Jest to rodzaj specyficznej umowy o pracę, która nie ma dokładnego odpowiednika w polskich formach zatrudnienia.

Minjobs można w ograniczonym zakresie porównać do polskich zasad zatrudniania niani, ale tylko bardzo ogólnie. W Niemczech ta legalna forma pracy jest przewidziana również dla pracy w domach prywatnych, w tym uosób starszych. Podstawową kwestią, regulującą możliwość skorzystania z takiej opcji legalnej pracy na obszarze Niemiec, jest wysokość wynagrodzenia ustalonego pomiędzy niemieckim pracodawcą a polską opiekunką osób starszych – miesięczne zarobki opiekunki w ramach Minijob nie mogą przekraczać kwoty 400 Euro.

Może to być jednak ciekawa oferta podjęcia legalnej pracy dla opiekunek osób starszych, które są zainteresowane pracą w opiece bez zakwaterowania, jako dochodzący pracownik, wykonujący zadania opiekuńcze głównie w zakresie prowadzenia domu osoby starszej, np. na godziny. Formalności związane z nawiązaniem takiego stosunku pracy są ograniczone do minimum. Pracodawca jest zobowiązany zgłosić opiekunkę osób starszych do systemu opieki zdrowotnej w Niemczech, odprowadzać zryczałtowane składki na ubezpieczenie społeczne. Opiekunka osób starszych ma z tytułu takiego stosunku legalnej pracy w Niemczech pełen zakres uprawnień pracowniczych – prawo dourlopu, do zasiłku chorobowego, do zasiłku macierzyńskiego, do zasiłku w sytuacji wypadku przy pracy na terenie Niemiec.

Dokładne informacje na temat tej umowy o pracę oraz wskazówki, jak zgłosić opiekunkę osób starszych do zatrudnienia w systemie minijobs można znaleźć w specjalnym serwisie niemieckiego Ministerstwa Pracy – www.minijob-zentrale.de.

5
Dodaj komentarz

avatar
10
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AniaJojoarbeitlandiaania Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ania
Gość
ania

Czy minjobs zalicza sie do emerytury

ania
Gość
ania

jak dlugo trzeba czekac na odpowiedz dla pytania postawionego w komentarzach .czy wogoole sa tutaj udzielane odpowiedzi

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Minijobs może zaliczać się do emerytury, jeżeli są odprowadzane składki – Rentenversicherung. Pracodawca ma obowiązek zapytać pracownika przy zatrudnieniu, czy chce mieć takie składki odprowadzane.

Jojo
Gość
Jojo

witam,
czy praca na minijob upowaznia do pobierania Kindergeld?
pozdrawiam

Ania
Gość
Ania

Czy ktos wie, czy nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych , jesli pracowałam za 460€ brutto i odprowadzane mialam wszystkie składki? Bardzo mi zalezy na szybkiej odpowiedzi. Dostalam wypowiedzenie i chce wrocic do Polski, wiem ze w Polsce zasilku bym nie miała, a jak jest w Niemczech, moge transferowac ewentualny zasilek do Polski? Szukalam informacji w internecie, ale nic nie mogę znaleźć! Z gory dziekuje za kompetentna odpowiedź!

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej