Każda opiekunka osób starszych i każda osoba starsza czy w Polsce czy w Niemczech napotyka na problem, który dla zdrowych i sprawnych osób wydaje się banalny – jak usiąść i wstać z toalety. Wysokość sedesów jest znormalizowana i są one dużo niższe niż np. siedzisko krzesła czy fotela. Aby dobrze zrozumieć ten problem, każda opiekunka osób starszych powinna zaobserwować na własnym przykładzie, jak jest różnica w zastosowaniu siły mięśni przy wstawaniu z  niskiego fotela, a  jaka przy wstawaniu z krzesła o klasycznej wysokości, czy też stołka typu barowego. Porównując różnice w  poziomie trudności przy wstawaniu z różnej wysokości, opiekunce osób starszych łatwiej będzie zrozumieć, z jakimi problemami w toalecie borykają się ich podopieczni.

Proste rozwiązanie dla osoby starszej i niepełnosprawnej.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym korzystanie z toalety osobom starszym, ale również ułatwiającym opiekunkom pomaganie w załatwianiu potrzeb higienicznych osobom starszym, jest nakładka podwyższająca na sedes. Jest to po prostu jakby dodatkowy kawałek sedesu, nakładka podnosząca wysokość miski klozetowej o kilkanaście centymetrów, łatwa w montażu za pomocą prostych zaczepów, najczęściej ze śrubą motylkową.

Modele nakładek podwyższających sedes.

Są różne modele takich nakładek:

  •  bez klapy zamykającej (  niem. Toilettensitzerhöhung ohne Deckel)
  • z klapą zamykającą (niem. Toilettensitzerhöhung mit Deckel)
  • z klapą zamykającą i bocznymi uchwytami do wstawania (Toilettensitzerhöhung mit Deckel und Armlehne).

Warto zainwestować w zakup nakładki.

Nakładka podwyższająca na ubikacjęNakładki w zależności od rodzaju materiału z jakiego są wykonane i od ilości dodatkowych usprawnień kosztują od 30 do 180 euro nie są więc drogie, a w wydatny sposób ułatwią pracę opiekunki osób starszych w Niemczech. Pomagają zmniejszyć obciążenie kręgosłupa opiekunki przy dźwiganiu chorego a w wielu sytuacjach pozwalają także osobie starszej na zachowanie samodzielności przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Stosując nakładkę podwyższającą na sedes, należy pamiętać, że nawet jeżeli wykonana jest z nowoczesnych materiałów bakteriobójczych, aby zachować właściwą higienę w łazience osoby starszej, nakładkę należy regularnie zdejmować w celu oczyszczenia powierzchni stycznej z podstawą sedesu.

Zdjęcie przed artykułem pochodzi ze strony www.seniorenland.com.  Zdjęcie obok: www.meyra.de

 

Dodaj komentarz

avatar
10
  Subscribe  
Powiadom o

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej