Zaglądanie do cudzej kieszeni nie jest może eleganckie, ciekawość to także pierwszy stopień do piekła ale … 🙂 Informacje na ten temat mogą być przydatne polskim opiekunkom osób starszych przy negocjowaniu warunków finansowych przy pracy w opiece w Niemczech

Finansowanie opieki nad osobami starszymi w Niemczech zapewnia państwo niemieckie w takiej skali, o jakiej my Polacy możemy tylko pomarzyć. Źródło pochodzenia finansów nie jest może dla opiekunek osób starszych tak interesujące jak informacje ile i za co rodziny niemieckie otrzymują pieniędzy, jeżeli zdecydują się przejąć opiekę nad osobą starszą a faktyczną opiekę sprawują opiekunki z Polski i i innych krajów Unii Europejskiej. Dla porządku wspomnimy jedynie, że środki pochodzą w znacznej części ze składek na ubezpieczenia społeczne, które opłacają obywatele Niemiec i funduszy celowych budżetu państwa. Pomoc dla osób wymagających opieki w Niemczech może mieć formę usług opiekuńczych, świadczeń rzeczowych i oczywiście świadczeń pieniężnych. To właśnie świadczenia pieniężne, które otrzymują rodziny niemieckie są tematem najbardziej interesującym opiekunki osób starszych pracujące w opiece w Niemczech.

Jak osoba starsza lub jej rodzina w Niemczech może dostać dofinansowanie gotówkowe od państwa? Pierwszy krok to przyznanie tzw. Pflegestufe (grupa opiekuńcza, nie można jej porównać z naszą grupą inwalidzką), czyli określenie zakresu ograniczenia samodzielności osoby starszej i określenie na ile jej pozostanie we własnym domu jest zależne od osób trzecich. Jak to się załatwia? Należy złożyć wniosek do Pflegekasse w miejscu zamieszkania. Do domu osoby starszej przyjdzie w umówionym terminie Gutachter (rzeczoznawca, można jego pracę porównać z pracą polskich pracowników socjalnych) z MDK czyli Medizinischen Dienstes der Krankenverischerung w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i wydania decyzji, czy i którą Pflegestufe należy przydzielić.

Ogólne reguły i zasady przydzielania Pflegestufe, a co za tym idzie, dofinansowania do opieki określone są w 15 SGB XI w rozdziale pod tytułem Stufen der Pflegebedürftigkeit (Grupy opiekuńcze). Wyróżnia się 3 stopnie ograniczenia samodzielności osoby starszej, od 1 do 3 przy czym stopniowanie schorzeń jest odwrotne w stosunku do polskich grup inwalidzkich.

Z kolei konkretne kwoty, jakie wynikają z przyznania grupy opiekuńczej Pflegestufe i wypłacane są dla osób, które opiekę załatwiają we własnym zakresie, określone są w§ 37 SGB XI w rozdziale Pflegegeld für selbst beschaffte Pflegehilfen (Zasiłek opiekuńczy dla organizujących opiekę we własnym zakresie).

Przejdźmy do konkretów:Pflegestufe I – otrzymują osoby, których stan został określony jako „erheblich Pflegebedürftige“, czyli “wyraźnie wymagający opieki”. Zgodnie z ustawą ta grupa zostanie przydzielona osobom starszym, które muszą korzystać codziennie w zakresie higieny osobistej, odżywiania i poruszania się, z pomocy członków rodziny lub osób nie mających wykształcenia w zakresie Altenpflege a pomoc ta potrzebna jest przynajmniej raz dziennie i zajmuje codziennie przynajmniej 90 minut, z czego przynajmniej 45 minut musi dotyczyć tzw. Grundpflege oraz wielokrotnie w tygodniu pomocy w gospodarstwie domowym. Zasiłek opiekuńczy, czyli Pflegegeld od państwa niemieckiego wynosi od 1 stycznia 2012 roku 235 Euro miesięcznie.

Pflegestufe II – otrzymują osoby, których stan został określony jako „ Schwerpflegebedürftige“ czyli “poważnie wymagający opieki”. Ta grupa zostanie przydzielona tym osobom starszym w Niemczech, które analogicznie jak wyżej, muszą korzystać z pomocy osób trzecich przy higienie osobistej, odżywianiu i poruszaniu się przynajmniej 3 razy dziennie o różnych porach, przy czym pomoc ta musi zajmować co najmniej 3 godziny dziennie, w tym tzw. Grundpflege co najmniej 2 godziny oraz wielokrotnie w tygodniu z pomocy w gospodarstwie domowym. Zasiłek opiekuńczy wynosi w tej grupie od 1 stycznia 2012 roku 440 Euro miesięcznie.Pflegestufe III – otrzymują osoby, których stan został określony jako „Schwerstpflegebedürftige“ czyli „bardzo poważnie wymagający opieki”. Ta grupa zostanie przyznana w takim przypadku, jeżeli pomoc (w zakresie opisanym powyżej przy grupie 1 i 2) jest potrzebna całodobowo, także w nocy, wielokrotnie, a czas na nią poświęcony przez osoby trzecie wynosi łącznie przynajmniej 5 godzin, w tym tzw. Grundpflege zajmuje minimum 4 godziny. Zasiłek opiekuńczy wynosi w tej grupie od 1 stycznia 2012 roku 700 Euro miesięcznie.

Zasiłek opiekuńczy przy Pflegestufe I i II jest wypłacany co pół roku a przy Pflegestufe III co kwartał.

Wniosek o podwyższenie grupy zasiłkowej można składać z reguły nie częściej niż co pół roku.

To nie są oczywiście jedyne środki finansowe, które może otrzymać w formie pieniężnej wymagająca opieki osoba starsza w Niemczech.

Część druga artykułu już wkrótce!

58
Dodaj komentarz

avatar
27 Comment threads
31 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
41 Comment authors
WalentynaELAIwonaNELAAlicjs Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inna
Gość
inna

Po raz pierwszy dowiedziałam sie ,Ze,, ciekawośc prowadzi do piekła,,.
Mnie w domu uczono,ze ciekawosc prowadzi do wiedzy.
Przeczytałam i wiem.
Pozdrawiam wszystkich ciekawskich.

Aura
Gość
Aura

„Inna” zgadzam się z Tobą! Gdyby nie ludzka ciekawość nie byłoby rozwoju i pewnie byłibyśmy dzisiaj na etapie kamien ia łupanego!!!

dusia 54
Gość
dusia 54

Bardzo ciekawy artykul.Ja pracowalam legalnie w Nieczech Wykorzystamo moja Polska Dume Moje serce.,moj wiedze przy opiece Zwolnilam sie sama.Prosze o wiecej takich artykulow.Pozdrawiam.

Janina
Gość
Janina

Nie powinno to nikogo interesowac ile kto ma, zarabia ,dostaje od panstwa pieniedzy!Kazdy powinien zagladnac do swojej kieszeni.
Panstwo niemieckie dba o swoich obywateli-ludzi starszych bo to oni a szczegolnie niemieckie kobiety odbudowaly kraj z ruin.Niemcy sa pracowitym i rzetelnym narodem,dlatego kryzys gospodarczy im nie zagraza.Jesli chodzi o pflegestufe 1,2,3-i co z tego ze otrzymuja dofinansowanie,przeciez to i tak nie wystarczy zeby zaplacic za polska opiekunke,rodzina (jesli jest)musi doplacac!Przyklad:
Opiekunka otrzymuje 1100-1300€,
Zalegalizowanie opiekunki kosztuje 400€
Mieszkanie u Babci/dziadka kosztuje 600€
Babcia / dziadek maja 1000€ renty,do tego dostaje np.235€ od panstwa.Opiekunka babcia musza cos jesc.Kto za to placi

dana
Gość
dana

co tez pani janinapieprzy za bzdury gdyby nie my tania sila robocza to co by zrobili, ruina,pani pracuje za frajer ale ma prace co ciesz pewnie na czarno rencistka lub emerytka wielu ludzi tego nie doswiadczy,ale,,,,,nalezy wiedziec duzo spraw w tym temacie bo sluzba niemiecka jak swiadczy uslugi to za ,od 20e/godz a pani startuje od 1e/g swiadzczac uslugi calodobowe

Jolanta
Gość
Jolanta

Tak, za wykwalifikowana opiekinke! Gdyby tyle placono za godzine to nie byloby problemow i nie trzeba byloby zatrudniac opiekunek z europy wschodniej!

ala45
Gość
ala45

A Ty chyba jesteś z tej drugiej strony, skoro tak bronisz niemców. Tacy bardzo są biedni, bo odbudowali kraj, tylko dlaczego w Polsce nie ma nigdzie takich starych domów.Dlaczego moja biedną Mamę, która przeżyła wojnę nie stać na opiekunkę, tylko może liczyć na swoje dzieci, którym także jest ciężko, chociaż miało być tak dobrze? Nie sądzisz, że to właśnie z ich winy jest tak, a nie inaczej w Polsce?

Juanita
Gość
Juanita

Ja Mysle ze Twoja inteligencja jest ograniczona PiS czarna dziuro i Klerze dajesz Niemcom wine ze Twoja Mama nie ma opiekunki. Zadzwon do. Polskiego Panstwa Albo Walesy.

ELA
Gość
ELA

Do szkoły ograniczona kobieto i poznaj historię dlaczego Niemcy mają kasę? bo złupili cały świat i włożyli Po Wojnie do Banków w szwajcarii zrabowaną kasę i złoto żydom.A teraz uczciwy naród skandal

Meg
Gość
Meg

A zadałaś sobie pytanie ile niemiecka rodzina zapłaciłaby za pobyt w Altesheimie ? Najniższa stawka to 3000 zł wcale nie w hotelowych warunkach.

Magda
Gość
Magda

To z kąd Ci „poczciwi „Niemcy biorą aby pozwolić sobie na zatrudninie opiekunki z Polski.Rodziny nie dopłacają

ELA
Gość
ELA

Janina to jest Skandal co Ty piszesz .Polskie Babcie też bardzo ciężko pracowały i odbudowywały Kraj Po strasznej wojnie z Winy właśnie staruszków z Niemiec. Najpierw złupili nasz kraj a teraz mają pieniądze.brak słów Co Ty Niemko piszesz.A Polskie Babcie Maja biedę nie dlatego że niepracowite Ale ze należeliśmy so Obozu Wschodniego i z drugiej strony znowu nas łupili. NIEMCOM nie powinno siè Nic Należeć.
Skandal

Walentyna
Gość
Walentyna

Janina, czy Ty czasem nie potrzebujesz opieki psychologa?????

Basia
Gość
Basia

Wiedzy nigdy dosyć ! Joanno jeśli chcesz być samarytanką to wiele misji stoi otworem ! Ta praca jest jak każda inna ale bardzo NIEWDZIĘCZNA !!! Pytała byś innego pracodawce przed przyjęciem do pracy czy ma na Twoją pensje ? Odpowiem Tobie- NIE ! Oni potrzebują opiekunek to niech płacą i to nie grosze bo stać ich na dobrą zapłate inaczej by nie zatrudniali opiekunek tylko sami zajęli by się własnymi RODZICAMI !!!!! A Ty jak chcesz to zmieniaj im pieluchy i worki z kupką za 400 euro bo przecież oni tacy biedni i porządni! Powodzenia!

basia48
Gość
basia48

Basiu zgadzam się z tobą.Często wykonujemy prace których nie musimy robić i nie słyszymy nawet zwykłego dziękuję.

Iwona
Gość
Iwona

Słuszna uwaga.

Ula
Gość
Ula

Janino, toż ty chyba nie znasz historii. Jakie absurdalne rzeczy piszesz. Jestem w tej chwili na terenie Niemiec i opiekuję się osobą starszą. Znam realia tej pracy. Pracę tę charakteryzuje niezwykłe obciążenie, szczególnie psychiczne. Jest to praca 24h na dobę, a sytuacja finansowa rodzin niemieckich jest nieporównywalna w stosunku do sytuacji finansowej w rodzinach polskich. Stać ich na wyższe płace dla opiekunek polskich, ale niejednokrotnie przemawia przez nich zwykłe skąpstwo.Nie dość, że pracujemy niejednokrotnie „na czarno” to jeszcze żałują każdeoogo euro. Dlaczego nie zatrudniają niemieckich kobiet, skoro one takie pracowite? Następnym razem napisz jak naprawdę wygląda proza życia w domach… Czytaj więcej »

Jolanta
Gość
Jolanta

Bo niemiecka kobieta nie bedzie za te pieniadze pracowac! To co zarobisz w niemczech to sprobuj sobie tez za te pieniadze zyc! Pracowac w Niemczech a pieniadze wydawac w Polsce jest duzo latwiej!

Alicjs
Gość
Alicjs

Niemcy są skapi i wyzyskiwacze a agencje rzeruja na opiekunkach żeby na nich zarobic

ula
Gość
ula

Zapomniałam dodać. Wielkie brawa dla autorów strony. Już nie mogę się doczekać cz. II. Serdecznie pozdrawiam.

U.S.P.A
Gość
U.S.P.A

Do Uli i podobnym czarnuchom !!!!!!

same do tego doprowadzacie , opinia o was jest jaka jest , wyjazd krowy bez znajomości J.Niemieckiego bo nie jest tam wymagany :-)))))))))
Praca na czarno !!! bo firma nie będzie mnie okradała …….. PUSTAKI I TYLE !!!

ala45
Gość
ala45

Do U.S.P.A Krową to na pewno Ty jesteś. Nie pracuje na czarno, znam dobrze niemiecki i jestem cenionym pracownikiem, ale to oburzające co piszesz o innych kobietach. Myślisz KROWO, że pozjadałaś wszystkie rozumy, bo nauczyłaś się mówić ” kali jeść, kali pić”, myślisz KROWO, że te inne, które nie znają języka, lub znają słabo i nie mają w Polsce pracy, nie mają prawa pracować w niemczech?????!!!!!!!!!!!!!!!!

Juanita
Gość
Juanita

Ponizajace jest to Jak moze w Niemczech Ktos bez jezyka pracowac. Z medycznego punktu widzenia powinnas Pojsc do psychiatry. Bez jezyka i odprowadza skladki na ubezpieczenia Alez to zrozumiale.

marga
Gość
marga

Hej ty rozlazła juanito – pewnie cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego , lub wchodzisz w okres menopauzy . To chyba jest powodem ,że tryskasz jadem jak FONTANNA .Niezwłocznie udaj się do bardzo dobrego lekarza , bo taki przeciętny ci nie pomoże – zbyt skomplikowany przypadek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aldona
Gość
Aldona

coś niebywałego, jak można tak określać opiekunki, kto tu jest krową, jestem oburzona

Juanita
Gość
Juanita

Pustakow jest mnostwo a Przede wszystkim ci ktorzy byli poddani komunizmowi i klerowi na czele z rydzykiem. Maja pojecie kamerata szkoly podstawowej na tym sie konczy ich wiedza! Ile Polakow zabralo Prace Niemcom za Pare centow zapomnieliscie o tym!

marga
Gość
marga

Hej pustaczko sie masz – chyba pomyliłaś kraje i portale , no cóż z taką inteligencją można się pomylić —ha,ha,ha !!!

Meg
Gość
Meg

Sami nas tego nauczyli. Jak zabierali na roboty w czasie wojny , to tez im nie przeszkadzał brak języka

Magda
Gość
Magda

Meg, nie ważnego kto pisał Pani czy Pan, ale dziękuję,że to mogłam przeczytać, krótko I zwięźle.Niemcom wogóle nie przeszkadza nieznajomość języka, pracuję w opiece ponad rok.Dla nich ważne są pieniądze , tak się składa ,że dla mnie też.Zależy im na pracownikach z Polski niech się starają I uczą polskiego języka, żeby się z nami porozumieć, łaski nie robią.

NELA
Gość
NELA

zgadzam się z tobą mając polkę w domu również oni mogą się nauczyć po polsku mówić a nie trzaskać rozumem A co dotyczy pieniędzy Niemce by musieli zapłacić więcej i ona by nic więcej nie zrobiła zakres pracy co w umowie i koniec ,a my a co tam zrobię

Bara
Gość
Bara

Bara!Moi kochani takich opiekunek jak my nie zastąpi żaden dom starców.Jesteśmy solidne,pracowite(bo jest to w naszym interesie)jak dobrze pracujemy to mamy dobrą opinię i znajdziemy nastepną prace bardzo szybko.Niemcy z oszczędności biorą nas do pracy a nie z biedy.Trzeba pamiętać o sobie ,że nie jesteśmy maszynami „perpetum mobile” pracującymi na okrągło mamy też swoje prawa o których pracodawcy niechętnie mówią,upominajcie się o swoje prawa bo je macie!!!!

elka
Gość
elka

Znam takich co skąpili każdego centa, ale miałam w ręku wydruk mojej podopiecznej z banku ,gdzie na koncie starszej pani było ponad 10 tys euro.A ja nie miałam nawet na chleb.I tylko dlatego,że nie zrozumiała treści swojego rozliczenia poprosiła mnie o pomoc.Po przeczytaniu byłam w szoku,a babcia zrobiła głupią minę i stwierdziła ,że to nie prawda.Odeszłam, bo nie jestem niewolnikiem ,żeby głodować.Powiedziałam oficjalnie ,że ja jestem także człowiekiem i potrzebuje jedzenia jak ona.Zrobiła taką minę ,że od razu zrozumiałam.Dla niektórych ,chociaż po wojnie prawie 70 lat, to nadal traktują nas jak niewolników.NIE DAJMY SIE ZWARIOWAC.Najpierw my sami siebie szanujmy i… Czytaj więcej »

ela
Gość
ela

moja podopieczna , to też , niestety bardzo”oszczędna” osoba. Próbowala mi wmówić , że powinnam schudnąć 5 kg, w związku z tym , nie powinnam jeść mięsa, wędlin itp. Kilkakrotnie zrobiłam scenę w sklepie, ponieważ nie pozwalała mi włożyć do wózka niezbędnych produktów, nawet kiedy powiedzialam, że ja za to zapłacę. Podniosłam głos, i powiedziałam, że jestem u niej ciągle głodna i więcej do niej nie przyjadę. Trochę pomogło. Ale gdybym ukradkiem nie kupowała sobie niektórych wiktuałów, rzeczywiście bylabym ciągle głodna. Potrafi dwa razy dziennie policzyć bułki w zamrażarce izapytać gdzie są, kiedy już naprawdę zostaly zjedzone. Wylicza po bułeczce… Czytaj więcej »

ela
Gość
ela

wystarczyć na dwa dni. Zastosowalam metodę- kiedy pyta co gotują na obiad – odpowiadam , że nic, bo nie mam z czego.Trochę po dwu miesiącach walk pomoglo. Nawet pyta w sklepie , czy nie chcę ciastek. Kiedy pojechalam na urlop, moja zmienniczka stwierdziła, że tak chytrej osoby jeszcze nie spotkala.Wróciłam z torbą pelną zapasów.Oczywiście wszystko z Polski bardzo smakuje. Ale na szczęście mój kontrakt kończy się za 4 tygodnie. I na pewno już tu nie wrócę.Zmienniczce będzie już łatwiej, ale ja nie mam ochoty walczyć.”biedna”podopieczna , próbowała mnie zmuszać do wykonywania różnych robót , których nie mam w kontrakcie- oczywiście… Czytaj więcej »

kornelka
Gość
kornelka

i bardzo dobrze zrobiłaś,szkoda tylko,że tak póżno.Tak się wychodzi na wyjazdach na kontrakt,gdzie często straszą karą za zerwanie umowy.Wiele opiekunek się po prostu boi i cierpią.Trzeba wtedy negocjować z firmą,ostrzec zmienniczkę,a najlepiej nie podpisywać takich umów lub wywalczyć klauzulę do umowy.Pozdrawiam wszystkie zmienniczki i całą Arbeitlandie.P.S dwa wpisy powyższe po prostu zwaliły mnie z nóg,co tu ro

bią takie podłe wpisy????!!!!!Całe osoby powinny być zlikwidowane,a nie tylko ich komentarze.

dana
Gość
dana

TOZ TO SA TOTALNE BZDURY CO ONI OISZA PRZEDEWSZYSTKIM PFLEGE STUFE 1 TO JEST NAJNIZSZA Z GRUP W NIEMCZECH A DODATKI MAJA NA 1 OK 1200 E ,NA 2 OK 1550E , NA 31900E , A JEST JESZCZE 4 PONAD 2200,ALE WIEDZA PROWADZI DO ROZJASNIENA UMYSLOW OPIEKUNEK Z POLSKI,RODZINY NIEMIECKIE OSZCZEDZAJA WYKORZYSTUJAC NAS NA 24NA DOBE ,A PRZECIEZ CI CHORZY LUDZIE MAJA ZA WSZYSTKO ZWRACANE Z KASY CHORYCH,SZLAG MNIE TRAFIA JAK POLSKIE FIRMY NAS WKOPUJA I MYDLA OCZY,POMOC Z PFLEGE DIENS TU PRZYCHODZI NA 15GODZ MIESIECZNIE,CZYLI 45MIN DZIENNIE BIERZE 2200E

ewa.k
Gość
ewa.k

Bzdury wypisujesz!

ela
Gość
ela

podpowiem pania cos co moze panie zaciekawic ja pracue w niemieckiej firmie we frankfurcie a.menem dwa tygodnie pracy 24 h i dwa tygodnie w domu itd.zarabiam 1600 euro i po odtraceniu na rente i inne skladki co miesiac na konto wpada 1190 euro.prosze szukac po internecie jest tyle legalnych posrednikow w szukaniu pracy (Polskich omijajce szerokim lukiem)

ewa
Gość
ewa

Pani Elu jeżeli to prawda to niech uchyli pani rąbka tajemnicy. Ja pracuję w Niemczech już wiele lat ale o takich miodach jeszcze nie słyszałam. Pozdrawiam wszystkie opiekunki.

ala45
Gość
ala45

Pani Elu, czy mogłaby Pani zdradzić mi w jakiej firmie Pani pracuje. Ja też pracuję w niemieckiej firmie, ale na innych zasadach i nie mam odprowadzanych składek na emeryturę, a szkoda. Jeśli Pani jeszcze tu zagląda,a nie miałaby Pani nic przeciwko, to proszę mi podać nazwę tej firmy, jeśli trzeba, podam adres na e-meila. Z góry dziękuję

Aska
Gość
Aska

Witam. Czy mogla by Pani dać większe wskazówki jak znaleźć taką pracę ?

Coca
Gość
Coca

To po co jezdzicie do tych Niemiec żeby narzekać ,zostanie w Polsce i zarabiajcie swoje złotówki !!!

Jolanta
Gość
Jolanta

Slusznie! Prosze sobie pracowac we wlasnym kraju, wykonywac taka prace , za te pieniadze sobie zyc i ???? OCZYWISCIE NIE NARZEKAC !

DOMEDICA
Gość
DOMEDICA

KOMPLEKSOWY TRANSPORT KARETKĄ
WRAZ Z OPIEKĄ MEDYCZNĄ NA TERENIE POLSKI I EUROPY
SZYBKO WYGODNIE PROFESJONALNIE
2,30/KM

Dane skasowane przez administratora

krystyna
Gość
krystyna

Co sie dziwic obcym ludziom,ze tak traktuja opiekunki,ja opiekuje sie swoja matka{89 lat}ma druga grupe 440 euro.Jestem u niej zameldowana,ale szczerze mowiac chcialabym sie od niej uwolnic,jestem pod stala jej kontrola,na kazde jej zawolanie i ciagle jest zle.Moze ktos wie jak zalatwic mieszkaniebo dluzej juz nie mam sily.Pozdrawiam

baska
Gość
baska

Witam serdecznie szukam porady otoz rok temu oja matka ulegla upadkowi i przeszla operacje biodra od roku mieszka w Polsce jednak na niemieckim ubezpieczeniu ja ironiao jestem opiekunka osob starszych i 7 lat jezdzlam do Niemiec ale na czarno teraz opiekuje sie mama nie moge pracowac mama wymaga 24 godz na dobe opieki. czy moge starac sie o jakis zasilek pielegnacyjny w Niemczech bo w Polsce nie mam szans jezeli ktos wie posze o informacje

baska
Gość
baska

prosze o jakiekolwiek informacje na meila basiau5@wp.pl dziekuje i pozrawiam

Magda
Gość
Magda

Jezeli komus nie pasuje to nalezy z dupa siedziec w Polsce i zarabiac w pracy przy kasie. Po co zebrzecie u Niemiecow. No ale Polacy dumy nie maja tylko potrafia ogalacac i opierdalac i tylko narzekac ile kto i co dostaje.! Skoro narzekaja – mto nalezy wsiasc w samochod i jechac do Polski – tam zycie jest uslane rozami. A jezeli ktos chce zostac to nalezy zamknac morde – bo dostajecie kase za prace okolo 800 do 1400 euro , mieszkanie i jedzenie oraz ubezpieczenie. A jezeli ktos robi na czarno to tym bardziej okrada rzad Polski! Do roboty sie… Czytaj więcej »

Aldona
Gość
Aldona

komentujmy, piszmy, wyrażajmy swoje zdanie a nawet krytykujmy, ale kulturalnie, po co takie brzydkie słownictwo, to bardzo nieprzyjemne

Magda
Gość
Magda

Kiedyś tak było ,a teraz Niemcy mają płacić nam Polakom I innym narodom I tyle…szkoda dyskusji ……..

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Pomijając poziom merytoryczny komentarza – WZIĄĆ!!! Nie ma w języku polskim takiego słowa jak „wziąść”……….

magda
Gość
magda

a „HAROWAC” pisze sie przez „H”

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

🙂

dana
Gość
dana

harować!!!! ciekawa czy taka madra jesteś w pracy????? glupolu

Anomim
Gość
Anomim

Mozna zacząc pracowac legalnie. Nauczyc sie jezyka, zostac w Niemczech, isc do szkoly lub na jakies kursy…sa rozne dofinansowania.Mozna startowac do pracy i zarabiac tyle co niemki. Nie mozna sie porownywac…rodzina nierowna rodzinie. Jeden ma wiecej a drugi mniej. Trzeba pomyslec ze nie trafilo sie gorzej. Ale jak juz komus zle to szukac musi dalej. Co do pracy w takiej opiece to slyszalo sie historie jak to malo zarbiaja i ile by sie przydalo doplacic…no ale czy za frajerstwo sie placi? pieką, sprzataja ponad miare, jednym slowem w dupe wchodza..a pozniej zdziwione. Rob to co do ciebie nalezy i na… Czytaj więcej »

Anomim
Gość
Anomim

A tak nawiasem mowiac..gdzie nie trzeba pracowac zeby miec cokolwiek? Niech ktos mi napisze to moze sie wybiore. A co do pracy nielegalnej ty tam Magdalnko, to sie pałuj. Mowisz o rzadzie polskim , okradanym? A ile nakradl rzad ze brakuje im na emerytury? Banda wieprzy i oszustow. Placic im tylko Zus, srus i inne chu** muje a dostaniesz kopa w dupe i tak. Zyje twoja matka? Pojdziesz z nia po zasilek do polski ? Wiecej ma alkoholk na zasilku niz ty dostaniesz! ty sie tam lepiej zastanow zanim cos napiszesz. Nie badz fermanciara. Polacy maja dume ! ALE TEZ… Czytaj więcej »

WWw
Gość
WWw

A gdzie link do części drugiej?

Kasia
Gość
Kasia

A ja zapraszam na mojego bloga. Opisuje na nim to co przezylam na zleceniach. Czasami bylo zabawnie, czasami dramatycznie. Poza tym znajdziesz tam liczne wskazowki odnosnie tego jak postepowac w roznych sytuacjach, jakie prawa ma opiekunja, jakie obowiazki. Znajdziesz tam rozne przemyslenia na temat starosci, naszej pracy, samotnisci, izolacji i inn6ch roznych tematow, z ktorymi boryka sie kazda opiekunka. Prowadze tam rowniez lekcje jezyka niemieckiego od podstaw. Jestesmy juz przy 20. Lekcji. Proponuje skorzystac z archiwum lub podzialu tematycznego pod etykietami. Znajdziesz je na pasku bocznym ( po kliknieciu w orawym gornym rogu meni- 3 poziomych jresek ) zapraszam http://xxxxxxxxxxxxxxx

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej