Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest przedmiotem wielu dyskusji na forach dla opiekunek osób starszych. Opiekunki chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami, udzielają sobie porad, wysnuwają mniej lub bardziej prawdziwe wnioski na podstawie swoich indywidualnych doświadczeń.

Nasz portal z pomocą niemieckich i polskich doradców podatkowych przygotował kilka uwag dotyczących tej formy pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Nie chcemy dawać porad czy i jak prowadzić Gewerbe w Niemczech.

Podjęcie własnej działalności nawet w Polsce powoduje, że nie zawsze czujemy się pewni, co do rozumienia przepisów czy obowiązków przedsiębiorcy. Jest to poważna decyzja ponieważ umieszczenie zgłoszenia w rejestrze przedsiębiorców nakłada na nas szereg obowiązków, których nie zawsze jesteśmy do końca świadomi albo ich nie rozumiemy nawet jeżeli są opisane w naszym rodzimym języku.

Wiele opiekunek osób starszych podejmuje jednak decyzję o zarejestrowaniu działalności w obcym państwie, w Niemczech, ponieważ kuszące jest poczucie niezależności i wyższe dochody „na rękę“ ze względu na wysoką dla nas kwotę wolną od podatku. Czy naprawdę jest to takie łatwe? Każda opiekunka osób starszych powinna sama to ocenić. Nie rozsądzamy, jest wiele osób które bardzo świadomie i w pełni poprawnie prowadzą „Gewerbę”, chcemy tylko zwrócić uwagę na kilka spraw, które nie zawsze są właściwie przedstawiane na forach internetowy w postaci porad typu „a ja miałam tak więc mogę innym już doradzać bo zawsze będzie tak”

Kilka spraw, które na postawie takich właśnie „pewników” znalezionych na forach chcemy sprostować.

 • Bardzo łatwo jest wypełnić druczek rejestrujący działalność gospodarczą w Niemczech. NIEPRAWDA

  Pod względem łatwości wypełnienia formularza rejestracyjnego i grzeczności urzędników niemieckich nie ma faktycznie nic łatwiejszego! W rzeczywistości ta łatwość jest pozorna.. Najważniejsza pułapka – użycie słowa „Altenpflegerin” w opisie przedmiotu działalności sprowadza na starcie niespodziewane problemy.

  Dlaczego? Otóż Altenpflegerin jest w Niemczech konkretnym zawodem a więc wymaga posiadania odpowiednich dokumentów poświadczających prawo do wykonywania tego zawodu. Urzędnik przyjmie oczywiście z kamienną twarzą tak wypełniony wniosek, ale otrzymamy często od razu uprzejmą odmowę uznania wpisu wraz z pouczeniem, że Altenpflegerin jest wolnym zawodem i nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej.O naszym wniosku zostajnie poinformowany urząd skarbowy (Finanzamt) w celu stwierdzenia czy mamy prawo wykonywania wolnego zawodu. Również jeżeli np. pokusi nas wpisanie w przedmiocie działalności gospodarczej wielu rodzajów działalności, tak jak to robimy w Polsce bo a nuż będziemy handlować jeszcze częściami samochodowymi albo oprowadzać turystów to od każdej z tych dodatkowych czynności możemy otrzymać decyzję o zaliczkach podatkowych na poczet przyszłych dochodów, choćbyśmy tych czynności nie podjęli!

 • Zarejestrujesz Gewerbe w kilka minut i już masz po sprawie. NIEPRAWDA

  Samo wpisanie naszego zgłoszenia do niemieckiego rejestru działalności gospodarczej nie oznacza, że państwo niemieckie uznało nas za niemieckiego podatnika i przedsiębiorcę! Urzędnik rejestruje nasze zgłoszenie ale o tym, czy jesteśmy tym niemieckim podatnikiem i przedsiębiorcą czy nie decyduje …… Finanzamt czyli niemiecki urząd skarbowy.

  W Polsce nadanie numeru podatkowego NIP jest formalnością, w Niemczech jest to proces administracyjny w którym urząd skarbowy uznaje dopiero przez przydzielenie numeru podatkowego czy zadeklarowane przez nas czynności są działalnością gospodarczą i czy spełniamy warunki uzyskania statusu podatnika. Może być tak, że dopiero nawet po kilku lub kilkunastu miesiącach otrzymamy numer podatkowy …. albo odmowę uznania nas za niemieckiego przedsiębiorcę czy podatnika. I wtedy zaczynają się problemy jak rozliczyć uzyskane w międzyczasie dochody.

 • Nie trzeba mieć niemieckiego adresu zameldowania żeby zarejestrować Gewerbe w Niemczech. PÓŁPRAWDA

  Jeżeli nie mamy niemieckiego adresu zameldowania to możemy zarejestrować Gewerbe, to prawda. Nie stajemy się jednak wtedy niemieckim podatnikiem z tzw. unbeschränkte Steuerpflicht a uzyskujemy jedynie beschränkte Steuerpflicht czyli – żegnajcie zwolnienia podatkowe dla niemieckich podatników! Gewerbe możemy faktycznie zgłosić ale nie będziemy mieli korzyści podatkowych takich jak osoby zameldowane w Niemczech. Jeżeli jednak mieszkamy na terenach przygranicznych to w pewnych warunkach możemy tylko z polskim adresem zameldowania cieszyć się przywilejami niemieckiego podatnika. Czyli nic nie jest takie proste jak się wydaje 🙂

 • Zwolnienie z VAT w Niemczech (Umsatzsteuer) należy się każdej opiekunce. PÓŁPRAWDA

  Jeżeli na wystawianych przez nas rachunkach nie zamieścimy tzw. Kleinunternehmerregelung, urząd skarbowy (Finanzamt) może nakazać nam zapłacenie podatku VAT. Można się co prawda odwołać od decyzji ale to są już koszty i problemy. Ile z czytających ten artykuł opiekunek – przedsiębiorców niemieckich – stosuje na rachunkach zapis o Kleinunternehmerregelung????

 • Wystarczy mieć 3 klientów w roku, żeby nikt się nie czepiał o Scheintselbständigkeit. NIEPRAWDA

  Jeżeli już Zollamt albo Finanzamt weźmie kogoś na celownik, to sprawdzenia są szersze. Jeżeli za każdą zmianą miejsca wykonywania opieki zmienimy miejsce zameldowania (Wohnsitz) i pod tym samym adresem będziemy wykonywali usługi a jeszcze np. pod ten sam adres przemeldujemy siedzibę firmy to kłopoty same się proszę. Dodatkowo, nawet jeżeli przezornie mamy inny adres zamieszkania i siedziby firmy niż adres podopiecznego, to oprócz sprawdzenia samych spraw formalnych związanych z danymi adresowymi, zostaną nam zadane błahe z pozoru pytania ze strony urzędnika – np. kto decyduje kiedy wychodzi Pani po zakupy? Jeżeli opiekunka – przedsiębiorca niemiecki – odpowie, że wtedy, kiedy jej podopieczny pozwoli, zaczynają się problemy choćby w ciągu roku miało się nawet 10 klientów.

 • Jeżeli nie przekroczysz dochodów zwolnionych z podatku nic nie zapłacisz fiskusowi. PÓŁPRAWDA

  Jeżeli nawet na zakończenie roku wykażemy baaardzo niskie dochody, niemiecki Finanzamt może wyznaczyć nam na następny rok podatkowy zaliczkę na poczet przyszłych dochodów! Pierwszy rok prowadzenia Gewerbe to faktycznie bajka – żadnych nakładów finansowych na podatki. Ale w następnym roku może nie być już tak różowo, bo złośliwy (albo dobrze nam życzący – można to różnie interpretować) urządnik uzna, że tak się rozwiniemy, że powinniśmy do kasy państwa niemieckiego np. co kwartał wpłacać zaliczkowo 500 Euro. Zaliczka kiedyś tam zostanie rozliczona z fiskusem ale gotówkę trzeba wyłożyć….

 • Nikt nie sprawdzi, czy masz w Polsce inne dochody, które powinnaś zgłosić w Niemczech. PÓŁPRAWDA

  Emerytki i rencistki często decydują się na założenie Gewerbe aby uniknąć zawieszenia części świadczeń w Polsce ze względu na uzyskiwanie dochodów przewyższających wartości określone przez ZUS. Do niedawna można było twierdzić, że tak jest na pewno, że nikt się nie dowie. Jednak obecnie wdrażany jest system elektronicznej wmiany informacji na temat odbiorców świadczeń społecznych w Polsce i w Niemczech. Nikt nie wie o ile lat wstecz i jakie dane zostaną wprowadzone do systemu. Dla spokojnego snu warto więc czasami oddać fiskusowi to co jego 🙂

Nie chcemy zniechęcać do świadczenia usług w opiece nad osobami starszymi w Niemczech w charakterze prowadzenia działalności Gewerbe ani zachęcać do zakładania Gewerbe. Chcemy tylko uczulić na to, że ryzykowne jest podejmowanie decyzji o podjęciu własnej działalności jedynie w oparciu o porady z for internetowych. Ten, kto w taki sposób doradza, nie ryzykuje niczym. Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej spoczywa w pełni na opiekunce – przedsiębiorcy.

112
Dodaj komentarz

avatar
500
79 Comment threads
33 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
67 Comment authors
SlawomiraDorotaMariuszAnnaMała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krystyna
Gość
Krystyna

Witam.Mam pytanko.Chcę założyć firmę w Polsce.Mam już działalność gospodarczą o profilu budowlanym,ale chcę poszerzyć o opiekę osób starszych,haushilfe itd.Ale nie wiem co mam wpisać w zezwoleniu,żeby było wszystko zgodnie z prawem i żeby nie musieć mieć uprawnień,ponieważ nie mam takich do opieki.Oraz co z podatkami od rachunku,muszę mieć umowę w niemczech i co musi być na rachunku.Gdzie płacę podatki.Meldunek w Polsce mam.Pozdrawiam

inna
Gość
inna

Witam!
Zastanawiam się dlaczego panie decydują sie na pracę przez założenie działalności,skoro jest tyle firm w Polsce,z którymi mozna współpracować.Ja tak pracuję już od 4 lat.Byłam już z różnych firm .Zawsze było OK.A jak nie wiedziałam o co chodzi,to zawsze chodziło o pieniądze.

Anna
Gość
Anna

Bo nie pracuje na paniusie siedzące w biurze w Polsce i nic nie robiące!!!

honorata
Gość
honorata

i na komorników ktorzy nie daja życ bo zuz polski ich nasyła nawet jak nic na działalności nie zarobiłaś kiedyś w polsce

gosia
Gość
gosia

Witam; przeczytalam z ogromnym zainteresowaniem. Musiałam otworzyć gewerbe; chcę ją jak najszybciej zamknąć. Czy robię to u tego samego urędnika u którego ją otwieralam? Pilne i byłabym niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Tak, trzeba tylko wypełnić druk Gewerbe ABMELDUNG

wenesa
Gość
wenesa

DZIEKUJE BARDZO ZA WSPARCIE DLA OPIEKUNEK W NIEMCZECH.mam dylemant,pracuje jako opiekunka w niemczech w domach prywatnych.wczesniej pracowalam w firmie gdzie mialam umowe z rodzina i wystawialam jej po przepracowanym okresie pracy rachunek , ktore na koniec roku wysylalam mojemu doradcy, ktory rozliczal mnie z urzedem skarbowym w niemczech.obecnie , pozegnalam sie z firma i dalaj wystawiam rodzinie rachunki.czy na podstawie takiej prywatnej umowy miedzy mna a rodzina moge placic basisrente.mam 56 lat i chcialabym placic rentowe czy emerytalne w niemczech , zeby w przyszlosci dostac emeryture z niemiec. prosze o pomoc.jaka kwote musialabym placic miesiecznie , zeby moc ubiegac sie… Czytaj więcej »

Ancia
Gość
Ancia

Witam serdecznie,jestem bardzo zainteresowana praca jako opiekunka.ale nie chce jechac na wlasna reke bo mam kolezanki .ktore niestety sie przekonaly ze Klein Gewerbe jest na granicy nielegalnosci.Chcialabym pojechac przez Polska firme bardzo prosze o przeslanie mi wzoru umowy miedzy polska Firma a opiekunka z gory dziekuje Ania

Ewa
Gość
Ewa

Ostatnio słyszałam o uznaniu dyplomów pielęgniarek w Niemczech. Czy dotyczy to też Opiekunów Medycznych?
Czy Opiekun Medyczny może wykonywać zawód Altenpflegerin?
Na czym polega wykonywanie wolnych zawodów w Niemczech?
Jeżeli nie trzeba rejestrować gewerby to w jaki sposób Altenpflegerin się rozlicza z fiskusem?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Altenpflegerin to w Niemczech wolny zawód, dlatego dopóki wykonują pracę we własnym imieniu nie muszą rejestrować Gewerbe. Opiekun medyczny wg. polskiego systemu kształcenia nie spełnia wymogów prawa niemieckiego – m.im za mała ilość godzin praktyki.

Dorota
Gość
Dorota

Jestem pedagogiem specjalnym po polskim uniwersytecie. Specjalność oligofrenopedagogika, rewalidacja osób z upośledzeniem umysłowym. W zakres wchodzi tu również demencja starcza. Jestem również terapeutą pedagogicznym. Czy mogę z takimi kwalifikacjami wykonywać wolny zawód opiekuna osób starszych w Niemczech? Jak to uregulować?

Stasia
Gość
Stasia

Witam,
Czy jako Kleinunternehmen (bis 17.500 €)kupujac materialy potrzebne do dzialalnosci w Niemczech musze zaplacic cene mit MwSt czyli 19% dodatkowo czy place tak jak za materialy z Polski bez podatku dodam ze posiadam EU Steuernummer.
Pozdrawiam

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Pytanie dotyczy porady podatkowej – nie mamy na to uprawnień. Proszę dowiedzieć się u Steuerberater.

paulina
Gość
paulina

witam serdecznie.
Mam pytanie dotyczące Klienunternehmen.
Jestem osobą niezamężną i nie mam dzieci .
Czy pomimo tego próg finansowy w moim przypadku to 17.500 euro czy mniejszy .
Będę wdzięczna za szybka odpowiedz.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Nie wolno nam udzielać porad prawnych ale możemy podpowiedzieć, że reguła Kleinunternehmer dotyczy podatku VAT nie podatku dochodowego i nie ma związku ze stanem cywilnym

urszula
Gość
urszula

Witam. Proszę o wyjaśnienie. Pracuję obecnie na terenie Niemiec jako opiekunka osób starszych. W Polsce ukończyłam Policealne Studium Medyczne i uzyskałam dyplom ze specjalizacją: opiekun osoby niepełnosprawnej. Czy w tej sytuacji, zgodnie z obowiązującym niemieckim prawem mogę wykonywać na terenie Niemiec pracę w charakterze Altepflegerin. Czy mój dyplom będzie tutaj uznany? Kto decyduje o uznaniu kwalifikacji potwierdzonych świadectwem ukończenia szkoły w Polsce? Ponadto, moje kolejne zapytanie dotyczy niemieckiego Gewerbe. Czy zgłoszenie na terenie Niemiec Gewerbe wiąże się też z opłacaniem tutaj składek emerytalno-rentowych i zdrowotnych. Podatek dochodowy do Finansamt – rozumiem, ale co ze składkami emerytalno-rentowymi? DANKE:)

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę zajrzeć na tą stronę: http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/altenpfleger.php

Jeżeli Pani dyplom zostanie w Niemczech uznany i zostanie Pani Altenpflegerin, to jest to w Niemczech wolny zawód i nie wymaga rejestrowania Gewerbe.

Paweł
Gość
Paweł

witam!bardzo proszę o wyjaśnienie.w Listopadzie zeszłego roku założyłem gewerbe,ale zjechałem do kraju na Świeta i juz nie wróciłem do Niemiec.Znajomemu u którego byłem zameldowany udało sie zamknąc gewerbe w Lutym tego roku.koszt 32eur.Ale teraz chce odemnie jeszcze 250eur.niby za to ze ksiegowa musi mi jeszcze jakies sprawy pozałatwiac bo jakies pisma mi poprzychodzily na adrez gdzie byłem zameldowany?nie wiem z kad sa te pisma(on tylko cos mowil ze za telewizje oplata)jestem od niego wymeldowany nie przedstawiałem zadnych dochodow bo ich nie mialem.nie wiem za co mam mu tyle zaplacic?i z kad sa te pisma?czy wystarczy mi tylko zamkniecie gewerby.bardzo prosze… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Trudno w internecie rozstrzygać spory finansowe ze znajomymi, więc nie będziemy się wypowiadali na temat kwot. Jeżeli był Pan zameldowany w Niemczech to właściciel mieszkania mógł dostać dodatkową opłatę za wywóz śmieci i za abonament RTV. Mogły przyjść też pisma, np. z Finanzamtu z zaliczką podatkową na nowy rok. Może warto poprosić znajomego o przedstawienie dokumentów?

Pawel
Gość
Pawel

dziekuje.a jezeli mam ta firme zamknieta to jezeli wysle kopie wymeldowania Gewerby do Finanzamtu to bede musial zaplacic ta zaliczke podatkowa?czy wystarczy wymeldowac Gewerbe i powiadomic Finanzamt?a tak z ciekawosci jaka moze byc kwota tej zaliczki podatkowej?z gory dziekuje za odpowiedz.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

W Niemczech system podatkowy funkcjonuje trochę inaczej niż u nas. Pierwszy rok prowadzenia działalności firmy – płacimy podatek dochodowy (o ile przekroczymy kowtę wolną od podatku) na zakończenie roku. Następny rok podatkowy – Finanzamt ma prawo wyznaczyć nam UZNANIOWO kwotę zaliczki na podatek dochodowy na cały rok. Od jej wartości przysługuje prawo odwołania, także w przypadku zakończenia prowadzenia działalności.Porządek w Niemieckich urzędach to niestety powoli taka sama legenda jak o Yeti, więc nawet jeżeli wyśle Pan Gewerbeabmeldung to i tak może Pan otrzymać jakieś pisma, na które trzeba odpowiedzieć.

Pawel
Gość
Pawel

Dziekuje bardzo za pomoc.

xmoni
Gość
xmoni

Czy to prawda, że jeśli mamy niemiecką działalność gospodarczą to po roku czasu przepracowania u tego samego pracodawcy, pracodawca ma obowiązek wypłacania nam pieniędzy za urlop i za zwolnienie lekarskie ?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Albo prowadziła Pani działalność gospodarczą albo miała Pani pracodawcę 🙂
Jeżeli działalność gospodarcza była założona w celu uniknięcia nawiązania stosunku pracy i związanych z tym obowiązków po obu stronach to nazywa się to pozorne samozatrudnienie – Scheinselbständigkeit. Może powstać taka sytuacja prawna, że zostanie Pani uznana za pracownika a nie samodzielny podmiot gospodarczy.

Urszula
Gość
Urszula

Znam ten problem i to co jest napisane to prawda .To jest omijanie prawa i taka praca ma charakter pracy na etat na umowę.Cwaniacy oszukują pracowników którzy są jako samodzielny podmiot gospodarczy a w rezultacie spełniają rolę pracownika. Sprawa jest do wygrania w sądzie tylko niewiem czy w Polsce czy w Niemczech .mając na uwadze współpracę między sądami..

Danuta
Gość
Danuta

Do tej pory pracowałam w polskiej firmie na umowe o pracęjako opiekunka osó starszych w Niemczech.Szefowa teraz dała nam prawo wyboru załażenie firmy w polsce i odprowadzane składki zus od kwoty 3850zł.Czy założenie gawerbe przy zarobku ok.1150euro.Co wybrać,aby było lesze dla mnie?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

A ma Pani wiedzę dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce albo w Niemczech? Jeżeli założy Pani działalność to musi to być Pani suwerenna decyzja a nie jakiejś „szefowej”. Proszę skorzystać z porady doradcy podatkowego lub osoby, która wytłumaczy Pani zasady odpowiedzialności, koszty prowadzenia działalności, system podatkowy itp.
Z umowy o pracę pieniądze, która Pani dostawała to był Pani dochód po odjęciu wszystkich obciążeń. Z działalności gospodarczej 1150 Euro to będzie przychód brutto, z którego trzeba opłacić koszty.

aneta
Gość
aneta

witam moj maz ma geverbe i czeka na nip z niemiec ,czy naprawde sa takie problemy,dziekuje za odp

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

W Polsce nadanie numeru NIP, który jest uniwersalnym iodentyfikatorem podatkowym do różnego typu podatków jest czynnością własciwie rejestracyjną w Niemczech to proces rozpatrywania czy dana działalność jest działalnością gospodarczą. Znamy takich, co ponad 2 lata czekali na numer podatkowy w DE 🙂

aneta
Gość
aneta

witam to mnie pan pocieszyl ,nie moge pracowac w super firmie bez tego ,bo on to wymaga

Marcin
Gość
Marcin

Witam,pracuje w Polsce obecnie ,znajomy załatwił mi prace w Niemczech na 4 miesiące,planuje wziąć urlop na ten czas,najpierw wypoczynkowy a potem bezpłatny.Prosze o jakieś info czy na te cztery miesiące lepiej rejestrować gewerbe z meldunkiem czy bez,w ogóle prosze o jakas podpowiedz jak załatwić to wszystko,pozwolenie na prace,ubezpieczenie itp zgodnie z przepisami.

Marek
Gość
Marek

witam, jestem przed zalozeniem firmy w Niemczech. Firma ma dzialac w opiece nad starszymi osobami u nich w domach przez 24 godz. Planuje zatrudniac opiekunow z Polski, moze innych krajow EU. Co wpisac do zgloszenia, abym nie zostal uznany jako wolny zawod i byl wpisany jako przedsiebiorca

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Tak zupełnie od serca – jeżeli chce Pan być przedsiębiorca, planuje Pan zatrudnianie pracowników to opieranie działalności na informacjach z for internetowych nie jest dobrym pomysłem. Proszę od razu znaleźć doradcę podatkowego.

halina
Gość
halina

witam.. czy polska firma wysyłając opiekuna osob starszych do niemiec musi miec pośrednika w DE?? czy moze bezpośrednio sama wysłać takiego pracownuika??

Iwona
Gość
Iwona

Jak można się z wami skontaktować poza forum, celem uzyskania informacji.Pozdrawiam.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Przykro nam odmawiać, ale nie udzielamy porad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej poza artykułami i krótkimi kometarzami na stronie.

Lucyna
Gość
Lucyna

Witam, wzielam zlecenie od Polskiej agencji, doradztwa personalnego na prace przy opiece w Niemczech, rodzina rozwiazala ze mna umowe po 2 tygodniavh, nie dalo sie tam pracowac pan mial problemy psychiczne, mam niemiecka gewerbe i ni ewiem czy moge wystawic rachunek tej Polskiej agencji z tyt zlecenia, ? Jade do domu w srode i nie mam moich pieniedzy za przepracowane 18 dni jak to jsst ? Pozdrawiam Lucyna.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę przedstawić rachunek rodzinie niemieckiej – wynika z tego co Pani napisała, że z nimi miała Pani umowę. Rzadko się zdarza, żeby Niemcy nie chcieli zapłacić za rachunek. To jest cena ryzyka własnej działalności gospodarczej, że sama Pani musi odzyskać swoje pieniądze. Od pośrednictwa raczej nie ma podstaw prawnych ale może ich Pani poprosić o pomoc w stosunku do rodziny niemieckiej.

FRANIO11
Gość
FRANIO11

WITAM MAM ZAŁOŻONĄ DZIAŁALNOŚĆ W POLSCE JAKO OPIEKUN SPOŁECZNY,OBECNIE PRZEBYWAM W NIEMCZECH,CZY I GDZIE POWINNAM ZGŁOSIC W NIEMCZECH ŻE OPIEKUJE SIĘ OSOBA STARSZĄ?ZANIM WYPISZĘ RODZINIE RACHUNEK W POLSKICH ZŁOTYCH?PROSZĘ O PORADĘ,ZAZNACZAM ŻE NIE POSIADAM EU Steuernummer.TAKZE RODZINA WOGÓLE MNIE NIE ZAMELDOWAŁA w DE.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Powinna Pani (Pan??) wystąpić do polskiego ZUS o poświadczenie formularza A1 i to wszystko (o ile pobyt nie przekracza 186 dni w roku kalendarzowym).Dla jednoosobowych podmiotów gospodarczych, wykonujących pracę osobiście, obowiązują takie same przepisy jak dla delegujących pracodawców. Szczegóły na stronie ZUS – albo jak zawsze polecamy wynajęcie doradcy podatkowego 🙂

margotta
Gość
margotta

Witam..

Mam pytanie odnosnie gewerby: Jestem opiekunka z wykształcenia, czy zakladjac gewerbe na sprzatanie w Niemczech, moge swobodnie pracowac jako opiekunka, ewentualnie haushaltshilfe.
Czy jako wolny zawod, nie musze robic zadnych zgloszen.
Jakie sa koszty gewerby w Niemczech, wraz ze skladkami rentowymi i zdrowotnymi.
Jaki jest minimalny okres dzialalnosci aby otrzymac emeryture.
Serdecznie pozdrawiam

margotta
Gość
margotta

Witam..

Mam pytanie odnosnie gewerby: Jestem opiekunka z wykształcenia, czy zakladjac gewerbe na sprzatanie w Niemczech, moge swobodnie pracowac jako opiekunka, ewentualnie haushaltshilfe.
Czy jako wolny zawod, nie musze robic zadnych zgloszen.
Jakie sa koszty gewerby w Niemczech, wraz ze skladkami rentowymi i zdrowotnymi.
Jaki jest minimalny okres dzialalnosci aby otrzymac emeryture.
Serdecznie pozdrawiam

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Jeżeli ma Pani uprawnienia do wykonywania na terenie Niemiec zawodu Altenpflegerin to jest to wolny zawód i wymaga jedynie zgłoszenia się do Finanzamtu po numer podatkowy. Pojęcie „opiekunka z wykształcenia” niewiele mówi – jeżeli jest to wykształcenie zdobyte nie w niemieckim systemie kształcenia trzeba potwierdzić prawo wykonywania zawodu w Niemczech.
Minimalna emerytura – przynajmniej 5 lat składkowych.

bacha
Gość
bacha

Witam,jestem opekunka osoby starszej na terenie Niemiec. Jestem franczyzobiorca i mam zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza. Franczyzobiorca daje mi zlecenia ja podpisuje umowe z rodzina,ktora mi placi a umowiona kwote wysyla do firmy. W ramach tej kwoty firma prowadzi moja ksiegowosc ,placi moje prywatne ubezpieczenie,rozlicza z fiskusem,pomaga w zalatwianiu wszystkich spraw urzedowych
rowniez meldunek,w moim imieniu wystawia faktury, mam swoja koordynatorke,dowozi do domu podopiecznego i pomaga w negocjacjach. Gdzie moze byc haczyk?Czego powinnam sama dopilnowac? Na co mam zwrocic uwage?Prosze o pomoc.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Haczyk zawsze jest w takiej sytuacji czy i w jakim stopniu w razie kontroli zostanie uznana za samodzielny podmiot gospodarczy. Trudno to jednoznacznie określić. Proszę zapoznać się z przepisami i komentarzami nawet w języku polskim dot. pozornego samozatrudnienia (niem. Scheinselbständikgeit).

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Witam serdecznie!
Ukończyłam 2-letnią szkołę i posiadam dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie „Opiekun w Domu Pomocy Społecznej” oraz Suplement do Dyplomu (w języku angielskim z logo EUROPASS)- Poziom wykształcenia ISCED 4. Moje pytanie – czy to się kwalifikuje jako „wolny zawód”?. Gdzie ew. mogę znaleźć dokładne info na ten temat. Zaznaczam, że pracuję jako opiekunka przez firmę ale rodzina niemiecka, ze względu na koszty, chce zerwać umowę z firmą. Proponuje mi te same warunki płacy jakie mieli do tej pory z agencją (czyli dla mnie korzystniejsze). Nie wiem zatem,czy mam zakładać Gewerbe? Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Pozdrawiam

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę zapoznać się z broszurką informacyjną na ten temat na stronie polskiego konsulatu w Hamburgu:
http://www.hamburg.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/poradnik/uznawanie_kwalifikacji/uznawanie_kwalifikacji_zawodowych_w_niemczech

Nie chcemy odbierać otuchy ale jeżeli chodzi o wolny zawód Altenpflegerin polskie szkoły opiekunów nie spełniają wymaganej w DE ilości godzin praktyki ale kto nie spróbuje nie będzie wiedział!
Polecamy też nasze artykuły na temat zawodu Altenpflegerin:
http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opiece/23,altenpflegerin-definicja-zawodu-opiekunki-nad-osobami-starszymi-w-niemczech.html

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Cóż – chciałam na skróty 🙂 – bez zakładania Gewerbe – muszę ją jednak zarejestrować. Pozdrawiam

Jarek
Gość
Jarek

Witam, mam pytanie, czy aby zlikwidować działalność Gewerbe trzeba to zrobić osobiście czy można z daleka będą już w Polsce? Pozdrawiam

Elżbieta
Gość
Elżbieta

Witam,bardzo proszę o informację,cz pracując w Niemczech na Gewerbe mam OBOWIĄZEK opłacania składki zdrowotnej?Dodam,że mam oczywiście meldunek na terenie Niemiec,a dokładnie tam gdzie pracuję jako opiekunka.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Tak, jest taki obowiązek

liliana
Gość
liliana

pani Elżbieto!
Pracuje Pani na ”GEWERBIE” W NIEMCZECH…GEWERBA ..CZYLI JAKAŚ TAM DZIAŁALNOŚC….A GDZIE JEST PANI ZAMELDOWANA? w de., czyli KOCHANA..
GDZIE PANI PŁACI SKŁADKI ZDROWOTNE I EMER. RENT.???.. powinnaś w DE.

CZY PANI STAWKA WYNOSI 8,50e. W dE.???

Renia
Gość
Renia

Witam!Chciałam się dowiedzieć jak pracuję w Niemczech jako opiekunka przez agencję Polską i nie mam meldunku to co z tym się wiąże??? Wynikną z tego jakieś problemy i jak rozliczana będę z podatku????

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Jeżeli firma spełnia warunki do delegowania i otrzyma Pani kartę EKUZ to nie powinno być problemów. Meldunek nie jest istotny. Podatki – w zależności od okresu pobytu w ciągu roku w Polsce i w DE

Renia
Gość
Renia

Dziękuję bardzo za odpowiedź…..Pozdrawiam.

Olek
Gość
Olek

Witam , mój pracodawca z Polski proponuje ,,,Gewerbe ,, i zameldowanie w firmie wynajętej na terenie Niemiec (jako wymóg meldunkowy ) która życzy sobie 60 e co miesiąc za tą usługę plus załatwianie spraw prawnych. Ale nie mam uznanego zawodu ,ani pozwolenia na jego wykonywanie na terenie Niemiec ( jestem po szkole opiekunów nad osobami starszymi w Polsce ). Pytanie czy mimo to będę legalnie pracował jeśli tak to czy powinienem jeszcze gdzieś w Niemczech zgłosić ten fakt , może jeszcze będę miał jakieś inne dodatkowe opłaty związane z praca w Niemczech?? Mój pracodawca Po tym jak będę korzystał z… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

To nie jest pracodawca, tylko pośrednik, który zachęca Pana do prowadzenia własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec (Gewerbe). A jak własna działalność – to oczywiście składki na ubezpieczenia społeczne, podatki, koszty obsługi prawnej i ryzyko związane z prowadzeniem działalności spoczywa na Panu.

Olek
Gość
Olek

Witam czy mogę Pracować legalnie w Niemczech jako opiekun bez Gewerby , tylko wysłany do pracy w Niemczech z firmy w Polsce?? Dziekuję

Natalia
Gość
Natalia

czy ze by pracować w Niemczech trzeba być u rodziny, u której się pracuje zameldowanym ? dziękuję

Joanna
Gość
Joanna

Mąż miał założoną Gewerbe w latach 2009 – 2011 księgowy nie dokonał rozliczenia rocznego. Maż dostał tytuł wykonawczy z polskiego US celem egzekucji podatku dochodowego z Finanzamt DE. Nie mamy dokumentów (wszystko zabrał księgowy z którym nie ma kontaktu). Co można zrobić, gdzie się udać o pomoc, kto zna w Polsce przepisy niemieckie, dzwoniłam do biur które ogłaszają się w internecie ale nie mieli takich spraw ???
Mąż nie przekroczył progu dochodu zwalniającego z podatku. Urząd finansowy DE oszacował podatek w związku z brakiem rozliczenia. Czy coś można zrobić kwota ogromna i do tego bardzo duże odsetki.???

Lusia
Gość
Lusia

oj, to przekichane, ale musi miec jakies dane, po nitce do kłębka. Kazdy coś wie, trzeba szukać w urzędzie gdzie księgowy był zarejestrowany, nie mógł byc nim bez dokumentów, szukac , macie jakieś umowy, adresy, jak rozliczal, na ławce w parku, bezimienny?

Lusia
Gość
Lusia

Co zrobić,gdy mialo sie gewerbe z polskim meldunkiem i niemieckim adresem siedziby firmy i Finanzamt nie przyznal steuernummeru? Gdzie się rozliczyć w RFN czy RP?
Czy Finanzamt informuje na piśmie podatnika, że uznał, ze nie ma zakładu na terytorium Niemiec?
Czy to, ze się ma w reku dokument Gewerbe, ale żadnego dokumentu z Finanzamtu nie uprawnia do podjęcia działalnosci i wypisywania rachunków?
Czy beż Steuernummeru mozna wykonywac działalnosć?

Andrzej
Gość
Andrzej

Mam zlecenie na wykonanie inst centrlanego ogrzewania w 15 mieszkaniach na terenie Niemiec Czy moge wykonac tą usluge iwystawić rachunek po zalożeniu działalnosci w Polsce i jaki bede musial odprowadzić podatek Jaką działalnosc musze miec zarejestrowaną

Andrzej
Gość
Andrzej

Mam zlecenie na wykonanie inst co w Niemczech Jaka Gewerbe musze mieć zalożona Jaki zaplace podatek Czy po założeniu Gewerbe będe uprawniony do wykonnania tej pracy pomimo nie nadanego numeru podatkowego Kiedy bede mógl wystawić rachunek? Czy dopiero po nadaniu numeru Jaka jest kwota wolna od podatku?

michal
Gość
michal

wie ktos moze co sie stanie jesli nie wymeldowalem gewerby i nagle wyjechalem z niemiec nie podjelem nawet pracy beda tego jakies konsekwencje po ponad roku czasu czy bezproblemowo moge to zlikwidowac?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Raczej można bezproblemowo wymeldować i lepiej to zrobić.

Tadeusz
Gość
Tadeusz

W Polsce jestem na emeryturze, miałem epizod pracy w Niemczech na gewerbie tam zarobiłem 7200€
Czy mój dochód z Polski ma wpływ na wysokość zapłacenia podatku w Niemczech od powyższej kwoty??? Tu dochód zgłosiłem do skarbówki
Bo przysłali mi do zapłaty prawie 1500€ !!! SZOK ( jedyne rachunki to na tel ) dla mnie to kosmos!
Proszę o odpowiedz

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Tu to znaczy gdzie? W PL czy w DE?

Ania
Gość
Ania

Witam mam pytanie
Czy prowadzą Gewerbe w NIemczech potrzebne jest auto na niemieckich rejestracjach czy może być na polskich. Raz w miesiącu mąż przyjezdza do polski na pare dni nie jest tam 365 dni w roku

Gosia
Gość
Gosia

chcialam spytac jak mam juz w niemczech nr w urzedzie finansowym bo bylam zatrudniona na umowe a teraz bede miala gewerbe ti czy ten nr zostaje czy bede miala .

Gosia
Gość
Gosia

Bardzo prosze wyjasnic mi co tojest na rachunku EKUZ

hania
Gość
hania

6 tygodni temu zakończyłam pracę jako opiekunka wymeldowano mnie pytanie jest takie czy nadal mam gewerbe ponieważ w czasie pracy miałam nikt mnie nie powiadomił o jej zamknięciu, z tego co mi mówiono to pracodawca powinien ją zamknąć jak to jest ponoeważ w tej chwili pracuję prywatnie i czy mogę rodzinie niemieckiej wystawić rachunek

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Skąd Panią wymeldowano? Z adresu zamieszkania czy z rejestru działalności gospodarczej?
I przepraszamy za sarkazm – albo jest Pani właścicielem firmy albo ma Pani pracodawcę.

hania
Gość
hania

Czy będąc na gewerbe mogę porzucić pracę pracując jako opiekunka pracuję już 4 tyg. a umowa opiewała że może być rozwiązana po 2 tyg czy nie bądę mieć problemów. proszę o pomoc….

Maciej
Gość
Maciej

Witam. Dostałem oferte pracy na budowie własnie na gewerbie i sam nie wiem co zrobic. Podobno pierwszy rok to nic trudnego i o nic nie powinienem sie martwic ale wszystkie moje papiery odnosnie dzialalnosci bedzie prowadzil pracodawca ktorego tak naprawde jeszcze nie znam 🙁 i co mam zrobic a przedewszystkim na co mam uwarzac? Dziekuje

hania
Gość
hania

czy będąc na gewerbe i pracując jako opiekunka muszę pisemnie złożyć rezygnację z pracy czy mogę bez uprzedzania wyjechać zaznaczając że jestem tu 4 tyg. i mam już dość psychicznie, a obawiam się że jak uprzedzę to nie zostaną mi wypłacone pieniądze dziękuje i proszę o pomoc…..

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Jeżeli ma Pani Gewerbe, jest Pani samodzielnym przedsiębiorcą i zapewne zawarła Pani pisemną umowę z rodziną. Proszę sprawdzić terminy wypowiedzenia.

kacperek
Gość
kacperek

mam 2 tygodnie ale czy muszę ich uprzedzić, ponieważ jak to zrobię obawiam się, że nie wypłacą mi pieniędzy tak ten system działa,że
człowiek pracuje w skrajnych warunkach i obawia się o swoje ciężko
zarobione pieniądze marne podkreślam….proszę o odpowiedz Dziękuję.

hania
Gość
hania

przepraszam za przeoczenie jako autor napisałam kacperek,ale to w dalszym ciągu hania

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Pani jest przedsiębiorcą. Bycie przedsiębiorcą polega m.in. na tym, że ponosi się tzw. ryzyko biznesowe, czyli to, że ktoś Pani nie zapłaci.
Jeżeli ma Pani umowę i jest naprawdę tak źle i ciężko, proszę złożyć wypowiedzenie i dotrzymać terminu wypowiedzenia. Z prawnego punktu widzenia powinni Pani zapłacić. Z praktyki biznesowej – różnie to bywa … Nikt nie podejmie za Panią decyzji i nikt na forum internetowym nie da Pani gwarancji na uzyskanie zapłaty.

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej