http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polish_identity_card.png

Dowód osobisty
Koniecznie tak. Podstawowym dokumentem zjakim możemy się poruszać naobszarze wszystkich państw należących doUnii Europejskiej, awięc również Niemiec, jest dowód osobisty. Nowe dowody osobiste mają wpisany termin ważności. Przygotowując się dowyjazdu dopracy wopiece doNiemiec warto sprawdzić, czy nasz dowód będzie ważny jeszcze co najmniej przez 30 dni odplanowanego powrotu zpracy.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paszport_okladka.jpg?uselang=p

Paszport
Można, ale nie trzeba. Paszport uprawnia nas doporuszania się pocałym świecie ijest przy podejmowaniu pracy wopiece wNiemczech właściwie tak samo traktowany, jak dowód osobisty. Ale uwaga! W paszporcie nie mamy wpisanego adresu zamieszkania wPolsce, co może spowodować, że przy np. podpisywaniu umowy opracę pracodawca albo wjakimś urzędzie będzie odnas wymagane dodatkowo poświadczenie urzędowe adresu zamieszkania. Paszport warto więc zesobą zabrać „na wszelki wypadek” ale przyjmując ofertę pracy wopiece wNiemczech lepiej zabrać dowód osobisty.

Odpis aktu urodzenia
Można zabrać, ale nie trzeba. Metryka urodzenia może być przydatna np. jeżeli opiekunka wtrakcie pobytu wNiemczech zgubi dokumenty tożsamości (dowód osobisty, paszport) ibędzie musiała wNiemczech wystąpić onowe dokumenty.

Odpis aktu urodzenia dzieci
Można zabrać, ale nie trzeba. Może okazać się potrzebny, jeżeli opiekunka, która podjęła legalną pracę wopiece wNiemczech będzie starała się oniemiecki zasiłek nadzieci, tzw. Kindergeld. Metryki muszą być przetłumaczone najęzyk niemiecki przez tłumacza przysięgłego (niektóre USC wydają już wielojęzyczne odpisy aktu urodzenia )

Odpis aktu małżeństwa
Można zabrać ale nie trzeba. Może okazać się potrzebny, np. jeżeli współmałżonek opiekunki również pracuje legalnie wNiemczech. Opiekunka może wtedy składać rozliczenie roczne razem zmężem. Metryki muszą być przetłumaczone najęzyk niemiecki przez tłumacza przysięgłego (niektóre USC wydają już wielojęzyczne odpisy aktu małżeństwa)

Karta EKUZ
Można zabrać, ale nie trzeba. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydana wPolsce, nie będzie nam potrzebna jeżeli podejmiemy legalną ofertę pracy wNiemczech. Z chwilą podpisania umowy opracę zniemieckim pracodawcą, opiekunka zaczyna podlegać pod niemiecki system ubezpieczeń zdrowotnych. Karta EKUZ może okazać się przydatna tylko naokres odmomentu przyjazdu doNiemiec dochwili podpisania umowy opracę iuzyskania niemieckiego numeru ubezpieczeniowego.

Prywatna polisa ubezpieczeniowa zopcją podejmowania pracy zagranicą
Warto się nad tym zastanowić. Przykro wspominać otym, że opiekunce osób starszych wNiemczech może stać się coś złego, ale przy podejmowaniu pracy zagranicą warto mieć świadomość pewnych sytuacji. Ubezpieczenie zdrowotne wNiemczech któremu podlegamy ztytułu podjęcia legalnej pracy, nie obejmuje np. transportu medycznego doPolski oraz transportu zwłok. Każda opiekunka osób starszych powinna sama zdecydować, czy warto się zabezpieczyć.

Świadectwa szkolne, dyplomy ukończenia studiów, poświadczenie uprawnień zawodowych
Zależy odbranży, wjakiej zamierzamy się zatrudnić. Opiekunka osób starszych zreguły składa u przyszłego pracodawcy zaświadczenia iświadectwa ukończonych wPolsce kursów opieki, szkół opiekunów socjalnych, opiekunów medycznych wpostępowaniu rekrutacyjnym, przed przyjęciem dopracy. Natomiast bezwzględnie należy zabrać zesobą świadectwa uprawniające do wykonywania naterenie Niemiec zawodu Altenpflegerin. Pielęgniarki, które starają się uznanie dyplomu wNiemczech iczasowo pracują wopiece, powinny przed wyjazdem skontaktować się zeswoją izbą pielęgniarską wcelu uzyskania szczegółowych informacji natemat dokumentów.

Świadectwa pracy odpolskich lub innych niż niemieccy pracodawców
Nie trzeba. Warto jedynie zabrać świadectwa pracy iinne dokumenty uzyskane wtrakcie legalnej pracy wNiemczech wewcześniejszych okresach, także zokresów zatrudnienia wDDR (NRD).

Zdjęcia biometryczne
Można zabrać, ale nie trzeba. Zdjęcia biometryczne mogą być przydatne wniektórych sytuacjach urzędowych, ale opiekunka może takie zdjęcie łatwo wykonać wNiemczech.

13
Dodaj komentarz

avatar
10
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
arbeitlandiaewkabrydziadamaAlexandra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janek
Gość
Janek

Bardzo przydatny artykuł!

iwona
Gość
iwona

zgadzam się 🙂 dobrze napisany i sporo wyjaśnia

Adrian
Gość
Adrian

Bardzo obrazowo napisane. Wiele niezbędnych informacji.

ania
Gość
ania

Jak przedstawia sie sprawa zasilku na dzieci ,jesli studiuja .
Jesli otrzymuja zasilek to do jkiego wieku i jaki rodzaj studia wchodzi w gre

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Zasiłek na dzieci – to indywidualna sprawa, której nie da się omówić w sposób jednoznaczny dla każdego. Jest sporo materiałów w internecie na ten temat. Jedno jest pewne – zasiłek tylko w jednym państwie, to jest sprawdzane!

aga
Gość
aga

mam pytanie czy jako opiekunka osób starszych w Niemczech- wymagane jest zaświadczenie o niekaralności?
Proszę o odpowiedzi

Alexandra
Gość
Alexandra

Jesli nie chcesz być zaskoczona przez pracodawcę to powinnaś mieć taki dokument-są firmy pośredniczące i rodziny niemieckie co wymagają. Ja raz w roku składam wniosek i otrzymuję zaświadczenie. Robię xero i mam zawsze z dokumentami. Mnie spotkała taka sytuacja 2 razy była rodzina zdziwiona -ze mam już. Nie dajmy się zaskoczyć-a zawsze będziesz o jeden szczebelek wyżej na drabince do nieba. Pozdrawiam Arbetlandie,Agę i wszystkie Panie opiekunki.

aga
Gość
aga

witam
mam pytanie czy jako opiekunka osób starszych w Niemczech – jest wymagane zaświadczenie o niekaralności??
pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi:)

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Dodamy w najbliższych dniach artykuł na ten temat

dama
Gość
dama

Potwierdzam-super informacje,bardzo przejrzyste i wyczerpujące!

brydzia
Gość
brydzia

Witam mam pytanie od 1995 do 2000 pracowalam w niemczech ale w kilku miejscach jak zebrac i gdzie wszystkie papiery potrzebne do emerytury Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz 🙂

ewka
Gość
ewka

w teraźniejszych dowodach osobistych nie ma adresu zamieszkania. Proszę uaktualniać informacje

arbeitlandia
Gość
arbeitlandia

Zbieramy materiały do artykułu o nowych dowodach osobistych!

Najczęściej czytane

Emerytura w Niemczech

Opiekunki osób starszych, które podejmą legalną pracę w Niemczech, na umowę o pracę według niemieckiego prawa, mogą liczyć na nabycie praw emerytalnych w Niemczech. Od 1 maja 2004 roku obowiązują dla (…)

Czytaj więcej

Najczęściej komentowane

Ogłoszenia „szukam zmienniczki” – na co uważać

Kiedy interesuje nas praca w opiece, spotykamy ogłoszenia o treści „szukam zmienniczki”, najczęściej zamieszczane na portalach społecznościowych. Chociaż może wydawać się, że jeżeli opiekunka szuka (…)

Czytaj więcej