| Wybierz pracodawcę, Pojedź na rozmowę do Niemiec, Zarabiaj bez pośredników!
Praca bez pośredników! Zadzwoń +48 22 333 444

Podatki w Niemczech - rodzaje i nazwy

Otwarcie rynku pracy w Niemczech spowodowało, że kraj naszych zachodnich sąsiadów stał się dla nas Polaków jeszcze bardziej atrakcyjny. Praca w Niemczech jeszcze kilka lat temu kojarzyła się głównie z ofertami zatrudnienia „na czarno”. Wynagrodzenie za pracę przechodziło z kieszeni do kieszeni, a nasz urząd skarbowy nie wiedział, że my Polacy mamy dochody za granicą, jak również niemiecki urząd skarbowy nie wiedział nic o tym, że pojawił się w Niemczech nowy podatnik.
 

Rynek pracy w Niemczech w 2011 roku to w pełni otwarty dla nas Polaków rynek pracy a większość z szukających pracy za zachodnią granicą, chce tą pracę wykonywać legalnie i bezpiecznie. Legalna praca to praca opodatkowana, a sprawy podatkowe są czasami trudne do zrozumienia w ojczystym języku, a co dopiero za granicą.
 

Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje podatków i określeń związanych z podatkami w Niemczech, z którymi mogą spotkać się opiekunki osób starszych.
 

Osoby zatrudnione na umowę o pracę (Arbeitsvertrag):
 

Lohnsteuer – w tłumaczeniu to podatek do wynagrodzeń osiągniętych ze stosunku pracy.


Jest to szczególny rodzaj podatku dochodowego, potrącany z mocy prawa przez naszego pracodawcę z naszego miesięcznego zarobku opiekunki. Do zapłacenia tego podatku jest zobowiązany każdy, kto podjął legalną pracę w Niemczech u niemieckiego pracodawcy. Tak w Polsce jak i w Niemczech zarobki opiekunek osób starszych w umowach o pracę wyraża się przeważnie w kwocie brutto. Wynagrodzenie brutto to taka kwota naszych zarobków, od której nie został odjęty udział opiekunki w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczka opiekunki na podatek od wynagrodzeń, czyli właśnie Lohnsteuer.

Obliczenie i potrącenie z wypłaty i przekazanie naszego podatku od wynagrodzeń jest to obowiązek pracodawcy. Każda opiekunka osób starszych, która podpisze umowę o pracę w Niemczech otrzyma jedynie specjalną kartę podatkową – Lohnsteuerkarte, gdzie nasz pracodawca będzie odnotowywał informacje o podatku od wynagrodzeń. Na koniec roku podatkowego będzie to podstawa do złożenia rocznego zeznania podatkowego w Niemczech. Wysokość podatku od wynagrodzeń to ściśle określony w przepisach procent od naszego wynagrodzenia brutto, jednakowy dla wszystkich pracowników. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki podatek od wynagrodzeń zostanie potrącony z wynagrodzenia opiekunki, przejdź do naszego Kalkulatora wynagrodzeń.


Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Niemczech (Gewerbe):

Einkommensteuer – w tłumaczeniu to podatek od przychodów.


Jest to podatek od zarobków opiekunki, która prowadzi własną działalność gospodarczą, zarejestrowaną na terenie Niemiec i podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Aby podlegać pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech najprościej i najogólniej sprawę ujmując, należy mieć zameldowanie w Niemczech. W pierwszym roku prowadzenia działalności należny podatek rozliczamy dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego (dla porównania Lohnsteuer jest rozliczany co miesiąc). Wysokość podatku dochodowego jest zależna od wysokości dochodu, jaki osiągniemy i w zależności od tego wyliczana jest wysokość podatku. Istnieje kwota wolna od płacenia podatku. Trzeba jednak pamiętać, że od 2 roku prowadzenia działalności w Niemczech, termin zapłaty i wysokość zaliczki na poczet przyszłych przychodów narzuca nam z góry niemiecki urząd skarbowy na początku nowego roku podatkowego.


Umsatzsteuer - w funkcji i w tłumaczeniu jest to odpowiednik polskiego VAT.


Tak jak w Polsce, w Niemczech przedsiębiorcy po przekroczeniu określonego poziomu obrotów w roku podatkowym, stają się płatnikami tego podatku. Jaki to obrót, od kiedy i w jaki sposób płacimy niemiecki podatek Umsatzsteuer, najlepiej sprawdzić na stronie internetowej niemieckiego Ministerstwa Finansów.


 

Wszyscy zarabiający na terenie Niemiec, bez względu na formę osiągania dochodów:


Kirchensteuer – w tłumaczeniu to podatek kościelny. W Polsce nie mamy takiego podatku. Jeżeli w dokumencie meldunkowym, we wniosku o nadanie niemieckiego numeru podatkowego, czy w jakimkolwiek innym oficjalnym wniosku podamy wyznanie (religię), to będziemy musieli opłacać w Niemczech właśnie podatek kościelny. Podatek ten jest wyliczany procentowo od kwoty podatku dochodowego lub podatku od wynagrodzeń jaki musimy zapłacić. Przykładowo opiekunka osób starszych wykazała w rocznym zeznaniu podatkowym takie zarobki, że wyliczono jej 400 Euro podatku do zapłaty. W zależności od tego, w jakim landzie w Niemczech pracuje, do tej kwoty podatku dopłaci jeszcze 8% lub 9%., czyli będzie musiała odprowadzić dodatkowo na podatek kościelny:


400 Euro x 8% = 32 Euro

lub

400 Euro x 9% = 36 Euro.


Opiekunkom osób starszych zatrudnionym na umowę o pracę, podatek kościelny jest potrącany miesięcznie z wynagrodzenia brutto. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech płacą ten podatek w skali roku. Jeżeli jesteś opiekunką osób starszych i chcesz dokładnie sprawdzić, w jakiej wysokości będziesz płaciła po przyjęciu oferty pracy w Niemczech ten podatek, przejdź do naszego Kalkulatora wynagrodzeń


Solidaritätszuschlag - w dosłownym tłumaczeniu to dodatek solidarnościowy. Jest to podatek na wyrównanie poziomu życia pomiędzy tzw. starymi i nowymi landami w Niemczech, czyli pomiędzy landami dawnego NRD i RFN. Podatkiem tym są objęte te osoby w Niemczech, które mają wysokie dochody a ich przychód do opodatkowania przekracza na 2011 roku 13.470 Euro. Wyliczenie tego podatku najlepiej powierzyć niemieckiemu doradcy podatkowemu.

20 Komentarzy do artykułu

 1. ala 26-08-2011 Odpowiedz
  świetny artykuł z pewnością przyda się wielu osobom !
 2. 123 01-06-2012 Odpowiedz
  Za malo danych. Brakuje mi opisu skladek spolecznych (zdrowotne, emerytalne itd) i jak to sie ma do wyplaty emerytury w Polsce?
  • arbeitlandia 02-06-2012 Odpowiedz
   To jest artykuł dotyczący podatków a nie składek na ubezpieczenia społeczne. Emerytury - polecamy artykuł: http://www.arbeitlandia.eu/prawo/77,emerytura-w-niemczech.html
 3. Violetta 04-06-2012 Odpowiedz
  Witam! Prosze o pomoc. mam watpliwosci i sprzeczne dane z roznych zrodel. Mam polska dzialalnosc gosp. Pomoc spoleczna dla odób w podeszłym wieku bez zakwaterowania. Pracuje w Niemczech, jestem tez tu zameldowana od 3 miesiecy. Podatki rozliczalam do tej pory w Polsce, ale w Niemczech przysłali mi pismo, ze nadano mi numer podatnika. Czy juz jestem zobowiazana rozliczac sie w Niemczech? Pracuje tu w ciagu roku okolo 8 m-cy. bede wdzieczna za porade. Pozdrawiam Violetta
  • arbeitlandia 04-06-2012 Odpowiedz
   Prosimy o podanie dokładnej nazwy numeru, który Pani nadano. Każdy, kto ZAMELDUJE się pod adresem zamieszkania w Niemczech otrzymuje rodzaj identyfikatora, który może ale nie musi służyć do celów podatkowych. Nie udzielamy takich szczegółowych porad - porada oparta na wąskim zakresie informacji może czasami przynieść więcej szkody niż pożytku. Ale podpowiemy chętnie - proszę szukać w internecie informacji na temat podatku dochodowego i pracy ponad 183 dni w innym państwie unijnym. Proszę też zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczeń społecznych - czy spełnia Pani warunki oddelegowania do DE
 4. Violetta 05-06-2012 Odpowiedz
  Dziękuje, nazwa numeru- Personliche Identifikationsnummer.Przysłano mi go tydzien po zameldowaniu sie w Niemczech. W kwestii ubezpieczen społecznych, nie bardzo rozumiem. Płace skłądki na takowe do ZUS w Polsce. Ja mam własna dzialalnosc gosp i podjelam prace, tzn sprzedaje swoje usługi u niemieckiego klienta, czyli tam, gdzie jest zapotrzebowanie. mam nadzieje, ze spełniam warunki? Mam ta dzialalnosc od roku.
  • arbeitlandia 05-06-2012 Odpowiedz
   To jest numer odpowiadający w funkcji mniej więcej polskiemu numerowi PESEL i nie do końca pełni funkcję numeru podatkowego w tym momencie dla Pani, dostaje go każda osoba zameldowana w Niemczech. Pani Violetto - proszę koniecznie znaleźć sobie w PL albo w DE doradcę podatkowego. Proszę wybaczyć nam uszczypliwość ale zarejestrowanie działalności a prowadzenie działalności gospodarczej to trochę inne pojęcia .... Aby nadal płacić ubezpieczenia społeczne w PL musi mieć Pani znaczącą działalność również w kraju, inaczej przechodzi Pani pod niemiecki system ubezpieczeń społecznych. To samo z podatkami - do pewnego momentu w PL ale potem już w DE.
 5. Violetta 05-06-2012 Odpowiedz
  Dobrze, czy to oznacza, że powinnam zamknąć polska dzialalnosc i otworzyc niemiecka gewerbe? Chciałabym tego uniknąć, bo to sporo kosztuje, musiałabym sobie chyba sama opłacać wszelkie ubezpieczenia, krankenkase itp. Mam taki metlik w głowie i obawy. Dziłalnosc prowadze dopiero od roku i chciałabym wykorzystac te 2 lata niskiego ZUSu. Chciałabym spac spokojnie. Udam sie do niemieckiego Steuerberater. Dziekuje bardzo za porady
  • arbeitlandia 05-06-2012 Odpowiedz
   Koszty prowadzenia Gewerbe w DE i działalności gospodarczej w Polsce są w sumie porównywalne, może w DE niższe podatki ale większe zagrożenie posądzeniem o Scheinselbständigkeit. Wszystko jest do zrobienia ale trzeba to mądrze zrobić. A jak to mądrze zrobić, to najlepiej dowiedzieć się u tych, którzy mają wiedzę - czyli doradców czy doświadczonych księgowych :-) Trzymamy kciuki, żeby znalazła dobre wsparcie dla swojej działalności, tak aby mogła się Pani skupić na opiece a nie martwić się sprawami urzędowymi.
 6. grazia11111 04-07-2012 Odpowiedz
  Witam!!! Mój mąż pracuje na Gewebre (założył bodajże w grudniu 2006r.) w Berlinie i tam tez rozlicza się z podatku. Ja pracuję w Polce i każdego roku mąż bierze z Urzędu Skarbowego w Polce zaświadczenie o osiąganych przeze mnie (i przez siebie) dochodach. około 6 tygodni temu otrzymałam na mój polski adres (innego nie posiadam) pismo z Finanzamt o nadaniu Steuernummer (nie wnioskowałam o jego wydanie). Czy taki numer jest wydawany współmałżonkowi automatycznie (z urzędu?). Bo ja w sumie nawet nie wiem, po co mi on? Jak to jest w prawie niemieckim, czy jeżeli mąż rozlicza się przedstawiając moje dochody, to ja również otrzymuję takie numer? I w sumie w jakich okolicznościach czy przypadkach mogę się nim posługiwać? Uprzejmie proszę o odp.
  • arbeitlandia 04-07-2012 Odpowiedz
   Proszę podać dokładnie pełną niemiecką nazwę numeru, jaki Pani otrzymała
  • grazia11111 04-07-2012 Odpowiedz
   Jest to numer 11-cyfrowy, nazwany "Persönliche Identifikationsnummer" wysłany przez "Bundesamt für Steuern" Finanzamt Heinrich-Grüber-Platz 3 16515 Oranienb Deutscland. Chciałam dodać, że nie jestem i nie byłam zameldowana w Niemczech, pracuję w Polsce, a w byłej RFN pracowałam ostatni raz 17 lat temu tylko przy pracach sezonowych.
  • arbeitlandia 05-07-2012 Odpowiedz
   To nie jest typowy Steuernummer.To jest rodzaj numeru porządkowego - skrzyzowanie naszego PESEL z NIP. Nadał Pani numer urząd w Oranienburgu, który jest odpowiedzialny za rozliczanie m.in. polskich obywateli. Jeżeli Pani mąż rozlicza się w DE razem z Panią, a Pani nie jest niemieckim rezydentem podatkowym (nie podlega Pani pod niemieckie prawo podatkowe) numer ma wyłącznie funkcję pomocniczą dla zarejestrowania w systemach rozliczeniowych w DE nierezydenta, czyli Pani :-) Urząd niemiecki ma w tym momencie kontrolę nad tym, że faktycznie nie jest u nich Pani podatnikiem. Persönliche Identifikationsnummer jest nadany raz na zawsze i jeżeli kiedykolwiek zamelduje się Pani w DE, będzie Pani miała ten sam numer.
 7. grazia11111 05-07-2012 Odpowiedz
  Teraz wiem już o co w tym wszystkim chodzi. Bardzo dzięki za pomoc i informacje.
 8. Kaya 11-08-2012 Odpowiedz
  Witam ponownie. Od maja jestem u jednej staruszki od 3 miesiecy jako opiekunka. Zostane na pewno na troche dluzej (min. do pazdziernika, ale max do grudnia /jesli dluzej bede chciala tu byc to zrezygnuje z Gewerbe, gdyz boje sie o posadzenie o samozatrudnienie...) . W ostatnim tyg. dostalam Meldunek i zlozylam Gewerbe Anmeldung. Teraz powinnien przyjsc do mnie Steuernummer. Czekam juz od poniedzialku (mam nakjelone moje nazwisko na skrzynce pocztowej). Zalozylam Girokonto, na ktore beda wplywaly od tego miesiaca pieniadze-zaplata od mojej frau. 1) Czy mam juz teraz zapisac sie w jakies KrankenKasse czy czekac az przyjdzie ten Steuernummer? 2) Czy rachunki dla mojej frau bede musiala jeszcze kopiowac i wysylac do jakiegos urzedu? 3) Czy dobrze zrozumialam : rozliczam sie RAZ pod koniec roku? I wtedy mam oplacic podatek? 4) Moj zarobek to 800€. Szacuje ze bede ponosila koszty 200€/mies. (Krrankenversicherung, Steuer) (ze skladki emerytalnej momentalnie nie bede korzystac)
 9. olka_biel 29-10-2012 Odpowiedz
  Mam pytanie założyłam firme w niemczech nie mam ślubu od jakiej kwoty bede musiala odprowadzić podatek proszę o odpowiedz
 10. k87 21-03-2013 Odpowiedz
  Mam pytanie 8 miesięcy pracowałam w Niemczech a gewerbie po czym zjechalam do PL i podjęłam tu prace. jak mam sie rozliczyc? i jaki musze miec dochód z niemiec zeby nie płacic podatku ?
 11. dociekliwy 09-06-2013 Odpowiedz
  Czy zna ktoś może jakąś przykładową literature na temat podatku dochodowego w Niemczech? Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc!
 12. Basia 04-02-2014 Odpowiedz
  Witam,od lipca tamtego roku mój mąż(mamy slub od 31.12.2013)pracuje w niemczech w gospodarstwie rolniczym,słyszelismy ze kawalerowie zonaci czy rozwodnicy maja inaczej odciagane podatki...niewiem o co chodzi poniewaz pol roku tam pracowal i mial tyle samo co teraz mimo ze jestesmy po slubie,kiedy o to pytal to uslyszal odp ze jezeli chce to moga mu to placic ale i tak na koniec roku bedzie musial to oddac...nic z tego nie rozumiemy,prosze nam pomoc,pozdrawiam
  • arbeitlandia 06-02-2014 Odpowiedz
   Proszę szukać informacji o Kinderfreibeitrag.

Dodaj swój komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.


Antyspam. Przepisz poniżej, dwa wyrazy które widzisz:


Najnowsze oferty pracy w Niemczech

zobacz wszystkie oferty pracy w opiece »


Newsletter Arbeitlandii


UWAGA! Jeżeli chcesz otrzymać oferty pracy jeden dzień wcześniej niż zostaną one opublikowane w internecie wypełnij poniższy formularz. SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!

imie
Wypełnij powyższe pole
nazwisko
Wypełnij powyższe pole

UWAGA! Jeżeli chcesz otrzymać oferty pracy jeden dzień wcześniej niż zostaną one opublikowane w internecie wypełnij poniższy formularz. SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!

nr telefonu
Wypełnij powyższe pole
ulica, nr domu, nr mieszkania
Wypełnij powyższe pole
kod pocztowy, miasto
Wypełnij powyższe pole

Podaj adres e-mail


Ogłoszenia sponsorowane

Copyright © 2011 arbeitlandia.eu | Realizacja: Agencja Interaktywna Poznań – Oneai.pl

Polityka prywatności