Wiele osób starszych, wymagających opieki ma problemy z nogami – niedowłady, paraliż, obrzęki, słabość mięśni. Pomoc przy przesadzaniu z łóżka na wózek inwalidzki (Rollstuhl), na krzesełko toaletowe (Toilettenstuhl) czy na fotel wypoczynkowy lub krzesło jest codziennością opiekunek osób starszych w Niemczech. Ochrona własnego kręgosłupa opiekunki osób starszych i bezpieczeństwo podopiecznego to dwa newralgiczne punkty tej czynności opiekuńczej. Zauważono, że największy wysiłek i nadwyrężenie kręgosłupa opiekunki osób starszych występuje w momencie, gdy podopieczny jest już spionizowany (wstał, został podniesiony) i teraz opiekunka osoby starszej musi „przekręcić” chorego o 90 stopni, tak aby mógł usiąść na innym miejscu. Największy opór stawiają w tym momencie…. stopy. Jeżeli stopy nie przesuwają się swobodnie w pożądanym kierunku, podopieczny całym ciężarem ciała „wisi” przez moment na opiekunce osoby starszej. Opiekunka najczęściej musi w takim momencie skręcić niekorzystnie dla zdrowia swój kręgosłup, występuje też zgrożenie utraty równowagi i przewrócenia się zarówno opiekunki jak i podopiecznego.

Gdzie jak gdzie, ale w Niemczech do opieki nad osobami starszymi dostępnych jest wiele urządzeń pomocniczych, także na taką sytuację, jak pomoc przy przesadzaniu. Rozwiązanie przyszło, jak to się często w opiece nad osobami starszymi zdarza, ze świata sportu. Być może niektóre opiekunki prywatnie spotkały się z kółeczkiem obrotowym do wyrabiania talii (wcięcia w pasie). Składa się ono z dwóch płaskich talerzy, połączonych mechanizmem obrotowym. Kładzie się takie kółeczko na ziemi i można wykonywać swobodne skręty tułowia w prawo i w lewo, bez odrywania stóp od podłoża.

Na bazie tej konstrukcji powstało kółko, podkładka obrotowa do pomocy przy przesadzaniu osób starszych i niepełnosprawnych. W Niemczech nazywa się to Drehplatte, Drehscheibe, Drehhilfe. Jeżeli ustawimy stopy osoby starszej na takim kółeczku, przesadzanie stanie się o wiele łatwiejsze, ponieważ bez problemu przekręcimy podopiecznego w odpowiednim kierunku, nie nadwyrężając kręgosłupa. Trzeba pamiętać o tym, że kółeczko musimy położyć na gładkiej powierzchni, tak, aby stabilnie przylegało całą powierzchnią do podłogi.

Takie kółeczka pomagające w przemieszczaniu się skonstruowano również do foteli samochodowych (ułatwiają wysiadanie, kładzie się je na siedzeniu w aucie) i do wanny. W Niemczech trudno będzie zdobyć dofinansowanie na tego typu urządzenia pomocniczego z kasy chorych, ale nie jest to całkiem niemożliwe. Samodzielny zakup przez rodzinę osoby starszej w Niemczech to wydatek pomiędzy 90 a 200 Euro. Zawodowe opiekunki osób starszych w Niemczech, Altenpflegerin, często same kupują Drehplatte, po to, aby ochronić swój kręgosłup.

Zdjęcie przed artykułem pochodzi ze strony: http://www.sanumvitalis.de/product_info.php/info/p9718_Drehplatte-Medidisc.html

5
Dodaj komentarz

avatar
10
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AlaRudaarbeitlandiainna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inna
Gość
inna

A to coś dla mnie nowego.Ciekawa jestem,czy takie obrotowe kółko można kupic w Polsce.200 Eu jak na dzisiaj to dla mnie troche za drogo.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

tak, w Polsce w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Trzeba zwrócić koniecznie uwagę na certyfikat bezpieczeństwa.

Ruda
Gość
Ruda

A to ci nowinka!!Nie słyszałam o tym!Ciekawa i bardzo przydatna rzecz:)Mój podopieczny jest praktycznie lezący,ale czasem chce się przesiąśc na wózek,wiec takie kółko by mi się przydało!!

Ruda
Gość
Ruda

A to ci nowinka!!Nie słyszałam o tym!Ciekawa i bardzo przydatna rzecz:)Mój podopieczny jest praktycznie lezący,ale czasem chce się przesiąśc na wózek,wiec takie kółko by mi się przydało!!

Ala
Gość
Ala

Miałam takie kółko z uchwytem,także moja podopieczna sama sie podnosiła a ja tylko ją obracałam.Super sprawa ,ale tylko dla ludzi ze sprawnymi rękoma.

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej