Wiele osób starszych w Niemczech to osoby z jednostronnym niedowładem ciała. Przedstawiamy parę prostych wskazówek, jak ułatwić sobie ubieranie osoby starszej. Na skutek porażenia mięśni niedowład może obejmować całą stronę ciała, a więc niedowład dotyczy całej nogi i całej ręki lub tylko częściowy niedowład nogi czy ręki – w zależności od stopnia porażenia czy postępów w rehabilitacji. Przy ubieraniu podopiecznych z niedowładem podstawową zasadą jest zakładanie każdej części odzieży od ubrania porażonej strony. Czyli – jeżeli sparaliżowana jest prawa ręka, najpierw wkładamy koszulę na prawą rękę. Jeżeli sparaliżowana jest lewa noga, to zakładanie spodni zaczynamy od lewej nogawki.

Odzież górna – unikamy zakładania osobom starszym z porażeniem kończyn górnych golfów, sweterków zakładanych przez głowę, zwłaszcza tych wąskich i dopasowanych pod pachami. Podniesienie chorej ręki do pozycji umożliwiającej włożenie takiej odzieży może spowodować jej uszkodzenie a ponadto możemy wywołać ból powodujący agresję. Jeżeli zakładamy podkoszulkę, musi ona być luźna na tyle, aby można było ją założyć przez głowę a przełożyć przez chorą rękę w ten sposób, aby można było rękę zgiąć tylko w łokciu, przyłożyć blisko do ciała i w ten sposób przeciągnąć koszulkę. Najlepszym rozwiązaniem jest odzież zapinana z przodu na guziki. Zawsze zaczynamy od naciągnięcia bluzki czy sweterka na chorą rękę. Jeżeli stan umysłowy i fizyczny podopiecznego rokuje na poprawę, raczej unikamy odzieży z zamkiem błyskawicznym. Dzięki pracy i ćwiczeniom nasz podopieczny ma szansę nauczyć się samodzielnie odpinać i zapinać guzki jedną ręką. Przy zamku błyskawicznym jest to znacznie trudniejsze nawet dla zupełnie zdrowych osób.

Odzież dolna – osoby z niedowładem często mają również problemy z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych. Nie musi to zawsze oznaczać nietrzymania moczu czy stolca, czasami po prostu czas reakcji od momentu wystąpienia potrzeby jest krótszy niż zwykle. Idealnym wyjściem jest specjalistyczna bielizna z klapkami na rzepy lub w formie body (odpinana w kroku – Seniorenbody, Pflegebody), która umożliwia szybkie jej zdjęcie po wejściu do ubikacji. Jeżeli nasz podopieczny nie ma takiej bielizny, to zwłaszcza w przypadku mężczyzn unikamy zakładania majtek typu bokserki ( z nogawkami), a u pań majtek ściągających, ponieważ na ich zdjęcie potrzeba nieznacznie więcej czasu niż na zdjęcie zwykłych slipek. Spodnie zakładamy tak jak wspomnieliśmy wyżej – najpierw przez nogawkę przekładamy porażoną stopę i podciągamy spodnie na wysokość poniżej kolana, potem zdrowa strona. Zakładanie spodni czy spódniczki zaczynamy zawsze gdy podopieczny jest w pozycji siedzącej. Dobrze jest zadbać o to, aby zapięcie od spódniczki czy spodni nie było na zamek błyskawiczny – lepsza w praktyce jest odzież z gumkami w pasie lub zapinana na rzepy czy większe guziki.

Obuwie – jeżeli porażona jest stopa obuwie, zarówno to domowe jak i to do noszenia na zewnątrz musi mieć pełną piętę albo pasek zakładany wokół stopy.

Uczulamy opiekunki osób starszych na fakt, że zakładanie wygodnej odzieży nie musi oznaczać, że nasza podopieczna czy podopieczny mają być ubrani nieestetycznie. Niewielkim nakładem środków czy czasu można przystosować zapięcia w codziennej odzieży należącej do podopiecznych w taki sposób, aby jak najmniej odczuwali skutki choroby a także dobrać strój kolorystycznie i stosownie do okazji. Przypominamy o tym tylko dla porządku – opiekunki osób starszych z Polski są za to bardzo chwalone w Niemczech 🙂

Zdjęcie przed artykułem pochodzi ze strowny www.seniorenland.com

9
Dodaj komentarz

avatar
500
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MariaEllanikt takimiraarbeitlandia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość
Ania

Sorry , ale artykuł pisała osoba,która nigdy – powtarzam – NIGDY !!! NIE PRACOWAŁA JAKO OPIEKUNKA !!! i nie mam tutaj na myśli rady , które są podawane – bo dla każdej opiekunki , lub osoby myślącej choć trochę logicznie – sposoby ubierania osób z porażeniem są podstawową wiedza , która posiadamy . Chodzi mi o inny aspekt – w 85 % domów w których pracujemy jako opiekunki , nasz podopieczny absolutnie nie ma wymienianej garderoby – bo szkoda pieniędzy !!! zatem posiada ubrania których używał/-a/ przed porażeniem . Niestety w mojej praktyce nie spotkałam się , żeby rodzina mimo… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Z pewnością każdy dom w Niemczech jest inny i każda rodzina niemiecka ma prawo do samodzielnego podejmowania decyzji o własnych nakładach finansowych. Bez urazy, ale to, że Pani w swojej praktyce u kilku podopiecznych nie spotkała się z tym, że odzież osoby chorej jest przystosowywana do jej potrzeb, nie upoważnia do wydawania tak kategorycznych opinii. Jest kilkaset tysięcy miejsc w których Pani nie pracowała 🙂

Ania
Gość
Ania

nie żyje na pustyni i w odosobnieniu , mam kontakty z wieloma moimi koleżankami po fachu i zapewniam Panią , że moja opinię w tej sprawie potwierdza bardzo , ale to bardzo wiele opiekunek . Proponuję , bardziej zejść na ziemie w swoich artykułach . Mniej teorii a więcej wniosków wynikających z praktyki .

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Przykro nam, ale oczekuje Pani od nas rzeczy niemożliwych. Możemy tylko napisać co i jak można robić. Nie mamy wpływu na to jak dzieci i wnuki w Niemczech czy w Polsce będą traktowały własnych rodziców. Możemy i chcemy pokazać teorię opieki, chociażby dla tych, którzy dopiero przymierzają się do zawodu opiekunki. Wnioski z praktyki czyli narzekanie na to jak źle jest w tej pracy to nie nasza specjalność 🙂 Dziękujemy za komentarz!

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Fajnie byłoby gdyby podzieliła się Pani na forum swoim doświadczeniem, jak sobie poradzić w sytuacji gdy nie ma możliwości wymiany garderoby chorego. Może kilka rad z Pani doświadczeń ułatwi pracę innym opiekunkom? Zachęcamy do zamieszczania praktycznych porad!

mira
Gość
mira

w mojej niemieckiej rodzinie kupuje się odpowiednie ubrania ale nie nowe tylko na flomarku albo w komisie, a to za moją poradą. Czasem można coś przyciąć, przerobić.Można też poszperać w starych ubraniach podopiecznych. A że Niemcy są oszczędni to i bogaci, co tu dużo mówić.

nikt taki
Gość
nikt taki

Arbeitlandio-mogę potwierdzić słowa Ani.Niemieckie rodziny nie kupują nowych rzeczy,podopieczni nie chcą nowych rzeczy.Generalnie zmiany,o których piszecie są nierealne.

Ella
Gość
Ella

Jak zawsze ludzi są różni.Ostatnio pracowałam u rodziny , gdzie córki kupowały swojej mamie bardzo eleganckie nowe ubrania , woziły co tydzień do fryzjera /bo tak była przyzwyczajona całe życie/, a jeśli coś było potrzebne dla jej zdrowia – były na tyle rozsądne żeby zorientować się czy można kupić drożej ale dobrego gatunku czy używane w dobrym stanie.Moja podopieczna całe swoje życie nie kupowała rzeczy tandetnych- ważne było dla niej aby kupiona rzecz mogła długo służyć i wtedy oczywiście dbała o nią. Posiadała np. elektryczną maszynę do mielenia mięsa, robienia makaronów i ciast liczącą ponad 50 lat i funkcjonującą nadal… Czytaj więcej »

Maria
Gość
Maria

Nie można generalizować, że Niemcy nie kupują starym rodzicom odzieży. Ja pracuję w drugim miejscu już bardzo długo. Tak jak w poprzednim rodzina nie szczędzi pieniędzy na potrzeby chorego człowieka. Odzież jest kupowana i to nowa. Ja uważam, że jest tego aż za dużo-po kilkanaście swetrów, spodni itd. Podobnie jest z jedzeniem, jeśli tylko moja podopieczna ma na coś apetyt, to od razu każą mi zwiększać zakupy tego produktu. Dziś córka zapytała mnie, co przydałoby się dla mojej wygody, a jednocześnie skorzystałaby na tym podopieczna. Wspomniałam o krążkach do przesuwania chorej i podpórkach do nóg, bo puchną nogi (do tej… Czytaj więcej »

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej