Doświadczone opiekunki osób starszych wiedzą, że przy nietrzymaniu moczu (Inkontinenz, Urininkontinenz), do konieczności zakładania pieluszki najtrudniej jest przekonać podopiecznych płci męskiej. Z kolei problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się u panów bardzo często, nie tylko jako objaw demencji (otępienia starczego), ale również na skutek schorzeń prostaty czy wylewu lub udaru. Nietrzymanie moczu jest bardzo krępujące. Ogranicza u osób starszych możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. Decyzja o zastosowaniu pieluszki jest trudną decyzją zwłaszcza dla panów, mocno godzi w męskie ego. Opiekunki osób starszych w Niemczech mają możliwość zaproponowania innego rozwiązania niż pieluszka, co jest związane z budową anatomiczną mężczyzny. Coraz większą popularność jako alternatywa dla pieluszki zdobywa cewnik zewnętrzny (Urinkondom, Urinal-Kondom). Jest to rodzaj wzmocnionej prezerwatywy z otworem na końcu, do której podłączona jest cienka rurka odprowadzająca mocz do pojemnika mocowanego za pomocą opaski na łydce. System nie jest więc widoczny, schowany pod spodniami, a podopiecznemu daje zupełnie inny komfort w sytuacji moczenia się. Jest to również bardzo przydatny system na problemy z nocnym wstawaniem do toalety. Specjalna prezerwatywa stanowiąca podstawę systemu, zakładana jest tak jak tradycyjna prezerwatywa, z tym, że mocowana jest dla uszczelnienia na klej do skóry, dlatego przed zastosowaniem takiego rozwiązania należy starannie wygolić okolice intymne. Jeżeli opiekunka osób starszych nie czuje się pewnie w sytuacji, gdy musi zakładać i mocować do skóry tego typu cewnik (Urinkondom, Urinal – Kondom), może po prostu zapoznać podopiecznego lub jego rodzinę z tym rozwiązaniem, a samo zakładanie cewnika zewnętrznego pozostawić podopiecznemu lub niemieckim służbom medycznym. Cewnik zewnętrzny jest droższy w stosowaniu niż tradycyjne pieluszki, ale jest z pewnością dla wielu podopiecznych rozwiązaniem dającym w chorobie wysokie poczucie komfortu.

Zdjęcie przed artykułem wykorzystano na podstawie licencji GNU i pochodzi ono ze strony: http://www.pflegewiki.de/wiki/Kondom-Urinal

3
Dodaj komentarz

avatar
500
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MaciekarbeitlandiaHalina-przybysze Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Halina-przybysze
Gość
Halina-przybysze

BARDZO WSPOLCZUJE TYM OSOBA I CHCIALABYM SLURZYC POMOCA

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego. Jeżeli zna Pani język niemiecki, może praca w opiece jest tym najtrafniejszym wyborem życiowym.

Maciek
Gość
Maciek

Bardzo pomocny artykul wlasnie czegos takiego szukalem dla mojego podopiecznego. Dziekuje i pozdrawiam redakcje arbeitlandii.

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej