Opiekunki osób starszych, podejmujące legalną pracę w Niemczech, najczęściej wyjeżdżają do pracy na krótki czas, tzn. nie przeprowadzają się na stałe do Niemiec. W Polsce mają współmałżonków, własne dochody z innych źródeł, jak np. emerytury, renty, dorywcze umowy o pracę, przychody z wynajmu nieruchomości, rozliczały PIT ze współmałżonkiem. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech, a właściwie zarobki opiekunki będą miały wpływ na jej rozliczenie podatkowe w Polsce i na odwrót.

Polska i Niemcy mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, o czym głośno mówi się w mediach, zwłaszcza po otwarciu rynku pracy w Niemczech po 1 maja 2011 roku. Nie zawsze jednak szukając oferty pracy w Niemczech zastanawiamy się, co oznacza to sformułowanie „unikanie podwójnego opodatkowania”. Często w potocznym rozumieniu opiekunki osób starszych uważają, że w Polsce składają rozliczenie podatkowe z tego, co uzyskały w Polsce, w Niemczech rozliczenie podatkowe z tego, co zarobiły w Niemczech. Nie jest to takie proste.

Roczne rozliczenie podatkowe zarówno w Niemczech jak iw Polsce będzie miało wpływ na nasze podatki w obu państwach. Polski PIT uwzględni zarobki opiekunki osoby starszej w Niemczech a niemieckie rozliczenie roczne uwzględni zarobki opiekunki osoby starszej w Polsce. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania mówi jedynie, że nie można dwa razy opodatkować tej samej kwoty, ale nie mówi nic o tym, że suma zarobków opiekunki osób starszych ma wpływ na skalę podatkową, do której należymy w Polsce i na progresję podatkową w Niemczech.

Obliczenie należnego do zapłaty podatku od dochodów uzyskanych w Polsce i w Niemczech odbywa się na podstawie tzw. metody wyłączenia z progresją. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, przejdź do artykułu „Rozliczenie roczne dochodów z Niemiec w Polsce

8
Dodaj komentarz

avatar
500
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Januszsylwia181asiaarbeitlandiaolga57 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olga57
Gość
olga57

MAM PROSBE O PORADE.MAM zarejesrtowana dzialalnosc gosp. w Niemczech tzw.Gewerbe.Czy przyjmujac zlecenie do pracy i wystawiajac rachunek na np.1500 miesiecznie powinnam od tej kwoty zaplacic krankenkase rowniez miesiecznie i zaliczki na podatki/ Czy jest to wynagrodzenie brutto?czy powinnam wolac odpowiednio wiecej aby kwota 1500 byla kwota netto(czyli na reke) i jak wyglada taki rachunek gdzie znajde wzor Bardzo prosze o pomoc

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Tak, ubezpieczenie zdrowotne ale nie od kwoty kontraktu. Po prostu ma być ubezpieczenie zdrowotne. Zaliczki miesięczne na podatek – nie. Po pierwszym roku działalności Gewerbe płacimy podatek za cały miniony rok . Finanzamt wyda potem na piśmie decyzję o tym ile i kiedy należy płacić zaliczek na następny rok. Nie jest to związane z wartością zawieranych umów. Wzór rachunku – nie wiemy, czy jest Pani w DE płatnikiem VAT (Umsatzsteuer) czy korzysta Pani ze zwolnienia z VAT dla małych przedsiębiorstw (Kleinunternehmerregel). Szczerze radzimy – proszę się zgłosić do Steuerberater, prowadzi Pani działalność w innym państwie, wiedza podatkowa i o ubezpieczeniach… Czytaj więcej »

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

I jeszcze tylko jedna uwaga – jeżeli prowadzi Pani przedsiębiorstwo, własną działalność gospodarcza, to nie bardzo tu ma zastosowanie pojęcie wynagrodzenie brutto. W przedsiębiorstwach posługujemy się kategoriami zysku i rentowności. Trzeba policzyć sobie koszty prowadzenia działalności i na tej podstawie skalkulować cenę usługi – czy to się Pani opłaci, a więc osiągnie Pani zysk i czy znajdzie Pani klientów przy danej cenie usługi 🙂

olga57
Gość
olga57

Bardzo dziekuje za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie,jesli prowadzac dzialalnosc gospadarcza w Niemczech nienuzyskuje z niej zadnych przychodow bo np. nie ma zlecen nawet caly rok podatkowy,czy powinnam (czy mam obowiazek odprowadzania kwot na ubezpieczenie zdrowotne.gewerba jest de facto nieaktywna.

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Generalnie tak, trzeba. Prawo mówi – każdy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne. Można negocjować wysokość stawki jeżeli ubezpieczenie jest w prywatnej kasie. Ale jak zawsze podkreślamy – nie znamy wszystkich warunków, w jakich Pani funkcjonuje, więc proszę się skontaktować z doradcą podatkowym (Steuerberater). Temat jest skomplikowany i wymaga szerzej wiedzy na temat Pani indywidualnej sytuacji.

asia
Gość
asia

Witam.Mam pytanie mam podjąc prace od pażdziernika tego roku jako opiekunka.Jaka klasę podatku mam wybrać jeśli w kraju maż utrzymuje się z gospodarstwa rolnego a jego dochód jest znikomy.Ponadto mamy 11 letnia córke czy warto się ubiegać o rodzinne w Niemczech?Znajoma podpowiedział ze klasa 3,czy to słuszny wybór?Proszę o pomoc.Z góry dziękuje.asia

sylwia181
Gość
sylwia181

Witam moje sprawa wygląda następująco: W polsce pracowaliśmy oboje z mężem do czerwca 2013 roku, od lipca 2013 roku mąż był zatrudniony na terenie niemiec, chcemy tu zostać na dłuższy czas, a możę i na stałe wraz z naszą 2 letnią córka. Proszę mi poradzić jak mamy się w tym roku rozliczyć z podatku? Osobno za pol roku w polsce i osobno za pol roku w niemczech?czy potrzebne beda nam papiery od niemieckiego pracodawcy do rozliczenia w Polsce? i na odwrot? Bardzo prosze o jak najprostsze wytlumaczenie miowej sprawy:) z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam serdecznie:)

Janusz
Gość
Janusz

Jestem emerytem w Polsce i pracuję w Niemczech jako opiekun. Intaresuje mnie kwestia podatków. Gdzie i z jakich kwot będę się rozliczał.

Najczęściej czytane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Zaproszenie na e-szkolenie dla opiekunów: śmierci podopiecznego – obowiązki opiekuna

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już e-szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tym razem kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji jaką (…)

Czytaj więcej

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej