W opiece nad osobami starszymi w Niemczech opiekunka z Polski może spotkać się z sytuacją, kiedy rodzina niemiecka będzie starała się o przyznanie bądź podniesienie na wyższy stopień Pflegestufe, czyli grupy opiekuńczej. Jest to bardzo ważne przede wszystkim dla rodziny niemieckiej ze względów finansowych, ale również dla opiekunki, ponieważ może ona dzięki przyznaniu podopiecznemu Pflegestufe uzyskać znaczną pomoc w codziennej, trudnej pracy a czasami lepsze wynagrodzenie.

W przebieg wizyty rzeczoznawcy ze służb ubezpieczenia medycznego (MDK – Gutachter Medizinischer Dienst der Krankenversicherung) często włączana jest opiekunka z Polski. Nasza opinia o stopniu ograniczenia samodzielności osoby starszej jest brana bardzo poważnie pod uwagę.

W artykule na temat Pflegestufe (grupa opiekuńcza) przedstawiliśmy zasady przyznawania konkretnej grupy w zależności od wymaganej pomocy od osób trzecich – chodzi głównie o czas jaki należy dziennie przeznaczyć na pomoc.

Dla orientacji przedstawiamy jakimi wskaźnikami kieruje się MDK przy wyliczeniu tego czasu dla poszczególnych segmentów opieki przy założeniu, że opiekę w pełni sprawują członkowie rodziny lub właśnie opiekunka osób starszych z Polski.

Pielęgnacja ciała:

Mycie całego ciała 20-25 minut

Mycie górnej połowy ciała 8-10 minut

Mycie dolnej połowy ciała 12-15 minut

Mycie rąk/twarzy 1-2 minuty

Prysznic 15-20 minut

Kąpiel 20-25 minut

Mycie zębów/jamy ustnej 5 minut

Czesanie 1-3 minuty

Golenie 5-10 minut

Załatwianie potrzeb fizjologicznych:

Oddawanie moczu 2-3 minuty

Oddawanie stolca 3-6 minut

Ściąganie/zakładanie odzieży 2 minuty

Zmiana pieluszki z moczem 4-5 minut

Zmiana pieluszki ze stolcem 7-10 minut

Zmiana małej wkładki 1-2 minuty

Opróżnienie /zmiana woreczka na mocz 2-3 minuty

Opróżnienie woreczka stomijnego 3-4 minuty

Odżywianie:

Rozdrobnienie posiłku 2-3 minuty

Karmienie tradycyjne 15-20 minut

Karmienie przed sondę 15-20 minut

Mobilność:

Wstawanie z /kładzenie do łóżka 1-2 minuty

Zmiana pozycji w łóżku 2-3 minuty

Ubieranie całego ciała 8-10 minut

Ubieranie tylko góry/dołu 5-6 minut

Rozbieranie całego ciała 4-6 minut

Rozbieranie tylko góry/dołu 2-3 minuty

Podniesienie do pionu 1 minuta

Wiele opiekunek osób starszych w Niemczech po przeczytaniu tych wskaźników czasowych z pewnością uśmiechnie się z niedowierzeniem. Wymienione powyżej dane nie uwzględniają przecież specyfiki poszczególnych schorzeń wieku starczego. Trudno osobę z silną demencją nakarmić w ciągu 20 minut. Trudno chorego na Alzheimera (i nie tylko) przekonać do wypróżnienia się w ciągu 6 minut. Dalej zakłada się jedno wyjście do ubikacji dziennie w celu defekacji a bardzo często chorzy muszą odwiedzić to miejsce wielokrotnie w ciągu dnia. Z kolei pielęgnacja zębów i jamy ustnej nie przewiduje, że osoby z protezą czy sztucznymi zębami to 3-4-krotne zabiegi pielęgnacyjne w ciągu dnia. Położenie do łóżka czy przekonanie do wstania z łóżka osób starszych z zaawansowaną demencją zajmuje również dużo więcej czasu niż jest to przewidziane we wskaźnikach. Sama czynność np. kąpieli może trwać 25 minut ale przecież osłabiony staruszek potrzebuje czasu na dojście pod nadzorem opiekuna do łazienki. Nie jest uwzględniona pomoc przy takich czynnościach jak np. przemieszczanie na wózek inwalidzki, windę przyschodową, czas potrzebny na towarzyszenie niesamodzielnej umysłowo bądź fizycznie osobie starszej w wizycie u lekarza itp.itd.

Można mnożyć przykłady na to jak niedoskonałe są powyższe wskaźniki ale tak to jest ze wskaźnikami, że bardzo rzadko oddają rzeczywiste potrzeby wszystkich. Każda doświadczona opiekunka z Polski pracująca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech doskonale wie, że czas na wykonanie poszczególnych czynności zależy również od stanu umysłu a nie tylko od zwykłych ograniczeń fizycznych poszczególnych podopiecznych.

Nie zawsze jednak o tym wiedzą rzeczoznawcy z MDK ….

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
kraadamargaret Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
margaret
Gość
margaret

To jest bardzo ciężka praca,zarówno fizyczna jak i psychiczna.Wiem o tym ,bo sama tego doświadczyłam.Niestety nie jest odpowiednio wynagradzana.Niemców dzięki temu,że są społeczeństwem bogatym stać na to,aby zatrudnić polskie opiekunki i wtedy obydwie strony są zadowolone(w większości).Wiadomo,że tak jak wszędzie bywa,że ktoś czasem jest niezadowolony,no ale cóż z tym też trzeba się liczyć.

kra
Gość
kra

Różnie to bywa.Ja myślałam że złapałam za nogi Najwyższego.
Dopiero jak poczytałam co piszą doświadczone osoby,to zdębiałam.
Nie żeby mi ktoś krzywdę robił,ale ….
Ciężka fizyczna praca,w pojedynkę.O psychice to nawet nie ma co gadać…
Wstawanie 3-4 razy w nocy.To chyba jest najgorsze.
Pozdrawiam.

ada
Gość
ada

Witam!
Ten artykuł powinien być skierowany do rzeczoznawców z MDK a nie do opiekunek.Bo można to potraktować jak zalecenie i opiekować się ze stoperem w ręce.,,Koniec jedzenia,kapania czas minał,,

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej