Wiele opiekunek zajmujących się opieka nad osobami starszymi w Niemczech pracuje przez prawie cały rok kalendarzowy. Są też takie miejsca pracy w opiece w Niemczech, gdzie stale, zgodnie w równym np. 2-miesięcznym rytmie zmieniają się dwie te same opiekunki osób starszych. Przychodzą jednak takie momenty, jak święta, sezon wakacyjny, które powodują konflikty i nieporozumienia zarówno pomiędzy opiekunkami jak i rodzinami osób starszych w Niemczech. Takie newralgiczne momenty to są np. święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Każda ze stron ma swoje racje – opiekunki osób starszych chcą chociaż te dni spędzić ze swoją rodziną w kraju a z kolei rodziny osób starszych, przeważnie czynne zawodowo, chcą wypocząć w tych okresach poza domem, na wyjazdach urlopowych.. Są też sytuacje nagłe, kiedy opiekunka musi zjechać na 3-4 dni do domu w pilnych sprawach rodzinnych a członkowie rodziny osoby starszej w Niemczech nie mogą przejąć obowiązków opiekuńczych.

Nie wszystkie rodziny osób starszych i nie wszystkie opiekunki osób starszych pracujące w Niemczech znają formę pełnej opieki krótkoterminowej, przysługującej osobom starszym posiadającym grupę opiekuńczą (Pflegestuffe) lub takim, które nagle znalazły się w krytycznej sytuacji wymagającej wsparcia ich samych lub ich rodzin przez państwo.W rozdziale XI§ 42 SGB (Sozialgesetzbuch), opisane jest prawo do skorzystania w takiej sytuacji z Kurzzeitpflege (kurz – krótki, Zeit – czas, Pflege – opieka). Co to jest? Jest to prawo do całodobowej opieki pielęgnacyjnej i medycznej dla osób starszych poza ich miejscem zamieszkania czyli po prostu miejsce w specjalistycznym całodobowym domu opieki. Państwo niemieckie gwarantuje dofinansowanie takiej opieki przez okres 4 tygodni (28 dni) w roku kalendarzowym, przy czym kwota maksymalna dofinansowania wynosi w 2012 roku nie więcej niż 1.550 Euro. Nie trzeba wykorzystać od razu całych 4 tygodni pod rząd, okresy pobytu w Kurzzeitpflege mogą być dowolnie podzielone. Nie oznacza to niestety, że kwota 1.550 Euro wystarczy na bezpłatny pobyt przez okres 4 tygodni. Jest to tylko dofinansowanie do kosztów opiekuńczych. Jeżeli zajrzymy do cenników instytucji świadczących usługi w zakresie Kurzzeitpflege przekonamy się, że dzienny kosz pobytu, w zależności od Pflegestuffe, czyli grupy opiekuńczej którą ma przyznaną nasz podopieczny wynosi od ok. 66 do 120 Euro dziennie. Domy opieki doliczają bowiem jeszcze inne koszty, np. koszty hotelowe, czyli zakwaterowanie i wyżywienie. Ale koszty te można również dofinansować z innych funduszy celowych. Szczegóły na pewno ustali zainteresowana usługami Kurzzeitpflege rodzina niemiecka.

A co z podopiecznymi, czy chętnie opuszczają swój własny dom na święta? To już inna sprawa – niektórzy seniorzy cieszą się na spotkanie rówieśników i wspominki o starych dobrych czasachi traktują pobyt w Kurzzeitpflege jako swoiste wczasy, niektórzy nie chcą ale nie mają wyboru a niektórzy po prostu już nie są w stanie ocenić, gdzie się znajdują ….

6
Dodaj komentarz

avatar
500
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
EwaarbeitlandiaJagodainnamira Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inna
Gość
inna

Witam!
Chciałabym podziękowac autorowi i pomysłodawcy za tak pożyteczny artykuł. Właśnie znalazłam się w takiej sytuacji.
Rodzina wyjeżdża na dwa tygodnie w okresie świątecznym,mama potrzebuje opieki 24 na dobę,a w umowie nie było dodatkowej zapłaty za dni świąteczne,a czas wolny opiekunki był przez rodzinę nie podjety.,tylko zapewnienie cyt.,,My wiemy ,że na tobie możemy polegac,Danke.
Po przeczytaniu tego artykułu i spokojnym wyjaśnieniu za i przeciw ,,wilk cały i owca syta,,
Dziękuję i pozdrawiam!

mira
Gość
mira

To chyba wilk syty i owca cała! Mój podopieczny był w takim domu w grudniu.

inna
Gość
inna

Dziękuję za zwrócenie uwagi,i gratuluję uważnego czytania,bo właśnie takie nieuważne przekazywanie wiadomości prowadzi do nieporozumień.
To przypadłośc ludzi,którzy opanowali fotograficzne czytanie,ja do takich należę.
Pozdrawiam!

Jagoda
Gość
Jagoda

Czy ktos moze mi wskazac co mam zrobic ,bylam u rodziny tydzien czasu ,rodzina miala mnie zarejstrowac ,czego nie uczynila ,zaczela wymagac odemnie robienia zastrzykow ,masazy ,przenoszenia z lózka na wozek lezacej kobiety z zaawansowana ostoporozą ,i rozleglymi odlezynami .Zglosilam rodzinie ze w niedziele chce zakonczyc prace i zeby poszukali zastepstwa bo ja nie mam uprawnien medycznych do takich zabiegow i nie chcialabym zrobic chorej kobiecie krzywdy .Dodam ze od przyjazdu nie bylo nic dla mnie do jedzenia ,przez 7 dni nie zaintersowano sie czy mam z czego zrobic sobie obiad .Nie wyplacono mi nalezytej kwoty za moja 24 godzinna… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Pani Jagodo, prosze napisac do nas na maila info@arbeitlandia.eu i podac kontakt telefoniczny do siebie. Takie rzeczy w dzisiejszych czasach nie powinny sie juz zdarzac, chetnie pomozemy Pani pozytywnie rozwiazac ta trudna sytuacje.

Ewa
Gość
Ewa

Chcialabym sie dowiedziec jak powinna byc wynagradzana praca w Swieta czy nalezy nam sie Wienachtsgeld,czy jezeli czesto wstajemy w nocy powinnismy dostawac dodatkowe pieniadze,i ile nalezy nam sie czasu wolnego w miesiacu (jezeli nie ma dni wolnych czy powinnismy dostawac ekwiwalent pieniezny) oczywiscie wszystko dotyczy 24-godzinnej opieki.Pracuje prawie cztery lata jako opiekunka i czesto z tego powodu sa kwestie sporne

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej