Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla obywateli państw należących do Unii Europejskiej przepisy rozporządzenia nr 1408/71 i574/72 w sprawie dostosowania systemów zabezpieczenia społecznego dla pracowników najemnych, osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek ido członków ich rodzin.

Okresy przepracowane w poszczególnych państwa unijnych będą zaliczone do okresów emerytalnych wdanym państwie, pod warunkiem, że opiekunka osób starszych przepracuje winnym państwie przynajmniej 12 miesięcy, ale warunkiem otrzymania emerytury jest spełnienie warunków wymaganych przez ustawodawstwo każdego państwa.

W Niemczech każdemu pracownikowi przysługuje prawo do emerytury po upływie 5 lat składkowych. Do wyliczenia wysokości świadczenia emerytalnego posługujemy się ilością uzyskanych tzw. Rentenpunkte, Entgeltpunktes. W starych landach (czyli dawne RFN) za jeden punkt do wyliczeń świadczeń emerytalnych przyjmuje się od 1 lipca 2009 roku 27,20 Euro, a w nowych landach (czyli dawne NRD), do wyliczeń za jeden punkt emerytalny przyjmuje się kwotę 24,13 Euro. Sposób naliczenia emerytury jest tak jak w Polsce skomplikowany i zależny od bardzo wielu czynników. Emerytura w Niemczech może bowiem składać się z 3 części (odpowiednik polskich III filarów): obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczenia zakładowego (ubezpieczenie organizowane przez pracodawcę, nie jest obowiązkowe i raczej nie będzie dotyczyło opiekunek osób starszych zatrudnionych w domach prywatnych) oraz ubezpieczenia prywatnego, na które pracownik odprowadza dobrowolnie składki.

http://www.sxc.hu/photo/607167

W sprawie naliczenia emerytury, z reguły należy zwrócić się organu emerytalnego w tym kraju, gdzie odprowadzone były ostatnie składki na ubezpieczenia społeczne. To ważna informacja dla opiekunek osób starszych, które planują, że ich ostatnim miejscem pracy przed emeryturą będą Niemcy.

Dokładną informację na temat za co i ile punktów należy się osobom, które starają się oświadczenia emerytalne w Niemczech można znaleźć w części VI SGB (Sechstest Buch Sozialgesetzbuch).

Dla opiekunek osób starszych, podejmujących legalną pracę w opiece w Niemczech najważniejsze jest zapewne, jakiej wysokości i od kiedy będą otrzymywały świadczenia emerytalne z zagranicy. Niestety, kobiety w Niemczech uzyskują za pewnymi wyjątkami, pełne prawa emerytalne dopiero po ukończeniu 67 roku życia ( w Polsce po ukończeniu 60 roku życia). Oznacza to, że dopominać się o wypłatę świadczeń emerytalnych z Niemiec, w większości przypadków opiekunka osób starszych będzie mogła domagać się po ukończeniu 67 roku życia. Nawet jeżeli w Polsce uzyska już prawo do emerytury, to będzie musiała złożyć wniosek o odroczenie naliczenia świadczeń emerytalnych należnych jej z tytułu pracy w Niemczech. Od każdej reguły są wyjątki, dotyczące szczególnych przypadków, jednak ogólna zasada dla większości opiekunek osób starszych będzie właśnie taka – część emerytury wypracowana w Niemczech, będzie wypłacana dopiero gdy ukończymy 67 lat.

Przykładowa wysokość świadczenia emerytalnego, przy założeniu, że opiekunka osób starszych urodzona w 1965 roku, podjęła legalną pracę w Niemczech w 2010 roku, z należnymi jej na 2011 rok punktami Rentenpunkte w wysokości 3.11, pracowała w nowym landzie, zarabiała miesięcznie 1.600 Euro brutto – z chwilą ukończenia 67 roku życia, czyli od roku 2032, będzie jej przysługiwała emerytura z Niemiec w wysokości około 705 Euro (wyliczenia z uwzględnieniem rocznej podwyżki płac na poziomie 3% i inflacji na poziomie 2,8% rocznie).

Opiekunka osób starszych, urodzona w 1960 roku, która podjęła legalną pracę w Niemczech w 2010 roku, będzie miała w 2011 roku prawo do 0,62 Rentenpunkte, pracująca w nowym landzie, przy tych samych zarobkach brutto miesięcznie – 1600 Euro – z chwilą ukończenia 67 roku, czyli od 2027 roku będzie miała emeryturę z Niemiec w wysokości około 435 Euro.

Opiekunka osób starszych, urodzona w 1955 roku, która podjęła legalną pracę  w Niemczech w 2010 roku, będzie miała w 2011 roku prawo do 0,62 Rentenpunkte, pracująca w nowym landzie, przy zarobkach brutto 1600 Euro miesięcznie, z chwilą ukończenia 67 roku życia, czyli od 2022 roku, będzie miała emeryturę z Niemiec w wysokości około 285 Euro miesięcznie.

Czy legalna praca w Niemczech jest takim razie atrakcyjna? Każdy musi ocenić sam. Najniższe świadczenie emerytalne w Polsce od 1 marca 2011 roku wynosi 728,18 PLN.

62
Dodaj komentarz

avatar
500
43 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
41 Comment authors
AnetaAnnaarbeitlandiaPiotrAaaaa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sabinar1
Gość
sabinar1

Taka informacja powinna byc ogolnie dostepna w Biurach Pracy w Polsce,napewno wiekszosc kobiet szybciej decydowałąby sie na legalne zatrudnienie.

lilka
Gość
lilka

Nie wiedziałam, że od 67 roku życia … Ciekawe czy doczekam 🙂

kracher
Gość
kracher

Rozumiem to w ten sposob,ze jesli mam emeryture w Polsce (55 lat)a od 2010r.zaczelam prace w Niemczech,to po przepracowaniu 12 lat ,wtedy bede miala 67 lat,otrzymam emeryture niemiecka w wys.np.700€.

Jadwiga
Gość
Jadwiga

W niemczech musisz miec 67 lat ja tak miałam i musiałam czekac do 67 lat/

Ewa
Gość
Ewa

Niestety nie

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę zgłosić się po wyliczenia do ZUS, najlepiej podczas polsko-niemieckich konsultacji na ten temat (np.w Poznaniu, dokładne info na stronie głównej). Świadczenie emerytalne już istnieje, więc zasady mogą być trochę inne

WIKI
Gość
WIKI

Tyle że opiekunki zatrudnione przez polską agencję mają płacone składki w Polsce, nie w Niemczech! Sprawdźcie to lepiej wcześniej.

alutka
Gość
alutka

MAM 42 LATA I PRACUJE JAKO OPIEKUNKA W NIEMCZECH ZATRUDNIONA W POLSKIEJ AGENCJI NA UMOWE ZLECENIE,KOLEZANKA MNIE NAMAWIA ABYM SIE ZATRUDNILA W NIEMIECKIEJ AGENCJI I OPLACAŁA TAM PODATKI,
TWIERDZI ZE SIE LEPIEJ OPŁACA BO POTEM BEDE MOGŁA SIE UBIEGAC O NIEMIECKA EMERYTURE,CZY TO PRAWDA I JAKA BY BYLA TA EMERYTURA

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Wyliczenie emerytury bez danych o zarobkach i stażu pracy nie jest możliwe i nie zajmujemy się tym, proszę posłużyć się podanymi wyżej przykładami i ocenić sobie mniej więcej rząd wielkości. Im młodsza osoba tym bardziej się jej to opłaci. I pytanie, ile miesięcy w ciągu roku chce Pani pracować w Niemczech. Jeżeli system zmianowy 2×2, to trochę trzeba będzie w tych Niemczech popracować …. Ale w Pani wieku raczej warto 🙂

alutka
Gość
alutka

A JAK PRZEJDZIEMY NA EURO TO TEZ MI SIE RACZEJ OPLACA…

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Oj, tego to chyba jeszcze najlepsi ekonomiści świata nie wiedzą jak to będzie, jeżeli Polska przejdzie na Euro. No i pytanie, w jakim kraju zamierza Pani spędzić jesień życia.

Danka54
Gość
Danka54

Mam58 lat rok przepracowalam legalnie na opiece osob starszych,kiedy nabede prawo do emerytury niemieckiej.Zarabiam 1100 euro netto

Zosia
Gość
Zosia

DO DANKA54 NIGDY PANI KOCHANA

Anna
Gość
Anna

Jestem zainteresowana

ewurajka
Gość
ewurajka

A ja odwrotnie…..mam przepracowane 30 lat w kraju a od roku mam umowe niemiecka -jaki to bedzie mialo wplyw na wysokosc mojej emerytury?

krystyna godlew
Gość
krystyna godlew

mam 61 lat, w Polsce mam emeryturę, pracuję legalnie jako opiekunka 15 miesięcy – wynagrodzenie brutto 1400 euro, składka RV 159euro. Jaką opcję wybrać najkorzystniej – zliczać staż pracy do polskiej emerytury, czy też czekać , pracując tutaj- do ukończenia 67 roku życia? Nie jestem dobrym ekonomistą, stąd moje pytanie, jak też nie potrafię powiedzieć na jak długo starczy mi zdrowia. Wiem, że główny urząd ZuS mieści się w Opolu. Czy tam mam składać wniosek o staż? Jestem wdzięczna, jeśli Państwo mi odpowiedzą

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę jednak zwrócić się w tej sprawie do ZUS.
My ze swojej strony możemy tylko przypomnieć, że prawo do niemieckiej emerytury uzyska Pani po przepracowaniu 5 lat. Co się Pani bardziej opłaci finansowo, można odpowiedzieć tylko mając dokładne dane na temat Pani stażu pracy, obecnej wysokości świadczenia itp. a takich danych lepiej nie ujawniać na forum internetowym.

krystyna
Gość
krystyna

Z ogromna wdziecznoscia dziekuje Panstwu za odpowiedz, życząc wciąż milych dni

GIEKA
Gość
GIEKA

Ja mam przpracowane 1,5 roku w Niemczech Zachodnich.
w latach 1984-1988,pracowałam w byłej NRD.
Pytanie;
Czy te lata pracy legalbnej można połaczyć?
Czy otrzymam emeryturę niemiecką tylko za te 1,5 roku?
dziękuje
pozdrawiam
Gieka

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

W sprawach związanych z emeryturami i prawami do emerytur nabytych w Niemczech i zamieszkałych w Polsce oraz nabytych w Polsce i wypłacanych dla osób zamieszkałych w Niemczech właściwym terytorialnie oddziałem ZUS jest ZUS w Opolu i tam proszę zwrócić się o wszelkie informacje. Aby uzyskać prawidłową odpowiedź trzeba udzielić szczegółowych informacji (m.in. znaczenie ma np. rok urodzenia) a ich podawanie na forum internetowym nie jest dobrym pomysłem. Pani osiągnęła dochody w DE przed 1990 rokiem, co również ma znaczenie.

Krystyna
Gość
Krystyna

Kontaktowałam się z Opolem drogą Email. Polecam też Tobie , a ja w styczniu mam ponowić naliczenie emerytury z włączeniem stażu pracy w Niemczech. Pozdrawiam

Dana
Gość
Dana

Krystyna zapytaj ile będą potrącać co miesiąc tzw. koszta manipulacyjne, za to że masz połączoną emeryturę! Dopytaj wśród ludzi bo w urzędzie nie chcą o tym mówić.

Emilia
Gość
Emilia

Pracuje na mini jobie w Niemczech od roku. Jest on bardzo mały niecałe 400 euro miesięcznie. W Niemczech mieszkam z narzeczonym, on zarabia więcej. W przyszłym roku bierzemy ślub i wtedy będe miała dopiero ubezpieczenie. Jestem młoda ale chcem zabezpieczyć przyszłość. Zastanawiam się gdzie mogę sie zgłosić żeby płacić sama składki na moją emeryturę?

ania
Gość
ania

Posiadam umowy od dwóch lat tylko z polskimi firmami ,czy z wiązku z tym moge liczyć na niemieca emeryture?jestem zielona…Czy musze szukać niemiecka firme żeby otrzymać rente w przyszłosci,no i mam troche czasu do niej ,prosze mi podpowiedzieć pozdrawiam Ania

Stanisława
Gość
Stanisława

Mam pytanie może trochę nietypowe lecz interesuje mnie taka rzecz czy mając w Polsce emeryturę ponad 3 lata i pracując w Niemczech legalnie na Niemieckiej umowie o pracę ze wszystkimi składkami mającymi zapewnić mi rentę w Niemczech po ilu latach przepracowanych i w jakiej wysokości ją otrzymam. Proszę o odpowiedź na e-maila. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.Stanisława

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Proszę się skontaktować z ZUS – polecamy również nasz inny artykuł:
http://www.arbeitlandia.eu/prawo/350,pracuje-pracowalam-w-niemczech-co-z-moja-emerytura.html

krystyna
Gość
krystyna

Witam! Podobna sytuacja do mojej – po dokładnej analizie i kontakcie z ZUSem Opole, mając na uwadze rocznik urodzenia , korzystniej jest po upływach kwartału składać wniosek o ponowne naliczenie emerytury z zaliczeniem stażu pracy w Niemczech , niż 5 lat pracy stąd i emerytura w wieku 67 lat. Mam zwiększaną polską emeryturę . Duże znaczenie ma rocznik urodzenia i polecam kontakt z macierzystym oddz.ZUS.
Pozdrawiam i dziękuję redakcji tej strony ! Miłego dnia !

Lidia
Gość
Lidia

Witam,mam pytanie .W Polsce ma przepracowane 12 l.Obecnie mieszkam na stale w Niemczech,chce podjac prace.Ile lat musze przepracowac w Niemczech abym otrzymala emeryture.Czy praca musi byc w pelnym wymiarze?Pozdrawiam serdecznie

Ania
Gość
Ania

Sympatyczny zespole Arbeitlandii – temat emerytur z Niemiec – super ciekawy ale dlaczego nie napiszecie o bardzo ważnej rzeczy !!!! jeżeli pracowało sie w Niemczech legalnie i tam płaciło składkę na ubezpieczenie emerytalne – Rentenversicherung a nie przepracowaliśmy 5 lat uprawniających nas do niemieckiej części naszej emerytury – TO MOŻNĄ ZWRÓCIĆ SIĘ DO dEUTSCHERENTERVERSICHERUNG O ZWROT ZAPŁACONYCH SKŁADEK !!!!! jest kilka warunków aby składki zostały zwrócone oczywiście nie cała tylko ta część , która była zapłacona przez nas a nie naszego pracodawce ale chyba warto -bo po pierwsze składki te nie są zwracane na konto ZUS tylko na nasze a… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Nie piszemy bo nie dla każdego będzie to opłacalne. Chcemy tylko poruszyć pewne problemy związane z emeryturą a ze względu na złożoność przepisów i różne indywidualne przypadki zalecamy zawsze bezpośredni kontakt z instytucjami łącznikowymi. Dane kontaktowe w artykule
http://www.arbeitlandia.eu/prawo/350,pracuje-pracowalam-w-niemczech-co-z-moja-emerytura.html

krystyna
Gość
krystyna

Pozdrawiam wszystkich tu pracujących i odwiedzających tę stronę !
Interesuje mnie adres , pod który mogę się zwrócić w sprawie zwrotu zapłaconych składek. Jestem wdzięczna za interesujący mnie temat i dziękuję za poświęcony czas !

Iwona
Gość
Iwona

A więc minimalnym wymagalnym okresem , jest okres 60 m-cy oskładkowanych? Na jaką emeryturę mozna liczyć po przepracowaniu takiego okresiu przy zatrudnieniu w formie minijob ? W przypadku niespełnienia takiego warunku a więc np. opłacone składki wylacznie przez pracodawcę za 50 m-cy , co dzieje sie ze składkami ? Nie mamy nic kompletnie ? Czy nie ma takiej mozliwości aby chociaz część składek została przekazana na powiekszenie polskiej emerytury?

Alina
Gość
Alina

Napisze tak,moze Wam wszystkim to oczy otworzy.Mam przepracowane przy opiece w Niemczech 10 lat pelnych z oplacanymi skladkami i 17 lat na mini JOB.Chcecie wiedziec ile mam naliczonej emerytury na 2013 177 euro.Wyjezdzajac z polska firma sa oplacane skladki do ZUS wiec emerytura polska jaka same wiecie.Mozuna liczyc za przepreacowany rok oficjalnie w Niemczech na warunkach niemieckich okolo 12 euro za przepracowany rok minimum 5 lat oplacanych skladek na ubezpieczenie zdrowotne czyli AOK,na emeryture,pflege versicherung .Mini Job 800 np. nie wiele zapracuje sie na stare lata.A co wazne niemieckie ubezpieczenie przysyla co roku wysokosc wplaconych skladek i wysokosc wypracowanej emerytury.Wiem… Czytaj więcej »

bansioon
Gość
bansioon

przepracowałem w niemczech między 1990a 1995 pięc lat może bez jednego-dwóch miesiecy , zaczynam od kwietnia legalną prace w Niemczech , jaki jest status moich składek emerytalnych czy ten ewentualny niedobór z okresu 1990-95 mogę uzupełnic obecna pracą i jaka jest róznica o ile istnieje miedzy praca w Niemczech wtedy a obecnie pod katem ewentualnych roszczeń emerytalnych?

Robin
Gość
Robin

Witam. Trafilem tu przypadkiem. Ale skoro juz, to mam jedno pytanie. Pracuje aktualnie w Niemczech, teraz w normalnej firmie, jednakze zaczynalem w Zeit-firmie (rok pracy ).
Pytanie: Czy skladki emerytalne w Zeitfirmie i normalnej firmie sa rownowazne z punktu widzenia organu wyliczajacego i wyplacajacego emeryture w Niemczech ?

agamila
Gość
agamila

Proszę mi odpowiedzieć na moje pytanie, pracowałam w Niemczech 3 miesiące w Polsce mam emeryturę i mam skończone 65 lat, Niemcy przysłali do mnie pismo, aby złożyć wniosek o przyznanie renty starczej dla kobiet. Czy mi to przysługuje jeśli pracowałam tylko 3 miesiące i jak zdobyć ten druk, gdyż do Opola na wszystkie podawane numery niestety nie mogę od dwóch miesięcy się dodzwonić. W moim miejscowym Zus-ie skierowano mnie do Opola ale czytałam, że to miejscowy także może skladać i przesyłać do Opola moje dokumenty czy to prawda?

Elcia
Gość
Elcia

Witam sama nie wiem juz jak mam sformulowac pytanie ,gdyz mam mentlik od przeczytanych Info. A wiec krotko jestem w wieku 58 lat o malym starzu w Polsce a w Niemczech 3 letnia Umowa o prace -wpelniona. Jak lepiej postapic czy zjednac do to w Polskim ZUS czy tez dokonac wyplaty w Niemczech skladek,bo przecierz nie ma szans na czekanie.Pozdrawiam z przymrurzeniem oka i zycze aby kazda z nas opiekunek zyla 100 lat by godnie spelnic swoje marzenia

ELA
Gość
ELA

MOŻE KTOŚ MU POMOŻE PRACUJE W NIEMCZECH PONAD PIĘĆ LAT NA MINI DŻOPIE CZY MOGĘ LICZYĆ NA JAKIŚ DODATEK DO POLSKIEJ EMERYTURY

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Do 1 stycznia 2013 zatrudnienie na mini job nie miało wpływu na wysokość emerytury. Po 1 stycznia 2013, jeżeli są odprowadzane odpowiednie składki – ma. Wszystko zależy od tego jaką Pani zawarła umowę i czy była ona podpisana po czy przed 1 stycznia 2013

Iwona
Gość
Iwona

A co to znaczy „odpowiednie składki”?

Alina
Gość
Alina

Przepracowalam w niemczech 10 lat, teraz mam wiek emerytalny i otrzymalam pismo z Rentenversicherung ze nic mi sie z niemiec nie nalezy bo mieszkam w polsce

Dana
Gość
Dana

musisz być zameldowana na terenie Niemiec cały czas, to dostaniesz emeryturę i nie łącz z emeryturą Polską.

wika
Gość
wika

Alina, czy nie powinnas sie wobec tego domagac splaty pewnej czesci od odprowadzanych skladek, normalnym dla mnie byloby, aby splacono calosc ale przeczytalam gdzies, ze to niemozliwe. Powodzenia w negocjacjach, napisz co osiagnelas.

Nikol
Gość
Nikol

Czy do wyliczenia emerytury w Niemczech potrzebna jest ciagłośc pracy /5 lat / mam przepracowane 60 miesiecy pomiedzy miesiacami mam 2 – 2 tygodniowe przerwy .Czy ma to jalies znaczenie czy licza sie tylko przepracowane miesiace ?

Daniel
Gość
Daniel

Witam ty którzy fantazjują każdy po przepracowaniu 5lat w niemczech dostanie pismo z wliczonymi składkami np:1300eur neeto ==34lata przepracowane dają 550 eur emerytury teraz zarabiam 1800neeto i czekam na wyliczenie każdy musi dostać taki kwit z rentenversicherung jak nie to zadzwonić do nich ja tak zrobiłem już po 3 latach i dostałem ale nie obliczonej bo niemiałem przepracowanych 5lat a wszyscy co pracują na minijop to mogą i niemuszą płacić składki do ręty powini dostać umowe od pracodawcy jest to jego zasrany obowiązek ciebie poinformować żeby dostać dobrą ręte trzeba mieć dużą stawke Pozdrawiam wszystkich niedajcie się wykożystywać niemcy to… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

Mini job .Mozna pracowac 100 lat i renty sie nie wypracuje.To jest umowa do pracy dodatkowej,zeby nie podlegac 6 gr.podatkowej w przypadku dwoch pracodawcow.

Dana54
Gość
Dana54

Kochani w listopadzie 2014 zlozylam dokumenty na emeryture w ZUS Opole poniewarz ostatni okres pracowalam legalnie w Niemczech.W marcu otrzymalam polska oraz papiery z RV ze w wieku 67 otrzymam niemiecka emeryture 400 euro.Obecnie dalej pracuje Legalnie w Niemczech.Ubezpieczona jestem w Niemczech czy polska emerytura bedzie powiekszona o ubezpieczenie.

Dana54
Gość
Dana54

Witam do poprzedniego komentarza pragne dodac,dowiedzialam sie ze o ile otrzymalam najnizsza emeryture w polsce nie moge dalej pracowac,a ja nadal pracuje legalnie w Niemczech. Co dalej??????

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Coś tu nie gra – proszę się skontaktować w tej sprawie jeszcze z oddziałem ZUS, który wypłaca Pani emeryturę. Może jest Pani na świadczeniu przedemerytalnym?

STACH
Gość
STACH

Witam
Proszę o krótką poradę
Człowiek rocznik 51, obywatelstwo niemieckie (polskie też) ale całe życie w Polsce, tu dochód z działalności gospodarczej a chciałby dostawać niemiecka emeryturę i w tym celu zamierza się zatrudnić i zameldować w Niemczech…
Jest taka możliwość ?

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Jeżeli znajdzie Pan pracę w Niemczech i będzie przynajmniej 5 lat opłacał składki emerytalne w Niemczech to taka możliwość jest.
Dokładnych informacji udziela ZUS w Opolu

STACH
Gość
STACH

Dzięki
Akurat co do szczegółowych rozwiązań w Niemczech to ZUS w Opolu odesłał „do niemieckich instytucji”… 🙂

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Ciekawe 🙂
To proponujemy skierowanie maila do instytucji łącznikowej w DE, można napisać po polsku: drv@drv-bund.de
Może pójdzie lepiej

http://www.arbeitlandia.eu/prawo/350,pracuje-pracowalam-w-niemczech-co-z-moja-emerytura.html

Marta K
Gość
Marta K

Witam,

nie doszukalam sie jedoznacznej odpowiedzi na stronach niemieckich. Czy poprzez okres 60 miesiecy skladkowych w Niemczech rozumiane jest 60 nastepujacych po sobie miesiecy czy licza sie tez zsumowane okresy przepracowany w De na niemieckiej umowie?
dziekuje i pozdrawiam,
MK

Irena
Gość
Irena

Witam, pracuje w Niemczech legalnie jako pflegedienste. Skończyłam 3 miesięczną szkołę w Niemczech dla opiekunek. Jestem zatrudniona od 01.2013. Mam pytanie, jaką emeryturę dostałabym po przepracowaniu 10lat, moje zarobki w tej chwili to ok 1560 euro brutto. Mam 46 lat w Polsce pracowała od 20 roku życia. Legalną pracę w Niemczech podjęłam 3 lata temu. Mój starz pracy w Polsce i w Niemczech to ok 26lat.

conni
Gość
conni

witam,dzisiaj dolaczylam do grona. Mam pewne niejasnosci z emerytura bowiem razem z mezem mieszkamy od 10 lat w niemczech i 8 lat legalnie pracujemy w niemieckiej firmie ktora odprowadza skladki Obywatelstwo podwojne Jednak zdrowie troszke juz nie takie i chcielibysmy przejsc na wczesniejsza emeryture w wieku 62 lat co u meza byloby juz za 2 lata a u mnie za 7 No i pytanie czy emerytura wypracowana w polsce a jest jej tez ponad 28 lat pracy moze byc wyplacana w polsce na polskie konto czy musi byc liczona wspolnie z niemiecka i tu wyplacana Nadmienie ze na dzien dzisiejszy… Czytaj więcej »

Bea
Gość
Bea

Polsie firmy zatrudniaja na smieciowki, nie odprowadzaja skladek i to sie nie liczy, zadna niemiecka umowa, to bzdury

Aaaaa
Gość
Aaaaa

PRZYPOMINAM ZE TUSKOWE ZADBAŁY ABY SMIECIÓWKI ISTNIAŁY. NAWET W MINISTERSTWACH WTEDY ZATRUDNIALI NA SMIECIÓWKACH.

Joka
Gość
Joka

Niemieckiej emerytury nie będzie miał nikt kto wyjeżdża jako pracownik oddelogowany z polskich biur.
Odprowadzają tylko składki do ZUS.
Nie płacą podatków w Niemczech.

Piotr
Gość
Piotr

Witam serdecznie, mam uprzejme pytanie o emeryture podstawową i czas 5 lat pracy w Niemczech. Czy jak pracowałem 8 lat w Niemczech z przerwami to żeby się zakwalifikować na podstawową emeryturę muszą się zgadzać okresy płacenia składek czyli 5 lat po zliczeniu wszystkich wyjazdów do pracy w Niemczech? I drugie pytanie czy musi być jakiś dłuższy początkowy okres pracy w Niemczech czy to obojętne ile czasu się pracuje np 4 miesiące najpierw a potem dwa miesiące a następny 7 miesięcy?
Dziękuję za odpowiedź

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Liczą się okresy składkowe w sumie. Ale proszę skontaktować się z ZUS w Opolu lub DRV. –
suma okresów składkowych to nie jest jedyny warunek, aby uzyskać niemiecką emeryturę. Polecamy nasz inny artykuł : https://www.arbeitlandia.eu/2013/10/07/pracuje-pracowalam-w-niemczech-co-z-moja-emerytura/

Aneta
Gość
Aneta

Witam.
Czy można prosić o wyliczenie emerytury.
Urodzona 1971 roku, a praca w de od września 2016 roku. Brutto 1650.
Dziekuje

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej