|

Wszystko o pracy w opiece w Niemczech

Praca bez pośredników! Zadzwoń +48 22 333 444

Ogłoszenia sponsorowane:

Podatki w Niemczech - rodzaje i nazwy

Otwarcie rynku pracy w Niemczech spowodowało, że kraj naszych zachodnich sąsiadów stał się dla nas Polaków jeszcze bardziej atrakcyjny. Praca w Niemczech jeszcze kilka lat temu kojarzyła się głównie z ofertami zatrudnienia „na czarno”. Wynagrodzenie za pracę przechodziło z kieszeni do kieszeni, a nasz urząd skarbowy nie wiedział, że my Polacy mamy dochody za granicą, jak również niemiecki urząd skarbowy nie wiedział nic o tym, że pojawił się w Niemczech nowy podatnik.
 

Rynek pracy w Niemczech w 2011 roku to w pełni otwarty dla nas Polaków rynek pracy a większość z szukających pracy za zachodnią granicą, chce tą pracę wykonywać legalnie i bezpiecznie. Legalna praca to praca opodatkowana, a sprawy podatkowe są czasami trudne do zrozumienia w ojczystym języku, a co dopiero za granicą.
 

Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje podatków i określeń związanych z podatkami w Niemczech, z którymi mogą spotkać się opiekunki osób starszych.
 

Osoby zatrudnione na umowę o pracę (Arbeitsvertrag):
 

Lohnsteuer – w tłumaczeniu to podatek do wynagrodzeń osiągniętych ze stosunku pracy.


Jest to szczególny rodzaj podatku dochodowego, potrącany z mocy prawa przez naszego pracodawcę z naszego miesięcznego zarobku opiekunki. Do zapłacenia tego podatku jest zobowiązany każdy, kto podjął legalną pracę w Niemczech u niemieckiego pracodawcy. Tak w Polsce jak i w Niemczech zarobki opiekunek osób starszych w umowach o pracę wyraża się przeważnie w kwocie brutto. Wynagrodzenie brutto to taka kwota naszych zarobków, od której nie został odjęty udział opiekunki w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczka opiekunki na podatek od wynagrodzeń, czyli właśnie Lohnsteuer.

Obliczenie i potrącenie z wypłaty i przekazanie naszego podatku od wynagrodzeń jest to obowiązek pracodawcy. Każda opiekunka osób starszych, która podpisze umowę o pracę w Niemczech otrzyma jedynie specjalną kartę podatkową – Lohnsteuerkarte, gdzie nasz pracodawca będzie odnotowywał informacje o podatku od wynagrodzeń. Na koniec roku podatkowego będzie to podstawa do złożenia rocznego zeznania podatkowego w Niemczech. Wysokość podatku od wynagrodzeń to ściśle określony w przepisach procent od naszego wynagrodzenia brutto, jednakowy dla wszystkich pracowników. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki podatek od wynagrodzeń zostanie potrącony z wynagrodzenia opiekunki, przejdź do naszego Kalkulatora wynagrodzeń.


Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w Niemczech (Gewerbe):

Einkommensteuer – w tłumaczeniu to podatek od przychodów.


Jest to podatek od zarobków opiekunki, która prowadzi własną działalność gospodarczą, zarejestrowaną na terenie Niemiec i podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Aby podlegać pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech najprościej i najogólniej sprawę ujmując, należy mieć zameldowanie w Niemczech. W pierwszym roku prowadzenia działalności należny podatek rozliczamy dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego (dla porównania Lohnsteuer jest rozliczany co miesiąc). Wysokość podatku dochodowego jest zależna od wysokości dochodu, jaki osiągniemy i w zależności od tego wyliczana jest wysokość podatku. Istnieje kwota wolna od płacenia podatku. Trzeba jednak pamiętać, że od 2 roku prowadzenia działalności w Niemczech, termin zapłaty i wysokość zaliczki na poczet przyszłych przychodów narzuca nam z góry niemiecki urząd skarbowy na początku nowego roku podatkowego.


Umsatzsteuer - w funkcji i w tłumaczeniu jest to odpowiednik polskiego VAT.


Tak jak w Polsce, w Niemczech przedsiębiorcy po przekroczeniu określonego poziomu obrotów w roku podatkowym, stają się płatnikami tego podatku. Jaki to obrót, od kiedy i w jaki sposób płacimy niemiecki podatek Umsatzsteuer, najlepiej sprawdzić na stronie internetowej niemieckiego Ministerstwa Finansów.


 

Wszyscy zarabiający na terenie Niemiec, bez względu na formę osiągania dochodów:


Kirchensteuer – w tłumaczeniu to podatek kościelny. W Polsce nie mamy takiego podatku. Jeżeli w dokumencie meldunkowym, we wniosku o nadanie niemieckiego numeru podatkowego, czy w jakimkolwiek innym oficjalnym wniosku podamy wyznanie (religię), to będziemy musieli opłacać w Niemczech właśnie podatek kościelny. Podatek ten jest wyliczany procentowo od kwoty podatku dochodowego lub podatku od wynagrodzeń jaki musimy zapłacić. Przykładowo opiekunka osób starszych wykazała w rocznym zeznaniu podatkowym takie zarobki, że wyliczono jej 400 Euro podatku do zapłaty. W zależności od tego, w jakim landzie w Niemczech pracuje, do tej kwoty podatku dopłaci jeszcze 8% lub 9%., czyli będzie musiała odprowadzić dodatkowo na podatek kościelny:


400 Euro x 8% = 32 Euro

lub

400 Euro x 9% = 36 Euro.


Opiekunkom osób starszych zatrudnionym na umowę o pracę, podatek kościelny jest potrącany miesięcznie z wynagrodzenia brutto. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech płacą ten podatek w skali roku. Jeżeli jesteś opiekunką osób starszych i chcesz dokładnie sprawdzić, w jakiej wysokości będziesz płaciła po przyjęciu oferty pracy w Niemczech ten podatek, przejdź do naszego Kalkulatora wynagrodzeń


Solidaritätszuschlag - w dosłownym tłumaczeniu to dodatek solidarnościowy. Jest to podatek na wyrównanie poziomu życia pomiędzy tzw. starymi i nowymi landami w Niemczech, czyli pomiędzy landami dawnego NRD i RFN. Podatkiem tym są objęte te osoby w Niemczech, które mają wysokie dochody a ich przychód do opodatkowania przekracza na 2011 roku 13.470 Euro. Wyliczenie tego podatku najlepiej powierzyć niemieckiemu doradcy podatkowemu.

24 Komentarzy do artykułu

 1. ala 26-08-2011 Odpowiedz
  świetny artykuł z pewnością przyda się wielu osobom !
 2. 123 01-06-2012 Odpowiedz
  Za malo danych. Brakuje mi opisu skladek spolecznych (zdrowotne, emerytalne itd) i jak to sie ma do wyplaty emerytury w Polsce?
  • arbeitlandia 02-06-2012 Odpowiedz
   To jest artykuł dotyczący podatków a nie składek na ubezpieczenia społeczne. Emerytury - polecamy artykuł: http://www.arbeitlandia.eu/prawo/77,emerytura-w-niemczech.html
 3. Violetta 04-06-2012 Odpowiedz
  Witam! Prosze o pomoc. mam watpliwosci i sprzeczne dane z roznych zrodel. Mam polska dzialalnosc gosp. Pomoc spoleczna dla odób w podeszłym wieku bez zakwaterowania. Pracuje w Niemczech, jestem tez tu zameldowana od 3 miesiecy. Podatki rozliczalam do tej pory w Polsce, ale w Niemczech przysłali mi pismo, ze nadano mi numer podatnika. Czy juz jestem zobowiazana rozliczac sie w Niemczech? Pracuje tu w ciagu roku okolo 8 m-cy. bede wdzieczna za porade. Pozdrawiam Violetta
  • arbeitlandia 04-06-2012 Odpowiedz
   Prosimy o podanie dokładnej nazwy numeru, który Pani nadano. Każdy, kto ZAMELDUJE się pod adresem zamieszkania w Niemczech otrzymuje rodzaj identyfikatora, który może ale nie musi służyć do celów podatkowych. Nie udzielamy takich szczegółowych porad - porada oparta na wąskim zakresie informacji może czasami przynieść więcej szkody niż pożytku. Ale podpowiemy chętnie - proszę szukać w internecie informacji na temat podatku dochodowego i pracy ponad 183 dni w innym państwie unijnym. Proszę też zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczeń społecznych - czy spełnia Pani warunki oddelegowania do DE
 4. Violetta 05-06-2012 Odpowiedz
  Dziękuje, nazwa numeru- Personliche Identifikationsnummer.Przysłano mi go tydzien po zameldowaniu sie w Niemczech. W kwestii ubezpieczen społecznych, nie bardzo rozumiem. Płace skłądki na takowe do ZUS w Polsce. Ja mam własna dzialalnosc gosp i podjelam prace, tzn sprzedaje swoje usługi u niemieckiego klienta, czyli tam, gdzie jest zapotrzebowanie. mam nadzieje, ze spełniam warunki? Mam ta dzialalnosc od roku.
  • arbeitlandia 05-06-2012 Odpowiedz
   To jest numer odpowiadający w funkcji mniej więcej polskiemu numerowi PESEL i nie do końca pełni funkcję numeru podatkowego w tym momencie dla Pani, dostaje go każda osoba zameldowana w Niemczech. Pani Violetto - proszę koniecznie znaleźć sobie w PL albo w DE doradcę podatkowego. Proszę wybaczyć nam uszczypliwość ale zarejestrowanie działalności a prowadzenie działalności gospodarczej to trochę inne pojęcia .... Aby nadal płacić ubezpieczenia społeczne w PL musi mieć Pani znaczącą działalność również w kraju, inaczej przechodzi Pani pod niemiecki system ubezpieczeń społecznych. To samo z podatkami - do pewnego momentu w PL ale potem już w DE.
 5. Violetta 05-06-2012 Odpowiedz
  Dobrze, czy to oznacza, że powinnam zamknąć polska dzialalnosc i otworzyc niemiecka gewerbe? Chciałabym tego uniknąć, bo to sporo kosztuje, musiałabym sobie chyba sama opłacać wszelkie ubezpieczenia, krankenkase itp. Mam taki metlik w głowie i obawy. Dziłalnosc prowadze dopiero od roku i chciałabym wykorzystac te 2 lata niskiego ZUSu. Chciałabym spac spokojnie. Udam sie do niemieckiego Steuerberater. Dziekuje bardzo za porady
  • arbeitlandia 05-06-2012 Odpowiedz
   Koszty prowadzenia Gewerbe w DE i działalności gospodarczej w Polsce są w sumie porównywalne, może w DE niższe podatki ale większe zagrożenie posądzeniem o Scheinselbständigkeit. Wszystko jest do zrobienia ale trzeba to mądrze zrobić. A jak to mądrze zrobić, to najlepiej dowiedzieć się u tych, którzy mają wiedzę - czyli doradców czy doświadczonych księgowych :-) Trzymamy kciuki, żeby znalazła dobre wsparcie dla swojej działalności, tak aby mogła się Pani skupić na opiece a nie martwić się sprawami urzędowymi.
 6. grazia11111 04-07-2012 Odpowiedz
  Witam!!! Mój mąż pracuje na Gewebre (założył bodajże w grudniu 2006r.) w Berlinie i tam tez rozlicza się z podatku. Ja pracuję w Polce i każdego roku mąż bierze z Urzędu Skarbowego w Polce zaświadczenie o osiąganych przeze mnie (i przez siebie) dochodach. około 6 tygodni temu otrzymałam na mój polski adres (innego nie posiadam) pismo z Finanzamt o nadaniu Steuernummer (nie wnioskowałam o jego wydanie). Czy taki numer jest wydawany współmałżonkowi automatycznie (z urzędu?). Bo ja w sumie nawet nie wiem, po co mi on? Jak to jest w prawie niemieckim, czy jeżeli mąż rozlicza się przedstawiając moje dochody, to ja również otrzymuję takie numer? I w sumie w jakich okolicznościach czy przypadkach mogę się nim posługiwać? Uprzejmie proszę o odp.
  • arbeitlandia 04-07-2012 Odpowiedz
   Proszę podać dokładnie pełną niemiecką nazwę numeru, jaki Pani otrzymała
  • grazia11111 04-07-2012 Odpowiedz
   Jest to numer 11-cyfrowy, nazwany "Persönliche Identifikationsnummer" wysłany przez "Bundesamt für Steuern" Finanzamt Heinrich-Grüber-Platz 3 16515 Oranienb Deutscland. Chciałam dodać, że nie jestem i nie byłam zameldowana w Niemczech, pracuję w Polsce, a w byłej RFN pracowałam ostatni raz 17 lat temu tylko przy pracach sezonowych.
  • arbeitlandia 05-07-2012 Odpowiedz
   To nie jest typowy Steuernummer.To jest rodzaj numeru porządkowego - skrzyzowanie naszego PESEL z NIP. Nadał Pani numer urząd w Oranienburgu, który jest odpowiedzialny za rozliczanie m.in. polskich obywateli. Jeżeli Pani mąż rozlicza się w DE razem z Panią, a Pani nie jest niemieckim rezydentem podatkowym (nie podlega Pani pod niemieckie prawo podatkowe) numer ma wyłącznie funkcję pomocniczą dla zarejestrowania w systemach rozliczeniowych w DE nierezydenta, czyli Pani :-) Urząd niemiecki ma w tym momencie kontrolę nad tym, że faktycznie nie jest u nich Pani podatnikiem. Persönliche Identifikationsnummer jest nadany raz na zawsze i jeżeli kiedykolwiek zamelduje się Pani w DE, będzie Pani miała ten sam numer.
 7. grazia11111 05-07-2012 Odpowiedz
  Teraz wiem już o co w tym wszystkim chodzi. Bardzo dzięki za pomoc i informacje.
 8. Kaya 11-08-2012 Odpowiedz
  Witam ponownie. Od maja jestem u jednej staruszki od 3 miesiecy jako opiekunka. Zostane na pewno na troche dluzej (min. do pazdziernika, ale max do grudnia /jesli dluzej bede chciala tu byc to zrezygnuje z Gewerbe, gdyz boje sie o posadzenie o samozatrudnienie...) . W ostatnim tyg. dostalam Meldunek i zlozylam Gewerbe Anmeldung. Teraz powinnien przyjsc do mnie Steuernummer. Czekam juz od poniedzialku (mam nakjelone moje nazwisko na skrzynce pocztowej). Zalozylam Girokonto, na ktore beda wplywaly od tego miesiaca pieniadze-zaplata od mojej frau. 1) Czy mam juz teraz zapisac sie w jakies KrankenKasse czy czekac az przyjdzie ten Steuernummer? 2) Czy rachunki dla mojej frau bede musiala jeszcze kopiowac i wysylac do jakiegos urzedu? 3) Czy dobrze zrozumialam : rozliczam sie RAZ pod koniec roku? I wtedy mam oplacic podatek? 4) Moj zarobek to 800€. Szacuje ze bede ponosila koszty 200€/mies. (Krrankenversicherung, Steuer) (ze skladki emerytalnej momentalnie nie bede korzystac)
 9. olka_biel 29-10-2012 Odpowiedz
  Mam pytanie założyłam firme w niemczech nie mam ślubu od jakiej kwoty bede musiala odprowadzić podatek proszę o odpowiedz
 10. k87 21-03-2013 Odpowiedz
  Mam pytanie 8 miesięcy pracowałam w Niemczech a gewerbie po czym zjechalam do PL i podjęłam tu prace. jak mam sie rozliczyc? i jaki musze miec dochód z niemiec zeby nie płacic podatku ?
 11. dociekliwy 09-06-2013 Odpowiedz
  Czy zna ktoś może jakąś przykładową literature na temat podatku dochodowego w Niemczech? Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc!
 12. Basia 04-02-2014 Odpowiedz
  Witam,od lipca tamtego roku mój mąż(mamy slub od 31.12.2013)pracuje w niemczech w gospodarstwie rolniczym,słyszelismy ze kawalerowie zonaci czy rozwodnicy maja inaczej odciagane podatki...niewiem o co chodzi poniewaz pol roku tam pracowal i mial tyle samo co teraz mimo ze jestesmy po slubie,kiedy o to pytal to uslyszal odp ze jezeli chce to moga mu to placic ale i tak na koniec roku bedzie musial to oddac...nic z tego nie rozumiemy,prosze nam pomoc,pozdrawiam
  • arbeitlandia 06-02-2014 Odpowiedz
   Proszę szukać informacji o Kinderfreibeitrag.
 13. piotr 19-05-2014 Odpowiedz
  Witam,pracuję w niemczech ponad 180 godzin w miesiącu,w firmie nie prowadzą uberstunde konto,więc wszystkie godziny są na fiszce.Wiem,że powyżej 180 lub 200 godzin odprowadzany jest większy podatek,czy wiecie może jaka jest dokładna liczba godzin od,których ten podatek jest więcej naliczany ?
 14. Sylwia 05-06-2014 Odpowiedz
  Witam.Pracuje w Niemczech jako opiekunka oddelegowana przez polska firme,przekroczylam juz okres 180 dni wolnych od podatku.W jaki sposob powinnam rozliczyc sie z niemieckim fiskusen,nie otrzymalam dotad z urzedu steuerkarty.Powinnam sama zglosic sie do Finanzamtu i nadal czekac az mi wysla?
 15. Andzela 30-09-2014 Odpowiedz
  Witam mam pytanie. Czy jest prawda to ze w Niemczech musze odprowadzac podatek od kwot tzn wplywow do banku? Np od pracodawcy?
 16. robert 20-02-2015 Odpowiedz
  Proszę o pomoc pracuje od maja 2012 w agecji pracy z Niemiec ,od 17.01.2013-31.12.13 miałem III klase podatkowo.Firma na Lohnabrechnungach zmieniła klase na III w lutym i tak miałem III kl do kwietnia 2014 w firmie.Nie rozliczałem sie wczesniej w niemczech z podatku ,poszedłem do Tax-polu a tam mi powiedzieli ze mam niedopłate około 1500euro za rok 2013 i tak samo bedzie za rok 2014 ,chcieli zeby mi firma wystawiła zaswiadczenie do uzasadnienia kwoty wolnej od podatku ale firma sie ociągają co moge zrobić

Dodaj swój komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.


Antyspam. Przepisz poniżej, dwa wyrazy które widzisz:


Najnowsze oferty pracy w Niemczech

zobacz wszystkie oferty pracy w opiece »

Ogłoszenia sponsorowaneNewsletter Arbeitlandii


UWAGA! Jeżeli chcesz otrzymać oferty pracy jeden dzień wcześniej niż zostaną one opublikowane w internecie wypełnij poniższy formularz. SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!

imie
Wypełnij powyższe pole
nazwisko
Wypełnij powyższe pole

UWAGA! Jeżeli chcesz otrzymać oferty pracy jeden dzień wcześniej niż zostaną one opublikowane w internecie wypełnij poniższy formularz. SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ!

nr telefonu
Wypełnij powyższe pole
ulica, nr domu, nr mieszkania
Wypełnij powyższe pole
kod pocztowy, miasto
Wypełnij powyższe pole

Podaj adres e-mail

Copyright © 2011 arbeitlandia.eu | Realizacja: Agencja Interaktywna Poznań – Oneai.pl

Polityka prywatności