła prosze o pomoc znalezienia pracy prywatnie

gabi
Gość
gabi

opiekunka ludzi starszych praktyka 9 lat jezyk mysle ze dobry

opiekunka
Gość
opiekunka

Nie wiem po co ogłaszaja sie tu panie szukajace pracy w opiece, przecież tu nikt pracy nie daje.

Irena
Gość
Irena

Witam , podejme prace od zaraz jako opiekunka osob starszych. Mam doswiadczenie oraz referencje. Jestem uczciwa , pracowita nie pale. Prosze o pomoc ! Pozdrawiam

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej