Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest przedmiotem wielu dyskusji na forach dla opiekunek osób starszych. Opiekunki chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami, udzielają sobie porad, wysnuwają mniej lub bardziej prawdziwe wnioski na podstawie swoich indywidualnych doświadczeń.

Nasz portal z pomocą niemieckich i polskich doradców podatkowych przygotował kilka uwag dotyczących tej formy pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Nie chcemy dawać porad czy i jak prowadzić Gewerbe w Niemczech.

Podjęcie własnej działalności nawet w Polsce powoduje, że nie zawsze czujemy się pewni, co do rozumienia przepisów czy obowiązków przedsiębiorcy. Jest to poważna decyzja ponieważ umieszczenie zgłoszenia w rejestrze przedsiębiorców nakłada na nas szereg obowiązków, których nie zawsze jesteśmy do końca świadomi albo ich nie rozumiemy nawet jeżeli są opisane w naszym rodzimym języku.

Wiele opiekunek osób starszych podejmuje jednak decyzję o zarejestrowaniu działalności w obcym państwie, w Niemczech, ponieważ kuszące jest poczucie niezależności i wyższe dochody „na rękę“ ze względu na wysoką dla nas kwotę wolną od podatku. Czy naprawdę jest to takie łatwe? Każda opiekunka osób starszych powinna sama to ocenić. Nie rozsądzamy, jest wiele osób które bardzo świadomie i w pełni poprawnie prowadzą „Gewerbę”, chcemy tylko zwrócić uwagę na kilka spraw, które nie zawsze są właściwie przedstawiane na forach internetowy w postaci porad typu „a ja miałam tak więc mogę innym już doradzać bo zawsze będzie tak”

Kilka spraw, które na postawie takich właśnie „pewników” znalezionych na forach chcemy sprostować.

 • Bardzo łatwo jest wypełnić druczek rejestrujący działalność gospodarczą w Niemczech. NIEPRAWDA

  Pod względem łatwości wypełnienia formularza rejestracyjnego i grzeczności urzędników niemieckich nie ma faktycznie nic łatwiejszego! W rzeczywistości ta łatwość jest pozorna.. Najważniejsza pułapka – użycie słowa „Altenpflegerin” w opisie przedmiotu działalności sprowadza na starcie niespodziewane problemy.

  Dlaczego? Otóż Altenpflegerin jest w Niemczech konkretnym zawodem a więc wymaga posiadania odpowiednich dokumentów poświadczających prawo do wykonywania tego zawodu. Urzędnik przyjmie oczywiście z kamienną twarzą tak wypełniony wniosek, ale otrzymamy często od razu uprzejmą odmowę uznania wpisu wraz z pouczeniem, że Altenpflegerin jest wolnym zawodem i nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej.O naszym wniosku zostajnie poinformowany urząd skarbowy (Finanzamt) w celu stwierdzenia czy mamy prawo wykonywania wolnego zawodu. Również jeżeli np. pokusi nas wpisanie w przedmiocie działalności gospodarczej wielu rodzajów działalności, tak jak to robimy w Polsce bo a nuż będziemy handlować jeszcze częściami samochodowymi albo oprowadzać turystów to od każdej z tych dodatkowych czynności możemy otrzymać decyzję o zaliczkach podatkowych na poczet przyszłych dochodów, choćbyśmy tych czynności nie podjęli!

 • Zarejestrujesz Gewerbe w kilka minut i już masz po sprawie. NIEPRAWDA

  Samo wpisanie naszego zgłoszenia do niemieckiego rejestru działalności gospodarczej nie oznacza, że państwo niemieckie uznało nas za niemieckiego podatnika i przedsiębiorcę! Urzędnik rejestruje nasze zgłoszenie ale o tym, czy jesteśmy tym niemieckim podatnikiem i przedsiębiorcą czy nie decyduje …… Finanzamt czyli niemiecki urząd skarbowy.

  W Polsce nadanie numeru podatkowego NIP jest formalnością, w Niemczech jest to proces administracyjny w którym urząd skarbowy uznaje dopiero przez przydzielenie numeru podatkowego czy zadeklarowane przez nas czynności są działalnością gospodarczą i czy spełniamy warunki uzyskania statusu podatnika. Może być tak, że dopiero nawet po kilku lub kilkunastu miesiącach otrzymamy numer podatkowy …. albo odmowę uznania nas za niemieckiego przedsiębiorcę czy podatnika. I wtedy zaczynają się problemy jak rozliczyć uzyskane w międzyczasie dochody.

 • Nie trzeba mieć niemieckiego adresu zameldowania żeby zarejestrować Gewerbe w Niemczech. PÓŁPRAWDA

  Jeżeli nie mamy niemieckiego adresu zameldowania to możemy zarejestrować Gewerbe, to prawda. Nie stajemy się jednak wtedy niemieckim podatnikiem z tzw. unbeschränkte Steuerpflicht a uzyskujemy jedynie beschränkte Steuerpflicht czyli – żegnajcie zwolnienia podatkowe dla niemieckich podatników! Gewerbe możemy faktycznie zgłosić ale nie będziemy mieli korzyści podatkowych takich jak osoby zameldowane w Niemczech. Jeżeli jednak mieszkamy na terenach przygranicznych to w pewnych warunkach możemy tylko z polskim adresem zameldowania cieszyć się przywilejami niemieckiego podatnika. Czyli nic nie jest takie proste jak się wydaje 🙂

 • Zwolnienie z VAT w Niemczech (Umsatzsteuer) należy się każdej opiekunce. PÓŁPRAWDA

  Jeżeli na wystawianych przez nas rachunkach nie zamieścimy tzw. Kleinunternehmerregelung, urząd skarbowy (Finanzamt) może nakazać nam zapłacenie podatku VAT. Można się co prawda odwołać od decyzji ale to są już koszty i problemy. Ile z czytających ten artykuł opiekunek – przedsiębiorców niemieckich – stosuje na rachunkach zapis o Kleinunternehmerregelung????

 • Wystarczy mieć 3 klientów w roku, żeby nikt się nie czepiał o Scheintselbständigkeit. NIEPRAWDA

  Jeżeli już Zollamt albo Finanzamt weźmie kogoś na celownik, to sprawdzenia są szersze. Jeżeli za każdą zmianą miejsca wykonywania opieki zmienimy miejsce zameldowania (Wohnsitz) i pod tym samym adresem będziemy wykonywali usługi a jeszcze np. pod ten sam adres przemeldujemy siedzibę firmy to kłopoty same się proszę. Dodatkowo, nawet jeżeli przezornie mamy inny adres zamieszkania i siedziby firmy niż adres podopiecznego, to oprócz sprawdzenia samych spraw formalnych związanych z danymi adresowymi, zostaną nam zadane błahe z pozoru pytania ze strony urzędnika – np. kto decyduje kiedy wychodzi Pani po zakupy? Jeżeli opiekunka – przedsiębiorca niemiecki – odpowie, że wtedy, kiedy jej podopieczny pozwoli, zaczynają się problemy choćby w ciągu roku miało się nawet 10 klientów.

 • Jeżeli nie przekroczysz dochodów zwolnionych z podatku nic nie zapłacisz fiskusowi. PÓŁPRAWDA

  Jeżeli nawet na zakończenie roku wykażemy baaardzo niskie dochody, niemiecki Finanzamt może wyznaczyć nam na następny rok podatkowy zaliczkę na poczet przyszłych dochodów! Pierwszy rok prowadzenia Gewerbe to faktycznie bajka – żadnych nakładów finansowych na podatki. Ale w następnym roku może nie być już tak różowo, bo złośliwy (albo dobrze nam życzący – można to różnie interpretować) urządnik uzna, że tak się rozwiniemy, że powinniśmy do kasy państwa niemieckiego np. co kwartał wpłacać zaliczkowo 500 Euro. Zaliczka kiedyś tam zostanie rozliczona z fiskusem ale gotówkę trzeba wyłożyć….

 • Nikt nie sprawdzi, czy masz w Polsce inne dochody, które powinnaś zgłosić w Niemczech. PÓŁPRAWDA

  Emerytki i rencistki często decydują się na założenie Gewerbe aby uniknąć zawieszenia części świadczeń w Polsce ze względu na uzyskiwanie dochodów przewyższających wartości określone przez ZUS. Do niedawna można było twierdzić, że tak jest na pewno, że nikt się nie dowie. Jednak obecnie wdrażany jest system elektronicznej wmiany informacji na temat odbiorców świadczeń społecznych w Polsce i w Niemczech. Nikt nie wie o ile lat wstecz i jakie dane zostaną wprowadzone do systemu. Dla spokojnego snu warto więc czasami oddać fiskusowi to co jego 🙂

Nie chcemy zniechęcać do świadczenia usług w opiece nad osobami starszymi w Niemczech w charakterze prowadzenia działalności Gewerbe ani zachęcać do zakładania Gewerbe. Chcemy tylko uczulić na to, że ryzykowne jest podejmowanie decyzji o podjęciu własnej działalności jedynie w oparciu o porady z for internetowych. Ten, kto w taki sposób doradza, nie ryzykuje niczym. Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej spoczywa w pełni na opiekunce – przedsiębiorcy.

105 thoughts on “Gewerbe w Niemczech – półprawdy i nieprawdy”

 1. Krystyna napisał(a):

  Witam.Mam pytanko.Chcę założyć firmę w Polsce.Mam już działalność gospodarczą o profilu budowlanym,ale chcę poszerzyć o opiekę osób starszych,haushilfe itd.Ale nie wiem co mam wpisać w zezwoleniu,żeby było wszystko zgodnie z prawem i żeby nie musieć mieć uprawnień,ponieważ nie mam takich do opieki.Oraz co z podatkami od rachunku,muszę mieć umowę w niemczech i co musi być na rachunku.Gdzie płacę podatki.Meldunek w Polsce mam.Pozdrawiam

 2. inna napisał(a):

  Witam!
  Zastanawiam się dlaczego panie decydują sie na pracę przez założenie działalności,skoro jest tyle firm w Polsce,z którymi mozna współpracować.Ja tak pracuję już od 4 lat.Byłam już z różnych firm .Zawsze było OK.A jak nie wiedziałam o co chodzi,to zawsze chodziło o pieniądze.

  1. Anna napisał(a):

   Bo nie pracuje na paniusie siedzące w biurze w Polsce i nic nie robiące!!!

   1. honorata napisał(a):

    i na komorników ktorzy nie daja życ bo zuz polski ich nasyła nawet jak nic na działalności nie zarobiłaś kiedyś w polsce

 3. gosia napisał(a):

  Witam; przeczytalam z ogromnym zainteresowaniem. Musiałam otworzyć gewerbe; chcę ją jak najszybciej zamknąć. Czy robię to u tego samego urędnika u którego ją otwieralam? Pilne i byłabym niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Tak, trzeba tylko wypełnić druk Gewerbe ABMELDUNG

 4. wenesa napisał(a):

  DZIEKUJE BARDZO ZA WSPARCIE DLA OPIEKUNEK W NIEMCZECH.mam dylemant,pracuje jako opiekunka w niemczech w domach prywatnych.wczesniej pracowalam w firmie gdzie mialam umowe z rodzina i wystawialam jej po przepracowanym okresie pracy rachunek , ktore na koniec roku wysylalam mojemu doradcy, ktory rozliczal mnie z urzedem skarbowym w niemczech.obecnie , pozegnalam sie z firma i dalaj wystawiam rodzinie rachunki.czy na podstawie takiej prywatnej umowy miedzy mna a rodzina moge placic basisrente.mam 56 lat i chcialabym placic rentowe czy emerytalne w niemczech , zeby w przyszlosci dostac emeryture z niemiec. prosze o pomoc.jaka kwote musialabym placic miesiecznie , zeby moc ubiegac sie o emeryture. z gory serdecznie dziekuje.pozdrawiam

 5. Ancia napisał(a):

  Witam serdecznie,jestem bardzo zainteresowana praca jako opiekunka.ale nie chce jechac na wlasna reke bo mam kolezanki .ktore niestety sie przekonaly ze Klein Gewerbe jest na granicy nielegalnosci.Chcialabym pojechac przez Polska firme bardzo prosze o przeslanie mi wzoru umowy miedzy polska Firma a opiekunka z gory dziekuje Ania

 6. Ewa napisał(a):

  Ostatnio słyszałam o uznaniu dyplomów pielęgniarek w Niemczech. Czy dotyczy to też Opiekunów Medycznych?
  Czy Opiekun Medyczny może wykonywać zawód Altenpflegerin?
  Na czym polega wykonywanie wolnych zawodów w Niemczech?
  Jeżeli nie trzeba rejestrować gewerby to w jaki sposób Altenpflegerin się rozlicza z fiskusem?

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Altenpflegerin to w Niemczech wolny zawód, dlatego dopóki wykonują pracę we własnym imieniu nie muszą rejestrować Gewerbe. Opiekun medyczny wg. polskiego systemu kształcenia nie spełnia wymogów prawa niemieckiego – m.im za mała ilość godzin praktyki.

 7. Stasia napisał(a):

  Witam,
  Czy jako Kleinunternehmen (bis 17.500 €)kupujac materialy potrzebne do dzialalnosci w Niemczech musze zaplacic cene mit MwSt czyli 19% dodatkowo czy place tak jak za materialy z Polski bez podatku dodam ze posiadam EU Steuernummer.
  Pozdrawiam

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Pytanie dotyczy porady podatkowej – nie mamy na to uprawnień. Proszę dowiedzieć się u Steuerberater.

 8. paulina napisał(a):

  witam serdecznie.
  Mam pytanie dotyczące Klienunternehmen.
  Jestem osobą niezamężną i nie mam dzieci .
  Czy pomimo tego próg finansowy w moim przypadku to 17.500 euro czy mniejszy .
  Będę wdzięczna za szybka odpowiedz.

 9. arbeitlandia napisał(a):

  Nie wolno nam udzielać porad prawnych ale możemy podpowiedzieć, że reguła Kleinunternehmer dotyczy podatku VAT nie podatku dochodowego i nie ma związku ze stanem cywilnym

 10. urszula napisał(a):

  Witam. Proszę o wyjaśnienie. Pracuję obecnie na terenie Niemiec jako opiekunka osób starszych. W Polsce ukończyłam Policealne Studium Medyczne i uzyskałam dyplom ze specjalizacją: opiekun osoby niepełnosprawnej. Czy w tej sytuacji, zgodnie z obowiązującym niemieckim prawem mogę wykonywać na terenie Niemiec pracę w charakterze Altepflegerin. Czy mój dyplom będzie tutaj uznany? Kto decyduje o uznaniu kwalifikacji potwierdzonych świadectwem ukończenia szkoły w Polsce? Ponadto, moje kolejne zapytanie dotyczy niemieckiego Gewerbe. Czy zgłoszenie na terenie Niemiec Gewerbe wiąże się też z opłacaniem tutaj składek emerytalno-rentowych i zdrowotnych. Podatek dochodowy do Finansamt – rozumiem, ale co ze składkami emerytalno-rentowymi? DANKE:)

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Proszę zajrzeć na tą stronę: http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/altenpfleger.php

   Jeżeli Pani dyplom zostanie w Niemczech uznany i zostanie Pani Altenpflegerin, to jest to w Niemczech wolny zawód i nie wymaga rejestrowania Gewerbe.

 11. Paweł napisał(a):

  witam!bardzo proszę o wyjaśnienie.w Listopadzie zeszłego roku założyłem gewerbe,ale zjechałem do kraju na Świeta i juz nie wróciłem do Niemiec.Znajomemu u którego byłem zameldowany udało sie zamknąc gewerbe w Lutym tego roku.koszt 32eur.Ale teraz chce odemnie jeszcze 250eur.niby za to ze ksiegowa musi mi jeszcze jakies sprawy pozałatwiac bo jakies pisma mi poprzychodzily na adrez gdzie byłem zameldowany?nie wiem z kad sa te pisma(on tylko cos mowil ze za telewizje oplata)jestem od niego wymeldowany nie przedstawiałem zadnych dochodow bo ich nie mialem.nie wiem za co mam mu tyle zaplacic?i z kad sa te pisma?czy wystarczy mi tylko zamkniecie gewerby.bardzo prosze o pomoc w wyjasnieniu mi czy musze cos jeszcze zrobic zebym nie mial problemow.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Trudno w internecie rozstrzygać spory finansowe ze znajomymi, więc nie będziemy się wypowiadali na temat kwot. Jeżeli był Pan zameldowany w Niemczech to właściciel mieszkania mógł dostać dodatkową opłatę za wywóz śmieci i za abonament RTV. Mogły przyjść też pisma, np. z Finanzamtu z zaliczką podatkową na nowy rok. Może warto poprosić znajomego o przedstawienie dokumentów?

 12. Pawel napisał(a):

  dziekuje.a jezeli mam ta firme zamknieta to jezeli wysle kopie wymeldowania Gewerby do Finanzamtu to bede musial zaplacic ta zaliczke podatkowa?czy wystarczy wymeldowac Gewerbe i powiadomic Finanzamt?a tak z ciekawosci jaka moze byc kwota tej zaliczki podatkowej?z gory dziekuje za odpowiedz.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   W Niemczech system podatkowy funkcjonuje trochę inaczej niż u nas. Pierwszy rok prowadzenia działalności firmy – płacimy podatek dochodowy (o ile przekroczymy kowtę wolną od podatku) na zakończenie roku. Następny rok podatkowy – Finanzamt ma prawo wyznaczyć nam UZNANIOWO kwotę zaliczki na podatek dochodowy na cały rok. Od jej wartości przysługuje prawo odwołania, także w przypadku zakończenia prowadzenia działalności.Porządek w Niemieckich urzędach to niestety powoli taka sama legenda jak o Yeti, więc nawet jeżeli wyśle Pan Gewerbeabmeldung to i tak może Pan otrzymać jakieś pisma, na które trzeba odpowiedzieć.

 13. Pawel napisał(a):

  Dziekuje bardzo za pomoc.

 14. xmoni napisał(a):

  Czy to prawda, że jeśli mamy niemiecką działalność gospodarczą to po roku czasu przepracowania u tego samego pracodawcy, pracodawca ma obowiązek wypłacania nam pieniędzy za urlop i za zwolnienie lekarskie ?

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Albo prowadziła Pani działalność gospodarczą albo miała Pani pracodawcę 🙂
   Jeżeli działalność gospodarcza była założona w celu uniknięcia nawiązania stosunku pracy i związanych z tym obowiązków po obu stronach to nazywa się to pozorne samozatrudnienie – Scheinselbständigkeit. Może powstać taka sytuacja prawna, że zostanie Pani uznana za pracownika a nie samodzielny podmiot gospodarczy.

   1. Urszula napisał(a):

    Znam ten problem i to co jest napisane to prawda .To jest omijanie prawa i taka praca ma charakter pracy na etat na umowę.Cwaniacy oszukują pracowników którzy są jako samodzielny podmiot gospodarczy a w rezultacie spełniają rolę pracownika. Sprawa jest do wygrania w sądzie tylko niewiem czy w Polsce czy w Niemczech .mając na uwadze współpracę między sądami..

 15. Danuta napisał(a):

  Do tej pory pracowałam w polskiej firmie na umowe o pracęjako opiekunka osó starszych w Niemczech.Szefowa teraz dała nam prawo wyboru załażenie firmy w polsce i odprowadzane składki zus od kwoty 3850zł.Czy założenie gawerbe przy zarobku ok.1150euro.Co wybrać,aby było lesze dla mnie?

  1. arbeitlandia napisał(a):

   A ma Pani wiedzę dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce albo w Niemczech? Jeżeli założy Pani działalność to musi to być Pani suwerenna decyzja a nie jakiejś „szefowej”. Proszę skorzystać z porady doradcy podatkowego lub osoby, która wytłumaczy Pani zasady odpowiedzialności, koszty prowadzenia działalności, system podatkowy itp.
   Z umowy o pracę pieniądze, która Pani dostawała to był Pani dochód po odjęciu wszystkich obciążeń. Z działalności gospodarczej 1150 Euro to będzie przychód brutto, z którego trzeba opłacić koszty.

 16. aneta napisał(a):

  witam moj maz ma geverbe i czeka na nip z niemiec ,czy naprawde sa takie problemy,dziekuje za odp

  1. arbeitlandia napisał(a):

   W Polsce nadanie numeru NIP, który jest uniwersalnym iodentyfikatorem podatkowym do różnego typu podatków jest czynnością własciwie rejestracyjną w Niemczech to proces rozpatrywania czy dana działalność jest działalnością gospodarczą. Znamy takich, co ponad 2 lata czekali na numer podatkowy w DE 🙂

 17. aneta napisał(a):

  witam to mnie pan pocieszyl ,nie moge pracowac w super firmie bez tego ,bo on to wymaga

 18. Marcin napisał(a):

  Witam,pracuje w Polsce obecnie ,znajomy załatwił mi prace w Niemczech na 4 miesiące,planuje wziąć urlop na ten czas,najpierw wypoczynkowy a potem bezpłatny.Prosze o jakieś info czy na te cztery miesiące lepiej rejestrować gewerbe z meldunkiem czy bez,w ogóle prosze o jakas podpowiedz jak załatwić to wszystko,pozwolenie na prace,ubezpieczenie itp zgodnie z przepisami.

 19. Marek napisał(a):

  witam, jestem przed zalozeniem firmy w Niemczech. Firma ma dzialac w opiece nad starszymi osobami u nich w domach przez 24 godz. Planuje zatrudniac opiekunow z Polski, moze innych krajow EU. Co wpisac do zgloszenia, abym nie zostal uznany jako wolny zawod i byl wpisany jako przedsiebiorca

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Tak zupełnie od serca – jeżeli chce Pan być przedsiębiorca, planuje Pan zatrudnianie pracowników to opieranie działalności na informacjach z for internetowych nie jest dobrym pomysłem. Proszę od razu znaleźć doradcę podatkowego.

 20. halina napisał(a):

  witam.. czy polska firma wysyłając opiekuna osob starszych do niemiec musi miec pośrednika w DE?? czy moze bezpośrednio sama wysłać takiego pracownuika??

 21. Iwona napisał(a):

  Jak można się z wami skontaktować poza forum, celem uzyskania informacji.Pozdrawiam.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Przykro nam odmawiać, ale nie udzielamy porad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej poza artykułami i krótkimi kometarzami na stronie.

 22. Lucyna napisał(a):

  Witam, wzielam zlecenie od Polskiej agencji, doradztwa personalnego na prace przy opiece w Niemczech, rodzina rozwiazala ze mna umowe po 2 tygodniavh, nie dalo sie tam pracowac pan mial problemy psychiczne, mam niemiecka gewerbe i ni ewiem czy moge wystawic rachunek tej Polskiej agencji z tyt zlecenia, ? Jade do domu w srode i nie mam moich pieniedzy za przepracowane 18 dni jak to jsst ? Pozdrawiam Lucyna.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Proszę przedstawić rachunek rodzinie niemieckiej – wynika z tego co Pani napisała, że z nimi miała Pani umowę. Rzadko się zdarza, żeby Niemcy nie chcieli zapłacić za rachunek. To jest cena ryzyka własnej działalności gospodarczej, że sama Pani musi odzyskać swoje pieniądze. Od pośrednictwa raczej nie ma podstaw prawnych ale może ich Pani poprosić o pomoc w stosunku do rodziny niemieckiej.

 23. FRANIO11 napisał(a):

  WITAM MAM ZAŁOŻONĄ DZIAŁALNOŚĆ W POLSCE JAKO OPIEKUN SPOŁECZNY,OBECNIE PRZEBYWAM W NIEMCZECH,CZY I GDZIE POWINNAM ZGŁOSIC W NIEMCZECH ŻE OPIEKUJE SIĘ OSOBA STARSZĄ?ZANIM WYPISZĘ RODZINIE RACHUNEK W POLSKICH ZŁOTYCH?PROSZĘ O PORADĘ,ZAZNACZAM ŻE NIE POSIADAM EU Steuernummer.TAKZE RODZINA WOGÓLE MNIE NIE ZAMELDOWAŁA w DE.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Powinna Pani (Pan??) wystąpić do polskiego ZUS o poświadczenie formularza A1 i to wszystko (o ile pobyt nie przekracza 186 dni w roku kalendarzowym).Dla jednoosobowych podmiotów gospodarczych, wykonujących pracę osobiście, obowiązują takie same przepisy jak dla delegujących pracodawców. Szczegóły na stronie ZUS – albo jak zawsze polecamy wynajęcie doradcy podatkowego 🙂

 24. margotta napisał(a):

  Witam..

  Mam pytanie odnosnie gewerby: Jestem opiekunka z wykształcenia, czy zakladjac gewerbe na sprzatanie w Niemczech, moge swobodnie pracowac jako opiekunka, ewentualnie haushaltshilfe.
  Czy jako wolny zawod, nie musze robic zadnych zgloszen.
  Jakie sa koszty gewerby w Niemczech, wraz ze skladkami rentowymi i zdrowotnymi.
  Jaki jest minimalny okres dzialalnosci aby otrzymac emeryture.
  Serdecznie pozdrawiam

 25. margotta napisał(a):

  Witam..

  Mam pytanie odnosnie gewerby: Jestem opiekunka z wykształcenia, czy zakladjac gewerbe na sprzatanie w Niemczech, moge swobodnie pracowac jako opiekunka, ewentualnie haushaltshilfe.
  Czy jako wolny zawod, nie musze robic zadnych zgloszen.
  Jakie sa koszty gewerby w Niemczech, wraz ze skladkami rentowymi i zdrowotnymi.
  Jaki jest minimalny okres dzialalnosci aby otrzymac emeryture.
  Serdecznie pozdrawiam

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Jeżeli ma Pani uprawnienia do wykonywania na terenie Niemiec zawodu Altenpflegerin to jest to wolny zawód i wymaga jedynie zgłoszenia się do Finanzamtu po numer podatkowy. Pojęcie „opiekunka z wykształcenia” niewiele mówi – jeżeli jest to wykształcenie zdobyte nie w niemieckim systemie kształcenia trzeba potwierdzić prawo wykonywania zawodu w Niemczech.
   Minimalna emerytura – przynajmniej 5 lat składkowych.

 26. bacha napisał(a):

  Witam,jestem opekunka osoby starszej na terenie Niemiec. Jestem franczyzobiorca i mam zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza. Franczyzobiorca daje mi zlecenia ja podpisuje umowe z rodzina,ktora mi placi a umowiona kwote wysyla do firmy. W ramach tej kwoty firma prowadzi moja ksiegowosc ,placi moje prywatne ubezpieczenie,rozlicza z fiskusem,pomaga w zalatwianiu wszystkich spraw urzedowych
  rowniez meldunek,w moim imieniu wystawia faktury, mam swoja koordynatorke,dowozi do domu podopiecznego i pomaga w negocjacjach. Gdzie moze byc haczyk?Czego powinnam sama dopilnowac? Na co mam zwrocic uwage?Prosze o pomoc.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Haczyk zawsze jest w takiej sytuacji czy i w jakim stopniu w razie kontroli zostanie uznana za samodzielny podmiot gospodarczy. Trudno to jednoznacznie określić. Proszę zapoznać się z przepisami i komentarzami nawet w języku polskim dot. pozornego samozatrudnienia (niem. Scheinselbständikgeit).

 27. Małgorzata napisał(a):

  Witam serdecznie!
  Ukończyłam 2-letnią szkołę i posiadam dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie „Opiekun w Domu Pomocy Społecznej” oraz Suplement do Dyplomu (w języku angielskim z logo EUROPASS)- Poziom wykształcenia ISCED 4. Moje pytanie – czy to się kwalifikuje jako „wolny zawód”?. Gdzie ew. mogę znaleźć dokładne info na ten temat. Zaznaczam, że pracuję jako opiekunka przez firmę ale rodzina niemiecka, ze względu na koszty, chce zerwać umowę z firmą. Proponuje mi te same warunki płacy jakie mieli do tej pory z agencją (czyli dla mnie korzystniejsze). Nie wiem zatem,czy mam zakładać Gewerbe? Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Proszę zapoznać się z broszurką informacyjną na ten temat na stronie polskiego konsulatu w Hamburgu:
   http://www.hamburg.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/poradnik/uznawanie_kwalifikacji/uznawanie_kwalifikacji_zawodowych_w_niemczech

   Nie chcemy odbierać otuchy ale jeżeli chodzi o wolny zawód Altenpflegerin polskie szkoły opiekunów nie spełniają wymaganej w DE ilości godzin praktyki ale kto nie spróbuje nie będzie wiedział!
   Polecamy też nasze artykuły na temat zawodu Altenpflegerin:
   http://www.arbeitlandia.eu/praca-w-opiece/23,altenpflegerin-definicja-zawodu-opiekunki-nad-osobami-starszymi-w-niemczech.html

 28. Małgorzata napisał(a):

  Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Cóż – chciałam na skróty 🙂 – bez zakładania Gewerbe – muszę ją jednak zarejestrować. Pozdrawiam

 29. Jarek napisał(a):

  Witam, mam pytanie, czy aby zlikwidować działalność Gewerbe trzeba to zrobić osobiście czy można z daleka będą już w Polsce? Pozdrawiam

 30. Elżbieta napisał(a):

  Witam,bardzo proszę o informację,cz pracując w Niemczech na Gewerbe mam OBOWIĄZEK opłacania składki zdrowotnej?Dodam,że mam oczywiście meldunek na terenie Niemiec,a dokładnie tam gdzie pracuję jako opiekunka.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Tak, jest taki obowiązek

 31. liliana napisał(a):

  pani Elżbieto!
  Pracuje Pani na ”GEWERBIE” W NIEMCZECH…GEWERBA ..CZYLI JAKAŚ TAM DZIAŁALNOŚC….A GDZIE JEST PANI ZAMELDOWANA? w de., czyli KOCHANA..
  GDZIE PANI PŁACI SKŁADKI ZDROWOTNE I EMER. RENT.???.. powinnaś w DE.

  CZY PANI STAWKA WYNOSI 8,50e. W dE.???

 32. Renia napisał(a):

  Witam!Chciałam się dowiedzieć jak pracuję w Niemczech jako opiekunka przez agencję Polską i nie mam meldunku to co z tym się wiąże??? Wynikną z tego jakieś problemy i jak rozliczana będę z podatku????

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Jeżeli firma spełnia warunki do delegowania i otrzyma Pani kartę EKUZ to nie powinno być problemów. Meldunek nie jest istotny. Podatki – w zależności od okresu pobytu w ciągu roku w Polsce i w DE

  2. Renia napisał(a):

   Dziękuję bardzo za odpowiedź…..Pozdrawiam.

 33. Olek napisał(a):

  Witam , mój pracodawca z Polski proponuje ,,,Gewerbe ,, i zameldowanie w firmie wynajętej na terenie Niemiec (jako wymóg meldunkowy ) która życzy sobie 60 e co miesiąc za tą usługę plus załatwianie spraw prawnych. Ale nie mam uznanego zawodu ,ani pozwolenia na jego wykonywanie na terenie Niemiec ( jestem po szkole opiekunów nad osobami starszymi w Polsce ). Pytanie czy mimo to będę legalnie pracował jeśli tak to czy powinienem jeszcze gdzieś w Niemczech zgłosić ten fakt , może jeszcze będę miał jakieś inne dodatkowe opłaty związane z praca w Niemczech?? Mój pracodawca Po tym jak będę korzystał z firmy która mnie zamelduje oświadczył ,że nie będzie mi opłacał składek rentowych i zdrowotnych ,że to we własnym zakresie .Dziękuję

  1. arbeitlandia napisał(a):

   To nie jest pracodawca, tylko pośrednik, który zachęca Pana do prowadzenia własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec (Gewerbe). A jak własna działalność – to oczywiście składki na ubezpieczenia społeczne, podatki, koszty obsługi prawnej i ryzyko związane z prowadzeniem działalności spoczywa na Panu.

 34. Olek napisał(a):

  Witam czy mogę Pracować legalnie w Niemczech jako opiekun bez Gewerby , tylko wysłany do pracy w Niemczech z firmy w Polsce?? Dziekuję

 35. Natalia napisał(a):

  czy ze by pracować w Niemczech trzeba być u rodziny, u której się pracuje zameldowanym ? dziękuję

 36. Joanna napisał(a):

  Mąż miał założoną Gewerbe w latach 2009 – 2011 księgowy nie dokonał rozliczenia rocznego. Maż dostał tytuł wykonawczy z polskiego US celem egzekucji podatku dochodowego z Finanzamt DE. Nie mamy dokumentów (wszystko zabrał księgowy z którym nie ma kontaktu). Co można zrobić, gdzie się udać o pomoc, kto zna w Polsce przepisy niemieckie, dzwoniłam do biur które ogłaszają się w internecie ale nie mieli takich spraw ???
  Mąż nie przekroczył progu dochodu zwalniającego z podatku. Urząd finansowy DE oszacował podatek w związku z brakiem rozliczenia. Czy coś można zrobić kwota ogromna i do tego bardzo duże odsetki.???

 37. Lusia napisał(a):

  oj, to przekichane, ale musi miec jakies dane, po nitce do kłębka. Kazdy coś wie, trzeba szukać w urzędzie gdzie księgowy był zarejestrowany, nie mógł byc nim bez dokumentów, szukac , macie jakieś umowy, adresy, jak rozliczal, na ławce w parku, bezimienny?

 38. Lusia napisał(a):

  Co zrobić,gdy mialo sie gewerbe z polskim meldunkiem i niemieckim adresem siedziby firmy i Finanzamt nie przyznal steuernummeru? Gdzie się rozliczyć w RFN czy RP?
  Czy Finanzamt informuje na piśmie podatnika, że uznał, ze nie ma zakładu na terytorium Niemiec?
  Czy to, ze się ma w reku dokument Gewerbe, ale żadnego dokumentu z Finanzamtu nie uprawnia do podjęcia działalnosci i wypisywania rachunków?
  Czy beż Steuernummeru mozna wykonywac działalnosć?

 39. Andrzej napisał(a):

  Mam zlecenie na wykonanie inst centrlanego ogrzewania w 15 mieszkaniach na terenie Niemiec Czy moge wykonac tą usluge iwystawić rachunek po zalożeniu działalnosci w Polsce i jaki bede musial odprowadzić podatek Jaką działalnosc musze miec zarejestrowaną

 40. Andrzej napisał(a):

  Mam zlecenie na wykonanie inst co w Niemczech Jaka Gewerbe musze mieć zalożona Jaki zaplace podatek Czy po założeniu Gewerbe będe uprawniony do wykonnania tej pracy pomimo nie nadanego numeru podatkowego Kiedy bede mógl wystawić rachunek? Czy dopiero po nadaniu numeru Jaka jest kwota wolna od podatku?

 41. michal napisał(a):

  wie ktos moze co sie stanie jesli nie wymeldowalem gewerby i nagle wyjechalem z niemiec nie podjelem nawet pracy beda tego jakies konsekwencje po ponad roku czasu czy bezproblemowo moge to zlikwidowac?

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Raczej można bezproblemowo wymeldować i lepiej to zrobić.

 42. Tadeusz napisał(a):

  W Polsce jestem na emeryturze, miałem epizod pracy w Niemczech na gewerbie tam zarobiłem 7200€
  Czy mój dochód z Polski ma wpływ na wysokość zapłacenia podatku w Niemczech od powyższej kwoty??? Tu dochód zgłosiłem do skarbówki
  Bo przysłali mi do zapłaty prawie 1500€ !!! SZOK ( jedyne rachunki to na tel ) dla mnie to kosmos!
  Proszę o odpowiedz

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Tu to znaczy gdzie? W PL czy w DE?

 43. Ania napisał(a):

  Witam mam pytanie
  Czy prowadzą Gewerbe w NIemczech potrzebne jest auto na niemieckich rejestracjach czy może być na polskich. Raz w miesiącu mąż przyjezdza do polski na pare dni nie jest tam 365 dni w roku

 44. Gosia napisał(a):

  chcialam spytac jak mam juz w niemczech nr w urzedzie finansowym bo bylam zatrudniona na umowe a teraz bede miala gewerbe ti czy ten nr zostaje czy bede miala .

 45. Gosia napisał(a):

  Bardzo prosze wyjasnic mi co tojest na rachunku EKUZ

 46. hania napisał(a):

  6 tygodni temu zakończyłam pracę jako opiekunka wymeldowano mnie pytanie jest takie czy nadal mam gewerbe ponieważ w czasie pracy miałam nikt mnie nie powiadomił o jej zamknięciu, z tego co mi mówiono to pracodawca powinien ją zamknąć jak to jest ponoeważ w tej chwili pracuję prywatnie i czy mogę rodzinie niemieckiej wystawić rachunek

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Skąd Panią wymeldowano? Z adresu zamieszkania czy z rejestru działalności gospodarczej?
   I przepraszamy za sarkazm – albo jest Pani właścicielem firmy albo ma Pani pracodawcę.

  2. hania napisał(a):

   Czy będąc na gewerbe mogę porzucić pracę pracując jako opiekunka pracuję już 4 tyg. a umowa opiewała że może być rozwiązana po 2 tyg czy nie bądę mieć problemów. proszę o pomoc….

 47. Maciej napisał(a):

  Witam. Dostałem oferte pracy na budowie własnie na gewerbie i sam nie wiem co zrobic. Podobno pierwszy rok to nic trudnego i o nic nie powinienem sie martwic ale wszystkie moje papiery odnosnie dzialalnosci bedzie prowadzil pracodawca ktorego tak naprawde jeszcze nie znam 🙁 i co mam zrobic a przedewszystkim na co mam uwarzac? Dziekuje

 48. hania napisał(a):

  czy będąc na gewerbe i pracując jako opiekunka muszę pisemnie złożyć rezygnację z pracy czy mogę bez uprzedzania wyjechać zaznaczając że jestem tu 4 tyg. i mam już dość psychicznie, a obawiam się że jak uprzedzę to nie zostaną mi wypłacone pieniądze dziękuje i proszę o pomoc…..

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Jeżeli ma Pani Gewerbe, jest Pani samodzielnym przedsiębiorcą i zapewne zawarła Pani pisemną umowę z rodziną. Proszę sprawdzić terminy wypowiedzenia.

 49. kacperek napisał(a):

  mam 2 tygodnie ale czy muszę ich uprzedzić, ponieważ jak to zrobię obawiam się, że nie wypłacą mi pieniędzy tak ten system działa,że
  człowiek pracuje w skrajnych warunkach i obawia się o swoje ciężko
  zarobione pieniądze marne podkreślam….proszę o odpowiedz Dziękuję.

 50. hania napisał(a):

  przepraszam za przeoczenie jako autor napisałam kacperek,ale to w dalszym ciągu hania

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Pani jest przedsiębiorcą. Bycie przedsiębiorcą polega m.in. na tym, że ponosi się tzw. ryzyko biznesowe, czyli to, że ktoś Pani nie zapłaci.
   Jeżeli ma Pani umowę i jest naprawdę tak źle i ciężko, proszę złożyć wypowiedzenie i dotrzymać terminu wypowiedzenia. Z prawnego punktu widzenia powinni Pani zapłacić. Z praktyki biznesowej – różnie to bywa … Nikt nie podejmie za Panią decyzji i nikt na forum internetowym nie da Pani gwarancji na uzyskanie zapłaty.

 51. anna napisał(a):

  Mam pytanie,kancelaria adwokacka,zameldowala mi Gewerbe i bedzie zalatwiala moje sprawy finansowe.pracuje jako „opiekunka”mecenas mowi,ze potrzebuje rowniez zaswiadczenie o dochodach z Polski(mam emeryture)Czy to znaczy,ze moje dochody beda rozliczane rowniez w Polsce? Naprawde tego nie rozumiem.Za swoje uslugi adwokat zada 120 euro i pozniej co miesiac 65 euro rowniez za miesiace kiedy jestem w Polsce i nie pracuje.Wydaje mi sie,moze sie myle,ale sa to jakies kwoty z kosmosu.
  Prosze o odpowiedz.

 52. halina napisał(a):

  witam.. czy bedac na tzw malej gewerbie moge wystawic rachunek polskiej firmie ktora mnie tutaj wyslala na podstawie umowy o wspolpracy?
  i czy jezeli mam taka umowe to potrzebuje jeszcze umowe z osoba ktora sie opiekuje?
  strasznie namieszali mi w glowie teraz…i az sie boje?
  mam wykupione pryw ubezpieczenie zdrowotne czy to wystarczy?

 53. arbeitlandia napisał(a):

  Pani Halino, bez urazy, ale podjęła Pani decyzję o tym, żeby zostać przedsiębiorcą i szuka Pani pomocy na forum internetowym? Prosta droga do porażki 🙂
  Proszę przeczytać umowę, którą Pani podpisała, z kim ją Pani podpisała,czego dotyczy i sama będzie Pani wiedziała o co chodzi.
  Ubezpieczenie zdrowotne / jeżeli jest to polska polisa w przypadku kontroli może być niewystarczająca, jeżeli zawiera ograniczoną do jakiejś kwoty odpowiedzialność za koszty leczenia.

 54. opiekunka napisał(a):

  Witam..w umowie jako opiekunka osob starszych mam 100 godzin miesiecznie pracowac,jednak to praca 24/h i pracuje 10 godzin dziennie..jak to sie ma do prawa mojego,co moge z tym zrobic,gdyz mnie to zastanawia jak tak mozna wykorzystywac kogos..praca na umowe zlecenie oczywiscie..czy moge zaskarzyc firme o zaplacenie mi za wszystkie godziny pracy i gdzie to zrobic,czy w PL czy w DE..pozdrawiam.

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Proszę zwrócić się do prawnika po poradę prawną. Każdą umowę można zaskarżyć.
   Jeżeli chodzi o właściwość miejscową sądu – powinna być określona w umowie, proszę zajrzeć, najczęściej są to ostatnie punkty umów.

 55. opiekunka napisał(a):

  oczywiscie pracuje w Niemczech

 56. opiekunka napisał(a):

  dziekuje bardzo za odpowiedz…

 57. opiekunka napisał(a):

  prosze mi jeszcze doradzic,chcialabym pracowac na wlasna dzialanosc gospodarcza zalozona w Polsce jako opiekunka w Niemczech,mam taka mozliwosc…czy bede oplacac skladki w polskim Zusie i US..? czy moge oplacac? czy musze w Niemczech placic? a jak to sie ma do tego co czytam wyzej jako wolny zawod zwolniony od zglaszania tu w Niemczech..juz sie pogubilam w tym wszystkim..

 58. poczatkujaca napisał(a):

  Witam
  Czytam duzo na portalach o opiekunkach w niemczech niektore panie sa zadowolone niekture nie ale to akurat jest normalne bo tak to juz jest ze nikomu sie nie dogodzi
  Mam natomisat pytanie jesli chodzi o zakladanie firmy zanim pojedzie sie do pracy jako opiekunka na terenie niemiec podobno korzystniej jest zrobic to na terenie polski z wielu powodow np meldunkowych jak i rozliczeniowy – czy moze ktos mi to potwierdzic !!!!
  Nastepna moja niezrozumiałosc to jest otwieramy firmr ponisimy koszty i to nie male pracujemy 2 miesiace potem mamy wolny czas tez miesiac i te pieniazi ktore sie zarabia trzeba rozłozyc na trzy miesiace bo tak napradw przt działalnosci pracujemy w roku 8 m-cy a zus i podatki placimy przez 12 m-cy
  pomocy

 59. Mateusz napisał(a):

  Witam , zagubilem oryginal Gewerby, teraz moje pytanie czy moga jakos zamknac firme nie udajac sie do niemiec, jakies biuro rachunkowe polsko-niemieckie ?

 60. Grazyna napisał(a):

  Czy będąc na gewerbie ,mogę podjąć pracę przejsciową w innej firmie ,ktora placi za mnie wszystkie skladki , oczywiscie firmie niemieckiej.

 61. Michał napisał(a):

  Założyłem swoją firmę w Niemczech z pomocą firmy xxxxxxxxx Założenie trwało zaledwie 2 tygodnie. Prowadzą moją księgowość, nie muszę się uczyć niemieckiego, bo to Oni kontaktują się z niemieckimi urzędnikami. Szybko i rzetelnie, polecam!

 62. magdalena napisał(a):

  witam.mam niezamknietą gewerbe w niemczech i miesiąc twmu założyłam działalność gospodarczą w polsce.czy poniose jakies konsenkfencje finansowe z tego powodu

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Niemiecki urząd podatkowy może wyznaczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Lepiej wyrejestrować Gewerbe. No, i jeżeli w jednym roku podatkowym będzie Pani prowadziła działalność gospodarczą w dwóch państwach, trzeba złożyć zeznania podatkowe i w Niemczech w Polsce.

 63. Moka napisał(a):

  Oferujemy pomoc w otwarciu i prowadzeniu firmy w Niemczech. Nie potrzebny jest niemiecki meldunek, udostepniamy Panstwu adres i obsluge biurowa. Mamy duze doswiadczenie i zapewniamy fachowe uslugi . Zapraszamy. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 64. Stasiu napisał(a):

  Czy można zmieścić się z Gewerbą jako opiekun osoby niepełnosprawnej w granicy 3 tyś. Euro/na miesiąc? Ten warunek postawił opiekunowi doradca podatkowy jego podopiecznej.Wyliczył : 4525 Euro !!! 1) 30dnix12h.x8,8,50= 3060 Euro + 2) wyżywienie ,zakwaterowanie: 452 ; + 3) podatki na SV ubezpieczenie socjalne : 800 ; + 4)całkowity podatek(Pauschalsteuer : 113 ; + B 6 (podatek kościelny) : 40 Euro ; + koszt doradcy podatkowego 60 Euro.

 65. irena napisał(a):

  witam, mam gewerbę w Austrii ,czy mogę pracować na tej gewerbe legalnie w Niemczech

 66. Katarzyna napisał(a):

  Witam
  Mąż chce otworzyć Gewerbe ale mam taki problem urzędniczka odmówiła ponieważ twierdzi że weszły przepisy mówiące o tym iż osoba zakładająca firmę musi umieć mówić po o Niemiecku, prawda cz fałsz?
  Oczywiście mąż zapisał się na kurs ale to nie wystarczająco wedle urzedniczki.

 67. Aga napisał(a):

  też się zastanawiam nad założeniem własnej działalności, póki co- agencja.
  https://vademecumopiekunki.wordpress.com/

 68. Anna napisał(a):

  Dzień dobry. Czy dobrze zrozumiałam? Żeby pracować w Niemczech na własny rachunek jako opiekunka osób starszych,muszę mieć uprawnienia? I gdybym chciała zatrudnić opiekunki na niemieckiej umowie to one też muszą mieć uprawnienia do wykonywania tego zawodu? Czy jest jakaś możliwość prowadzenia tego typu działalności w Niemczech i zatrudniania tam polskich opiekunek na niemieckich umowach bez uprawnień?
  Pozdrawiam i dziękuję za ew.odpowiedz.

 69. Malgorzata napisał(a):

  Ja w tej chwil pracuje w hamburgu jako opiekunka zatrudniona przez polskiego naganiacza ,ktory twierdzi ze ma firme dla opiekunek a tak naprawde to jest na gewerbie i niemieckiej przyjaciolce nagania naiwne tak jak ja Polki to jest Andrzej zegar ze szczecinka ,okrada nas jak tylko moze .nie daje zadnych umow po polsku ,jego dzienna stawka to 20euro z kazdej naszej dniowki nie placi za nic za sw, za godz nocne i za brak wychodnegoj jest bezczelny i arogancki przestszegam wszystkie kobiety,ktore chcialyby pracowac jako opiekunki ,Panie omijajcie go szerokim lukiem ,to zwykly pasozyt ,ktory. Mieszka w polsce i nie ma pojecia do jakich ludzi wysyla pracownice,za nic nie bierze odpowiedzialnosci i za nic nie placi.

 70. Kacper napisał(a):

  Witam.
  Chciałbym założyć firmę w Niemczech, ale pracując dalej na pełnym etacie. Czas pracy dla firmy wynosiłby ok. 5-15h tygodniowo i byłby tylko do celów dorobkowych. Rodzi mi się tutaj pytanie, a mianowicie jakie są koszty stałe na taką firmę ? Jeżeli jestem ubezpieczony zdrowotnie u swojego pracodawcy to muszę podwójnie płacić ubezpieczenie zdrowotne ? I co ze składkami emerytalnymi są obowiązkowe ?

 71. Marian napisał(a):

  Witam mam otworzoną gewerberbe i wypisalem 2 rachunki bez steuernummer 3 juz bez tego nie chce mi przyjac czy ma w ogole on takie prawo rachunki wypisuje ponizej 1000 euro

 72. Aga napisał(a):

  Hallo 🙂
  Czy Haushalthilfe na Gewerbe nie moze miec jedynie jednego klienta w roku? Co, jeśli? Ilu minimum? Jakie mogą byc konsekwencje? Rok liczony jest kalendarzowy?
  Dziekuje za odpowiedzi

 73. Marlena napisał(a):

  Jeśli macie jakieś problemy z założeniem Gewerby w Niemczech to polecam xxxxxxxxx.de mam u nich firme już ponad rok i nigdy nie miałam problemów wszystko legalnie i na czas plus załatwili mi ubezpieczenie niemieckie. Do lekarzy chodze w Niemczech i bede miała w Niemczech emeryturę.

 74. Stefan napisał(a):

  Chciałbym tylko dodać od siebie, że mam już od dawna gewerbę obsługiwaną przez xxxxxxxx i nie mogę narzekać na prawdę sympatyczni ludzie a przedewszystkim solidni i uczciwi. Wszystko legalnie, rachunki co miesiąc tak ma być!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej