Pomoc domowa dla osób starszych w Niemczech to Haushaltshilfe für pflegebedürftigen Person. Wiemy już z artykułu o zawodzie Altenpflegerin oraz Altenpflegehelfer(in), że bez odpowiedniego wykształcenia zawodowego, nie można w Niemczech wykonywać w pełnym zakresie pracy w opiece nad osobami starszymi. Przede wszystkim trudno „bez papierów” znaleźć pracę w opiece w instytucjach i domach opieki.

Oprócz bariery wykształcenia, istotne również jest to, że opiekunki osób starszych, szukające legalnej pracy w opiece w Niemczech najczęściej chcą pracować w krótkich okresach 2-3 miesięcznych zmian. Domy opieki i instytucje w Niemczech szukają stałych pracowników na dłuższe okresy zatrudnienia. Celem większości opiekunek osób starszych, które wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy w opiece do Niemiec jest po prostu zarobienie tam pieniędzy. Pieniędzy, które są potrzebne na utrzymanie w Polsce.

Pomoc domowa dla osób starszych

W systemie 2-3 miesięcznych wyjazdów do Niemiec, najłatwiej znaleźć pracę w opiece domowej nad osobami starszymi. Niemieckie przepisy prawne pozwalają bowiem na legalne zatrudnienie osoby do pomocy przy opiece nad osobami starszymi w domu, nawet jeżeli taka osoba nie ma uprawnień zawodowej Altenpflegerin, jeżeli osoby starsze posiadają tzw. Pflegegrad (kiedyś Pflegestufe). Pflegegrad to określenie stopnia ograniczenia samodzielnego funkcjonowania osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Rodziny niemieckie, potrzebujące wsparcia domowej opiekunki osób starszych, chętnie zatrudniają w ramach legalnej umowy. Przyjęcie opiekunki do tej pracy w Niemczech zwłaszcza z zagranicy, odbywa się w uproszczonym systemie. Koszty związane z legalną opieką nad osobą starszą częściowo podlegają odliczeniu od podatków w Niemczech.

Domowa opiekunka osób starszych

Domowa opiekunka osób starszych w Niemczech może zajmować się gospodarstwem domowym, organizować formy spędzania czasu z osobą starszą, pełnić funkcję towarzysza społecznego ale w zakresie czynności pielęgnacyjnych i medycznych może wykonywać jedynie niektóre zadania.

Czego nie wolno wykonywać opiekunkom domowym?

Absolutnie zabronione przez prawo w Niemczech jest wykonywanie przez pomoc domowa dla  osób starszych takich czynności jak:

 • robienie zastrzyków
 • zakładanie i zmiana opatrunków
 • zakładanie cewnika
 • pielęgnacja ran i odleżyn
 • podawanie kroplówek.                                                                                                                                                                                                        Taką pracę mogą wykonywać tylko zawodowe opiekunki osób starszych, a w niektórych przypadkach tylko pielęgniarki. Są to bowiem czynności o charakterze medycznym. Nawet jeżeli domowa opiekunka osób starszych posiada w/w umiejętności lub ma wykształcenie pielęgniarskie. Bez potwierdzonego dyplomu na terenie Niemiec, prawo niemieckie po prostu zabrania tego robić.

A co może robić pomoc domowa dla osób starszych?

Opiekunka domowa osób starszych w Niemczech może wykonywać pracę o charakterze pielęgnacyjnym, taką jak:

 • kąpanie
 • mycie
 • pielęgnacja włosów (mycie, czesanie)
 • pielęgnacja skóry
 • higiena jamy ustnej ( mycie zębów i protez zębowych)
 • pielęgnacja paznokci (nie zawsze)
 • golenie
 • pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych.                                                                                                                                                          Pomoc domowa dla osób starszych może też pracować bez obaw przy takich czynnościach opiekuńczych jak: pomoc przy rozbieraniu i ubieraniu się, podawaniu jedzenia, picia, poruszaniu się w mieszkaniu i na zewnątrz.

Od każdej reguły są wyjątki

W każdej sytuacji mogą jednak wystąpić wyjątki. Przykładowo u chorych na cukrzycę, w przypadku tzw. stopy cukrzycowej opiekunka domowa osób starszych nie powinna zajmować się pielęgnacją paznokci u stóp. Jest bowiem podwyższone zagrożenie zakażeniem. Z kolei w niektórych przypadkach lekarz podejmuje decyzję o przeszkoleniu na miejscu i leceniu pewnych zadań domowej opiekunce osób starszych. Tak, jakby zlecał to członkowi rodziny osoby starszej.  Dotyczy to zwłaszcza opieki nad osobami objętymi opieką paliatywną. Jeżeli opiekunka domowa osób starszych ma wątpliwości, czy faktycznie może wykonywać dane czynności w Niemczech, zawsze może poprosić o zlecenie na piśmie.

Najczęściej jednak domowa opiekunka osób starszych zatrudniona w legalnej pracy w Niemczech, nie jest stawiana wobec problemy rozstrzygania czy wolno jej czy nie wolno podejmować jakieś czynności. Takie sytuacje przeważającej mierze dotyczą tych domowych opiekunek osób starszych, które podjęły ryzyko pracy w Niemczech „na czarno” .

Artykuł na temat jakie czynności może wykonywać domowa opiekunka osób starszych znajdziesz tutajtutaj.

3
Dodaj komentarz

avatar
500
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
GrażynaopiekunkaAgnieszka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agnieszka
Gość
Agnieszka

Od 13 lat pracuje w Niemczech jako Opiekunka Osob Starszych . Z doswiadczenia wiem ,ze opiekunka wykunuje wszystko nawet jezeli jej tego nie wolno wedlug niemieckiego prawa . A dlaczego??? Poniewaz rodzina w ten sposob oszczedza. Nie jest potrzebny Pflegedinst jezeli Pacjent ma odlezyny ,bo to bardzo duzo kosztuje -tak mowia dzieci. Jest to okropne slyszac takie slowa,ale coz my same sie na to godzimy i wykonujemy te prace .

opiekunka
Gość
opiekunka

Widzę wciąż oferty nisko płatne i przyznam że krew mnie zalewa,jakaś firma proponuje opiekunce 800 euro. Nawet jak ma tylko język podstawowy, to reszty się domyśli, bo jakaś wybitnie skomplikowana praca to nie jest! Walczmy kobiety o swoje i nie dajmy się rolować firmom.Do dwojga ludzi winna być płaca 1500,bo naganiać się trzeba przy dwójce staruszków i nacierpieć niemało, każda co jeździ to wie! Jak nie zawalczymy, to nikt tego za nas nie zrobi. Robimy często też za pielęgniarki, przy sondach, cewniku i opatrunki trzeba zmienić. Jak można tego wszystkiego nie docenić!Z kwotami na utrzymanie też jakieś nieporozumienie, za 50… Czytaj więcej »

Grażyna
Gość
Grażyna

Bardzo mnie interesuje jak jest z czasem pracy. Gdzie znajdę przepisy które to regulują
Wyjaśnię, wg. prawa nasza praca nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo co niestety nie jest przestrzegane w stosunku do pracy opieki domowej
Jesteśmy do dyspozycji 24 h
Czy nasza praca nie jest postrzegana w prawie pracy

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej