W Polsce 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dniem, który niegdyś dla ukrycia religinego charakteru tego święta nazywano Świętem Zmarłych. Jest to jednak święto typowo religijne, ściśle związane z religią katolicką – dzień obchodzony ku czci znanych i nieznanych świętych. Zwyczajowo w ten dzień w Polsce przyzwyczailiśmy się bez względu na religię odwiedzać mogiły bliskich.

Bardzo wiele polskich opiekunek osób starszych w Niemczech stara się na ten dzień wrócić do kraju. Wszystkie cmentarze w Polsce są uprzątnięte, po prostu rozświetlone zniczami, a groby znacznie bardziej niż zwykle ozdobione kwiatami, wieńcami, wiązankami.

http://www.sxc.hu/photo/906728

W Niemczech sprawa przedstawia się inaczej. Opiekunki osób starszych nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że Niemcy nie są państwem tak jednolitym pod względem wyznaniowym jak Polska. Religia katolicka jest przeważającym wyznaniem tylko w kilku Landach i tylko w tych landach jest to dzień świąteczny: Baden-Würtenberg, Bayern, Nordrhein – Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland (sprawdź inne święta w naszym Kalendarzu świąt w Niemczech).
Opiekunki osób starszych, które pracują w tych rejonach Niemiec powinny odpowiednio się przygotować głównie pod kątem zakupów spożywczych. W tym dniu nie działają w w/w landach banki, sklepy, instytucje państwowe, nie wolno urządzać hucznych imprez, w radiu i telewizji słychać raczej stonowaną muzykę.


Uroczystości religijne w niemieckim kościele katolickim są podobne jak w Polsce, z tym, że wiele uroczystych mszy a także koncertów odbywa się w wigilię Wszystkich Świętych (Vorabend zu Allerheiligen). Nie ma natomiast tak bardzo rozpowszechnionego zwyczaju specjalnego dekorowania grobów w ten dzień. Zapala się znicze i przynosi kwiaty, ale nie w takich ilościach jak w Polsce. Cmentarze w Niemczech są zadbane cały rok, nie widać więc też na cmentarzach przed 1 listopada takiej gorączkowej krzątaniny jak u nas. Opiekunowie i opiekunki osób starszych, którzy pracowali w Niemczech w okresie Wszystkich Świętych zgodnie potwierdzają, że to święto ma tu wymiar bardziej religijny niż w Polsce a na cmentarzach nie ma zbytniego przepychu i przesytu w dekoracjach.

http://www.sxc.hu/photo/829129

W Niemczech natomiast bardziej niż w Polsce przyjął się zwyczaj obchodzenia święta Halloween, które we wszystkich landach w nocy z 31 października na 1 listopada związane jest z zabawami, zbieraniem słodyczy przez dzieci, specjalnymi dekoracjami, które można spotkać już nawet od września.

Niemcy lubią zabawy kostiumowe, tak więc i dzieci i dorośli przebierają się. W tą jedną jedyną noc opiekunki osób starszych, które pracują w Niemczech mogą spotkać na ulicach Hexen (wiedźmy), Vampire (wampiry), Skelette (kościotrupy), Geister (duchy), Zombies (zombi) i inne Gruselgestalten (przerażające stwory).

2
Dodaj komentarz

avatar
500
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
arbeitlandiainna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inna
Gość
inna

każde święto jest dla mnie powodem do radości,czy to w kraju ,czy na obczyznie.,,Lepiej się radowac,niż wojowac,,

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

prawda

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej