AD, DLB, VaD, prozopagnozja, agnozja, afazja, perseweracja – opiekunki zajmujące się opieką nad osobami starszymi w Niemczech, zwłaszcza opieką nad chorymi z demencją (otępieniem starczym) wielokrotnie miały styczność z tym, co kryje się za tymi skrótami i słowami. W swoim życiorysie zawodowym opiekunki podają, że mają doświadczenie z opieką w Niemczech nad chorymi z demencją. Często więc rodziny chorych na demencję przekazują nam diagnozy lekarskie albo w opisie miejsca pracy np. w ogłoszeniach o pracy w opiece w Niemczech posługują się różnymi zwrotami i informacjami z opisu choroby. Poznając znaczenie zwrotów i pojęć związanych z chorymi na demencję, po polsku i po niemiecku, możemy lepiej przygotować się do podjęcia decyzji czy przyjąć daną pracę, jak odczytać diagnozę lub po prostu jak lepiej zrozumieć zachowania chorego.

Podajemy najczęściej spotykane skróty, stosowane w diagnozowaniu demencji:

 • AK, AD, MA – choroba Alzheimera (niem. Alzheimer – Krankheit, Alzeimer Demenz, łac.Morbus Alzheimer)

 • LKD, DLB – otępienie z ciałami Lewy'ego (niem. Lewy-Körper-Demenz, Lewy-Körperchen-Demenz, ang. Dementia with Lewy Bodies)

 • FTD – otępienie czołowo skroniowe, choroba Picka (niem. frontotemporale Demenz, Pick Krankheit, dawniej Picksche-Krankheit lub Morbus Pick)

 • VaD – otępienie naczyniopochodne (niem.subkortikale vaskuläre Demenz, Morbus Binswanger)

 • LKB, MCI – łagodne zaburzenia poznawcze (niem. leichte kognitive Beeinträchtigung, leichte kognitive Störung, ang.Mild Cognitive Impairment)

Często możemy spotkać się również z takim określeniami dotyczącymi przebiegu, objawów i stopnia zaawansowania demencji jak:

 • afazja (niem. Apfhasie, Störung der Sprache) – zaburzenie mowy polegające na trudności w znajdowaniu właściwych słów, utrata umiejętności wyrażania własnych myśli słowami

 • agnozja (niem. Agnosie) – utrata umiejętności rozpoznawiania przedmiotów pomimo braku problemów z widzeniem, słuchem, dotykiem itp.

 • prozopagnozja (niem. Prosopagnosie, Gesichtsblindheit) – niemożność rozpoznawania twarzy osób bliskich i dobrze znanych

 • apraksja (niem. Apraxie) – utrata umiejętności zaplanowania i wykonania pewnych ruchów np. obsługi narzędzi, precyzyjnych zadań motorycznych pomimo braku paraliżu czy niedowładu

 • mutyzm (niem. Mutismus) – uporczywe milczenie w stosunku do wybranych sytuacji lub osób, często mylone ze złośliwym brakiem odpowiedzi

 • perseweracja (niem. Perseveration) – ciągłe, bez związku z sytuacją, powtarzanie pewnych słów, określeń, zdań – jednostajnie lub w różnej tonacji i głośności np. piosenki, wiersza

 • stereotypia (niem. Stereotypie) – powtarzanie zachowań bądź ruchów nie mających związku z określoną sytuacją

 • echolalia (niem. Echolalie) – mimowolne powtarzanie za kimś jego słów

 • koprolalia (niem. Koprolalie) – nieuzasadnione wygłaszanie tzw. brzydkich, obscenicznych wyrazów, bez lub ze związkiem z sytuacją czy osobą ale nie mające na celu obrażenia

 • fluencja (niem. verbale Fluenz) – utrata płynności wypowiedzi, doboru słów.

 • mioklonia (niem. Myoklonie) – nagłe, krótkie skurcze jednego lub więcej mieśni

 • skłonność do ucieczek (niem. Bewegungsdrang) – potrzeba opuszczenia konkretnego miejsca, bez wyraźnego powodu i logicznego celu ucieczki

 • objawy deliberacyjne (niem. primitiv Reflex) – odruchy atawistyczne z wczesnego dzieciństwa, np. odruch ssania, cmokanie ustami (niem. Saugreflex) lub odruch chwytny, bezwiedne zaciskanie rąk (Greifreflex)

 • urojenia (niem. Wahnvorstellungen) – słyszenie nieistniejących głosów, które wydają choremu polecenia lub komentują jego zachowania ( niem. Stimmenhören) lub określonych dźwięków, np. stukania, muzyki, kroków (niem. Akoasmen)

 • halucynacje (niem. Halluzination, Sinnestäuschungen) – widzenie świateł, postaci, nieistniejących osób lub zmarłych.

 • parkinsonia (niem. atypische Parkinson-Syndrome) – objawy choroby Parkinsona wywołane wtórnie przez inne czynniki niż typowa choroba Parkinsona.

Wiele z wymienionych powyżej objawów może dotyczyć także innych schorzeń niż demencja starcza, nie można więc po wystąpieniu zachowania podobnego do wyżej opisanych od razu wyrokować, że nasz podopieczny choruje na demencję (otępienie starcze). O tym, czy nasz podopieczny w Niemczech choruje na demencję czy też ma zwykłe objawy starzenia się mózgu i całego organizmu może stwierdzić jedynie lekarz specjalista na podstawie odpowiednich badań i testów.

14
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Jaga_74kodzia1ukryte chorobypsssssytKrynulka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Margarita35
Gość
Margarita35

fantstyczny wykład ale co z tego kiedy dla przeciętnej „opiekunki” z Polski Alzheimer i Demencja to to samo a i rodziny niemieckie mysla podobnie

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Dlatego szerzymy wiedzę 🙂

ania
Gość
ania

i bardzo dobrze , że takie krótkie kompendium wiedzy się pojawiło . Szkoda tylko , że opiekunki chyba za bardzo sobie do serca nie biora takich informacji – bo min 70 % myli chorobę Alzheimera z demencją . A to ma fatalne skutki dla pacjenta i fatalne dla opiekunki , Bo w przypadku demencji opiekunka powinna spełniać rolę aktywizującą a w przypadku choroby Alzheimera – tylko asekurującą / aktywizacja winna być prowadzona przez specjalistów / Niestety większość opiekunek osób z demencją spełnia rolę tylko asekurujaca – niekiedy wręcz nadopiekuńczą – czym robi pacjentowi ogromną krzywdę .

psssssyt
Gość
psssssyt

Nie jesteśmy personelem medycznym. Proszę nie wymagać, żeby osoba zatrudniona do pomocy musiała oceniać, jaki rodzaj schorzenia ma podopieczny. Jeżeli już mamy wypełniać poprawnie swoje obowiązki, to powinien być przygotowany szczegółowy plan postępowania z pacjentem. To nie opiekunki mylą rodzaj schorzenia, tylko pacjent jest albo źle, albo wcale nie zdiagnozowany. Wcale nie uważam, że powinnyśmy posiadać tę wiedzę. Jeżeli dostaniemy opis postępowania z pacjentem, to wystarczy, żeby poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Coś tu nie pasuje. Już wcześniej zauważyłam, że wymagania w stosunku do opiekunki z Polski są niezwykle wysokie, czego nie można powiedzieć o opiekunkach przygotowywanych do tego zawodu w… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Bardzo ciekawy komentarz, dziękujemy.
Plan, nawet najdoskonalszy, nie ułatwi zrozumienia pewnych zachowań bez podstawowej wiedzy. Opis postępowania z pacjentem, jeżeli już jest, to z reguły bardzo ogólny no i po niemiecku …

szczęśliwa
Gość
szczęśliwa

Słusznie ,pięknie to ujęłaś ,powinnaś napisać dla szerszego grona niemieckich odbiorców.Pozdrawiam!

psssssyt
Gość
psssssyt

Tylko mała dygresja-jak opiekunka nie mówiąca po niemiecku ma rozpoznać rodzaj objawu, kiedy nie rozumie co pacjent mówi? Pozdrawiam. Dołączę później. Teraz obowiązki wzywają. Koniec przerwy.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

🙂 Większość objawów związanych z demencją można rozpoznać po reakcjach i zachowaniu chorego.

Krynulka
Gość
Krynulka

😉 Kochani opiekunki musza pracowac ponad 600 godz w miesiacu za marne 1000 euro z groszami, nawet gdyby sie mialao super wiedze to ile mozna wytrzymać z mocno chora psychicznie osoba? Ktora opiekunka mysli wtedy o tym zeby pracowac ksiazkowo ? Kazda mysli zeby nie dac sie zwariowac ! Czy nikt nie pomyslal ze to jest praca w dzien i w noc, wiec nie da sie byc w pelni wydajnym pracownikiem ,nawt gdy ktos ma duza wiedze i doswiadczenie to i tak zawsze w pierwszej kolejnosci mysli o sobie…..przemeczony pracownik to malo wydajny pracownik….Pozdrawiam wszystkie opiekunki…:-) PS.Arbeitlandia -dziekuje za material,jest… Czytaj więcej »

psssssyt
Gość
psssssyt

Chyba się nie rozumiemy Droga Arbeitlandio.Nie tak sobie wyobrażałam portal, który ma pomagać w pracy opiekunki. Te książkowe wywody, które podajecie w opisie można znaleźć w internecie bez większego wysiłku. A i tak, jak spotykamy się z podopiecznym, to okazuje się, że nie pasuje do żadnych opisów, które wcześniej przeczytałyśmy i przyswoiłyśmy. Być może dla początkujących Pań są to informacje nowe i potrzebne, ale może warto byłoby popytać, jak radzą sobie opiekunki, które już mają do czynienia z chorym? Czasami drobna wymiana doświadczeń może więcej dać niż encyklopedycznie podana wiedza. A jeśli chodzi o rozpoznawanie objawów choroby, to czasami doświadczeni… Czytaj więcej »

psssssyt
Gość
psssssyt

diagnozy a co za tym idzie dopasować leki. Z pewnością czyta te posty dużo więcej Pań niż się wypowiada. Jak już wcześniej wspomniałam, wymiana doświadczeń może dać więcej, więc powiem z własnego doświadczenia, że dobre efekty w pracy z demencja daje nie sprzeciwianie się temu co mówi pacjent. Prowadzić z nim rozmowę tak, jakby miał rację a jednocześnie wykonywać swoje zadanie,np. mycie lub karmienie. Nie warto tłumaczyć, że np. to my zrobiłyśmy zakupy i ugotowałyśmy obiad, skoro pacjentka jest przekonana, że to ona wszystko przygotowała. Tak jest o wiele łatwiej. Za godzinkę i tak nie będzie o tym pamiętała. A… Czytaj więcej »

ukryte choroby
Gość
ukryte choroby

niestety nagminnym jest ukrywanie choroby alzheimera przez rodziny chorych,co według mnie jest totalnym idiotyzmem z ich strony.Myślą,że jak polka,to głupia idiotka z małym rozumkiem,która nic nie rozumie.Tak nas pojmują,niestety do dzisiaj nasi zachodni sąsiedzi.Inaczej jest w Szwajcarii,tam mają więcej szacunku do polskich opiekunek i bardziej nas doceniają.Zresztą,agencje polskie wysyłając polkę do opieki przeważnie ukrywają te schorzenie,ponieważ nikt nie chce jechać do takiej osoby.Naprawdę do osoby z alzheimerem potrzebna jest wykwalifikowana osoba,laik może przepłacić to nawet własnym życiem nie mając żadnego zasobu wiedzy w tym kierunku.Jest naprawdę cięzko z taką osobą żyć i pracować nie narażając swojego zdrowia i życia.

kodzia1
Gość
kodzia1

witam, mam pod opieką panią – wiek 70 lat, była aktywna zawodowo, wykształcona. Jest sprawna fizycznie, ale jak dziecko… i od drugiego dnia jak złe rozkapryszone dziecko. W opisie od rodziny – demecja. To zachowanie to może być reakcja na zmianę opiekunki – mam taką nadzieję. Pani lubi spacery, wizyty u córki, jednak nie chce moich rad w poruszaniu się po mieście (HANOWERZE), żadnego wsparcia 🙁 ucieka mi. A kiedy wracamy do domu (jakoś) jest obrazona. Nie wiem jak mam się zachować w domu i na ulicy . Boję się co będzie w metrze gdy poczuje nieprzyjemny zapach. Jeżdzimy na… Czytaj więcej »

Jaga_74
Gość
Jaga_74

Witam. Mam pytanie dotyczące karmienia osób w zaawansowanej demencji. Osoba z demencją ma kłopoty z żuciem, połykaniem, często się ksztusi, nie jest w stanie samodzielnie wykonać jakichkolwiek czynności. Czy w takim stadium choroby karmieniem może zajmować się pomóc domowa? Jak wygląda to z punktu prawa niemieckiego ?

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej