Do katalogu typowych świadczeń w naturze (Sachbezüge) dla opiekunki osób starszych w Niemczech należy bezpłatne zakwaterowanie. Szerzej temat korzyści nieodpłatnych omawiamy w poprzednim artykule o bezpłatnym wyżywieniu. Bezpłatne zakwaterowanie podlega również opodatkowaniu i objęciu składkami na ubezpieczenia społeczne.

Zagadnienie to dotyczy wszystkich opiekunek osób starszych w Niemczech, które mają umowę o pracę zawartą z niemieckim pracodawcą (Arbeitsvertrag) lub prowadzą własną działalność gospodarczą (Gewerbe, ale z trochę innymi kwotami) i mieszkają u podopiecznego.

Jak wszystkie inne korzyści rzeczowe, bezpłatne zakwaterowanie u naszego podopiecznego w Niemczech podwyższy nam dochód i składkę na ubezpieczenie. Kwota, jaką należy wziąć pod uwagę jest ustalana przez państwo niemieckie na każdy rok kalendarzowy.
W 2012 roku, miesięczny ryczałt z tytułu bezpłatnego zakwaterowania, przy założeniu, że dany pracodawca zatrudnia tylko jednego pracownika i kwateruje go we własnym mieszkaniu, wynosi za pełne miesiące kalendarzowe 180,20 Euro miesięcznie, ( za 2011 rok było to 175,10 Euro) a przy rozliczeniach za niepełne miesiące 6,01 Euro dziennie (za 2011 r odpowiednio 5,84 Euro).
Jeżeli bezpłatne zamieszkanie oferowane jest w lokalu nie należącym do pracodawcy, kwoty te są nieco wyższe – 206 Euro za 2011 r i 212 Euro za 2012 rok.

Co ciekawe, w przypadku bezpłatnego wyżywienia, ustawodawca nie różnicuje wartości korzyści rzeczowych w zależności od ilości pracowników w danym gospodarstwie domowym, natomiast przy bezpłatnym zakwaterowaniu – tak.

W par. 2, ustęp 3 niemieckiej Ustawy o ubezpieczeniach społecznych (Sozialversicherungsentgeltverordnung) mówi się, że podana wyżej kwota ulega redukcji o 40% przy zatrudnianiu 2 pracowników, o 50% przy zatrudnianiu 3 pracowników i o 60% przy zatrudnianiu więcej niż 3 pracowników.

Opiekunki osób starszych zatrudnione w opiece w Niemczech u pracodawcy, który zatrudnia więcej niż jednego pracownika będą miały więc mniejsze obciążenia podatkowe i niższe składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu korzystania z bezpłatnego zakwaterowania.

Większość opiekunek osób starszych w Niemczech pracuje w domach, gdzie są jedynym pracownikiem, więc przyjmujemy stawkę maksymalnej za 2011 rok, czyli 175,10 Euro.

Umowa o pracę z opiekunką osób starszych została zawarta na kwotę 1800 Euro brutto miesięcznie + bezpłatne wyżywienie (freie Verpflegung) + bezpłatne zakwaterowanie (freie Unterkunft). Do celów podatkowych i naliczenia ubezpieczenia społecznego przyjmuje się więc nie kwotę 1800 Euro brutto ale 1800 Euro + 217 Euro z tytułu bezpłatnego wyżywienia oraz 175,10 Euro z tytułu bezpłatnego zakwaterowania, czyli 2192,10 Euro brutto.

Kwota wynagrodzenia „ na rękę” wyniesie w takim przypadku około 1040 Euro.

Gdyby przy tej samej kwocie brutto 1800 Euro miesięcznie opiekunka osoby starszej nie korzystała z bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania, jej wynagrodzenie „na rękę” wyniosłoby ok. 1220 Euro. Odradzamy jednak omijanie przepisów podatkowych i „ciche” umowy z niemieckimi pracodawcami.

Drogie opiekunki! Pamiętajcie, że umowy spisuje się nie na dobre czasy, kiedy wszyscy się lubią i chcą sobie pomóc, ale na złe czasy, kiedy występuje konflikt i brak porozumienia.

22
Dodaj komentarz

avatar
2
13 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Wandaaniaarbeitlandiaryba1234wirtualna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
elżbieta
Gość
elżbieta

bardzo dobry artykuł,, otworzył,,szeroko oczy na aspekty podatkowe proszę o wiecej żeby mieć pełną świadomość legalnej pracy brawo!!

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Mamy nadzieję, że powolutku ogarniemy wszystkie ważne zagadnienia podatkowe 🙂

ania
Gość
ania

czy przy tej umowie w rubryce wynagrodzenie miesieczne brutto powinna byc kwota tylko za prace czy lacznie z wyzywieniem i zakwaterowaniem

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Tylko kwota brutto za pracę + zapis słowny o bezpłatnym wyżywieniu i zakwaterowaniu.

ania
Gość
ania

a czy kwota za podroz jest tez wliczana do pensji .i czy pracodawca ma obowiazek zwrotu kosztow podrozy .jesli tak to ile razy w roku na koszt pracodawcy mozna zjechac do polski

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Pracodawca nie ma obowiązku zapłaty za dojazd do miejsca pracy.Strony umowy o pracę mogą jednak przyjąć jakieś ustalenie. Zwyczajowo koszty podróży ponoszą rodziny niemieckie, ale to jest zwyczaj a nie obowiązek wynikający z przepisów

ania
Gość
ania

czy po podpisaniu umowy z pracodawca niemieckim trzeba wystapic do jakiegos urzedu o nadanie numeru NIP w niemczech czy to musi uczynic pracodawca ,a jesli tak to jak upewnic sie ,ze pracodawca to zrobil

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Jeżeli jest Pani zameldowana w Niemczech, z automatu dostanie Pani Steuer-Identifikationsnummer, pracodawca nie musi nic robić, poczta będzie skierowana do Pani imiennie,proszę zadbać o swoje nazwisko na skrzynce

ania
Gość
ania

jak wyglada- przy niemieckiej umowie – sprawa wolnego czasu, i czy praca w nocy jest dodatkowo platna (jesli zachodzi potrzeba wstawania do podopiecznej) , i czy otrzymuje sie rowniez zwrot kosztow podrozy przy zjazdach do domu

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Bundesagentur für Arbeit podaje w swoich materiałach tygodniowy wymiar czasu pracy 38,5 godziny. I to tyle na ten temat 🙂

ania
Gość
ania

czy pracujac na niemiecka umowe jako opiekunka przysluguja nam wolne swieta bozego narodzenia sylwester i swita wielkanocne

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Wykaz dni ustawowo wolnych od pracy w poszczególnych landach znajdzie Pani tutaj: http://www.arbeitlandia.eu/zycie/20,niemiecki-kalendarz-swiat.html Jeżeli w umowie nie ma nic innego, to przysługuje wolne.

B.W.
Gość
B.W.

Pracowałam w tym roku od 1.01 do 30.06. na umowę w jednej rodzinie teraz pracuję w innej rodzinie na kolejną umowę. Poprzednio w umowie wpisana była kwota brutto teraz netto. Czy w związku z tym doradca podatkowy mojego pracodawcy może tak rozliczyć okres w którym będę tu zatrudniona, że nie będzie należał mi się zwrot części podatku ? (50 % płaci pracownik i 50 % pracodawca)- Mam również pomniejszoną wypłatę o koszt śniadania i wynajmu pokoju. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.Państwa strona zawiera dużo cennych informacji. To dla nas bardzo pomocne.
Z poważaniem B.W.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Sposób wyrażenia wynagrodzenia w umowie – netto czy brutto nie ma znaczenia od strony podatkowej, zasada naliczania podatku się nie zmienia!

wirtualna
Gość
wirtualna

w 2011, przez 2 miesiące zatrudniona byłam przez niemiecką rodzinę do opieki. Umowa opiewała na 1200eu netto. Za rok ubiegły rozliczało mnie biuro rachunkowe, które prowadzi synowa dziadków. Twierdzi, że zwrotu było 554 eu ( dołożyłam tam rachunki od pośrednika), ale mnie nie należy się nic. To prawda?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Troszkę za bardzo chaotyczna informacja. Umowa była umową o pracę? Jeżeli tak, to skąd rachunki od pośrednika??? Czy były naliczone korzyści nieodpłatne? Czy jest Pani osobą samotną czy mężatką? Czy podatek był faktycznie odprowadzony czy tylko naliczony?? Czy były w 2011 jakieś dochody w Polsce? W jakim landzie Pani pracowała? Czy był naliczony podatek kościelny? Które to były miesiące w 2011 roku? Takich pytań można postawić jeszcze kilka, więc jeżeli ma Pani wątpliwości i chce Pani mieć rzeczywiście rzetelną informację, to proszę się zwrócić jednak do doradcy podatkowego 🙂 Nie na każde pytanie można otrzymać rzetelną odpowiedź na forach internetowych.

ryba1234
Gość
ryba1234

Witam: mam pytanie. otóż mam podopieczną leżącą jest jeszcze na dodatek
jej mąż no i pies którym też trzeba się zająć dać mu jjjjjjeść iść z nim na spacer i zatrudnia mnie polska firma działająca na terenie niemiec za cały miesiąc pracy otrzymuję nie całe 700 euro .I w związku z tym mam pytanie, czy nie zostaje świadomie wyzyskiwana jeśli chodzi o wynagrodzenie.

ania
Gość
ania

ryba1234 co ty jeszcze tam robisz to -rozboj w bialy dzien
dlaczego nie zmienisz firmy ja w zyciu nie mialam takiiej pensji zaczynalam od 1100

ania
Gość
ania

czy istnieje w niemczech placa minimalna dla opiekunek osob starszych jesli jest sie zatrudnionym przez rodzine na niemiecka umowe o prace w pelnym wymiarze godzin

czy moga panstwo przedstawic rodzaje klas podatkowych w niemczech albo napisac ,gdzie takich informacji szukac

jestem rozwodka i pomimo,ze mam 22 letnia studiujaca corke -studia dzienne firma twierdzi,ze nalezy mi sie najnizsza klasa podatku i ze,rodzinne mi nie przysluguje

czy to sie zgadza

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Jak zwykle mówimy – forum internetowe nie jest wyrocznią. Ale Kindergeld tak na pierwszy rzut oka – przysługuje się. O klasach podatkowych postaramy się napisać jeszcze w tym roku.

ania
Gość
ania

czy istnieje w niemczech placa minimalna dla opiekunek osob starszych jesli jest sie zatrudnionym przez rodzine na niemiecka umowe o prace w pelnym wymiarze godzin

Wanda
Gość
Wanda

Ile wynosi ryczałt od zakwaterowania – opiekunka osób starszych – za 2015 rok ,nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji . Pracuję w firmie niemieckiej – jestem na 3 z koli szteli , czy firma ma prawo zabrać mi ryczałt od zakwaterowania , po zakończeniu umowy ? Za pracę za grudzień 2014 i styczeń 2015 nie płaciłam tego ryczałtu , zabrano mi pieniądze z innego zatrudnienia ( nowa umowa z inną rodziną )za kwiecień . Czy za każde przepracowane 30 dni należy mi się ekwiwalent za urlop , czy tylko wtedy gdy pracuję od 1 do ostatniego dnia miesiąca ? Za… Czytaj więcej »

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej