Opiekunkom domowym osób starszych w Niemczech nie wolno wykonywać żadnych czynności związanych z leczeniem odleżyn. Profilaktyka przeciwodleżynowa (Dekubitusprophylaxe) – jak najbardziej jest zadaniem opiekunki osób starszych. Leczenie odleżyn (Dekubitustherapie) – absolutnie nie. Odleżyny (Dekubitus, Liegewunden, Druckgeschwür) są często spotykane u osób starszych, nie tylko tych obłożnie chorych i na stałe przywiązanych do łóżka ale również u tych podopiecznych, którzy na skutek udaru lub wylewu (Schlaganfall, Hirnblutung) albo ogólnego osłabienia spędzają dużo czasu nieruchomo w jednej pozycji lub też narażone są na ciągłe podrażnienie skóry przez np. mocowania do sond itp. oraz u osób starszych, które narażone są na odwodnienie. Powstanie odleżyny to skutek długotrwałego niedotlenienia skóry na skutek ucisku i podrażnienia zewnętrznego lub wewnętrznego.

W Niemczech wyróżnia się IV stopnie zaawansowania odleżyn:

Grad I – Druck – ucisk.

Podrażniona, zaczerwieniona skóra, podwyższona ciepłota skóry w uszkodzonym miejscu

Grad II – Ischämie – niedokrwienie.

Uszkodzony naskórek, mogą być to zadrapania, mogą wystąpić pęcherze, może pojawić się wrzód

Grad III – Anoxie – anoksja.

Zanik wszystkich warstw i powłok skórnych, wyraźna martwica, odleżyna może wyglądać jak otwarty wrzód

Grad IV – Zelluntergang – zniszczenie tkanek.

Zanik wszystkich warstw skóry, uszkodzenie i martwica mięśni aż po uszkodzenie kości.

Przepisy prawne w Niemczech mówią jasno – SGB XI (Sozialgestzbuch Elf) w Par. 114 nakłada na służby medyczne szczególny obowiązek kształcenia się, w tym w zakresie profilaktyki i leczenia odleżyn a więc zajmowanie się odleżynami jest czynności wyłączoną z katalogu czynności którymi mogą się zająć domownicy czy inne osoby nie mające odpowiedniego wykształcenia medycznego.

Pielęgnacja i leczenie odleżyn to zadanie lekarzy, pielęgniarek i służb medycznych. Odleżyna to poważna choroba, niewłaściwe postępowanie może przysporzyć wiele kłopotów i bólu naszym podopiecznym. Leczenie odleżyn jest bardzo trudne, ponieważ osoby starsze z odleżynami to przecież wiekowe, schorowane organizmy, z ograniczoną możliwością poruszania się. W Niemczech rozwinęło się mocno specjalistyczne leczenie odleżyn. Powstała cała gama opatrunków i farmaceutyków skierowanych wyłącznie na łagodzenie skutków odleżyn.

Odleżyny to martwe tkanki, bakterie a więc źródło zakażenia również dla osób nieprzygotowanych fachowo do postępowania w takiej sytuacji. Nie wolno nam zajmować się ranami odleżynowymi!

Domowa opiekunka osób starszych może natomiast i powinna skupić się na profilaktyce przeciwodleżynowej, czemu poświęcimy osobny artykuł.

Zdjęcie przed artykułem Nekrose_dekubitus1.jpg pochodzi ze strony www.pflegewiki.de i został wykorzystany zgodnie z zasadami licencji GNU

10
Dodaj komentarz

avatar
500
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
gosiacosmooptimalMariakrystynamira Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inna
Gość
inna

Gdzie można zdobyć wykaz czynności ,które nie może wykonywac opiekunka.
Poniewaz z doświadczenia wiem,że opiekunki wykonują zabiegi,które powinna wykonywać służba medyczna,

Taki wykaz powinna otrzymywać nie tylko opiekunka ale i rodzina podopiecznego.,poniewaz z oszczednosci rezygnuja z fachwej pomocy,nie biorac pod uwage skutków.

mira
Gość
mira

mojemu podopiecznemu odleżyny pięt zafundowano w szpitalu. Opatrunki zmienia pielęgniarka, czasem zagląda lekarz. Ja, na prośbę rodziny, zdejmuję opatrunki na ok.2 godz.przed przyjściem pielęgniarki w celu przewietrzenia ran. Przyznaję, że wygląda to okropnie. Dlatego ze zdwojoną siłą pielęgnuję babcię żeby zaoszczędzić jej cierpień. A taki wykaz czynności, Których nie możemy wykonywać jest gdzieś, nie pamiętam czy tu w Arbaitlandii czy w Promedice. Pozdrawiam

inna
Gość
inna

Tak własnie wykonujemy wszystko na prośbę rodziny.
Gdyby rodzina była w porzadku to sama powinna to robić,albo zlecic służbom medycznym,tylko ,że trzeba byłoby za to zapłacić.

maria
Gość
maria

Skoro taka troska o podopiecznego i opiekunkę,proszę Arbeitlandię o
Poinformowanie wykazanych firm,ażeby wraz z wykazem czynnosci,które należy wykonywac grożżc karami również przed wyjazdem wręczyć Kodeks czynności,których nie należy wykonywać i objąc to paragrafem grożac karami,i koniecznie rodzina musi się pod tym podpisać.
Pozdrawiam!

cosmooptimal
Gość
cosmooptimal

Swietny pomysl, jednak nie wierze ze przejdzie …

mira
Gość
mira

Czy trochę nie przesadzacie ? Nie widzę powodu, dla którego córka miałaby jechać 10 km do ojca o 7 rano tylko po to żeby zdjąć opatrunek, skoro ja jestem w domu. A poza tym interesują mnie różne przypadki medyczne, więc ze zwykłej ludzkiej ciekawości obejrzałam rany, no i teraz wiem jak to wygląda. Obserwuję też proces leczenia.Czasem trudno jest oddzielić te rózne zajęcia od tego co muszę, a co moge.W tej pracy jest tyle różnych sytuacji, czasem tak nieprzewidzianych, że trudno byłoby objąć to jakimś kodeksem. Pozdrawiam, a tymczasem wczoraj 1:1 z ruskimi! Super!

krystyna
Gość
krystyna

Skoro wymóg wietrzenia ran jest zalecony przez służbe medyczną,to i oni chcą to fachowo robic ,sa w tym kierunku wykształceni i za pewne znalezliby czas na zdjęcie opatrunku,tak jak przyjezdzają tylko po to by podać tabletki,.
Pamietaj 1000 razy zrobisz to dobrze,a raz żle i będzie ci zapamiętany tylko ten jeden raz
Pozdrawiam

krystyna
Gość
krystyna

Czy aptekarz to tez lekarz?
A może lekarz to aptekarz?

Maria
Gość
Maria

powinien byc taki kodeks co mozemy a czego nie wolno..przyjelam sie we wrzesniu do opieki w niemieckim flegedinst do opieki24 godzinnej.i szfowa zawiozla mie na sztele gdzie babka 3 razy dziennie dostawala insuline kazda innego rodzaju i dawki.kazala mi tam zostac na 2 dni i zajac sie babka i dawac insuline.kategorycznie odmowila.nie jestem uprawniona pielegniarka .wrocilam na swoja sztele i po miesiacu pracy podziekowano mi w wypowiedzeniu piszac nieznajokosc jezyka .a mowie dobrze po niemiecku ..szefowa niemiecka z Bayeruth powiedziala ale opiekunki to wykonuja i wiele innych prac takze.niech robia ,ja nie bede cos sie stanie to nie wyjde z… Czytaj więcej »

gosia
Gość
gosia

napiszcie jak zapobiegać odleżynom

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej