Jeszcze raz temat skąd właściwie wiadomo co wolno a czego nie wolno opiekunkom osób starszych z Polski? Pflegebedürftige to po polsku „wymagający opieki” a więc nasz podopieczny, otaczany opieką przez Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person – domową opiekunkę osób starszych. Sprawy związane z pomocą dla osób, które utraciły samodzielność w funkcjonowaniu we własnym domu zostały uregulowane w Niemczech prawnie w 1995 roku. Niemieckie prawo opiekuńcze jest więc jedną z „najmłodszych” regulacji prawnych w tym kraju. Cały proces przyznawania pomocy z tytułu ubezpieczenia pielęgnacyjnego zaczyna się właśnie od określenia, kto to jest Pflegebedürftige. Dokładna definicja znajduje się w § 14 SGB XI (Elfte Sozialgesetzbuch) i co ciekawe, zapis punktu 4 tego paragrafu odpowiada prawie 1:1 temu, co podają wszelkie niemieckie służby i instytucje w informacji o tym, jakie zadania mogą wykonywać zagraniczne domowe opiekunki osób starszych w Niemczech nie posiadające uprawnień zawodowych Altenpflegerin lub Altenpflegehelferin nostryfikowanych lub nabytych w Niemczech.

Za osoby wymagające opieki (Pflegebedürftige) uważa się osoby, które cierpią na choroby lub inwalidztwo fizyczne, umysłowe, psychiczne, ograniczające lub mogące im ograniczyć samodzielne funkcjonowanie przez okres przynajmniej 6 miesięcy, a ich choroby lub inwalidztwo polegają na całkowitym lub częściowy niedowładzie lub innej dysfunkcji narządów ruchu, zaburzeniach funkcjonowania narządów zmysłów lub organów wewnętrznych. Pomoc udzielana w razie zaistnienia konieczności opieki ma celu wspieranie lub przejęcie tych codziennych i powtarzalnych czynności, których samodzielne wykonywanie nie jest możliwe przy czym należy starać się przywrócić jak największą samodzielność chorego. Za takie powtarzalne czynności codzienne uważa się właśnie te zadania, które podawane są, jak wyżej wspomnieliśmy, za czynności dozwolone do wykonywania przez opiekunki osób starszych i wobec tego przytoczymy zapis § 14 SGB XI Pkt. 4 w całości po niemiecku i po polsku:

§ 14 SGB XI

Gewöhnliche und regelmäßig wiederkehrende Verrichtungen im Sinne des Absatzes 1 sind:

(Codziennymi i regularnie powtarzającymi się czynnościami w zamyśle rozdziału 1 są):

1. im Bereich der Körperpflege das Waschen, Duschen, Baden, die Zahnpflege, das Kämmen, Rasieren, die Darm- oder Blasenentleerung

( w zakresie pielęgnacji ciała – mycie, prysznic, kąpanie, pielęgnacja zębów, czesanie, golenie, wypróżnienie jelit i pęcherza)

2. im Bereich der Ernährung das mundgerechte Zubereiten oder die Aufnahme der Nahrung

( w zakresie odżywiania – przygotowanie posiłków w postaci łatwej do ich spożycia lub

przyjmowanie posiłków)

3. im Bereich Mobilität das selbständige Aufstehen und Zu-Bett-Gehen, An- und Auskleiden, Gehen, Stehen, Treppensteigen oder das Verlassen und Wiederaufsuchen der Wohnung

( w zakresie poruszania się – samodzielne wstawanie i kładzenie się do łóżka, ubieranie i rozbieranie się, wchodzenie po schodach oraz opuszczanie i powrót do mieszkania)

4. im Bereich der hasuwirtschaftlichen Versorgung das Einkaufen, Kochen, Reinigen der Wohnung, Spülen, Wechseln und Waschen der Wäsche und Kleidung oder das Beheizen.

( w zakresie gospodarstwa domowego – zakupy, gotowanie, sprzątanie mieszkania, zmywanie naczyń, zmiana i pranie bielizny pościelowej i odzieży, ogrzewanie)

Czy jest to rzeczywiście jednoznaczne określenie co wolno a czego nie wolno robić zagranicznym opiekunkom osób starszych w Niemczech? Zarówno praktyka jak i informacje udzielane przez lekarzy, niemieckie pielęgniarki, niemieckie opiekunki i służby socjalne a co ważniejsze – inne zapisy XI SGB wskazują na to, że katalog czynności, które możemy wykonywać jest znacznie szerszy. Wymienione wyżej czynności to tylko i wyłącznie opis czy katalog czynności uznanych przez prawo niemieckie za „codzienne i powtarzalne”. Nie rozwiewa on jednoznacznie wątpliwości powstających w pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jest szereg nie wykazanych tu czynności, które mogą jednak wykonywać tzw. osoby bliskie a więc za ich zezwoleniem również opiekunki osób starszych jak np. odżywanie przez sondę. Będziemy kontynuowali nasz cykl informacyjny na temat tego co jest bezwzględnie zakazane a co jest dozwolone w czynnościach opiekunek osób starszych w Niemczech.

38
Dodaj komentarz

avatar
500
28 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
alizaarbeitlandiaOpiekun medycznyAmeliamaryla Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jozefa
Gość
jozefa

Pozdrawiam wszystkich z serwisu „Arbeitlandia”.Aktualnie jestem w Niemczech w pracy jako ” Haushaltshilfeciagle „.W tej „branzy” pracuje juz 7 lat ciagle jako pomoc domowa prawie do wszystkiego.Czekam cierpliwie na dalsze rozwijanie przez Panstwa przedstawionego tematu.Jozefa

mira
Gość
mira

wydaje mi się, że dużo zależy od rodziny w jakiej pracujemy, od stopnia choroby i jeszcze innych czynników. Na pewno nie zrobię fachowej czynności, chociażby dlatego, że nie potrafię, nie wiem, jakie mogłyby być konsekwencje. Ale np. jeżeli mam ciśnieniomierz/ muszę kontrolować swoje ciśnienie/, to dlaczego nie mogę zmierzyć w podbramkowej sytuacji? Oczywiście, nie zrobiłabym tego w obecności lakarza. To jest praca z ludżmi i czasem są takie sytuacje, że żaden kodeks tego nie obejmie ani scenariusz nie przewidzi. Pozdrawiam

innna
Gość
innna

Miro,salowa w szpitalu rowniez ma pod reką medyczne sprzęty. Uważasz,że powinna wykonywać ,,podbramkowe sytuacje,,.?

innna
Gość
innna

Miro,salowa w szpitalu rowniez ma pod reką medyczne sprzęty. Uważasz,że powinna wykonywać ,,podbramkowe sytuacje,,.?

ela
Gość
ela

Wielkie dzięki za ten artykuł.
To najlepszy komentarz na poprzedni
Pozdrawiam!

ela
Gość
ela

Wielkie dzięki za ten artykuł.
To najlepszy komentarz na poprzedni
Pozdrawiam!

mira
Gość
mira

Nie porównywałabym pracy salowej do naszej. Przede wszystkim salowa nie ma żadnego sprzętu medycznego tylko ogromny wózek ze środkami do sprzątania. W szpitalu zawsze są pielęgniarki i lekarze, wystarczy nacisnąć przycisk dzwonka. Jeżeli ja jestem sama z dwójką starych ludzi, rodzina daleko, lekarz też nie przyjdzie na każde zawołanie to muszę sobie radzić.Przecież ten ww niemiecki kodeks też nie precyzuje dokładnie wszystkich czynności, bo się nie da.Kto ma w domu przewlekłą chorobę to wie jak to jest.Serdecznie pozdrawiam i póki co cieszmy się latem i słońcem!

basia48
Gość
basia48

Zgadzam się z Mirą,ja też mierzyłam ciśnienie swoim podopiecznym i sprawdzałam ich wagę,następnie wpisywałam to w zrobioną przez siebie tabelkę,lekarz nie miał nic przeciwko temu,a jeszcze stwierdził że bardzo mu te zapiski pomogły w ocenie stanu zdrowia moich podopiecznych.

Jadzia
Gość
Jadzia

Pieknie tu tylko piszecie ,opieka w Oldenburgu ,chora -odlezyny brak kontaktu ,poprzedniczka bez kwalifikacji robila zastrzyki z insuliny ,sorry nie opiekunka tylko pomoc domowa ,rozdzielala lekarstwa ,przemieszczala chora z lozka na wozek bo rodzina sobie zyczyla ,dodam ze chora z silna ostoporoza szok .Po tygodniu ucieklam bo balam sie odpowiedzialnosci i nie mialam na to kwalifikacji ,oczywiscie mi nie zaplacono bo przyjechala zla polka .To wszystko i jak to sie ma do waszego tu pisania

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Hmm, a przed wyjazdem nie wiedziała Pani jaki jest stan podopiecznej? Miała Pani jakąś umowę?
Takie sytuacje jak Pani opisuje nie powinny się zdarzać!

maria
Gość
maria

Czytając komentarze doszłam do wniosku, że macie Drogie Opiekunki bardzo niskie poczucie swojej wartości.Jesteście Opiekunkami a nie pomocami domowymi.ja obecnie jestem w Niemczech.Sprzątanie jest ostatnia rzeczą jaką robię.Moj cały dzień to opieka nad podopiecznym(demencja,transfer,odleżyny,agresja).Mierzę ciśnienie,rozdzielam lekarstwa wg rozpiski lekarza,aktywizuję podopiecznego poprzez zabawę, rozmowę,proste ćwiczenia gimnastyczne (ruch rąk,nóg),przeglądanie prasy itp karmienie przez sondę.Po prstu nauka na poziomie klasy 0.Przed wyjazdem dużo czytałam na temat demencji, duże doświadczenie w Polsce.Swoje umiejętności oceniam wysoko, rodzina to widzi i jest zadowolona, ja również.Skupcie się na podopiecznym a nie bądźcie kurami domowymi

rozgoryczona
Gość
rozgoryczona

Do tej Damy powyzej ,co sie ceni i nie sprzataö
To kolejny problem z takimi brudasami jak ty..
Nie wierze,ze rodzina zadowolona bedzie z opiekunki,ktora w ogole nie sprzata,a pozwala jej na takie inne powazniejsze czynnosci?Brudasawi?
Chyba snisz albo sie tobie przysnilo,ze sie cenisz i nie jestes Putzfrau tylko Altenpflegerin.
Nie jestes zadna opiekunka,jesli nie ukonczylas 3 letniej szkoly kierunkowej,nie masz nawet prawa oficjalnie uzywac takiego tytulu!
Jestes tylko zwykla pomoca domowa z Polski i w zasadzie chyba tylko rodzina zdesperowanych brudasow,ktorym wszystko jedno kto,byle ktos sie staruszkiem zajal-moze cie cenic.A raczej chyba tylko tolerowac.
A to jest kolejny problem z Polkami brudasami,dlaczego nimi jestescie?

mira
Gość
mira

A zaraz tam kurami! Kto ma we krwi sprzątanie to sprząta czy tu, czy tam. Fajnie, że tak się zajmujesz podopiecznymi. Mnie interesuje bardziej psychologia moich podopiecznych. Robię takie różne eksperymenty na pamięć, zachowania,itp.Z uwagą obserwuję proces pogłębiania choroby. Czasem myślę, że my najlepiej znamy te stany, powinna powstać jakaś książka na podstawie naszych obserwacji.Może zaczniemy pisać?

maria
Gość
maria

Niezła myśl z tą książką.Wiele zaobserwowałam u mojego podopiecznego,bo też dużo ćwiczymy np.proste dodawanie liczb i bezbłednie liczy przy normalnym ciśnieniu krwi,przy podwyższonym kompletnie nie wie czego od niego chcę.Natomiast przy podwyższonym pięknie recytuje wiersze z dzieciństwa,wykonuje zabawy dziecięce itd.Dużo można pisać.Te stany my lepiej znamy od lekarzy, rodziny,pflegedienst i na pewno jesteśmy kopalnią wiedzy,z której warto skorzystać.

Alexandra
Gość
Alexandra

Jestem przy opiece 9-ty rok. Chętnie bedę z Paniami wymieniać doświadczenia. Powinna każda lepiej poznać prawo niemieckie w spr. opieki.Pozdrawiam!

anja
Gość
anja

Witam drogie Panie, z ciekawością czytałam te komentarze. Chciałabym bardzo spróbować takiej pracy i zaczelam poszukiwania. Czy mogłyby Panie mi doradzić w jaki najbezpieczniejszy sposób mogłabym wyjechać w charakterze opiekunki? Może poleciłyby mi Panie jakąś porzadną firmę? wlaśnie czytam na temat różnych firm ale cięzko wybrać i sugerować się opinią zawartą tylko na stronie tej firmy. Byłabym niezmiernie wdzięczna jeśli któraś z Pań poleciłaby mi taką firmę. Pozdrawiam serdecznie!!

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Trochę włos mi się zjeżył na skórze czytając niektóre komentarze.
Jestem wykwalifikowanym opiekunem medycznym w Polsce i wiem, że takie czynności jak karmienie podopiecznego przez sondę żołądkową nawet u nas wymagają obecności pielęgniarki. Mając uprawnienia do wykonywania zawodu opiekuna, muszę w obecności pielęgniarki sprawdzić, przed podaniem posiłku czy sonda jest w żołądku, w przeciwnym wypadku można doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych z utratą życia pacjenta włącznie. Wiem też , że prawo niemieckie w kwestii co komu wolno, a co nie jest bardzo restrykcyjne.

ania
Gość
ania

Rzeczywiście, może się włos na głowie zjeżyć! Umiejętności, a kwalifikacje to znaczna różnica. Tak jak legalne zatrudnienie i praca tak zwana na czarno! Trzeba znać swoje miejsce w szeregu drogie Panie, prawo niemieckie no i przede wszystkim język, bo bez tego ani rusz. Pozdrawiam

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Miłe Panie mam pytanie -jak u WAs wygląda sprawa wolnego czasu.Pracowałam ,gdzie bezpośrednim opiekunem osoby samotnej starszej była Kanc. Adwok. Nie mogłam z swojej przerwy korzystać do chwili przyjścia zastępstwa mimo ,że ta osoba nie była obłożnie chora.,,Jeśli jesteś przy opiece nie możesz swojego podopiecznego zostawić na 1-2 h.” rzekomo tak mówi prawo niemieckie. Teraz opiekuję się panem-83l.-spr.umysłowo,syn wyraził zgodę -że mogę korzystać z swoich wolnych godzin. Poprosiłam zgodę na piśmie. Minęło 10 tyg.nie otrzymałam!Dwukrotnie wracałam do tematu-tłumaczył się -że zapomniał,a przyjeżdza co tydzień do ojca. Na zakupy jadę z siostrą podopiecznego,i wtedy mam dylemat co będzie jak się coś… Czytaj więcej »

maria
Gość
maria

Czas wolny zależy od rodziny.Powinny być codziennie 2 godz.lub 1 dzień w tyg. Ja mam czas wolny tylko w wtorki i czwartki, gdy przychodzi osoba z caritasu.Mój podopieczny mógłby zostać pod opieką swojej żony,ale ona nie chce być z nim sama,bo „ponoć” sobie nie poradzi.Tak jest najwygodniej powiedzieć,w tym czasie można pogawędzić z koleżankami przez telefon,lub odespać nieprzespaną noc,a Polka no cóż jakie ma wyjście -musi siedzieć, bez względu na to czy spała w nocy(podopieczny krzyczy,mówi w nocy),nie może się zdrzemnąć.
Wiem, że dużo opiekunek ma codziennie 2 godz.wolne i tego im zazdroszczę.
Pozdrawiam i życzę duzo wolnego czasu

maria
Gość
maria

Anja!Trudno jest doradzić jaką firmę wybrać,żeby być zadowolonym.Chodzi przede wszystkim o zarobki.Czytaj opinie nt.firm to się przekonasz.Teraz powstaje zupełnie coś nowego xxxxx pomaga Polkom znależć pracę w Niemczech.Netto ok.1100 euro.Dowiedz się szczegółów w najbliższym xxxxxxxx,lub wejdź na stronę xxxxxxxxx.
Owocnych poszukiwań

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Miłe Panie, żadnych nazw na forum – nazwa została wykasowana przez administratora

Krystyna
Gość
Krystyna

Drogie Pnie Opiekunki,jak mozna pozwolic sobie na to zeby pracowac w opiece o.s. bez czasu wolnego.Dlaczego piszecie tylko o 2 godzinach wolnego?Czy to znaczy ze pracujecie 22 godziny na dobe? Traktowani jestescie tak na jakie traktowanie sobie pozwalacie!!!!!!!!!!!!Nie bądzcie Niewolnicami.Pozdrawiam wszystkie Opiekunki.

nowa13
Gość
nowa13

Dzień dobry panie opiekunki lubię zaglądać i czytać o naszej pracy,ja pracuję w Italii jako opiekunka zarabiam 1400 euro miesięcznie mam 2 godz wolnego-codziennie i 4 godz w niedzielę lub święta.Sama robię zakupy sklepy blisko bo pracuję w miasteczku.Mogę kupować co zechcę na co mam ochotę owszem rozliczam się z rachunków, ale niczego sobie nie żałuję .więc wy też nauczcie się żeby nie oszczędzać bo jesteście 24 godz na dobę do dyspozycji-pozdrawiam

OPIEKUNKA
Gość
OPIEKUNKA

BARDZO PROSZĘ O INFORMACJĘ CZY OPIEKUNKA MOŻE WYMIENIAĆ STOMIĘ/WSZYSTKIE CZYNNOŚCI/ ? . WG TEGO CO CZYTAŁAM TO NIE, MOGĘ JEDYNIE OPRÓŻNIAĆ WOREK STOMIJNY, INNE CZYNNOŚCI MUSI WYKONYWAĆ PIELĘGNIARKA.MĄŻ PODOPIECZNEJ USILNIE STARA SIĘ MNIE „ZACHĘCIĆ ” ALE JA KATEGORYCZNIE ODMAWIAM.

Ewa
Gość
Ewa

Czy wogóle istnieją przepisy prawne dotyczace wolnego dla opiekunek? Byłoby nam łatwiej negocjować z rodziną. a w umowie mam- wolne do uzgodnienia z rodziną. Podanie konkretnego przepisu byłoby dobrym argumentem dla nas.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Kwestia czasu wolnego zależy od rodzaju umowy jaka jest zawarta – czy jest to umowa o pracę z niemieckim pracodawcą, czy z polskim, czy umowa cywilno-prawna, czy własna działalność. Postaramy się szerzej omówić temat w artykule.

anna
Gość
anna

Bardzo proszę o informację,nie chcę już pracować z poprzednią agencją…a musiałam podpisać roczną lojalkę…inaczej nie otrzymałabym zapłaty…Czy mam jakieś szanse na wyjście z tej sytuacji?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Pani Anno, takich problemów nie rozwiązuje się przez forum internetowe, bo nikt nie zna Pani umowy! Jaka to jest umowa, co jest w niej zapisane. Lojalka – co to w ogólne znaczy? Zakaz konkurencji? Umowa na czas określony?? Jeżeli chce Pani znać swoje szanse proszę zwrócić się do prawnika – koszt konsultacji prawnej naprawdę Pani nie zrujnuje 🙂

dankeml
Gość
dankeml

potrzebna mi pilnie drogie Panie praca na 2 misiące w opiece .Może któraś z Pań ma jakąś wolną propozycję pracy.Pracowałam 3 lata jako opiekunka , komunikatywny niemiecki .Dziekuję za pomoc
pozdrawiam

jadzia
Gość
jadzia

jestem zatrudniona legalnie i nie mam zadnej godzinki wolnego.Syn powiedzial ze na 24 godz jakie musze byc z babcia to w sumie mam 8 godz pracy wiec sie nie przemeczam i ta reszta czuwania to jest moje wolne ,ktore siedze w domu i czekam kiedy babcia zechce mnie potrzebowac.A wiec i takie sa sztele niestety nikt pod pistoletem przy glowie nie zmuszal mnie do tej pracy.A pieniazki sa niestety potrzebne i co mam robic????

Irena
Gość
Irena

Witam wszystkich smiac mi sie chce jak czytam te wasze komentarze.Pracowalam jako opiekunka w Niemczech ponad 7 lat i robilam wszystko co mi przekazala zmienniczka. Obecnie pracuje w Niemieckim Domu Starcow wlasnie jako opiekunka nie mam ukonczonego zadnego kursu opiekunow tylko wykazalam swoje doswiadczenie w prac i zostalam przjeta. Najpierw zaproponowano mi dwa dni pracy i przagladaniu sie na czym ta praca polega. Pozniej pozalatwialam wszystkie potrzebne dokumenty i podjelam prace. Moja praca jest zmianowa czyli pracuje rano, po obiedzie a nawet na nocki. Rano prace zwiazane sa z higiena, ubieraniem, zmiana pampersa, podlaczeniem sondy, czy nakarmieniu podopiecznej, rowniez oproznieniu… Czytaj więcej »

Irena
Gość
Irena

witam pania mam pytanie zastanawiam sie nad praca W Domu Starcow chcialabym sie dowiedziec jak ksztaltuja sie zarobki i jak jest ze zjazdami do domu. Po 13 latach pracy przy opiece 24godz chce cos zmienic ,ale jeszcze sie Facham. Pozdrawiam Agnieszka

maryla
Gość
maryla

witam was mile panie-a wiec 2 godz min,nalezy sie nam codziennie-jesli rodzinka ma opory-niech placi extra-za brak tych godzin,inna opiekunka zsumowala brak wolnego wyjechala wczesniej-platne miala wedlug miesiecy ile miala byc-potrzebny jest kontakt z agencja pracy u ktorej jestescie oddelegowane,znam panie ktore byly bez wolnego-teraz maja depreche,wstret do tej pracuni,jada na antydepresantach,psychika wczesniej czy pozniej siadzie.Jest bardzo duzo agencji pracy-wczesniej trzeba sie pytac-jak reguluja sprawy z tym smiesznym wolnym-2 godz,stoma-nie mozemy wymieniac woreczka,drabiny nie mozna wchodzic powyzej 1 metra-np,myc okna,gdyz nie jestescie ubezpieczone na wypadek-upadku-tekscik po niemiecku dobrze jest miec pod raczka

Amelia
Gość
Amelia

ANIA-opiekunki-pracuja w ogrodkach,sprzataja komorki,piwnice,gotuja,pieka dla rodzinek,piora,prasuja tez dla rodzinek-spotkalam sie z takimi glupolkami,powod? nikla znajomosc j,niemieckiego,nadzieja na otrzymanie-prezencikow,lub marnych 50 euro przy odjezdzie-stoma-prosze niech rodzinka podpisze ,ze nie bierzecie odpow,za zmiane woreczka,jesli chcecie w tym sie babrac,drabina-nie wchodzic-opiekunka spadla,zlamala reke-rodzinka z milym usmiechem kazala wyjezdzac-byla juz bezuzyteczna,w polsce sa szpitale-podlecza cie-opiekunka wyjechala-w domku miala dlugi,,,echchch

Opiekun medyczny
Gość
Opiekun medyczny

Drogie panie, Od dnia kiedy powstał ten artykuł zdążyły pewne sprawy się pozmieniać. Ja osobiście pracuję jako opiekunka w Niemczech od ok. 10 lat i nie narzekam, w między czasie zdążyłam zaliczyć szkołę zawodową kierunek OPIEKUN MEDYCZNY no i była to szkoła 2-letnia którą ukończyłam otrzymując dyplom państwowy a dzięki niemu mam prawo pracy w zawodzie na terenie całej unii europejskiej. A więc drogie panie i panowie proszę nie narzekać, bo podstawą w tej pracy jest fakt posiadania wiedzy na temat wykonywanej pracy i znajomość języka aby potrafić się dogadać. No i jeszcze jedno w polskim systemie nauczania szkoły posiadające… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Niestety, nie do końca ma Pani rację. Troszkę się zmieniło ale nadal ukończenie w Polsce szkoły opiekunów medycznych, nawet z godłem Unii Europejskiej nie daje prawa wykonywania wolnego zawodu Altenpflegerin. Łatwiej jest uzyskać status Altenpflegehelfer/in. I tylko tyle

aliza
Gość
aliza

http://www.gastroenterologia-praktyczna.pl/a1614/Chorzy-ze-stomia.html
http://www.poradnikzdrowie.pl › Zdrowie › Układ pokarmowy
Poradnik dla pacjenta ze stomią
http://www.pofam.poznan.pl/menu7/…/poradnik_dla_pacjenta_ze_stomia.pdf
PORADNIK DLA PACJENTÓW ZE STOMIĄ – xxxxxx (admin: nazwa skasowana)
xxxxxxx (admin: nazwa skasowana)/…/Poradnik-Powrót-do-codzienności-kolo-ileo-A5_2…
Poradnik dla osób ze stomią ….. Wierzymy, że nasz Poradnik odpowie ….. podczas najbliższej wizyty lekarskiej lub spotkania z pielęgniarką stomijną. Data.

p.s. zanimdrogie koleżanki się zabieracie za takową pracę…..radzę poczytać….pozdrowionka

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej