Podejmując pracę zagranicą, my Polacy nie zawsze zdajemy sobie sprawę ztego, że obyczaje które towarzyszą nam praktycznie oddziecka, winnych krajach, również wNiemczech, nie są wogóle znane. Obchodzenie imienin jest wNiemczech takim nieznanym zwyczajem (za wyjątkiem niektórych rejonów wBawarii).

Opiekunka osoby starszej może mieć problem zkupieniem kalendarza zimieninami czy imionami wNiemczech, dlatego wtaki kalendarz lepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem dopracy zagranicą. Brak zwyczaju świętowania imienin wNiemczech zaskakuje nas Polaków, warto więc wiedzieć dlaczego nasi sąsiedzi nie mają takiego święta. Obchodzenie dnia imienin jest ściśle związane zreligią katolicką. Dzień imienin to dzień świętych lub błogosławionych wkościele katolickim, przyjęty współcześnie wnaszym kraju bardziej jako powszechny zwyczaj, niż święto związane zreligią. W Polsce zwyczajowo wcałym kraju świętuje się uroczyście dzień imienin, zarówno wdomu jak iw miejscu pracy. Wyjątkiem jest region Śląska oraz Kaszub, gdzie pomimo przeważającej ilości katolików, zwyczaj obchodzenia imienin nie przyjął się.

http://www.sxc.hu/photo/1379293

Niemcy są krajem protestanckim, oczym często my Polacy zapominamy. W religii protestanckiej nie obwołuje się świętych ibłogosławionych, nie jest więc znane święto imienin. Imieniny wNiemczech są świętowane wbardzo niewielu rodzinach, iz tym zwyczajem możemy spotkać się jedynie wkatolickich rejonach Bawarii.

Opiekunka osoby starszej, która podejmie pracę wNiemczech, jeżeli chce, aby dzień jej imienin był obchodzony wjakiś szczególny sposób, powinna uprzedzić otym swojego pracodawcę iwytłumaczyć znaczenie tej tradycji. Niektóre opiekunki nie zdają sobie sprawy ztego, że imieniny nie są znane wNiemczech. Opiekunki przygotowują wten dzień specjalne ciasto, ubierają się uroczyście isą bardzo rozczarowane, że nie otrzymały życzeń czy prezentów. Aby uniknąć takiej krępującej istresującej sytuacji, jeszcze przed przyjęciem oferty pracy wNiemczech opiekunka powinna zastanowić się, czy wogóle wspominać otym zwyczaju zagranicą.

Opiekunki często też starają się dowiedzieć, kiedy przypada dzień imienin ich podopiecznych czy pracodawcy, co może prowadzić donieporozumień. Wyjeżdżając więc dopracy wopiece wNiemczech, lepiej nastawić się nato, że nie wszystkie święta, które my Polacy obchodzimy, będziemy świętować wpracy zagranicą.

4
Dodaj komentarz

avatar
500
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
opiekunkaarbeitlandiaGabiinna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
inna
Gość
inna

Im więcej okazji do świętowania,tym mniej do chorowania.

Gabi
Gość
Gabi

Proszę o radę.
Już prawie rok spędzam u swej podopiecznej. Celebrowane są tutaj urodziny. Niedługo urodziny obchodzi ojciec podopiecznej(70 lat), którego znam. Wiem, że będe uczestniczyła w tym wydarzeniu. Co kupić na prezent?
Nadmienię, że moje urodziny wypadły podczas mego pobytu tutaj, w prezencie od Pana dostałam pakiet herbat smakowych.

Proszę o radę

Gabi

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

A może niekoniecznie kupić? Jeżeli zna Pani upodobania smakowe tego Pana, na pewno „Hausgemachte” ciasto będzie mile widziane!

opiekunka
Gość
opiekunka

Nie zgodzę się że Niemcy są krajem protestanckim, są landy gdzie większość rodzin jest katolicka.Bywa też tak że babcia katoliczka, a dziadek luteranin.

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej