Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla obywateli państw należących do Unii Europejskiej przepisy rozporządzenia nr 1408/71 i574/72 w sprawie dostosowania systemów zabezpieczenia społecznego dla pracowników najemnych, osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek ido członków ich rodzin.

Okresy przepracowane w poszczególnych państwa unijnych będą zaliczone do okresów emerytalnych wdanym państwie, pod warunkiem, że opiekunka osób starszych przepracuje winnym państwie przynajmniej 12 miesięcy, ale warunkiem otrzymania emerytury jest spełnienie warunków wymaganych przez ustawodawstwo każdego państwa.

W Niemczech każdemu pracownikowi przysługuje prawo do emerytury po upływie 5 lat składkowych. Do wyliczenia wysokości świadczenia emerytalnego posługujemy się ilością uzyskanych tzw. Rentenpunkte, Entgeltpunktes. W starych landach (czyli dawne RFN) za jeden punkt do wyliczeń świadczeń emerytalnych przyjmuje się od 1 lipca 2009 roku 27,20 Euro, a w nowych landach (czyli dawne NRD), do wyliczeń za jeden punkt emerytalny przyjmuje się kwotę 24,13 Euro. Sposób naliczenia emerytury jest tak jak w Polsce skomplikowany i zależny od bardzo wielu czynników. Emerytura w Niemczech może bowiem składać się z 3 części (odpowiednik polskich III filarów): obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczenia zakładowego (ubezpieczenie organizowane przez pracodawcę, nie jest obowiązkowe i raczej nie będzie dotyczyło opiekunek osób starszych zatrudnionych w domach prywatnych) oraz ubezpieczenia prywatnego, na które pracownik odprowadza dobrowolnie składki.

http://www.sxc.hu/photo/607167

W sprawie naliczenia emerytury, z reguły należy zwrócić się organu emerytalnego w tym kraju, gdzie odprowadzone były ostatnie składki na ubezpieczenia społeczne. To ważna informacja dla opiekunek osób starszych, które planują, że ich ostatnim miejscem pracy przed emeryturą będą Niemcy.

Dokładną informację na temat za co i ile punktów należy się osobom, które starają się oświadczenia emerytalne w Niemczech można znaleźć w części VI SGB (Sechstest Buch Sozialgesetzbuch).

Dla opiekunek osób starszych, podejmujących legalną pracę w opiece w Niemczech najważniejsze jest zapewne, jakiej wysokości i od kiedy będą otrzymywały świadczenia emerytalne z zagranicy. Niestety, kobiety w Niemczech uzyskują za pewnymi wyjątkami, pełne prawa emerytalne dopiero po ukończeniu 67 roku życia ( w Polsce po ukończeniu 60 roku życia). Oznacza to, że dopominać się o wypłatę świadczeń emerytalnych z Niemiec, w większości przypadków opiekunka osób starszych będzie mogła domagać się po ukończeniu 67 roku życia. Nawet jeżeli w Polsce uzyska już prawo do emerytury, to będzie musiała złożyć wniosek o odroczenie naliczenia świadczeń emerytalnych należnych jej z tytułu pracy w Niemczech. Od każdej reguły są wyjątki, dotyczące szczególnych przypadków, jednak ogólna zasada dla większości opiekunek osób starszych będzie właśnie taka – część emerytury wypracowana w Niemczech, będzie wypłacana dopiero gdy ukończymy 67 lat.

Przykładowa wysokość świadczenia emerytalnego, przy założeniu, że opiekunka osób starszych urodzona w 1965 roku, podjęła legalną pracę w Niemczech w 2010 roku, z należnymi jej na 2011 rok punktami Rentenpunkte w wysokości 3.11, pracowała w nowym landzie, zarabiała miesięcznie 1.600 Euro brutto – z chwilą ukończenia 67 roku życia, czyli od roku 2032, będzie jej przysługiwała emerytura z Niemiec w wysokości około 705 Euro (wyliczenia z uwzględnieniem rocznej podwyżki płac na poziomie 3% i inflacji na poziomie 2,8% rocznie).

Opiekunka osób starszych, urodzona w 1960 roku, która podjęła legalną pracę w Niemczech w 2010 roku, będzie miała w 2011 roku prawo do 0,62 Rentenpunkte, pracująca w nowym landzie, przy tych samych zarobkach brutto miesięcznie – 1600 Euro – z chwilą ukończenia 67 roku, czyli od 2027 roku będzie miała emeryturę z Niemiec w wysokości około 435 Euro.

Opiekunka osób starszych, urodzona w 1955 roku, która podjęła legalną pracę  w Niemczech w 2010 roku, będzie miała w 2011 roku prawo do 0,62 Rentenpunkte, pracująca w nowym landzie, przy zarobkach brutto 1600 Euro miesięcznie, z chwilą ukończenia 67 roku życia, czyli od 2022 roku, będzie miała emeryturę z Niemiec w wysokości około 285 Euro miesięcznie.

Czy legalna praca w Niemczech jest takim razie atrakcyjna? Każdy musi ocenić sam. Najniższe świadczenie emerytalne w Polsce od 1 marca 2011 roku wynosi 728,18 PLN.

54 thoughts on “Emerytura w Niemczech”

 1. sabinar1 napisał(a):

  Taka informacja powinna byc ogolnie dostepna w Biurach Pracy w Polsce,napewno wiekszosc kobiet szybciej decydowałąby sie na legalne zatrudnienie.

 2. lilka napisał(a):

  Nie wiedziałam, że od 67 roku życia … Ciekawe czy doczekam 🙂

 3. kracher napisał(a):

  Rozumiem to w ten sposob,ze jesli mam emeryture w Polsce (55 lat)a od 2010r.zaczelam prace w Niemczech,to po przepracowaniu 12 lat ,wtedy bede miala 67 lat,otrzymam emeryture niemiecka w wys.np.700€.

 4. arbeitlandia napisał(a):

  Proszę zgłosić się po wyliczenia do ZUS, najlepiej podczas polsko-niemieckich konsultacji na ten temat (np.w Poznaniu, dokładne info na stronie głównej). Świadczenie emerytalne już istnieje, więc zasady mogą być trochę inne

 5. WIKI napisał(a):

  Tyle że opiekunki zatrudnione przez polską agencję mają płacone składki w Polsce, nie w Niemczech! Sprawdźcie to lepiej wcześniej.

 6. alutka napisał(a):

  MAM 42 LATA I PRACUJE JAKO OPIEKUNKA W NIEMCZECH ZATRUDNIONA W POLSKIEJ AGENCJI NA UMOWE ZLECENIE,KOLEZANKA MNIE NAMAWIA ABYM SIE ZATRUDNILA W NIEMIECKIEJ AGENCJI I OPLACAŁA TAM PODATKI,
  TWIERDZI ZE SIE LEPIEJ OPŁACA BO POTEM BEDE MOGŁA SIE UBIEGAC O NIEMIECKA EMERYTURE,CZY TO PRAWDA I JAKA BY BYLA TA EMERYTURA

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Wyliczenie emerytury bez danych o zarobkach i stażu pracy nie jest możliwe i nie zajmujemy się tym, proszę posłużyć się podanymi wyżej przykładami i ocenić sobie mniej więcej rząd wielkości. Im młodsza osoba tym bardziej się jej to opłaci. I pytanie, ile miesięcy w ciągu roku chce Pani pracować w Niemczech. Jeżeli system zmianowy 2×2, to trochę trzeba będzie w tych Niemczech popracować …. Ale w Pani wieku raczej warto 🙂

 7. alutka napisał(a):

  A JAK PRZEJDZIEMY NA EURO TO TEZ MI SIE RACZEJ OPLACA…

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Oj, tego to chyba jeszcze najlepsi ekonomiści świata nie wiedzą jak to będzie, jeżeli Polska przejdzie na Euro. No i pytanie, w jakim kraju zamierza Pani spędzić jesień życia.

 8. Danka54 napisał(a):

  Mam58 lat rok przepracowalam legalnie na opiece osob starszych,kiedy nabede prawo do emerytury niemieckiej.Zarabiam 1100 euro netto

  1. Zosia napisał(a):

   DO DANKA54 NIGDY PANI KOCHANA

  2. Anna napisał(a):

   Jestem zainteresowana

 9. ewurajka napisał(a):

  A ja odwrotnie…..mam przepracowane 30 lat w kraju a od roku mam umowe niemiecka -jaki to bedzie mialo wplyw na wysokosc mojej emerytury?

 10. krystyna godlew napisał(a):

  mam 61 lat, w Polsce mam emeryturę, pracuję legalnie jako opiekunka 15 miesięcy – wynagrodzenie brutto 1400 euro, składka RV 159euro. Jaką opcję wybrać najkorzystniej – zliczać staż pracy do polskiej emerytury, czy też czekać , pracując tutaj- do ukończenia 67 roku życia? Nie jestem dobrym ekonomistą, stąd moje pytanie, jak też nie potrafię powiedzieć na jak długo starczy mi zdrowia. Wiem, że główny urząd ZuS mieści się w Opolu. Czy tam mam składać wniosek o staż? Jestem wdzięczna, jeśli Państwo mi odpowiedzą

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Proszę jednak zwrócić się w tej sprawie do ZUS.
   My ze swojej strony możemy tylko przypomnieć, że prawo do niemieckiej emerytury uzyska Pani po przepracowaniu 5 lat. Co się Pani bardziej opłaci finansowo, można odpowiedzieć tylko mając dokładne dane na temat Pani stażu pracy, obecnej wysokości świadczenia itp. a takich danych lepiej nie ujawniać na forum internetowym.

 11. krystyna napisał(a):

  Z ogromna wdziecznoscia dziekuje Panstwu za odpowiedz, życząc wciąż milych dni

 12. GIEKA napisał(a):

  Ja mam przpracowane 1,5 roku w Niemczech Zachodnich.
  w latach 1984-1988,pracowałam w byłej NRD.
  Pytanie;
  Czy te lata pracy legalbnej można połaczyć?
  Czy otrzymam emeryturę niemiecką tylko za te 1,5 roku?
  dziękuje
  pozdrawiam
  Gieka

  1. arbeitlandia napisał(a):

   W sprawach związanych z emeryturami i prawami do emerytur nabytych w Niemczech i zamieszkałych w Polsce oraz nabytych w Polsce i wypłacanych dla osób zamieszkałych w Niemczech właściwym terytorialnie oddziałem ZUS jest ZUS w Opolu i tam proszę zwrócić się o wszelkie informacje. Aby uzyskać prawidłową odpowiedź trzeba udzielić szczegółowych informacji (m.in. znaczenie ma np. rok urodzenia) a ich podawanie na forum internetowym nie jest dobrym pomysłem. Pani osiągnęła dochody w DE przed 1990 rokiem, co również ma znaczenie.

 13. Krystyna napisał(a):

  Kontaktowałam się z Opolem drogą Email. Polecam też Tobie , a ja w styczniu mam ponowić naliczenie emerytury z włączeniem stażu pracy w Niemczech. Pozdrawiam

  1. Dana napisał(a):

   Krystyna zapytaj ile będą potrącać co miesiąc tzw. koszta manipulacyjne, za to że masz połączoną emeryturę! Dopytaj wśród ludzi bo w urzędzie nie chcą o tym mówić.

 14. Emilia napisał(a):

  Pracuje na mini jobie w Niemczech od roku. Jest on bardzo mały niecałe 400 euro miesięcznie. W Niemczech mieszkam z narzeczonym, on zarabia więcej. W przyszłym roku bierzemy ślub i wtedy będe miała dopiero ubezpieczenie. Jestem młoda ale chcem zabezpieczyć przyszłość. Zastanawiam się gdzie mogę sie zgłosić żeby płacić sama składki na moją emeryturę?

 15. ania napisał(a):

  Posiadam umowy od dwóch lat tylko z polskimi firmami ,czy z wiązku z tym moge liczyć na niemieca emeryture?jestem zielona…Czy musze szukać niemiecka firme żeby otrzymać rente w przyszłosci,no i mam troche czasu do niej ,prosze mi podpowiedzieć pozdrawiam Ania

 16. Stanisława napisał(a):

  Mam pytanie może trochę nietypowe lecz interesuje mnie taka rzecz czy mając w Polsce emeryturę ponad 3 lata i pracując w Niemczech legalnie na Niemieckiej umowie o pracę ze wszystkimi składkami mającymi zapewnić mi rentę w Niemczech po ilu latach przepracowanych i w jakiej wysokości ją otrzymam. Proszę o odpowiedź na e-maila. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.Stanisława

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Proszę się skontaktować z ZUS – polecamy również nasz inny artykuł:
   http://www.arbeitlandia.eu/prawo/350,pracuje-pracowalam-w-niemczech-co-z-moja-emerytura.html

 17. krystyna napisał(a):

  Witam! Podobna sytuacja do mojej – po dokładnej analizie i kontakcie z ZUSem Opole, mając na uwadze rocznik urodzenia , korzystniej jest po upływach kwartału składać wniosek o ponowne naliczenie emerytury z zaliczeniem stażu pracy w Niemczech , niż 5 lat pracy stąd i emerytura w wieku 67 lat. Mam zwiększaną polską emeryturę . Duże znaczenie ma rocznik urodzenia i polecam kontakt z macierzystym oddz.ZUS.
  Pozdrawiam i dziękuję redakcji tej strony ! Miłego dnia !

 18. Lidia napisał(a):

  Witam,mam pytanie .W Polsce ma przepracowane 12 l.Obecnie mieszkam na stale w Niemczech,chce podjac prace.Ile lat musze przepracowac w Niemczech abym otrzymala emeryture.Czy praca musi byc w pelnym wymiarze?Pozdrawiam serdecznie

 19. Ania napisał(a):

  Sympatyczny zespole Arbeitlandii – temat emerytur z Niemiec – super ciekawy ale dlaczego nie napiszecie o bardzo ważnej rzeczy !!!! jeżeli pracowało sie w Niemczech legalnie i tam płaciło składkę na ubezpieczenie emerytalne – Rentenversicherung a nie przepracowaliśmy 5 lat uprawniających nas do niemieckiej części naszej emerytury – TO MOŻNĄ ZWRÓCIĆ SIĘ DO dEUTSCHERENTERVERSICHERUNG O ZWROT ZAPŁACONYCH SKŁADEK !!!!! jest kilka warunków aby składki zostały zwrócone oczywiście nie cała tylko ta część , która była zapłacona przez nas a nie naszego pracodawce ale chyba warto -bo po pierwsze składki te nie są zwracane na konto ZUS tylko na nasze a po drugie – mamy zasilać naszymi składkami niemiecki fundusz emerytalny i niemieckich emerytów ?

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Nie piszemy bo nie dla każdego będzie to opłacalne. Chcemy tylko poruszyć pewne problemy związane z emeryturą a ze względu na złożoność przepisów i różne indywidualne przypadki zalecamy zawsze bezpośredni kontakt z instytucjami łącznikowymi. Dane kontaktowe w artykule
   http://www.arbeitlandia.eu/prawo/350,pracuje-pracowalam-w-niemczech-co-z-moja-emerytura.html

 20. krystyna napisał(a):

  Pozdrawiam wszystkich tu pracujących i odwiedzających tę stronę !
  Interesuje mnie adres , pod który mogę się zwrócić w sprawie zwrotu zapłaconych składek. Jestem wdzięczna za interesujący mnie temat i dziękuję za poświęcony czas !

 21. Iwona napisał(a):

  A więc minimalnym wymagalnym okresem , jest okres 60 m-cy oskładkowanych? Na jaką emeryturę mozna liczyć po przepracowaniu takiego okresiu przy zatrudnieniu w formie minijob ? W przypadku niespełnienia takiego warunku a więc np. opłacone składki wylacznie przez pracodawcę za 50 m-cy , co dzieje sie ze składkami ? Nie mamy nic kompletnie ? Czy nie ma takiej mozliwości aby chociaz część składek została przekazana na powiekszenie polskiej emerytury?

 22. Alina napisał(a):

  Napisze tak,moze Wam wszystkim to oczy otworzy.Mam przepracowane przy opiece w Niemczech 10 lat pelnych z oplacanymi skladkami i 17 lat na mini JOB.Chcecie wiedziec ile mam naliczonej emerytury na 2013 177 euro.Wyjezdzajac z polska firma sa oplacane skladki do ZUS wiec emerytura polska jaka same wiecie.Mozuna liczyc za przepreacowany rok oficjalnie w Niemczech na warunkach niemieckich okolo 12 euro za przepracowany rok minimum 5 lat oplacanych skladek na ubezpieczenie zdrowotne czyli AOK,na emeryture,pflege versicherung .Mini Job 800 np. nie wiele zapracuje sie na stare lata.A co wazne niemieckie ubezpieczenie przysyla co roku wysokosc wplaconych skladek i wysokosc wypracowanej emerytury.Wiem i tutaj nie ma zludzen.

 23. bansioon napisał(a):

  przepracowałem w niemczech między 1990a 1995 pięc lat może bez jednego-dwóch miesiecy , zaczynam od kwietnia legalną prace w Niemczech , jaki jest status moich składek emerytalnych czy ten ewentualny niedobór z okresu 1990-95 mogę uzupełnic obecna pracą i jaka jest róznica o ile istnieje miedzy praca w Niemczech wtedy a obecnie pod katem ewentualnych roszczeń emerytalnych?

 24. Robin napisał(a):

  Witam. Trafilem tu przypadkiem. Ale skoro juz, to mam jedno pytanie. Pracuje aktualnie w Niemczech, teraz w normalnej firmie, jednakze zaczynalem w Zeit-firmie (rok pracy ).
  Pytanie: Czy skladki emerytalne w Zeitfirmie i normalnej firmie sa rownowazne z punktu widzenia organu wyliczajacego i wyplacajacego emeryture w Niemczech ?

 25. agamila napisał(a):

  Proszę mi odpowiedzieć na moje pytanie, pracowałam w Niemczech 3 miesiące w Polsce mam emeryturę i mam skończone 65 lat, Niemcy przysłali do mnie pismo, aby złożyć wniosek o przyznanie renty starczej dla kobiet. Czy mi to przysługuje jeśli pracowałam tylko 3 miesiące i jak zdobyć ten druk, gdyż do Opola na wszystkie podawane numery niestety nie mogę od dwóch miesięcy się dodzwonić. W moim miejscowym Zus-ie skierowano mnie do Opola ale czytałam, że to miejscowy także może skladać i przesyłać do Opola moje dokumenty czy to prawda?

 26. Elcia napisał(a):

  Witam sama nie wiem juz jak mam sformulowac pytanie ,gdyz mam mentlik od przeczytanych Info. A wiec krotko jestem w wieku 58 lat o malym starzu w Polsce a w Niemczech 3 letnia Umowa o prace -wpelniona. Jak lepiej postapic czy zjednac do to w Polskim ZUS czy tez dokonac wyplaty w Niemczech skladek,bo przecierz nie ma szans na czekanie.Pozdrawiam z przymrurzeniem oka i zycze aby kazda z nas opiekunek zyla 100 lat by godnie spelnic swoje marzenia

 27. ELA napisał(a):

  MOŻE KTOŚ MU POMOŻE PRACUJE W NIEMCZECH PONAD PIĘĆ LAT NA MINI DŻOPIE CZY MOGĘ LICZYĆ NA JAKIŚ DODATEK DO POLSKIEJ EMERYTURY

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Do 1 stycznia 2013 zatrudnienie na mini job nie miało wpływu na wysokość emerytury. Po 1 stycznia 2013, jeżeli są odprowadzane odpowiednie składki – ma. Wszystko zależy od tego jaką Pani zawarła umowę i czy była ona podpisana po czy przed 1 stycznia 2013

 28. Iwona napisał(a):

  A co to znaczy „odpowiednie składki”?

 29. Alina napisał(a):

  Przepracowalam w niemczech 10 lat, teraz mam wiek emerytalny i otrzymalam pismo z Rentenversicherung ze nic mi sie z niemiec nie nalezy bo mieszkam w polsce

  1. Dana napisał(a):

   musisz być zameldowana na terenie Niemiec cały czas, to dostaniesz emeryturę i nie łącz z emeryturą Polską.

 30. wika napisał(a):

  Alina, czy nie powinnas sie wobec tego domagac splaty pewnej czesci od odprowadzanych skladek, normalnym dla mnie byloby, aby splacono calosc ale przeczytalam gdzies, ze to niemozliwe. Powodzenia w negocjacjach, napisz co osiagnelas.

 31. Nikol napisał(a):

  Czy do wyliczenia emerytury w Niemczech potrzebna jest ciagłośc pracy /5 lat / mam przepracowane 60 miesiecy pomiedzy miesiacami mam 2 – 2 tygodniowe przerwy .Czy ma to jalies znaczenie czy licza sie tylko przepracowane miesiace ?

  1. Daniel napisał(a):

   Witam ty którzy fantazjują każdy po przepracowaniu 5lat w niemczech dostanie pismo z wliczonymi składkami np:1300eur neeto ==34lata przepracowane dają 550 eur emerytury teraz zarabiam 1800neeto i czekam na wyliczenie każdy musi dostać taki kwit z rentenversicherung jak nie to zadzwonić do nich ja tak zrobiłem już po 3 latach i dostałem ale nie obliczonej bo niemiałem przepracowanych 5lat a wszyscy co pracują na minijop to mogą i niemuszą płacić składki do ręty powini dostać umowe od pracodawcy jest to jego zasrany obowiązek ciebie poinformować żeby dostać dobrą ręte trzeba mieć dużą stawke Pozdrawiam wszystkich niedajcie się wykożystywać niemcy to cwaniaki większe od polaków.

 32. Dana54 napisał(a):

  Kochani w listopadzie 2014 zlozylam dokumenty na emeryture w ZUS Opole poniewarz ostatni okres pracowalam legalnie w Niemczech.W marcu otrzymalam polska oraz papiery z RV ze w wieku 67 otrzymam niemiecka emeryture 400 euro.Obecnie dalej pracuje Legalnie w Niemczech.Ubezpieczona jestem w Niemczech czy polska emerytura bedzie powiekszona o ubezpieczenie.

 33. Dana54 napisał(a):

  Witam do poprzedniego komentarza pragne dodac,dowiedzialam sie ze o ile otrzymalam najnizsza emeryture w polsce nie moge dalej pracowac,a ja nadal pracuje legalnie w Niemczech. Co dalej??????

 34. arbeitlandia napisał(a):

  Coś tu nie gra – proszę się skontaktować w tej sprawie jeszcze z oddziałem ZUS, który wypłaca Pani emeryturę. Może jest Pani na świadczeniu przedemerytalnym?

 35. STACH napisał(a):

  Witam
  Proszę o krótką poradę
  Człowiek rocznik 51, obywatelstwo niemieckie (polskie też) ale całe życie w Polsce, tu dochód z działalności gospodarczej a chciałby dostawać niemiecka emeryturę i w tym celu zamierza się zatrudnić i zameldować w Niemczech…
  Jest taka możliwość ?

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Jeżeli znajdzie Pan pracę w Niemczech i będzie przynajmniej 5 lat opłacał składki emerytalne w Niemczech to taka możliwość jest.
   Dokładnych informacji udziela ZUS w Opolu

 36. STACH napisał(a):

  Dzięki
  Akurat co do szczegółowych rozwiązań w Niemczech to ZUS w Opolu odesłał „do niemieckich instytucji”… 🙂

  1. arbeitlandia napisał(a):

   Ciekawe 🙂
   To proponujemy skierowanie maila do instytucji łącznikowej w DE, można napisać po polsku: drv@drv-bund.de
   Może pójdzie lepiej

   http://www.arbeitlandia.eu/prawo/350,pracuje-pracowalam-w-niemczech-co-z-moja-emerytura.html

 37. Marta K napisał(a):

  Witam,

  nie doszukalam sie jedoznacznej odpowiedzi na stronach niemieckich. Czy poprzez okres 60 miesiecy skladkowych w Niemczech rozumiane jest 60 nastepujacych po sobie miesiecy czy licza sie tez zsumowane okresy przepracowany w De na niemieckiej umowie?
  dziekuje i pozdrawiam,
  MK

 38. Irena napisał(a):

  Witam, pracuje w Niemczech legalnie jako pflegedienste. Skończyłam 3 miesięczną szkołę w Niemczech dla opiekunek. Jestem zatrudniona od 01.2013. Mam pytanie, jaką emeryturę dostałabym po przepracowaniu 10lat, moje zarobki w tej chwili to ok 1560 euro brutto. Mam 46 lat w Polsce pracowała od 20 roku życia. Legalną pracę w Niemczech podjęłam 3 lata temu. Mój starz pracy w Polsce i w Niemczech to ok 26lat.

 39. conni napisał(a):

  witam,dzisiaj dolaczylam do grona. Mam pewne niejasnosci z emerytura bowiem razem z mezem mieszkamy od 10 lat w niemczech i 8 lat legalnie pracujemy w niemieckiej firmie ktora odprowadza skladki Obywatelstwo podwojne Jednak zdrowie troszke juz nie takie i chcielibysmy przejsc na wczesniejsza emeryture w wieku 62 lat co u meza byloby juz za 2 lata a u mnie za 7 No i pytanie czy emerytura wypracowana w polsce a jest jej tez ponad 28 lat pracy moze byc wyplacana w polsce na polskie konto czy musi byc liczona wspolnie z niemiecka i tu wyplacana Nadmienie ze na dzien dzisiejszy nie postanowilismy wrocic do polski a pieniazki w polsce pomoglyby rodzinie tam.

 40. Bea napisał(a):

  Polsie firmy zatrudniaja na smieciowki, nie odprowadzaja skladek i to sie nie liczy, zadna niemiecka umowa, to bzdury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej