Wiele z opiekunek osób starszych, które mają dobrą pracę w opiece w Niemczech martwi się jak pogodzić pracę w opiece z obowiązkiem złożenia w Polsce rozliczenia rocznego. Trudno jest czasami tak dopasować termin wyjazdu do Polski, żeby zmieścić się w ustawowym terminie do 30 kwietnia.

Miłe opiekunki osób starszych – można skorzystać z systemu składania PIT przez internet!. System nazywa się e-Deklaracje. My Polacy nie dokońca ufamy jeszcze załatwianiu spraw urzędowych przez internet jednak system rozliczeń podatkowych za pośrednictwem e-Deklaracji jest naprawdę dobrze działającym i łatwym w obsłudze sposobem wysłania zeznania rocznego z Niemiec.

http://www.sxc.hu/assets/183184/1831836533/laptop-work-1260785-m.jpg

Wyjazd do Polski do pracy w opiece w Niemczech tylko po to aby osobiście złożyć PIT w urzędzie skarbowym nie ma naprawdę sensu. Wiele opiekunek osób starszych korzysta z internetu w celu komunikacji z rodziną i znajomymi (Skype, Gadu Gadu, E-mail) ale troszkę nieufnie podchodzi do szerszych możliwości, jakie daje właśnie elektroniczna droga kontaktu z urzędami.

Na co dzień w pracy w opiece wymaga się od nas, opiekunek osób starszych, takiej wielozadaniowości, że złożenie PIT za pośrednictwem e-Deklaracji nie powinno być problemem!

Można rozliczyć się zarówno z dochodów w Polsce jak i z dochodów zagranicznych, osiąganych w Niemczech. Chcemy trochę „oswoić” opiekunki z tą możliwością.

Jakie musimy spełniać warunki formalne aby rozliczyć się z podatków za pośrednictwem e-Deklaracji?

  • Żadne – trzeba mieć jedynie PESEL lub NIP. Zeznanie roczne w tej formie może złożyć każdy. System wdrażany jest od 2008 roku i nie nakłada na obywateli żadnych specjalnych wymogów, obojętnie w jaki sposób osiągamy dochody.

Jakie dane musimy przygotować?

  • Takie jak do wypełnienia PIT w formie papierowej – np. PIT-11 od polskiego pracodawcy lub pracodawców, jeżeli było ich kilku a także informacje od niemieckich pracodawców i dane do ulg podatkowych (np. kwota wydana na internet). Koniecznie musimy znać kwotę dochodu z ubiegłego roku – ta informacja zastępuje niejako podpis elektroniczny i musimy ją wpisać w momencie wysyłanie E-deklarcji przez internet.

Jakie musimy mieć programy w komputerze?

  • Program do odczytywania plików w tzw. formacie .pdf i specjalny dodatek do tego programu, służący do obsługi e-Deklaracji.

Skąd wziąć odpowiednie programy i ile one kosztują?

  • Programy są bezpłatne i można je bezpiecznie pobrać ze strony polskiego Ministerstwa Finansów, wchodząc na następujący link: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/systemy-informatyczne/e-deklaracje/do-pobrania. Radzimy w pierwszej kolejności zajrzeć pod temat zaczynający się od „ Program Adobe Reader” i ewentualne ściągnięcie tego programu, jeżeli go nie mamy a dopiero potem pod temat „Aplikacja e-Deklaracje”. Zawarte tam instrukcje są proste i przejrzyste. Temat „Wtyczka plug in” dotyczy osób posiadających kwalifikowany podpis elektroniczny, nie warto w ogóle tam zaglądać.

Po zainstalowaniu w.w programów na pulpicie komputera opiekunki osób starszych powinna pojawić się ładna ikona w naszych barwach narodowych, takie stylizowane biało – czerwone E. Dalej każdy musi już radzić sobie sam. Aplikacja e-Deklaracje jest na tyle intuicyjna, że jeżeli kiedykolwiek opiekunka osób starszych wypełniała sama PIT w wersji papierowej, nie będzie miała najmniejszych problemów z wypełnieniem go w wersji elektronicznej.

http://www.sxc.hu/assets/182971/1829708653/internet-1105358-m.jpg

Załączniki np. PIT-0 czy ZG wywołujemy łatwo klikając myszkę w pozycję gdzie należy wpisać dane z tych załączników. Nie musimy znać żadnych liczb typu kwota wolna od podatku, ulga na dzieci itp. – program sam wypełnia odpowiednie pozycje. PIT wyśle się niejako sam – to nie jest załącznik do maila itp.

Po wypełnieniu wszystkich pozycji klikamy po prostu na widoczną na końcu każdej strony w prawym dolnym rogu pozycję „sprawdź”. Jeżeli wypełniliśmy wszystkie wymagane pola to program powiadomi nas, że zeznanie roczne jest gotowe do wysłania i należy wtedy nacisnąć „wyślij” (oczywiście nie trzeba przypominać o konieczności połączenia z internetem ale tak dla porządku przypominamy o tym opiekunkom). Pojawi się zapytanie o kwotę naszego dochodu z poprzedniego roku i- wysyłamy!

Status naszego zeznania możemy śledzić w zakładkach programu e-Deklaracje. Najczęściej po kilku minutach pojawi się już informacja o przyjęciu zeznania podatkowego. Jeżeli opiekunka osób starszych będzie potrzebowała kopię PIT np. do banku, można ją wydrukować z systemu e-Deklaracje. W prawy górnym rogu takiego PIT pojawi się elektroniczny numer referencyjny naszego rozliczenia podatkowego, który zastępuje potwierdzenie przyjęcia zeznania przez urząd skarbowy. Za pośrednictwem e-Deklaracji można również korygować zeznanie roczne, jeżeli wkradł się nam jakiś błąd.

Te z opiekunek osób starszych, które zdecydują się na skorzystanie ze złożenia rozliczenia rocznego w Polsce za pośrednictwem internetu zachęcamy do odwiedzenia strony Ministerstwa Finansów i zapoznanie się z broszurą informacyjną http://www.finanse.mf.gov.pl/pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/instrukcje oraz z sekcją http://www.finanse.mf.gov.pl/pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/pytania-i-odpowiedzi.

Umieszczając ten tekst zastrzegamy, że nie będziemy udzielali opiekunkom osób starszych żadnych porad i odpowiedzi na naszym forum w zakresie problemów czy wątpliwości związanych z korzystaniem z systemu e-Deklarcje – Ministerstwo uruchomiło w tym celu specjalistyczne infolinie dostępne również dla opiekunek osób starszych z zagranicy. Numery telefonów dostępne są pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/kontakt .

Polecamy pomoc w rozliczeniu PIT za pracę za granicą: https://carework.pl/jak-rozliczyc-pit-bedac-za-granica/

6
Dodaj komentarz

avatar
500
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GosiaDanutaewaklos2patrycjaEffka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Effka
Gość
Effka

Polecam rozliczenie PIT przez internet. To są czary! Złożyłam PIT37 4 marca, 19 marca miałam zwrot podatku na koncie :-))) Super sprawa.

patrycja
Gość
patrycja

Witam serdecznie,
Prosze o pomoc. W roku 2013 pracowalam w polsce na umowe zlecenie pozniej wyjechalam do Niemiec na niecale 3 miesiace do pracy. Jak mam sie rozliczyc i z polski i z niemiec ? Razem w Polsce wszystko czy z Niemiec przez Niemcy? Jak to zrobic?

Danuta
Gość
Danuta

razem w Polsce wszystko.jak w Niemczech pracowałaś przez Polską firmę?to dać powinni PIT11.i te dwa razem ujmujesz.ten za pracę w Polsce i ten za prace w Niemczech.

ewaklos2
Gość
ewaklos2

ja rozliczam sie podwojnie tak w polsce jak i w niemczech wiem ze nalezy sie zwrot tylko nie wiem do konca jak to załatwic

Danuta
Gość
Danuta

jak pracowałaś w Polsce prze jakiś okres to dostałaś PIT11.I jak pracowałaś w Niemczech ale za pośrednictwem Polskiej firmy to też od nich dostałaś Pit11. I teraz te dwa pity trzeba razem dodać i wykazać w PIT rozliczeniowym rocznym do skarbówki

Gosia
Gość
Gosia

Firma z Polski nie przysłała PIT 11 za 2017 rok, tylko Verdienstbescheinigung za 2017 rok z Niemiec. Jak rozliczyć podatek ? Firma prawdopodobnie nie płaciła zaliczek na podatek ani w Polsce ani w Niemczech. Firma uchyla się od wysłania prawidłowego rozliczenia za 2017 rok. Co mogę z tym zrobić ? Jak mam rozliczyć i gdzie podatek?

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej