Bardzo często nasi podopieczni mają niedowład jednej ręki isamodzielne spożywanie posiłków,zwłaszcza przy porażeniu prawej strony ciała,staje się bardzo trudne. Jedzenie przesuwa się poza obręb talerza, spada zniego, brudzi obrus aosoba starsza jest zniecierpliwiona irozdrażniona, że nie może się najeść. Nie chce wychodzić naprzyjęcia rodzinne, obiad wrestauracji, ponieważ sama czuje się skrępowana nieestetycznym sposobem jedzenia. Oczywiście, zawsze pozostaje opcja karmienia, ale celem opieki nie jest ograniczanie samodzielności osoby starszej, ale wspieranie podopiecznego wtych czynnościach, które zpowodzeniem może jeszcze sam wykonywać. W ofercie handlowej artykułów dla osób niepełnosprawnych jest wiele specjalnych talerzy, zespecjalnie wyrobionym wewnętrznym brzegiem, są one jednak wszystkie zplastiku no itrochę niezręcznie chodzić nauroczysty obiad dorestauracji zwłasnym talerzem …..

Prostym sposobem naułatwienie naszemu podopiecznemu spokojnego zjedzenia posiłku przy jednej sprawnej ręce jest założenie natalerz specjalnej plastikowej nakładki nabrzeg lub dowewnątrz talerza. Po niemiecku nazywa się to Tellerrand ijest dokupienia wwiększości sklepów zartykułami dla osób niepełnosprawnych, także przez internet. Jest rodzaj opaski, która podwyższa brzegi talerza, ułatwia nabranie jedzenia nałyżkę czy widelec. Może ona być nakładana nazewnątrz talerza lub wśrodku. Kosztuje około 10-15 Euro.

Jest to zpozoru drobiazg, ale może bardzo ułatwić pracę opiekunkiosób starszych ponieważ nie musi ona karmić podopiecznego. Utrzymanie samodzielności osoby starszej wzakresie spożywania posiłków naulubionej porcelanie, zapewnia jej lepsze samopoczucie aco zatym idzie, praca opiekunki jest mniej stresująca iłatwiejsza.

2
Dodaj komentarz

avatar
500
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
arbeitlandiainna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inna
Gość
inna

Super sprawa,tego potrzebuje moja podopieczna.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Jest wiele przydatnych przedmiotów dla osób z ograniczeniami ruchowymi, będziemy starali się systematycznie je prezentować.

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej