Czy opiekunka osób starszych w Niemczech, czyli osoba pracująca z tzw. bezbronnymi dorosłymi musi mieć zaświadczenie o niekaralności? Jeżeli pracuje jako Altenpfelgerin – nie ma pracodawcy, który takiego zaświadczenia nie zażąda. Jeżeli pracuje jako Haushaltshilfe für pflegebedürftige Personentylko czasami pracodawcy życzą sobie takiego dokumentu.

Podejmując legalną pracę w opiece w Niemczech możemy zostać poproszeni przez pracodawcę o przedłożenie zaświadczenia czy byliśmy karani i za co. Potencjalny pracodawca, bez względu na zawód czy branżę w jakiej chcemy pracować, ma zawsze prawo zażądać od nas przedłożenia takiego oficjalnego dokumentu.

Jeżeli będziemy się starali o pracę w instytucji zajmującej się opieką nad osobami starszymi a nawet o przyjęcie do szkoły kształcącej w zawodzie opiekuna osób starszych (Altenpflegerin) to praktycznie zawsze Niemcy poproszą nas o zaświadczenie o niekaralności (kiedyś w Niemczech nazywało się to polizeiliches Führungszeugniss, obecnie w ustawie funkcjonuje samo słowo „das Führungszeugniss“). Przy zatrudnieniu u prywatnych pracodawców, czyli legalnej pracy w Niemczech na podstawie umowy o pracę zawartej bezpośrednio z naszym podopiecznym lub jego rodziną taki wymóg również może zostać nam postawiony, chociaż zdarza się to rzadziej.

File:Führungszeugnis.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:F%C3%BChrungszeugnis.jpg?uselang=pl

Przyczyna dla której pracodawcy chcą znać naszą historię ewentualnych zatargów z prawem jest jasna – zatrudniając pracownika, obcą osobę, pracodawca chce wiedzieć czy jesteśmy praworządni, czy można nam zaufać. Jeżeli mieliśmy konflikty z prawem pracodawca który powierza nam pieczę nad osobą bliską czy też nad majątkiem chce i ma prawo wiedzieć czy i za co byliśmy karani.- za akty przemocy w rodzinie lub za kradzieże czy tylko spowodowaliśmy nieumyślnie wypadek drogowy.

Nie bez znaczenia zwłaszcza w opiece nad osobami starszymi jest fakt, że pracownicy opieki przebywają w domach prywatnych bez nadzoru rodziny. Starsze osoby, zwłaszcza w początkowych etapach demencji często oskarżają otoczenie, że zostali okradzeni, że coś im zginęło. Na tą okoliczność prawie każda rodzina niemiecka, każda niemiecka firma opiekuńcza a także większość polskich firm wysyłających pracowników do opieki w Niemczech ma ubezpieczenia i jeżeli pojawią się jakieś roszczenia na tym tle, to kieruje od razu sprawę do ubezpieczyciela. Pierwsze pytanie firmy ubezpieczeniowej w razie konieczności wypłaty odszkodowania za szkody majątkowe poczynione przez pracowników brzmi – czy pracownik był karany np. za kradzież. Jeżeli okaże się, że tak a pracodawca nie sprawdził niekaralności i nie zapewnił odpowiedniego nadzoru nad pracownikiem, ubezpieczenie nie zajmie się tą sprawą i pracodawca sam musi zajmować się czasochłonnym procesem wyjaśniania sytuacji, opłacać prawników itp.

Przepisy o zasadach udzielania informacji związanych z naszą karalnością w Niemczech oraz uzyskiwania informacji o naszej karalności na terenie innych krajów Unii Europejskiej, Niemcy zebrali w ustawie Gesetz über Zentralregister und das Erziehungsregister- Budneszentralregistergesetz, w skrócie BZRG. Niemiecka ustawa, podobnie jak i polskie przepisy, określa bardzo ściśle kto, kiedy i w jakim zakresie może zasięgnąć informacji z rejestru skazanych, ponieważ rejestr ten zawiera praktycznie wszystkie nasze dane osobowe, które są pod szczególną ochroną każdego państwa. Główne rodzajów zaświadczeń o niekaralności:

  • Führungszeugniss für private Zwecke zwany też einfaches Führungszeugniss albo privates Führungszeugniss (czyli takie zaświadczenie które sami odbieramy i okazujemy na życzenie np. pracodawcom i ten typ zaświadczenia do 27.04.2012 najczęściej dotyczył opiekunek)

  • Führungszeugniss für deutsche Behörde zwany też behördliches Führungszeugniss (raczej nie dotyczy opiekunek osób starszych, dotyczy sytuacji gdy np. staramy się jako jednoosobowa firma o jakąś wymaganą prawem koncesję, urzędy przesyłają wtedy takie zaświadczenie pomiędzy sobą).

  • Erweiterte Führunszeugniss – poszerzone zaświadczenie o niekaralności wymagane przy pracy z nieletnimi.

  • Europäisches Führunszeugniss – zaświadczenie o niekaralności w Niemczech i innych krajach unijnych (od 27.04.2012 najistotniejsze dla opiekunek osób starszych).

Jaka jest najważniejsza reguła uzyskania przez opiekunkę osób starszych w Niemczech informacji z BZGR? Otóż z wnioskiem o wydanie Führungszeugniss możemy zwrócić się jedynie my osobiście. Nie może zrobić tego np. potencjalny pracodawca. Wniosek składamy osobiście w wydziale spraw obywatelskich tam, gdzie jesteśmy zameldowani w Niemczech, przedkładając paszport lub dowód osobisty. Wniosek można złożyć również przez internet ale tylko wówczas, jeżeli mamy nowy niemiecki dowód osobisty łącznie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

W Niemczech opłata za wydanie Führungszeugniss wynosi obecnie 13 Euro. Zaświadczenie o niekaralności wydane w Niemczech o stanie naszej kartoteki karnej na terenie Niemiec jest honorowane przez 3 miesiące od daty jego wystawienia. Formularz wniosku o wydanie zaświadczenia o niekaralności znaleźć można na stronie każdego urzędu ds. obywatelskich w Niemczech – jest to tzw. Beleg N (załącznik N), czyli wniosek o wydanie private Führungszeugniss.

Co zrobić jeżeli mamy adres zameldowania nie tylko w Niemczech ale i w Polsce lub posiadamy więcej niż jedno obywatelstwo, np. polsko – niemieckie albo polskie i brytyjskie a zameldowani jesteśmy i w Polsce, i w Niemczech i w Wielkiej Brytanii?
Wystarczy, jeżeli posiadamy również adres zameldowania w Niemczech, nie musimy mieć niemieckiego obywatelstwa a tylko jedno lub więcej niż jedno obywatelstw państw unijnych. Nie musimy występować o zaświadczenia o niekaralności w każdym państwie z osobna. Zgodnie z ostatnią zmianą w prawie BZGR, od dnia 27 kwietnia 2012 roku, możemy wystąpić w Niemczech o wydanie europejskiego zaświadczenia o niekaralności.
Składamy je osobiście w takim samym trybie i w tym samym miejscu co wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności na terenie Niemiec, z tym, że kosztuje ono 17 Euro. Niemieckie prawo o BZGR przewiduje, że urząd niemiecki zwraca się z odpowiednim zapytaniem do rejestrów innych państw unijnych i jeżeli one w ciągu 20 dni nie udzielą żadnej odpowiedzi, uznaje się, że osoba o którą pytano nie była karana na terenie innego kraju unijnego.

W przypadku gdy opiekunka osób starszych w Niemczech będzie chciała zmienić charakter pracy i podjąć pracę w opiece na dziećmi lub nieletnimi musi przedłożyć poszerzone zaświadczenie o niekaralności – erweiterte Führungszeugniss. Jest wymóg bezwględny. Druki wniosków o wydanie takiego zaświadczenia oznaczone są jako Beleg NE/OE.

Podsumowując: Pracodawca ma prawo żądać zaświadczenia o niekaralności i uznać to za element konieczny do pozytywnego przejścia procesu rekrutacji do pracy w każdym zawodzie w Niemczech, a więc również w opiece nad osobami starszymi. Tak więc pracodawca może sobie zażyczyć zaświadczenia Führungszeugniss, o które możemy wystąpić jednak wyłącznie my osobiście a nie pracodawca. Teoretycznie zawsze możemy odmówić wystąpienia o takie zaświadczenie. W praktyce nasza odmowa spełnienia wymogu pracodawcy w tym zakresie oznacza jednoznaczne odrzucenie naszej kandydatury do pracy.

14
Dodaj komentarz

avatar
500
9 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
KosekIwonaKatarzynabarbaraMagda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andrea
Gość
andrea

A czy jest możliwość otrzymania zaświadczenia o niekaralności pracodawcy?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

🙂 Jeżeli pracownik jest jedynym i niezastąpionym kandydatem do pracy to może żądać od pracodawcy wszystkiego …..

barbara
Gość
barbara

przylaczam sie do pytania,plus pytam czy jest mozliwe,otrzymania zaswiadczenia…o przeszlosci babci,jej obecnych chorobach psychicznych polaczonych z agresja?Jesli opiekunka jest poobijana,pogryziona,ma zniszczone ubranie bo babcia szaleje,,gdyz nie ma odpowiednich lekow itd,czy mozna dolaczyc takie zaswiadczenie firmie,rodzinie ,aby zwrocila koszty fiz,..moralne ?Czy ubezpieczenie niemieckie nam to gwarantuje,czy ubezpieczenie polskie jesli jestesmy oddelegowane z polskiego biura nam to tez gwarantuje?Bo w umowach sa tylko wzmianki o karach finansowych,nastepne pytanie-oswiadczam,ze nie wroce do tej rodziny..babcia stwierdza wtedy,ze zginelo jej wiele rzeczy,chce robic rewizje,,w spakowanej juz torbie,czy moge zadzwonic na niem policje,aby w obecnosci policjanta…babcia stwierdzila,ze jej rzeczy tam nie ma? jesli jestem podejrzana o… Czytaj więcej »

inna
Gość
inna

Tak to byłby dobry pomysł,ponieważ wielu pracodawców ma sprawy w sadzie za niewypłacanie należytego wynagrodzenia,i mobing.

mira
Gość
mira

piszecie o różnych sprawach, a ja mam taką propozycję żeby poruszyć temat zdrowia psychicznego opiekunek osób starszych. W Niemczech poznałam już trochę pań i czasem wydaje mi się, że coś jest nie tak z głową. Żadnych zainteresowań, tylko mówią o swoich podopiecznych, jakby nie istniał inny świat.Niedobrze się robi słuchając co to dzisiaj zrobiła i co zjadła jakaś babcia. To nie jest normalne. Przerwa to powinien być odpoczynek nie tylko fizyczny ale też umysłowy.

inna
Gość
inna

Mira takie osoby to wampiry energetyczne.Moja rada zrezygnuj z częstych kontaktów.

gargamel
Gość
gargamel

Witam, mam pytanie odnosnie niekaralnosci, a wiec moja ciocia wraz z kuzynkami mieszkaja okolo 30 lat w niemczech i poprosilem ich o znalezienie pracy dla mnie glownie zalezalo mi na zbiorach (praca na okolo 2 miesiace), ale trafila mi sie lepsza oferta takze w rolnictwie z tym ze na dluzej, dluzej,teraz sprawa jest tego rodzaju ze jestem dwukrotnie karany za kradziez sklepowa w niemczech ( mimo ze w obu przypadkach mnie nie zlapali tylko dwie inne osoby ktore byly w markecie ogolnospozywczym, ja natomiast czekalem na parkingu w aucie ale i tak mi sie oberwalo, wowczas zostalen skazany grzywna okolo… Czytaj więcej »

gargamel
Gość
gargamel

To jest praca na polu, jezdzenie roznymi duzymi maszynami rolniczymi typu traktor gdzie potrzebne sa prawo jazdy kat C ja natomiast mam uprawnienia na wszystkie kategorie tj B+E, C+E tzw na TIRy, D+E na autokary. Chce zaznaczyc, takze, ze popelnienie czynu mialo miejsce okolo 3 lata temu, a grzywna zostala zaplacona okolo rok temu. Moja rodzina mieszkajaca w niemczech nie ma pojecia, ze mialem konflikt z prawem w ich kraju. Dane moje e mail-em ma przyslac temu pracodawcy moja kuzynka poniewaz ten pracodawca nie zna polskiego. Bardzo prosze o odpowiedz gdyz jest ona dla mnie pilna i wazna. Z gory… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę uważnie przeczytać artykuł:
„Otóż z wnioskiem o wydanie Führungszeugniss możemy zwrócić się jedynie my osobiście. Nie może zrobić tego np. potencjalny pracodawca.”
Czyli – pracodawca sam nie może sprawdzić ale może Pana poprosić o wystąpienie o zaświadczenie o niekaralności i warunkować od tego podpisanie umowy.

Iwona
Gość
Iwona

no wlasnie. A oplata za wystawienie takiego zaswiadczenia? A czas zmarnowany na latanie po sadach i wypelnianie formularzy? Za to sie nam, potencjalnym pracownikom nic nie placi. Nie zwraca sie nam kosztow. A i gwarancja na zatrudnienie nie istnieje.

B.B
Gość
B.B

Na jakich warunkach można zatrudnić w Niemczech opiekunki Ukrainki?

Magda
Gość
Magda

Wstydze sia Ale müsse zapytac jezeli byłam karana miałam wyrok 6 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata i wyrok był do 2012 i będę sie starać o zaświadczenie o niekaralności czy będzie wpis i gdzie ewentualnie moge napisać pismo o zatuszowanie tego wyroku nadmieniam ze przebywam w Niemczech i kara była przez niemiecki sad z góry dziekuje za podpowiedz

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Mam pytanie, w 2013 roku zostalam przez policje ukarana mandatem 250 Euro, policja stwierdzila, ze ja bylam winna, jechalam z ulicy podporzadkowanej, i nie wiem jak to sie stalo, ale jak spod ziemi otarla sie o moj samochod jadaca jak szalona starsza kobieta bez kasku rowerem. Miala otarcie naskorka, brak zlaman i w tym samym dniu wypuszczono ja ze szpitala,, ja zmienilam miejsce zamieszkania na inne, mandat zaplacilam, ale tak sobie mysle, czy po pewnym czasie ta kobieta moze wnioskowac do sadu o ukaranie np mnie jakkas dodatkowa grzywna i czy przez takie cos nie moge dostac zaswiadczenia o niekaralosci,… Czytaj więcej »

Kosek
Gość
Kosek

Takie pytanie, czy jeżeli jestem Ścigany przez zachodniopomorskie policję celem odbycia kary więzienia jednego roku to czy czasami mnie nie zgarną tutaj w Niemczech jeżeli wystąpię o zaświadczenie o niekaralności

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej