Dzień Matki obchodzimy w Polsce w dniu 26 maja. W Niemczech Dzień Matki to uroczystość obchodzona w drugą niedzielę maja, jest to więc data ruchoma. Jest to dla opiekunki osób starszych ważna informacja, ponieważ może wiązać się z wizytą dzieci, a opiekunka wraz ze swoją podopieczną, powinna być przygotowana na przyjęcie gości. To święto obchodzi się praktycznie w całych Niemczech, a datę i tradycję ukształtowali niemieccy … hodowcy kwiatów. Pierwsze uroczyste obchody Dnia Matki w Niemczech odbyły się 13 maja 1923 roku ( w USA to święto obchodzi się zawsze w drugą niedzielę maja, a Polsce – o czym nie trzeba chyba przypominać – od 1914 r w dniu 26 maja). Niemieckie mamy otrzymują w ten dzień, podobnie jak mamy w Polsce, kwiaty, życzenia, drobne prezenty, zaproszenia na uroczysty obiad lub kolację. Opiekunka osób starszych powinna przynajmniej tydzień wcześniej postarać się uzyskać od dzieci podopiecznej informację, jak zamierzają świętować ten dzień.

http://www.sxc.hu/photo/1209894

Jeżeli dzieci planują wizytę u osoby starszej, opiekunka powinna przygotować się na przyjęcie gości starszej pani – w zależności odpory i przewidywanego czasu trwania wizyty (obiad, kawa i ciasto, kolacja), postarać się szczególnie zadbać o wygląd starszej pani (odświętne ubranie, biżuteria, staranna fryzura), przygotować wazon na kwiaty.

Jeżeli dzieci osoby starszej chcą zaprosić mamę na obiad, deser albo kolację do restauracji, opiekunka osób starszych powinna bez żadnego skrępowania zapytać, czy dzieci życzą sobie, aby była obecna przy tym spotkaniu. W Niemczech takie sprawy uzgadnia się zawsze otwarcie i warto oto wyraźnie zapytać, aby uniknąć krępujących sytuacji. Dzieci mogą powiedzieć opiekunce, że zapraszają mamę do najlepszej restauracji np. w Monachium na kolację, opiekunka przygotuje siebie i starszą panią na uroczystość a potem okaże się, że zaproszenie nie obejmowało opiekunki. Opiekunka osób starszych, która otwarcie wyjaśni sytuację, na pewno zrozumie, że rodzina chce czasami świętować wyłącznie w rodzinnym gronie.

http://www.sxc.hu/photo/1000139

Jeżeli opiekunka osoby starszej dowie się, że dzieci z różnych przyczyn nie będą mogły odwiedzić mamy w tym dniu, a osoba starsza jest na tyle świadoma, że czeka na wizytę dzieci, powinna również odpowiednio zadbać o uroczysty charakter tego święta i postarać się zmniejszyć dyskomfort i rozczarowanie osoby starszej.

Opiekunka osób starszych może np. sama zaplanować uroczysty obiad czy kolację, podkreślić, że również jest mamą, również nie może spędzić Dnia Matki ze swoimi dziećmi, co nie zmienia uroczystego charakteru dnia. Taki sposób postępowania zmniejszy zapewne stres podopiecznej w Dniu Matki, a nam, opiekunkom osób starszych zagranicą, pomoże przetrwać w pogodnym nastroju dzień 26 maja.

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GuskaKacperIwonaarbeitlandiaHanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hanna
Gość
Hanna

Prosze uwazac, bo Dzien Matki w Niemczech wcale nie jest 13 maja, bo co roku wypada inaczej. w 2013 roku jest np. 12 maja.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Bardzo cenny komentarz, przepraszamy za błąd merytoryczny i poprawiamy artykuł. Dzień Matki w Niemczech obchodzi się w drugą niedzielę maja, artykuł jest z ub. roku!

Iwona
Gość
Iwona

Bardzo ciekawy artykuł, tylko kiedy w Niemczech jest dzień ojca?

Kacper
Gość
Kacper

W Niemczech nie ma dnia ojca

Guska
Gość
Guska

Christi Himmelfahrt tego dnia jest obchodzony Dzien Ojca w Niemczech

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej