W warunkach pracy w opiece przy legalnym zatrudnieniu na umowę o pracę dla domowych opiekunek osób starszych ( Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person) prawie zawsze oferowane jest bezpłatne wyżywienie.
Bezpłatne wyżywienie w opiece nad starszymi osobami w Niemczech to tzw. korzyści nieodpłatne czyli świadczenia w naturze (Sachbezüge, ich dokładny katalog jest wymieniony w przepisach o podatku dochodowym, par. 8, rodz. 1 EstG) na rzecz pracownika, czyli opiekunki.

Jeżeli bezpłatne wyżywienie jest ujęte w umowie o pracę jako jeden z warunków zatrudnienia w opiece w Niemczech, to podlega opodatkowaniu i objęciu ubezpieczeniem społecznym tak samo, jak wypłacana nam w gotówce pensja.

http://www.sxc.hu/assets/182969/1829683591/italian-pasta-1431274-m.jpg

Inne rodzaje świadczeń w naturze i korzyści nieodpłatnych to np. bezpłatne zakwaterowanie, bezpłatne używanie samochodu itp. Warunki podatkowe oraz ubezpieczeniowe w tym zakresie w pracy w Niemczech nie różnią się od zasad stosowanych w innych krajach, w tym również w naszym, o czym my Polacy nie zawsze wiemy. Wszystkie zasady dotyczące korzyści nieodpłatnych oprócz opiekunek osób starszych zatrudnionych na legalną umowę o pracę bezpośrednio przez niemieckiego pracodawcę dotyczą także osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą w Niemczech jako niemiecki podmiot gospodarczy (Gewerbe).

Jak to wygląda w praktycznych wyliczeniach w Niemczech?


W 2011 roku ryczałtowa miesięczna kwota jaką pracodawca był zobowiązany dodać do podstawy opodatkowania i obciążenia ubezpieczeniem społecznym z tytułu bezpłatnego całodniowego wyżywienia, wynosiła 217 Euromiesięcznie, jeżeli zatrudnienie trwało pełne miesiące, lub 7,23 Euro dziennie, jeżeli zatrudnienie trwało niepełny miesiąc.

Umowa może zapewniać jedynie wybrane posiłki, wtedy miesięczna wartość bezpłatnych śniadań wyceniona była w 2011r na kwotę 47 Euro miesięcznie (niepełne miesiące zatrudnienia 1,57 Euro dziennie), obiadów 85 Euro miesięcznie ( niepełne miesiące zatrudnienia 2,83 Euro dziennie) i kolacji również 85 Euro miesięcznie ( niepełne miesiące zatrudnienia 2,83 Euro dziennie)

Na 2012 rok te kwoty są troszkę wyższe i wynoszą za pełne miesiące 219 Euro a w rozliczeniach za niepełne miesiące 7,30 Euro dziennie ( przy czym odpowienio za pełne miesiące lub dziennie przy niepełnych miesiącach zatrudnienia: śniadania 47 Euro/1,57 Euro, obiady 86 Euro/2,87 Euro, kolacje 86 Euro/2,87 Euro).

http://www.sxc.hu/assets/183073/1830726381/2012-crisis-1387517-m.jpg

Prześledźmy, jaki wpływ ma ta kwota na kwoty wydatkowane na podatek i ubezpieczenia społeczne przy legalnej umowie o pracę z całodniowym wyżywieniem w Niemczech.

Umowa o pracę z opiekunką osób starszych została zawarta na kwotę 1800 Euro brutto miesięcznie + bezpłatne wyżywienie (freie Verpflegung). Do celów podatkowych i naliczenia ubezpieczenia społecznego przyjmuje się więc nie kwotę 1800 Euro brutto ale 1800 Euro + 217 Euro z tytułu bezpłatnego wyżywienia, czyli 2017 Euro brutto.

Suma podatków, jakie będzie musiała opłacić od tej kwoty opiekunka, czyli udział pracownika wyniesie (wszystkie wyliczenia są orientacyjne przy pracy w tzw. starym landzie czyli na terenie byłego RFN) 254,89 Euro a wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w części należącej do pracownika to 421,05 Euro. Wynagrodzenie netto opiekunki wyliczymy odejmując od podstawy opodatkowania a więc kwoty 1800 + 217 Euro = 2017 Euro brutto:

  • wyliczony podatek 254,89 Euro

  • wyliczone składki ubezpieczeń społecznych

  • orazcałą wartość świadczeń w naturze, czyli pełną kwotę 217 Euro.

Wynagrodzenie netto, czyli to co otrzymamy od pracodawcy na konto, wyniesie 1.124,06 Euro.

Nasz pracodawca oprócz kwoty 254,89 podatku i naszej części ubezpieczeń społecznych w kwocie 421,05 Euro zapłaci jeszcze swoją część ubezpieczeń społecznych w kwocie 479,33 Euro.

Łącznie więc, aby opiekunka z wpisanym w legalnej umowie o pracę z pracodawcą niemieckim całodziennym wyżywieniu mogła otrzymać 1.124,06 Euro „na rękę” ,osoba zatrudniająca w Niemczech opiekunkę osób starszych musi „wyłożyć” miesięcznie w gotówce 2.279,33 Euro + zapewnić bezpłatne wyżywienie.

Gdyby w umowie o pracę nie znalazł się zapis o zapewnieniu opiekunce bezpłatnego wyżywienia, to pensja- wyliczenie wynagrodzenia „na rękę” opiekunki przy wynagrodzeniu brutto 1800 Euro wyniosłaby 1225,63 Euro (1800 Euro minus 198,62 Euro podatku i minus 375,75 Euro składkina ubezpieczenia społeczne), a całkowity miesięczny wkład gotówkowy pracodawcy opiekunki osób starszych w Niemczech 2.234,79 Euro (brutto opiekunki + 434,79 Euro składki na ubezpieczenia społeczne część pracodawcy).

Zapewne wiele opiekunek osób starszych w Niemczech zacznie się zastanawiać w tej chwili, czy nie lepiej wobec tego pójść na cichy układ z pracodawcą i pomimo otrzymywania bezpłatnego wyżywienia nie wpisywać tego do umowy o pracę, lub wpisać tylko jeden z posiłków. Przecież pensja „ na rękę” może wtedy być o ponad 100 Euro wyższa, a dodatkowo pracodawca wyda mniej o prawie 50 Euro …. Stanowczo odradzamy! Dlaczego? Po omówieniu zasad podatkowych i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu bezpłatnego zakwaterowania zamieścimy artykuł na temat, dlaczego nie warto omijać przepisów!

10
Dodaj komentarz

avatar
2
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Alicjaarbeitlandiaewamazurek70mf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ania
Gość
ania

jak wyglada- przy niemieckiej umowie – sprawa wolnego czasu, i czy praca w nocy jest dodatkowo platna (jesli zachodzi potrzeba wstawania do podopiecznej) , i czy otrzymuje sie rowniez zwrot kosztow podrozy przy zjazdach do domu.

ania
Gość
ania

czy pracujac na niemiecka umowe jako opiekunka przysluguja nam wolne swieta bozego narodzenia sylwester i swita wielkanocne

Ewelina
Gość
Ewelina

czy posiadają państwo wzoty umów zawierane z niemieckimi pracodawcami o opiekę nad osobą starszą

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Tak, ale ze wzorami lepiej ostrożnie. Najogólniejszy wzór jest na stronie Zollamt i radzimy to stosować jako podstawę do rozwijania zapisów umowy.

mf
Gość
mf

Witam serdecznie:)

Własnie popieram Anię w komentarzach też jestem ciekawa gdzie jaki regulamin można poczytać ,,praca dla opiekunek w Niemczech;;

jak wyglada- przy niemieckiej umowie – sprawa wolnego czasu, i czy praca w nocy jest dodatkowo platna (jesli zachodzi potrzeba wstawania do podopiecznej) , i czy otrzymuje sie rowniez zwrot kosztow podrozy przy zjazdach do domu.

z [poważaniem mf

mazurek70
Gość
mazurek70

Witam. Mam pytanie w umowie o prace jest zapis -wynagrodzenie wynosi 1400 euro- w tym ekwiwalent za zakwaterowanie i wyzywienie w kwocie 450 euro. Jak to rozumiec? Przeciez kwota 450 euro jest wynagrodzeniem ryczaltowym i powinna byc dodana do 1400 a nie odejmoana. To jak w umowie winno byc napusane wynagrodzenie ?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Czy to jest rzeczywisty tekst umowy czy amatorskie tłumaczenie z niemieckiego na polski? Trudno zrozumieć o co chodzi – czy uregulowano sprawę tzw. korzyści nieodpłatnych w postaci wyżywienia i zakwaterowania, które nigdy nie są fizycznie wypłacane a jedynie przyjmowane do wyliczeń świadczeń podatkowych i na rzecz ubezpieczeń społecznych czy faktycznie został ustalony między stronami ekwiwalent pieniężny? To są dwie różne sprawy.

ewa
Gość
ewa

Witam. Czy jakieś bardziej aktualne wiadomości można tu znaleźć, bo z roku 2012 to troszkę chyba przestarzałe.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Nie dziś i nie jutro ale postaramy się do końca roku zaktualizować informacje o obowiązujących stawkach!

Alicja
Gość
Alicja

Witam. Znajdę gdzieś obowiązujące stawki na 2017 rok? Dotyczące bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania. I Co zrobić jak pracodawca wpisuje mi w umowę i rozliczenie stawki z 2011r i nie odprowadza od tego podatku , bo twierdzi , że nie trzeba. Mam umowe na wypłate netto. Pokazałam , że wcześniej pracodawcy płacili mi od tego podatek , ale on dalej twierdzi. że nie trzeba. Pozdrawiam Alicja.

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej